Chat

host

MUDr. Lucia Mansfeldová

Baby rady - Děti a slunce

Záznam chatu z úterý 27. dubna 2021

Marek: „Kollik může miminko na sluníčko není to nebezpečné“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Miminko do 1 roku by na přímé sluníčko nemělo. Důležité je ho stínit v kočárku, přes poledne nechodit velmi ven.“

Petra: „Dobrý den, opravdu považujete za nutné dítě od miminka mazat i do kočárku, jak nám předkládají někteří výrobci?“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, děťíátka do roku by se měli na slunci chránit především stíněním, krémy s ochrannmi faktory se používají až od roku, musí být určené na dětskou pokožku.“

ANTIMONY: „Co negativního může slunce způsobit dětem?“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Spálení kůže v dětském věku může způsobit její poškození, které se zpočátku projevý zarudnutím s puchýřy, v pozdnějším věku může v tomto místě vzniknout i kožní nádor (až po mnoho letech). Pří mírném podráždění je častý i vznik solárního ekzému.“

AK: „Jaká je nejdůležitější "sluneční prevence" u dítěte?“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, u dětí dodržuje tzv. pravidlo 3K - klobouček, košile a krém. Krémy až od roku. Dále není vhodné na slunci pobývaz mezi 11-15 hod. A taky je nutná ochrana zraku.“

SKINF: „Co je potřeba o tématu Děti a slunce vše vědět?“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, je potřeba vědět, že dětská pokožka ještě není zralá, do 3 let se neumí bránit vlivu UV záření a až téměř do dospívání je zranitelnější než u dospělých. Je potřeba ve věku do 1 roku chránit stíněním, oděvem, později lze použit dětské ochranné krémy na slunce. Nutné je předejít zejména prudkému jednorázovému spálení pokožky.“

STOP1: „Jak může být pro "baby" nebezpečné slunce?“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, jestli je děťátku méně než 1 rok, je potřeba ho velmi ochraňovat na sluníčku, hlavně stíněním a oděvem, krémy ještě nejsou vhodné. Po 1 roku již lze použít dětský fotoprotektivní krém. Důležité je nepobývat na slunci přes přímé poledne. Nutná je dostatečná hydratace.“

SK: „Jak může být pro dítě prospěšné slunce?“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, sluníčko má samozřejmě mnoho velmi dobrých účinku na naáš i dětský organizmus - je důležité v syntéze vitamínu D, stimulje naši imunitu, mozkovou činnost a působí pozitivně i na náladu. Při dodržování zásad fotoprotekce, je sluníčko pro dětičky v rozumném dávkování samozřejmě prospěšné. Důležité je vyhnout se spálení kůže, nepobývat na slunci přes poledne. Děkuji za dotaz.“

Vlasta: „Dobrý den, na co je prosím důležité se soustředit při výběru slunečních brýlí pro batole (cca 2 roky)?“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, u děťátka do 2 let je nejlepší poradit se ve spacializovaném obchodě pro děti, v optice nebo v lékárně. Je důležité, aby brýle dobře seděly, měly ochranný faktor EPF (eye protecting factor). Závisí al i na povaze děťátka, některé si v tomto věku ještě brýličky nechtějí nechat, v tom příadě je nutné stínění kloboučkem se širokou krempou a stíněním v kočárku. Děkuji za hezký dotaz. Zdravím, Lucia Mansfeldová“

Veronika: „Dobrý den, chci se zeptat, proč nejsou krémy do jednoho roku vhodné? U krému, který máme doma píší, že je vhodný i pro kojence. Děkuji“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, máte pravdu, že některé krémy výrobci doporučují již od měsíců. Jedná se o fyzikální ochranné filtry, které chrání odrazem slunečního záření, ty vhodné jsou. Ale vždy v kombinaci se stíněním širokým kloboučkem a oděvem, aplikují se jen na obnažené části tělíčka. Ochranné krémy s chemickým filtrem jsou vhodné většinou až od roku, nebo se používají kombinované o trošku dříve. Děkuji za hezký dotaz. Zdravím, Lucia Mansfeldová“

statofm: „Jste potomkyní rodu Colloredo-Mansfeld?“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, to by bylo hezké, ale nejspíš ne :) Děkuji za milý dotaz, hezký den. Lucia Mansfeldová“

Hana: „Dobrý den, dcera (12 let) špatně snáší pobyt na slunci. Od malička měla často úpaly, reaguje ekzémem na pocení. Je blondýnka s hodně světlou pokožkou. Přes léto si pořád musí chránit hlavu pokrývkou a případně nosí i sluneční brýle, samozřejmě maže krémem. Nejlépe se cítí v chládku lesa, k moři skoro nejezdíme. Můžu doufat, že v dospělosti bude sluneční svit lépe snášet? Zajímalo by mě, který orgán těla kromě pokožky je odpovědný za termoregulaci? Díky moc za odpověď.“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, Vaš dcerka dle popisu je nejspíš světlejší a citlivější fototyp. Je u ní důležitá důsledná ochrana na sluníčku, většinou jsou vhodné kombinované fyzikální a chemické ochranné filtry pro kůži se sklonem ke vzniku ekzému, ideálně z lékárny. Velké teplo ji jistě nevyhovuje i z důvodu rychlejší dehydratace organizmu a je dobře, že preferuje pobyt ve stínu. Reakce kůže na slunce je daná geneticky fototypem, který nám zůstane i v dopělosti, ale ekzému můžeme předcházet. Je vhodné si najít dermatologa, který Vám doporučí přípravu řed sluneční sezónou, např užívání betakarotenu, je vhodné i pozvolné opatrné slunění. V termoregulaci hraje kromě kůže důležitou roli i CNS a endokrinní systém. Děkuji za dotaz. Zdravím, Lucia Mansfeldová“

