Chat

host

Jitka Nesnídalová

Každodenní zvládání života

Záznam chatu z pondělí 22. listopadu 2021

Elen: „Dobry den, dotaz asi nemám, ale na jaře jsem se “ hroutila” z lockdownu a ditete na on-line - tenkrat nejhorší období. NE nebylo. Toto období předčila současnost - dvě zlomené ruce a sádra na nich. To nemůžete v podstatě nic, NIC a to je možná horší, než když jste zdraví a jste jen doma. Krásný den.“

Jitka Nesnídalová: „Milá Elen, moc děkujeme za Vaše sdílení Vaších životních zkušeností a ze srdce Vám přeji, aby šlo hojení rukou co nejlépe. Úplně rozumím, že není snadné se s takovou záležitostí potýkat a je velmi důležité dát si ocenění za to, jak to zvládáte, které Vám 100% zasílám. Moc se optatrujte. Jitka Nesnídalová“

Hanička Lálová: „dobrý den, ráno se vzbudím a mám černo, nic se mi nechce, mám pocit, že ukoly nezvládnu, ale pak se nějak nahodím, a jde to, co byste k tomu doporučila ?“

Jitka Nesnídalová: „Milá Haničko, děkuju za Váš dotaz. Jistě je velmi užitečné uvědomit si právě tu druhou část Vašeho psaní, že se pak vždycky nahodíte a to si uvědomit, tím se ocenit. Pokud však cítíte, že je každodenní život opravdu velmi složitý, prosím vyhledejte odbornou pomoc. Velmi Vám přeji, ať se cítíte každý den lépe a lépe. Hezký den S úctou Jitka Nesnídalová“

Květoslava: „Dobrý den ,jsem zdravotní sestra.Nejsem a nechci být očkovaná proti C19,v práci vydávám nadlidské výkony.Pokud chci vypnout "hlavu" nemohu za kulturou,nemohu do sportovišť,kde bych zrelaxovala tělo.Ba ani k posezení u kávy s přáteli v krásné kavárně,protože mi to vláda zakázala. Poraďte mi tedy,jak tohle zvládnout? V práci velká psychická i fyzická zátěž.Doma rodina.Procházky jsu to jediné,co mohu jako pracující člověk,který pomáhá ...“

Jitka Nesnídalová: „Milá Květo, moc děkuji za Váš dotaz. Úplně chápu, že tato situace není povzbudivá. Zmínila jste na konci, že Vám dává sílu, že chodíte na procházky, prosím pak přijměte tuto možnost jako dar, který Vás vždycky povzbudí, dobije energií, dá sílu. Moc Vám držím pěsti, ať je Vám dobře. Hezké dny S úctou Jitka Nesnídalová“

Draza: „Dobrý den.Chci se zeptat nebo spíš poradit.Jsem starší seniorka nyní 69 .Vloni jsem prodělala covid i s manželem.Prubeh lehký protilátky mám pořád vyšší už při druhém odběru v září.Mam stále nějake stresy kvůli očkování.Na certifikátu z protilátek je napsáno zatím neockovat.Kolikrat na tom přemýšlím celé dny a pak mi i stoupne trochu tak.Jsem spíš citlivá povaha na takovéhle věci i když si říkám buď v klidu nestresuj se.Dekuji“

Jitka Nesnídalová: „Milá Draza, vřele doporučím vyhledejte si řízené relexace, kterých je na YouTube mnoho a opravdu skvěle dokáží zklidnit Vaši mysl. Každé takové zklidnění je velmi důležité a dává Vaší mysli čas pro regeneraci. Také existuje technika, kdy si uvědomíte své myšelnky, pozorujete je a vědomě si řeknete, že je třeba je nechat jít. Propusťte je a přineste své mysli nový obsah - nejlépe propojení se s přítomným okamžikem. Přeji Vám, ať tyto nutkavé myšlenky co nejrychleji odezní. Moc se opatrujte. Hezké dny Jitka Nesnídalová“

