Chat

Hana Zuchnická
Podzimní údržba zahrady
Záznam chatu z pátku 1. října 2021
DAYD: „Viděla jste kurz karate pro zahradní architekty v The Simpsons?“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, bohužel neviděla, ani jsem nevěděla, že je. Podívám se někdy. Díky za podnět.“
denmark: „Jak se dívá na podzimní údržbu zahrady zahradní architektka?“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, to je dobrý dotaz:) V tomto období je hodně práce, takže na období největšího "frmolu", výsadeb, úprav, přikrývky rostlin, ale taky času úklidu na zahradě jak v duši.“
Derek: „Jak dlouho by měla trvat podzimní údržba zahrady?“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, to záleží rok od roku podle počasí a aktuálních teplotách. V letošním roce právě nyní byla dnes první mrazivá noc a většina dřevin na to reaguje shozením listů. Trvalky začínají odkvétat, takže postupně můžeme začít. Končit můžete podle toho jak stihnete obhospodařit svůj pozemek, balkon...V době, kdy teploty klesnou na víc než 4 dny pod nulu bychom už měli mít hotovo. Většinou bychom to měli stihnout do konce listopadu.“
Derek: „Pokud někdo vynechá či odflákne podzimní údržbu zahrady, co se stane?“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, záleží, kterou část péče odflákne. Pokud by se nezakryly chvojím choulostivé dřeviny nebo trvalky, tak nám vymrznou a na jaře budeme muset obnovovat výsadbu. Pokud naopak ostříháme trávy, tak nám do jara vyhnijí. Takže je potřeba se zaměřit na druhy rostlin, které na zahradě máme a udělat jim správnou podzimní péči. Pěkný den“
Karolina: „Dobrý den paní Hano. Jsem zahradnice začátečnice. Poraďte prosím,: Třapatovka, ostříhat na zimu? Floxy, ostříhat na zimu? Dlužicha, jak ji připravit na zimu? Pozdravuji a děkuji.“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, zdravím začínající zahradnici. Třapatovku nemusíte, nechte ji vysemenit nebo ptákům na zobání. Stačí na jaře odstřihnout odkvetlý stvol. Sama pak obrazí. Floxy (P. paniculata - ten vyšší) nechta odkvést, pak ostříhat na podzim, nízké floxy (P. subulata) nechat být až na jaře opatrně odstřihnout uschlé části. Dlužicha je hodně nenáročná, nemusíte nic, jen aby měla kolem sebe dostatek zeminy. Pěkný den a hodně štěstí Hana Zuchnická“
denmark: „Co vše je nutné dělat při podzimní údržbě zahrady?“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, záleží co máte na zahradě za rostliny. Určitě je potřeba zazimovat rostliny citlivé na mráz - přikrýt je chvojím nebo nahrnout k růžím (ke kořenovému krčku) zeminu, aby nevymrzly. Dále pohnojit dřeviny, zvláště ty ovocné kompostem nebo hnojivem (buď na přírodní bázi nebo minerální). Pokud máte trávník, tak ho povertikutovat (zbavíme plsti v trávníku) nebo aerifikovat (provzdušnit) a určitě pohnojit hnojivem s přídavkem draslíku. Také listy ze zahrady pohrabat a dát na kompost. Vypustit vodu z hadic, na to už je nejvyšší čas (zvlášť v okrajových oblastech nad 450 m n.m.). Určitě je i čas na výsadbu cibulovin. Pěkný den Hana Zuchnická“
Karla: „Dobrý den. Stará hrušeň má letos na listech rez hrušňovou. Spadané listí vypadá odpudivě. Předchozí roky jsme listí nechali na záhonech pod ní jako mulč. Musíme listí letos zhrabat? Děkuji za Váš názor.“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, ano, určitě nemocné listy se nemohou dávat ani na kompost ani pod rostliny/dřeviny. Tím podporujeme rozvoj nemoci rychleji a snáze. Měli bychom spíše listy spálit. Letos se rez velmi rozmohla kvůli deštivému počasí. Pěkný den a přeji hodně úspěchů Hana Zuchnická“
