Chat

Iva Bílková
Senioři a pohyb – Pohyb jako prevence
Záznam chatu z pondělí 18. ledna 2021
Lýdie: „Dobrý den,jsem ráda,že dnes jste na chatu právě vy,mám vás moc ráda.Jsem seniorka 65+,teoreticky "vše samozřejmě vím":-).Máte pro nás nějaký tip,jak se přinutit ke každodennímu pohybu, procházce, když po vánocích a navíc v době korony mám zlenivělé tělo a mám pocit, že i myšlení. Děkuji, hezký den“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Lýdie, velmi děkuji za pochvalu. Typ, jak se přinutit k procházce bych měla.. pořiďte si pejska -drobného, kterého snadno unesete a který nelíná (pudlík, jorkšír, maltézský, bišonek,..) Je to výborný společník, obveselí Vás, a budete mít 100% jistotu, že se denně dostanete ven na několikahodinovou procházku do lesa, parku, přírody, kterou máte v blízkosti bydliště. Třeba Vás pejsek donutí chodit velmi svižně a pomůže Vám posílit srdeční sval (obecně posilit kardiovaskulární systém), zpevnit kosti, posílit kosterní svalstvo, pohnout s lymfatickým systémem (nebudete mít otoky dolních končeti) + budete mít radost, že Vaše fyzická kondice je výborná a na čerstvém vzduchu se zlepší i Váš imunitní systém. Ohledně pomalejšího myšlení.. máte v podstatě podvědomě pravdu.. ne že by Váš intelekt byl nízký (jsem ráda, že používáte počítače, aplikace, a jste schopná napojit se na tento chat, což ne každý zvládne :-) ale vyšla studie, která dokazovala, že lidé, kteří se méně hýbou, nebo se pohybují pomalu, mají i myšlení pomalejší, dlouhou reakční dobu ... , zkrátka mozek nezpracovává přijatá data a nereaguje na ně dostatečně rychle. Např. při uklouznutí na ledu - pomalejší reakce způsobí pád a případné zranění.. Přeji ať Vám společnost čtyřnohého přítele dělá radost a jste dlouho zdravá a cítíte se fit. :-) Iva Bílková“
Věra: „Dobrý den,jak prosím řešit situaci omezení pohybu u RS a současné arytmie kdy se rozbuší srdce i při kmitání rukou.Děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Věrko, zkuste navštívit fyzioterapeuta, je dost možné, že srdeční arytmie není spojena s RS, ale s blokádou žeber. Iva Bílková“
Karolina: „Dobrý den. Vás vždycky ráda vidím :) Mám osteoporezu krčku kyčle. Jsem hodně štíhlá. Prosím doporučte mi účinný cvik na posílení. Stravu jsem si už s vyšším obsahem vápníku upravila. Děkuji a kdybyste cvik i předvedla..... :)“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Karolino, pokud jste nyní sledovala vysílání, cvik, který byste mohla dělat, jsem právě předvedla. Obecně hodně choďte až lehce běhejte, tlakem a tahem kosti sílí. Zároveň musíte posilovat svaly kolem pánve, břicha, zad a stehen, aby byly co nejvíce pevné a stabilizovali klouby. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“
Jitka: „Dovry den Chci se zeptalt spíš za sebe, pocita se do pravidelného pohybu procházky s kočárkem do velkého kopce?“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Jitko, ano procházka do kopce s kočárkem bych jako fyzioterapeut charakterizovala jako kardio cvičení se závažím. Tedy jednak působíte na kardiovaskulární systém a jednak posilujete svaly nohou, zad a břicha :-) Jen tak dál .. Občas se nebojte dát kočárek babičce a dědečkovi, budete mít jistotu, že prarodiče "cviční" aniž by se k tomu násilně mentálně nutili. Čas s vnoučetem jim jistě bude dělat radost. Přeji hodně šťastných kilometrů do kopců :-) Iva Bílková“
Patricie: „Dobrý den, ráda bych se zeptala jak namotivovat tenegera, který je pouze na Pc či tf, a nic nezabere. , i přesto, že já běhám a cvičím.Mnohokrát děkuji Patricie“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Patricie, dostat teenagera ven je nadlidský úkon, pokud k tomu nemá parťáka.. Někteří rodiče aktivity dětí řeším nákupem her k televizi, kdy se dítě hýbe a zároveň se něco učí (např. mě velmi zaujala hra, kdy dítě má "pálku" v ruce a odpálkovává a uskakuje a krčí se před body/bránami/předměty, kterým se má vyhnout/sbírat bodové hodnocení. Tato hra je v různých rytmech a dá se použít i pro rozvoj schopnosti hudebního rytmu (např. pro výuku hry na bicí nástroje). Nejsem zastáncem, že by děti měly být u počítače/TV, ale když nejde Mohamed k hoře, musí ... Přeji pevné nervy s adolescentem.. Iva Bílková“