Eva: „Dobrý den, nemám dotaz, jen jak to zvládám já, jsem dlouho v penzi, žiji sama. Abych se úplně nezbláznila, tak jsem si řekla, že denně oslovím 5 lidí a pohovořím, zatím se to daří, dělám angličtinu přes PC a denně vyjdu 200 schodů, to je můj recept“

Jitka Nesnídalová: „Milá paní Evo, velmi děkuji za Vaši zprávu. Jste skvělá, jak jste si našla svůj recept a žijete jej. Moc se dále opatrujte a přeji hezký den. S úctou Jitka Nesnídalová“

Ilona Zelenková: „Optimismus, snaha o dobrou náladu navzdory pesimismu ze situace v pandemii..Šířit úsměv kolem sebe, ale hlavně pokud to jde nezapomínat na každodenní sportování v každém věku. Endorfiny, které sport organismu přinese, pomohou především sobě samému. A krédo života by mělo být - Já přeci chci být spokojená! a energie kterou získávám mi v tom pomůže. Pokud takhle začneme každý u sebe, můžeme změnit i společnost.“

Jitka Nesnídalová: „Milá paní Ilono, ano, moc děkuji za Vaši zprávu. Hezké dny přeji. S úctou Jitka Nesnídalová“

Monika: „Dobrý den, jak prosím zvládat každodenní stres kolem covidu, jsem zdravotník a vyčerpává mě bagatelizovani a zlehcovani situace, vzhledem k tomu, že pracuji v nemocnici. Cítím i vztek nad vulgarismi a urazeni nas ockovanych a zdravotníků. Děkuji“

Jitka Nesnídalová: „Milá Moniko, absolutně si Vás zdravotníků vážím a smekám klobouk nad Vaší prací. Prosím, držte si v sobě světlo této pravdy, že jste skvělá. To, co říkají druzí jsou jejich názory a nevpouštějte je do svého srdce. A samozřejmě zkusit nějaké "očišťovací" techniky v rámci psychohygieny, které cítíte, že Vám pomáhají. Moc děkuju a přeji hezké dny ve svém středu, ve svém srdci. S úctou Jitka Nesnídalová“

Petra: „Dobry den, jsem s dcerou na materske dovolene a jsem neustale ve stresu. V minulosti jsem brala antidepresiva, ale vse jsem zvladla a mnoho let jsem bez medikace. V tehotenstvi mela dcera zdravotni potize. Nyni mam neustale pocit, ze nedelam veci dobre, mam strach, ze bude brecet napr. na prochazce, ze s ni nedostatecne cvicim, vadi mi s ni jezdit v aute, protoze breci atd. Co s tim? :/ Mate nejakou radu? Dekuji“

Jitka Nesnídalová: „Milá Petro, moc děkuji za Váš dotaz. Jste úžasná, jak vše zvládáte. Přestat brát antidepresiva představuje také silnou vůli a vy jste to takto zvládla, že mnoho let již medikaci nepotřebujete. Nyní Vám Vaše mysl přiáší myšlenky, které ve Vás vyvolávají špatný pocit. Zdá se, že strach z reakce dcery Vás začal ochromovat, což mě mrzí. Zkuste si uvědomit, že je to zacyklení myšelnek ve Vaší mysli, který Vás trápí a že je mžné tento bludný kruh rozetnout tím, že se s ním nebudete ztotožňovat, Představte si, že Vaše myšlenky jsou externí záležitosti, o kterých Vy rozhodujete, zda se Vám budou přehánět v hlavě a zda je přijmete za pravdivé. Vaše pravda je uvnitř srdce, které Vám určitě říká, že jste úžasná maminka a děláte pro svou dcerušku to nejlepší co můžete. Spojujete se více s touto pravdou a věřím, že časem ten vnitřní tak na sebe povolí. Chce to čas, trpělivost a práci se svým vnitřním světem. Více vnímat přítomný okamžik je cesta, jak méně a méně naslouchat negativním myšlenkám a přebujelým strachům. Hezké dny přeji Moc se optarujte! S úctou Jitka Nesnídalová“