Hana: „Dobry den, jak prosim chranit oci pulrocniho ditete? Ksiltovka ci slunecni bryle? Dekuji“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, určitě kšiltovka nebo klobouček. Ty brýlky takhle malé děťátko většinou vydrží mít jen na chvilku. Nejdůležitější je pobyt ve stínu (krytý kočárek, ideálně nekde pod stromem. Děkuji za hezký dotaz. Zdravím, Lucia Mansfeldová“

Míša: „Dobrý den, dcera 2,5 roku, je velmi světlý typ s tendencí k červenání, je lepší natírat i v našich zeměpisných podmínkách faktorem 50? Děkuji a přeji krásný den“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, dle popisu je Vaše dcerka světlejší fototyp, určitě i vzhledem k věku je vhodná vyšší fotoprotkec SPF pro děti, opakovaně natírat jestli je déle venku. Případně využít (zejména u moře) plážové oblečení s faktorem. Děkuji za hezký dotaz. Zdravím, Lucia Mansfeldová“

Simona: „Dobrý den, dotaz se netýká slunce. Moje dítko 18m má nehty na palcích u nohou propadlé,ve tvaru lžiček. Čím by to mohlo být způsobeno? Pediatr mi nedokázal poradit. Děkuji Vám“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, u malých dětiček někdy dochází ke změnám na nehtech, které později odezní spontánně. Jestli je u Vaši dětské lékařky celkově vše v pořádku, může do samu ustoupit. Někdy doporučujeme občas nehtíky potírat olejem např. olivovým. Kdyby se Vám to nelepšilo, určitě můžete navštívit dětského dermatologa. Děkuji za hezký dotaz. Zdravím, Lucia Mansfeldová“

Franta: „Jako děti před 70roky jsme se vůbec ničím nechránili,na vojně jsme se při opalování natírali naftou.u moře v NDR se mazali jedlým olejem a zatím žijeme.Byl to zázrak,nebo bylo slunce méně a agresivní? Zdravím.“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Ano je to tak, že dříve se na ochranu tolik nemyslelo. Byli samozřejmě i jiné problémy, žilo se jinak a je i pravdou, že naše ozonová vrstva nebyla tolik poškozena. V posledních letech díky poruše ekologické rovnováhy se zvyšuje množství UV záření, které proniká na Zem a bohužel i přibývá množství kožních nádorů. Proto se více apeluje na ochranu na slunci, i když má pro nás samozřejmě i mnoho pozitivních účinků. Děkuji za hezký dotaz. S pozdravem, Lucia Mansfeldová“

Terka: „Dobrý den, je potřeba užívat vitamín D i přes léto? Pokud dítě namažu opalovacím krémem 50+ tak se do těla asi přirozeně vitamín D nedostane že?“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, děťátko do roku vitamín D užívá denně v kapičkách. Později v létě není tolik nutné, udává se, že na tvorbu vitamínu D stačí mírné oslunění cca 15 min denně na velmi mírném sluníčku. Některé děti mají ale vitamín D dlouhodobě nižší, tam se doporučuje užívat i v létě, např. jednou týdně. Děkuji za hezký dotaz. S pozdravem, Lucia Mansfeldová“

Zoe: „Dobrý den paní doktorko, syn má 17 měsíců. Je blonďák a má modré oči. Pokud budeme u moře ve Španělsku, je tedy vhodné aplikovat krém, pak dítě i může být ve vodě jen v plavkách? Nebo i na horní části těla by ve vodě měl mít oblečení? Nebo střídat bez a potom s trikem do vody? Po vykoupaní a uschnutí by se měl krém znovu aplikovat? A pokud dojde ke spálení, co tak starému dítěti aplikovat? Moc děkuji a přeji pěkné odpoledne! Zoe“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den Zoe, určitě je pro syna vhodné kombinovat ochranu plážovým oblečením a krémem zejména když se hraje na písku. Při plavání můžete být někdy i jen s krémem, samozřejmě ne velmi dlouho a hlavně ne přes polední dobu. Velmi správně popisujete, že po koupání a utírání se krém stírá a je nutné ho obnovit. Píšete, že má Váš chlapeček modré oči a světlé vlasy, ale nemusí mít světlý fototyp, závisí jestli mé i pleť velmi světlou se sklonem k zarudnutí. Přeji krásnou dovolenou ve Španělsku :) Děkuji za hezký dotaz. S pozdravem, Lucia Mansfeldová“

Michal: „Dobry den, Bylo by dobre zminit, aby se kremy pouzivaly co nejmin nebo jen ty, ktere nezabiji koraly. To, ze jsou coral reef friendly je vzdy napsano na obalu. Pokud to tam neni, koraly a more zabiji. Diky.“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, moc děkuji za připomínku. Určitě máte pravdu a je to velmi důležité. Výrobky, které toto splňují to musí mít uvedené na obalu. Přeji hezké dny, s pozdravem Lucia Mansfeldová“

Pavla: „Dobrý den, jakou značku ochranného krému byste doporučila pro 2 leté dítě?“

MUDr. Lucia Mansfeldová: „Dobrý den, většinou ddoporučujeme dětské ochránné krémy z lékarny, kde je garantována ochrana i kvalita přípravku, např. La Roche Possay, Avene, Bioderma nebo z přírodní např. Weleda. Děkuji za dotaz, s pozdravem, Mansfeldová Lucia“