Lenka Čapková: „Jak donutit rodiče, oba 72 let, aby se šli alespoň projít. Ani v době před covidem, pohybu moc nedávali, ale krátkou procházkou se dostali alespoň do restaurace na kávu/pivo a zpět. Nyní tato možnost není.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Lenko, je těžké motivovat rodiče k aktivitě, když k pohybu jako takovému moc neinklinovali nikdy. Můžete se dohodnout s manželem, jestli budete rodiče zvát k sobě na oběd každou (každou druhou) sobotu/neděli. Budete rodičům dávat úkoly typu: "Maminko, koupila jsem si přes internet svetr (cokoli co normálně potřebujete a kupujete) a potřebovala bych/chtěla bych tě poprosit, aby jsi mi došla do výdejny (volte nějakou, kam musí dojít (ne přímo dojet MHD)". Někdy rodiče rádi hlídají děti a mohou s nimi jít na hřiště, do lesa... Určitě Vás napadne, jak přesvědčit rodiče, aby se nevědomě hýbali více :-) Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“
Karolina: „Dobrý den paní Bilkova,takzvané mi ruplo v zádech v lete,velké bolesti,neschopenku,ale neudělali mi ani rentgen ani ultrazvuk,mela jsem léky a ty když mám bolest si vezmu.Ale to není řešení.Trochu cvičím jógu,začala jsem pilates a 1xnavst.fyziot.Jeste bych chtěla skákat přes švihadlo,ale říkám si,ze to nebude už pro mě.Co b,y jste mi tak doporučila.Boli mi trisla,zada,mam povolené břišní svalstvo.Vek 61let.Dekuji za Vaše doporučení.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Karolino, jsem ráda, že se snažíte své problémy se zády vyřešit cvičením. Sama jogu a Pilates doporučuji našim klientům. Pokud budete mít aktuální bolest - cvičte z jogy Kobru - leh na břiše + vzepřít se na dlaních /předloktí. Pokud si nemůžete lehtnout, pak doporučuji ve stoji záklon (ruce na hýždě + zaklonit se v bedrech) Při předklonu + rotaci velmi často dochází k "posunu" meziobratlové ploténky vzad, kde tlačí na míchu a míšní kořeny, zatímco tím cvičením výše si "vracíte" ploténku tam kam patří. Hodně též choďte/pomaleji běhejte, je to dobrý pohyb pro výživu plotének + dochází k posílení svalů břicha, zad, pánevního dna a nohou. Až vše naposilujete, budete moci i skátat přes švihadlo. Jen sama v sobě jakýmsi vnitřním okem kontrolujte, jestli Vám pohybová aktivita dělá dobře/cítíte se při tom fajn a vyhovuje Vám to :-) Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“
Lýdie: „Děkuji za vaši skvělou odpověď.Budu o pejskovi uvažovat, ikdyž jeden známý lékař říká, že se dá venčit pejsek, aniž bych nějakého měla,jen je třeba si to nastavit v hlavě. Tomu rozumím, ale dá se to lehce obejít,když se mi zrovna nechce. Je pravda,že i malá procházka dělá moc dobře mému tělu i psychice. Budu celý.týden pozorně poslouchat vaše rady, nějak jste mě nakopla, tak se zkusím dát do pohody a začít tu lenost postupně překonávat. Děkuji Lýdie“
Iva Bílková: „Paní Lýdie, moc děkuji. Jste skvělá a kéž by všichni senioři měli mysl nastavenou tak, jako Vy :-) Ohledně pejska - doporučuji Toy pudla (pořídila jsem si fenku před 5 lety a dělá nám všem radost), právě z důvodu, že jsem chtěla chodit ven (miluji turistiku a běhání) a děti už se mnou ven nechtěly chodit.. zkrátka odrostly..Všechny "nelínací" plemena jsou vhodná i pro alergiky a ta naše fenka je vycvičená a certifikovaná i jako canisterapeutický pes, takže dělá radost i lidem v domovech důchodců, dětem s autistickým spektrem, chodíme do MŠ s handikepovanými dětmi .. Třeba by to byla i další smysluplná činnost pro Vás.. jak se dostat ven :-) Buďte zdráva. Iva Bílková“