Já: „Vzal jsem si tu gulášovku z ledničky, sice není v troubě, ale měl jsem na ni chuť, tak snad to není pro někoho schované. Pak si dám z trouby. Taky jsem opravil králíkovi pití - upadlo z těch tenkých drátků... a taky jsem ho, chudáka hladového, nakrmil. Jinak by mě zajímalo, jestli je potřeba nějak specificky zazimovat šikmou zahradu.“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, díky za dotaz a informace:) To jsem ráda. Šikmá zahrada se hlavně nesmí sesunout dolů, ale je to velká výzva, takže doporučuji konkrétní místo konzultovat se zahradní architektkou nebo zahradníkem. Pěkný den Hanka Zuchnická“
ANTIMONY: „Jak se připravit na podzimní údržbu zahrady?“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, příprava je půl úspěchu. Je potřeba se podívat na rostliny nebo dřeviny, prvky (jezírko, bazén, vodní nádrže) a přesně vědět co s nimi. Vodní prvkz vypustit nebo zabezpečit proti roztrhání. Dále záleží co máte na zahradě za rostliny. Určitě je potřeba zazimovat rostliny citlivé na mráz - přikrýt je chvojím nebo nahrnout k růžím (ke kořenovému krčku) zeminu, aby nevymrzly. Dále pohnojit dřeviny, zvláště ty ovocné kompostem nebo hnojivem (buď na přírodní bázi nebo minerální). Pokud máte trávník, tak ho povertikutovat (zbavíme plsti v trávníku) nebo aerifikovat (provzdušnit) a určitě pohnojit hnojivem s přídavkem draslíku. Také listy ze zahrady pohrabat a dát na kompost. Vypustit vodu z hadic, na to už je nejvyšší čas (zvlášť v okrajových oblastech nad 450 m n.m.). Určitě je i čas na výsadbu cibulovin. Pěkný den Hana Zuchnická“
ANTI: „Co je nejdůležitější při podzimní údržbě zahrady?“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, je potřeba se podívat na rostliny nebo dřeviny, které na zahradě máme. Prvky (jezírko, bazén, vodní nádrže) a přesně vědět co s nimi. Nadzemní vodní prvky vypustit nebo zabezpečit proti roztrhání mrazem. Dále záleží co máte na zahradě za rostliny. Určitě je potřeba zazimovat rostliny citlivé na mráz - přikrýt je chvojím nebo nahrnout k růžím (ke kořenovému krčku) zeminu, aby nevymrzly. Dále pohnojit dřeviny, zvláště ty ovocné kompostem nebo hnojivem (buď na přírodní bázi (hnůj, sušené granule koňský hnůj nebo rohovina) nebo minerální). Pokud máte trávník, tak ho povertikutovat (zbavíme plsti v trávníku) nebo aerifikovat (provzdušnit) a určitě pohnojit hnojivem s přídavkem draslíku. Také listy ze zahrady pohrabat a dát na kompost. Nenechávat na trávníku, to mu škodí a nemůže přes zimu dýchat a může zplesnivět. Vypustit vodu z hadic, na to už je nejvyšší čas (zvlášť v okrajových oblastech nad 450 m n.m.). Určitě je i čas na výsadbu cibulovin. Pěkný den Hana Zuchnická“
ANTIMONY: „Kdy je nejlepší začít se připravovat na podzimní údržbu zahrady?“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, právě nyní je nejlepší čas začít. Konec léta už je za námi a na některých místech dnes byly první mrazíky. Proto je potřeba se podívat, které prvky nebo dřeviny, rostliny na zahradě máme. Ty citlivější rostliny na mráz je potřeba zakrýt chvojím nebo nahrnout zeminu ke kořenovému krčku. Můžeme nyní odstranit odkvetlé letničky, dát na kompost. Semínka určitě můžeme posbírat, označit a na jaře zase vysít. To je jen pár tipů. Pěkný den¨ Hanka Zuchnická“
Mirek: „Dobrý den, prosím o sdělení, jak mohu zabránit černání vlašských ořechů. Listy pravidelně hrabeme, ale stejně máme spoustu černých plodů. Děkuji za odpověď.“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, to určitě děláte správně. Letos i předešlý rok bylo hodně vlhko, to zvyšuje pravděpodobnost výskytu. Můžete ořešák více pohnojit dusíkatými hnojivy, to snižuje výskyt nemoci. A také můžete zkusit postřik Kuprikol před kvetením a ještě zopakovat po odkvětu jednou. Přeji hodně úspěchu Hanka Zuchnická“
