Snímek režiséra Bernarda Šafaříka o emigraci, lásce a ztracených iluzích na pozadí studeného blahobytu. Švýcarský film (1986). Hrají: J. Effenberger, N. Dragonnéová a další (V německém znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Chladným rájem je míněno Švýcarsko, jehož realisticky neúprosný přístup k imigrační politice se z pohledu postižených jeví jako krutý. Krutost však nespočívá přímo v odmítnutí žadatelů o azyl, obsažena je spíše v pokrytectví, s jakým se stát, s co možná nejmenší publicitou, s nežádoucími hosty vypořádává. Tichá deportace do země původu bývá definitivní, avšak z morálního hlediska mnohdy rozpačitý vykřičník na konci imigračního řízení. Režisér Bernard Šafařík ve svém druhém celovečerním filmu z roku 1986 uspěl především proto, že téma emigrace zobecnil nad rámec českého prostředí a dal hrdinům filmu obecné rysy mladých lidí hledících s nadějí i s obavami do budoucnosti. Ve Švýcarsku vzbudil snímek po dokončení rozporuplné reakce. Vedle ocenění uměleckých i humanistických kvalit vyvolal i diskusi o zobrazené tematice a neochotu institucí podpořit distribuci snímku.

Děj je modelovým shrnutím obdobných reálných situací. Mladíka Jana, prchajícího z jisté východoevropské země za stěnou vagónu mezinárodního rychlíku, odhalí průvodčí až na švýcarském území. V uprchlickém táboře se Jan seznámí s mladou Elbou, která pochází z Jižní Ameriky. Oba se do sebe zamilují a chtěli by ve Švýcarsku zůstat a založit rodinu. Opora, kterou jim poskytují sociální pracovníci, však nic nezmůže proti holému faktu, že nemohou prokazatelně doložit skutečné pronásledování v zemích, odkud odešli. Ačkoliv se jim podaří žít v pronajatém bytě, živit se ilegální prací a mít dítě, vše spěje ke konečnému vyhoštění. Sousedka Ruth, která se mezitím sblížila s Elbou, se pokusí mladému páru pomoci. Avšak hrozba trvalého odloučení Jana a Elby se nakonec ukáže příliš reálnou…V roli Elby uvidíme mexickou herečku Nohemi Dragonnéovou, Jana hraje Julius Effenberger.

Originální názevKaltes Paradies
Stopáž90 minut
Rok výroby 1986
 T 4:3
ŽánrFilm