Příběh zámeckého divadla v Českém Krumlově s přípravou inscenace komického operního intermezza G. Scarlattiho

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově je součástí zámku Český Krumlov, s jehož hlavními budovami je propojeno Plášťovým mostem. Rozsahem vybavení a stavem zachování původního barokního divadla se jedná o přední památku svého druhu ve světovém měřítku.

Divadlo bylo původně vybudováno v roce 1682 za Jana Kristiána z Eggenbergu, kdy na zámku působila stálá profesionální hudební a herecká skupina. K repertoáru divadla patřila díla Lope de Vegy, Williama Shakespeara, Moliera, Jeana Racina, Pedro Calderóna de la Barca nebo Pierra Corneille.

Dnešní podoba divadla pochází z přestavby v letech 1765–1766, kterou nechal provést Josef I. Adam ze Schwarzenbergu podle plánů Andrease Altomonte. Z té doby pochází i malířská výzdoba hlediště i jeviště a soubor divadelních dekorací. Vzorem pro úpravy bylo dílo divadelního architekta Giuseppe Galli-Bibieny.

O historii a rekonstrukci tohoto unikátního barokního divadla hovoří kastelán Pavel Slavko, dirigent a cembalista Vojtěch Spurný, který se chystá uvést na historické scéně operu Giuseppa Scarlattiho „Kde je láska, je i žárlivost“ (Dove e amore e gelosia). Tuto operu zaznamenala ve spolupráci s BVA International Česká televize v roce 2011.

Divadelní fond českokrumlovské zámecké scény zahrnuje kromě vlastní budovy stovky dekorací, přes 300 původních kostýmů, rekvizit, osvětlovací a další techniku, orchestřiště, lavice v hledišti a také původní divadelní repertoár (libreta, scénáře, notový materiál). Tento soubor tvoří unikátně dochovanou památku srovnatelnou v Evropě pouze s divadlem ve švédském královském paláci v Drottningholmu.

Napište nám