Marie: „Dobrý den! Jsem seniorka, 70 let, bydlím ve vesnici nedaleko Prahy. Jsem očkovaná, jsem introvert, mám ráda knihy, PC, TV. Jsem sice očkovaná, ale ani s očkáváním se ale necítím bezpečně a proto kontakty s lidmi omezuji na telefon a PC. Už ale izolaci nezvládám a z vyhlídek na další zimu, kdy budu muset být zavřená jsem upadla do totální deprese a letargie. Nevím, co s tím, jak se k nečemu motivovat. Jak jste říkali, nevidím světlo na konci tunelu. Poradíte? Děkuji Marie“

Jitka Nesnídalová: „Milá Marie, úplně Vás chápu, že je tato situace velmi náročná. Prosím, vyhledejte si telefonickou psychologickou pomoc pro seniory. Pomůže Vám to najít vlastní zdroje, jak celou situací znovu projít. Světlo na konci tunelu nevidíme nyní, ale zase se objeví, vždycky se objeví, jen je potřeba najít pro sebe to, co člověku pomáhá. Prosím, nevzdávejte to a skutečně se obraťte na lidi, kteří Vám dodají opět naději. Co v této situaci můžete studovat? Co jste například celý život odkládala a nyní doma můžete dělat? Číst, poslouchat zajímavé rozhovory? Vzít tento čas jako příležitost k domácí univerzitě 3. věku. Nebo začít cvičit jógu, kterou můžete zdarma najít na YouTube. Jóga krásně zklidňuje, dává vnitřní radost. Přeji Vám, ať se cítíte každý den lépe a lépe. S úctou Jitka Nesnídalová“

Jitka: „Dobrý den, mám na sobě vyzkoušený postup,jak každý den zvládat běžný život.Nejjednodušší je nesledoval příliž média a nevěřit všemu, co se tam píše a říká.Prostě brát všechno normálně, bez hysterie, zbytečně se netrápit tím, co sama vyřešit neumím. Jdu se projít ven na čerstvý vzduch a nějak více si uvědomuji,že kolem je spousta krásy a tu se snažím vnímat a to i v tomto pochmurném počasí.Nejsem lékař asi psycholog, tohoto pohledu na svět se snažím držet zuby nehty.Mějte se hezky.J.“

Jitka Nesnídalová: „Milá Jitko, moc děkuji za Váš krásný pozdrav. Přeji Vám hezké dny S úctou Jitka Nesnídalová“

Kateřina: „Dobrý den paní Jitko, děkuji za Vaše krásné povídání. Zaujalo mě povídání o známkách, a tak se dovolím zeptat,co dělat se synem (11 let), který chce mít samé jedničky, testy bez chyby, vše mít perfektně zvládnuté, přitom je z toho ve stresu, boji se, pláče nebo se vzteká, když mu něco nejde. My jako rodiče ho neustále uklidňujeme, že známky nejsou všechno, že i když přinese špatnou známku, že to nevadí, chyba v testu nebo diktátu také nevadí. Že i tak je pro nás důležitý, že je náš milovaný syn. Už nevím jak mu pomoci. Možná hraje roli i to,že má dva starší sourozence, oba mají dg.autismus, STÁT, epilepsii. Děkuji odpověď, a přeji hezký den“

Jitka Nesnídalová: „Dobrý den milá Kateřino, děkuji za Váš laskavý pozdrav. Zdá se, že Váš syn si v sobě vysoce vyvinul nároky, které když nesplní, pak upadá do do trápení. Určitě bych Vám ze srdce doporučila navštívit dětského psychologa. Je opravdu mnoho skvělých odborníků, kteří mohou pomoci přesně s touto situací, aby Váš syn vnímal svoji hodnotu nezávisle na svých výkonech. Jste úžasní rodiče, kteří ho podporujete a láskyplně s ním o tom mluvíte, což je opravdu moc důležité. Pokud ale vidíte, že se u syna tyto problémy prohlubují, pak neváhejte říci si o pomoc tomu, kdo tyto záležitosti pomůže účinně zlepšit. MOc přeji Vašemu synovi, ať na sebe nevyvýjí takový výkonnostní tlak a ať jste všichni doma zdraví a spokojení. Hezké dny přeji. S úctou Jitka Nesnídalová“