Jana: „Dobrý den Ivo,mám jeden dotaz,,mnoho seniorů nemůže provádět cviky vleže na karimatce,koberci,protože si ani neklekne,neudělá dřep,co byste doporučila za cviky?“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Jano, pokud chce senior dělat cvik v leže (nedostane se na zem), může ten samý cvik dělat v posteli/gauči/ jídelním stole (pozor na vratkost nohou a pád z výšky), kam se zcela jistě dostane vždy. Případně je možné mnohé cviky, které se provádí v leže na zemi modifikovat na cvičení v sedě na židli, pololeže s oporou o židli/stůl/skříň.. zkrátka modifikovat se dá vše a kdo chce najít si způsob, tak si jej zcela jistě najde. Důležitý je fakt, zda dotyčný chce zlepšit svůj stav nebo zda si hledá důvody, proč cvičit nelze. Přeji mnoho pohodových chvil u cvičení. Iva Bílková“
Jana: „Dobrý den, prosím o radu nebo doporučení, je mi 66 let ještě loni v říjnu jsem chodila do práce, cvičila jógu, ale už to nejde. Minulý týden mi lékař sdělil artrózy 3 stupně a do roku operace(čekací doba) potřebuji nějak přečkat nechci pořád užívat léky,bojím se chodit ve sněhu a nevím co cvičit. Děkuji“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Jano, musíte cvičit taková cvičení, která posilují svaly nohou a "promazávají" kloub v co možná největším rozsahu pohybu. Zkute požádat rodinu o nákup/zařízení zápůjčky ekliptického trenažéru (simulace běžek) nebo rotopedu (simulace kola) Síla svalů se Vám bude hodit po TEP kolene, v čím lepším stavu /kondici budete před operací, tím lepší a rychlejší kondici budete mít po TEP. Zároveň je dokázané, že artróza bolí více, pokud se tomu člověk podá. Pro snížení otoku a bolestivosti bych vřele doporučila i přístrojovou lymfodrenáž a masáže nohou/zad. Obojí se provádí i v dnešní době ve zdravotnických zařízení. Přeji pevné nervy a krásný vztah k pohybu, ikdyž jej limituje bolest. Iva Bílková“
Eva: „Dobrý den Ivo, ležím doma po se zlomeninou pánve (již 6 týdnů). Kdy a co mohu začít cvičit, abych se trochu vrátila do běžného života? Jinak chodím 2x týdně cvičit k Vám s Barborou Fyzio&Core, ale s tou pánví si nevím rady, abych něco nepokazila. Předem děkuji a už se těším na cvičení. Eva“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Evo, jednak Vás chválím, že chodíte na pravidelná cvičení. Jste skvělá!! Ohledně návratu po úrazu, který máte nyní, po 6 týdnech by už měla být kost natolik silně spojená, že by jí neměl vadit drobný pohyb (raději konzultujte s lékařem, který vidí RTG - jestli máte osteoporózu, nemusí být spoj ještě pevný). Každopádně doporučuji tzv. izometrická cvičení - zatínání hýždí, břicha, zad, nebo i lehké pohyby dolními končetinami jsou povolené, ale aniž by byl výrazný pohyb v pánvi.. Samozřejmě do rukou mohou třeba i činky (v horní části trupu, šíje a paží žádné cvičební limity nemáte). . Pokud lékař vidí pevný spoj, pak můžete dělat v leže na boku i břiše jakákoli cvičení, která Vás napadnou i s gumou (proti odporu), jednoduchá cvičení v sedě a nejspíš i lehce chůzi o 2 berlích. Každopádně sledujte, jak se cítíte, pokud by Vás u cvičení pánev bolela, případně by vyzařovala bolest do dolních končetin či podbřišku, tak uberte na síle, rozsahu, počtu opakování. Pokud se cítíte fajn, není důvod si postupně zvyšovat náročnost cviků. Přeji brzké uzdravení a návrat do pravidelného zdravotního cvičení. Iva Bílková“
Blanka: „Dobrý den paní Bilková, je mi 63 let a mám problém s bolestí paty. Trvá to asi dva měsíce a domnívám se, ze jde o patní ostruhu. Dá se cvičením problem zlepsit či odstranit? Nechci v současné době “běhat” po vyšetřeních. Každý den jsem chodila s pejsky pět až osm km. Boty mam kvalitní, aspoň se domnívám a pečlivě vždy vybírám. Neumím si představit být bez pohybu. V létě hodně pracuji na zahradě. Cvičím Pilates a to individuální, ne ve skupině. I odsud mám cviky na nohu.“
Iva Bílková: „Dobrý den, paní Blanko, ano, může to být patní ostruha, ale boleti provokuje i osteoporóza nebo jiná onemocnění. Prosím, zkuste zatím taková cvičení, která protahují svaly v chodidle, masáže ježkem nebo prsty. Případně volte fokusovanou rázovou vlnu, která je vhodná i pro osteoporózu. Přeji brzké uzdravení, Iva Bílková“