Jana: „Dobrý den, mohu ostříhat na zimu venkovní ibišek? Je takový vytáhlý. Děkuji.“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, ibišek je teplomilná dřevina. Teď bych ho už nestříhala. Na jaře jak začne rašit (podle toho kde bydlíte (nadmořské výšky) ho můžete sestřihnout jak potřebujete. To už bezpečně obrazí. Pěkný den Hana Zuchnická“
ANTI: „Kdy nejdřív a kdy nejpozději začít s podzimní údržbou zahrady?“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, to se nedá přesně specifikovat. Záleží na nadmořské výšce a orientaci ke světovým stranám vašeho pozemku/balkónu. Ale dnes byly už i ve středních polohách kolem 400 m n.m. první mrazíky, takže bych pomalu začala. Sklidit teplomilné druhy zeleniny (fazolky, cukety, apod.). Posbírat semínka rostlin, které bychom mohli na jaře zase vysít (letničky, zeleniny). Nejpozději - záleží jak co. Teplomilné věci (letničky, choulostivé bylinky) budou v listopadu už pomrzlé nebo oslabené. Dřeviny můžete i na konci listopadu. Záleží druh od druhu a lokalita od lokality. Ideálně vše postupně stihnout do mrazíků (pod cca -5°C). Pěkný den Hana Zuchnická“
ANTI: „Kdy nejdřív a kdy nejpozději začít s podzimní údržbou zahrady?“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, to se nedá přesně specifikovat. Záleží na nadmořské výšce a poloze vašeho pozemku ke světovým stranám. Je potřeba se podívat na rostliny nebo dřeviny, které na zahradě máme. Je to hodně specifické na každé zahradě jinak. Na příklad: Nadzemní vodní prvky vypustit nebo zabezpečit proti roztrhání mrazem už nyní. Určitě je potřeba zazimovat rostliny citlivé na mráz - přikrýt je chvojím nebo nahrnout k růžím (ke kořenovému krčku) zeminu, aby nevymrzly ještě před silnějšími mrazíky. Dále pohnojit dřeviny, zvláště ty ovocné kompostem nebo hnojivem (buď na přírodní bázi (hnůj, sušené granule koňský hnůj nebo rohovina) nebo minerální). To ideálně v průběhu října. Pokud máte trávník, tak ho povertikutovat (zbavíme plsti v trávníku) nebo aerifikovat (provzdušnit) a určitě pohnojit hnojivem s přídavkem draslíku. Také listy ze zahrady pohrabat a dát na kompost. Nenechávat na trávníku, to mu škodí a nemůže přes zimu dýchat a může zplesnivět. Také ideálně do konce října. Určitě je i čas na výsadbu cibulovin. Pěkný den Hana Zuchnická“
Jarda: „Dobrý den, jak zastřihnout dvouplodici maliník Heritage na podzim. Máme 600 m n m. Plodí spíše 1 za rok. Děkuji.“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, téma maliníku a jeho střihu je předmětem diskuzí odborníků. Ale já doporučuji po odplození (nyní na podzim) zastřihnout maliník cca 15 cm od země. Tím maliník zesílí a na jaře bude rašit novými silnými výhony. Zvlášť pokud jste říkal/a, že plodí spíše jednou. Určitě můžete i pohnojit (např. kompostem, rohovinou nebo hnojem). Pěkný den Hana Zuchnická“
Tajana: „Hortenzii mám třetím rokem. Letos je opět malá, jeden květ, který se vytvořil, vykvetl až teď na podzim. Vedle ní z každé strany pěstuji bohyšku. Nemůže ona za to, že se hortenzii nedaří. Děkuji Vám paní Hano.“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Záleží v jaká hortenzie (mnohokvětá nebo latnatá). Každá má totiž trochu jiné nároky na půdu, střih. Nemyslím si, že by bohyška měla vliv na hortenzii v takové míře. Pokud není moc velká a ta hortenzie malá sazenice. Hortenzii mnohokvětou bych pohnojila, pokud nemá kyselou půdu, tak ji trochu dodala okolo hortenzie, mírně zapravit. A na podzim přihrnula mírně ke kořenům zeminu, aby hortenzie nevymrzla. Hortenzii latnatou stačí jen pohnojit, přihrnout zeminu, nebo chvojí, listí, aby byla silná. Přeji hodně úspěchů Pěkný den Hana Zuchnická“
Jája: „Dobrý den, Je nějaká rostina, která vydrží v truhlíku na okně i v zimě ? A bude vypadat pěkně..?“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Určitě to je tráva - kostřava sivá (nebo i jiné kostřavy) dále pak Calocephalus (dráteník), vřesy (většinou jen do jara, pak je potřeba přesadit nebo vyměnit), brsleny (různě panašované nebo zelené), zimostráz, chryzantémy, ale určitě i rozchodníky nebo netřesky. Z doplňků: okrasné dýně, chvojí nebo zimostráz (řezaný). Pěkný den Hana Zuchnická“
Tomáš: „Krásný den pro Vás :-)“
Hana Zuchnická: „Díky, i pro vás:)“
Dana: „Dobry den jak jste zminila na ty stromi to lepidlo prosim jak se jmenuje dekuji moc ...a to se natira u ted na podzim nebo i v prubehu roku?dekuji za odpoved Flídrová“
Hana Zuchnická: „Dobrý den paní Flídrová, já jsem používala toto https://www.semena.cz/skudci/3719-lepidlo-na-ochranu-stromu-zdrava-zahrada-250-ml.html a spíše doporučuji použít i na jaře, až se příroda probudí a s tím i škůdci. Pěkný den Hana Zuchnická“
Marie: „Dobrý den. Teď jsem zaslechla, že není třeba rýt před zimou. Co mám udělat, když jsem zasela zelené hnojení ( hořčici). Hodně rad jste nám dala. Děkujeme. Přeji hezký den.“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, děkuji:) Když jste zasela, nechte vyrůst a klidně nechte až do jara. Pak poryjte nebo já jen vidlemi prokypřím půdu, rozruším a pohrabu. pěkný den Hana Zuchnická“
Iva Miksová: „Moc zdravím. Můžete mi prosím poradit co je na oříškách vlašského ořechu. Na zelené slupce jsou černé fleky. Loni to bylo na velkém ořechu, letos je to na druhém stromů. Pokusím se připojit foto. Moc děkuji Iva Miksová“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, jedná se o antraknózu ořešáku. Více na https://cs.wikipedia.org/wiki/Antrakn%C3%B3za_o%C5%99e%C5%A1%C3%A1ku Pěkný den Hana Zuchnická“
Lucie: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda je lepší používat uzavřený kompostér (plastový) nebo kompostovaci silo. Chtěla bych si založit kompost a stále váhám kterou variantu mám zvolit. Ještě bych Vás poprosila o nějaké tipy na vhodné rostliny na tvorbu živého plotu nejlépe rychlerostoucí (potřebujeme odstínit sousedy). Máme spíše jílovitou půdu. Děkuji a přeji hezký den.“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, kompost doporučuji spíše dvoukomorový nebo tříkomorový, aby dýchal (dřevěný). Rostliny na živý plot ptačí zob, habry nebo jilm sibiřský. pěkný den Hana Zuchnická“
Dana: „Dobry den,slysela jsem ze se i ted muze sit trava. Je to mozny?:-) dekuji“
Hana Zuchnická: „Ano, je to tak. Teď je ještě dobrá doba na výsev. Pěkný den Hana Zuchnická“
Zdenka: „Dobrý den, prosím dotaz ohledně jabloní. Jablka mi na stromě hnijí a téměř vše spadlo. Stromy udržuji, stříhá mi to pán, jablek by bylo hodně, ale neumím to na jaře postříkat. Sousedi mají plot z bobkovišní a prý se v tom hodně škůdci drží. Prosím poraďte mi jak to stříkat, základní postřiky. udržuji to po tatínkovi, který se o ně pčlivě staral a je mi líto, že to takto každý rok dopadá. děkuji mnohokrát Zdena“
Hana Zuchnická: „Dobrý den, to je hodně komplexní dotaz. Určitě bych pohnojila na zimu, pak bych se zaměřila spíše na letní řez (ten spíše podporuje plodnost), jarní řez je spíš na podporu růstu. Hodně sil. Pěkný den Hana Zuchnická“