Lýdie: „Dobrý den,má syndrom vyhoření dopad i na tělesnou "schránku", může vyvolat nějakou nemoc,nebo je to jen věc psychiky?kdo diagnostikuje syndrom vyhoření,odborný lèkař nebo praktik?děkuji za odpověď“

Jitka Nesnídalová: „Milá Lýdie, určitě se obraťte buď na svého praktického lékaře nebo na psychiatrii. Syndrom vyhoření má mnohdy silný dopad na zdraví člověka a je opravdu velmi důležité co nejrychleji říci si o pomoc. Moc se opatrujte. Hezké dny přeji S úctou Jitka Nesnídalová“

Martin: „Dobrý den, je mi 40 mám 10let chronické problémy které přišly z ničeho nic a mohu tak 10% co původne, někdy je to hodné zlé nekdy lepší. Reaguji také na mnoho potravin, ale i při eliminaci je mi stále špatně. Lekaři na nic nepřišli mimo na podezření na histaminovou intoleranci a posílají k psychologum. Psycholožky a psychosomatiky navštěvuji roky a nijak to nepomáhá. Epidemie mi paradoxně pomohla protože mohu pracovat z domova a mohu svoje nevolnosti, slabosti, náhlé unavy, brnění těla doma zvládat snáž. Nicméně to to nebude trvat navždy, firma moje potřeby nepochopí a navíc si kvůli problémum nezvládnu najít partnerku, sociálno taky trpí, musim zůstat v zaměstnání co mi nesedí. Jak to vydržet a přežít a vydržet dál bojovat. Co se naučit. Případně jaké psychologické metody ještě zkoušet. děkuji moc. :-)“

Jitka Nesnídalová: „Milý Martine, děkuji za Váš dotaz. Zkuste si přečíst knihu "Moc přítomného okamžiku" od Eckharta Tolleho. Propojení s přítomností považuji za grál psychohygieny, která je velmi potřebná. Rozhodně doporučím autogenní trénink - na youTube jsou zdarma nahrávky. Autogenní trénink velmi pomáhá při psychsomatických onemocněních. A další výbornou metodou je "focusing", při kterém pozorujete své tělesné pocity, nehodnotíte je, jen jim nasloucháte a toto je velmi léčivý princip. Hezké dny přeji S úctou Jitka Nesnídalová“

Mirka: „Dobrý den, poraďte mi prosím, jak bych si mohla vypěstovat v sobě pevnou vůli ohledně hubnutí. Potřebuji zhubnout nejen kvůli zdraví. Ale jsem často unavená, protože mám časově náročné zaměstnání a nemám už pak náladu na nic jiného. Jak se znovu nastartovat? Byla jsem dříve optimista a zvládla spoustu věcí ze kterých mám radost dodnes. Děkuji a přeji hezký den.“

Jitka Nesnídalová: „Milá Mirko, moc děkuju za důvěru, se kterou se na mne obracíte. Je skvělé, že v sobě máte uložený optimismus. Zkuste se prostě "přemoci" kapičku po kapičce. Dejte si závazek, že každý den po dobu jednoho týdne budete cvičit 7 minut. Pak nvyšujte tyto časové úseky. Často si před sebe posatvíme velké nároky a pak neuděláme ani kousíček. Jde o ten kousíček, každý den. A samozřejmě je dobré mít parťáka, se který se společně držíte, že se cvičení věnujete. Třeba s někým z Vaší rodiny si dát chvilku cvičení. S úctou JItka Nesnídalová“