To podstatné máme společné. Jaké kladné a jaké stinné stránky má evropské civilizace? (2004). Scénář a režie J. Císařovský

První díl trilogie je věnován evropské krajině. Ač si všichni myslíme, že ji známe, čeká vás v pořadu spousta zajímavých informací, Dozvíte se například, jak je možné, že se pravěký cestovatel dokázal dostat z jednoho cípu Evropy na druhý jen za několik dní.

Trilogie vznikla za finanční podpory Delegace Evropské komise

Klikněte pro větší obrázekČím se Evropa liší od jiných kontinentů? Co máme, my všichni, kteří tu žijeme, společného? Co způsobilo, že se Evropa stala významných centrem světa? A bude Evropa hrát svoji roli i v budoucnosti? Režisér Josef Císařovský a reportér ČT Zdeněk Velíšek se vydali na cestu za přírodními, duchovními a kulturními pilíři evropské civilizace.

Cílem projektu Duše Evropy je zachytit základní civilizační pilíře evropské civilizace, kterými jsou nepochybně kultura, vzdělanost, demokracie, lidská práva. Projekt však nemá ambice postihnout všechny zachycené okruhy v plné šíři. Jeho snahou spíše bylo vybrat základní charakteristické znaky a rysy evropského kulturního dědictví, které jsou podstatně odlišné od přínosu jiných světových duchovních center.

Základním úhlem pohledu jsou tedy společenské, přírodní a kulturní souvislosti toho, jak a proč se Evropa stala tím, čím je.

Stopáž19 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrDokument