Chat

Markéta Vranková a Jana Křepelková
Asistenční psi a organizace Pestrá
Záznam chatu ze čtvrtka 17. prosince 2020
DIS: „JK Které psí rasy se vyloženě nehodí pro to, aby se staly asistenčními psy?“
Markéta Vranková a Jana Křepelková: „Dobrý den, pro výcvik asistenčního psa se nehodí lovecká a bojová plemena psů.“
denmark: „JK Jak je na tom obecně nyní ČR s výcvikem a výskytem asistenčních psů?“
Markéta Vranková a Jana Křepelková: „Na území ČR je několik organizací, které se zabývají výcvikem asistenčch psů.“
Martin Hanzal: „Ahoj Market, moc vam to v telce s Trixie slusi :)“
Markéta Vranková a Jana Křepelková: „Děkujeme, teď v domácnosti, to se to kouká :-)“
Děti z 5.A ZŠ Karla Čapka Praha: „Dobrý den, chtěly bychom se zeptat, co bude mít Trixi ke štědrovečerní večeři? :-) Děkujeme za odpověď a mějte se moc hezky!“
Markéta Vranková a Jana Křepelková: „Trixie a ostatní pejsci Pestré živí výhradně kvalitními granulemi, ale na štědrý večer bychom mohli udělat vyjímku a připravit ji nějaké dobré masíčko :-)“
DIS: „JK Jak souvisí asistenční psi a organizace Pestrá?“
Křepelková Jana: „Pestrá psí asistence cvičí asistenční psy :)“
Edita Němcová: „Dobrý den, dotaz žádný nemám, jen bych chtěla dámám říct, že si jejich práce vážím a klobouk dolů všem v Pestré :)“
Křepelková Jana: „Moc děkujeme Edito :)“
DIS: „MV Jaké psí rasy se nejvíce hodí na asistenční psy?“
Křepelková Jana: „Na výcvik asistenčních psů se nejvíce hodí následující plemena: labrador, retriever, border kolie a portugalský vodní pes.“
SK: „MV Jaké máte asistenční psi?“
Křepelková Jana: „Nejčastěji máme labradory, retrievery, border kolie, pudly a portugalské vodní psy :)“
DIS: „MV Je v ČR v současnosti dostatek asistenčních psů?“
Křepelková Jana: „Nyní je bohužel nedostatek kvalitních štěňat, které by byly pro nás vhodná. Raději si ale na pejska počkáme, aby splňoval předpoklady asistenčního psa :)“
Matěj: „Dobré odpoledne dámy. Zvládají asistenční pejsci silvestrovské oslavy a s nimi spojeny hluk? Tento rok snad bude vzhledem k opatřením klidněji.“
Markéta Vranková a Jana Křepelková: „Konkrétně Trixie se petard velmi bojí a prožívá stres, vždy si říkám, že některé projevy jsou zbytečné, neboť psy neskutečně stressují. Psovi velmi pomůže, že jeho pán to neřeší, je v klidu a ten klid přenese i na psa ,a tak jeho stres zmírní.“
blanka: „kdo všechno se u vás v rodině o psa stará ? Má nějakého " páníčka " ??“
Markéta Vranková a Jana Křepelková: „Já jsem hlavní panička, já Trixie od začátku cvičím a s výcvikem pomáhá moje dcera, která to celé vymyslela“
Honza: „Hezký den, Markéto, moc Vám to sluší. Máte na sobě punčochy nebo punčocháče?“
Markéta Vranková a Jana Křepelková: „překvapivě punčocháče:-)“
hana Hourová: „Kolik je Trixie let a jaké je plemeno ?“
Markéta Vranková a Jana Křepelková: „Jsou jí 2 roky a je to plemeno border kolie“
Helena: „I jakého věku máte Trixie na výchovu ?“
Markéta Vranková a Jana Křepelková: „Od věku 2 měsíců, rovnou z chovné stanice od psí maminky“
Vlastimil: „Máme rotwailerku, od mládí je hyperaktivní, chodili jsme s ní 2,5 roku na cvičák. Můžu říct, že poslouchá(celkem), ale jako asistenčního psa si ji vůbec nedokážu představit. Myslíte, že vše se dá naučit, nebo že každý pes třeba není vhodný pro canisterapii? ?“
Křepelková Jana: „Každý pes není vhodný na canisterapii. Když se ale začne s výcvikem od mala, je větší pravděpodobnost, že se pejsek dané činnosti naučí. Důležité je, aby se pejsek cítil comfortně a bral celou canisterapii jako jemu příjemnou. Jinak se to míjí účinkem a výsledek se nedostaví. Takže ne - každý pes vhodný není!“
janina Teplá: „Není problém, když přechází tito psi z jedné rodiny do druhé, zvyknou si vždy na následujícího pána ?“
Křepelková Jana: „Naši psi si velmi rychle a snadno zvyknou na nového pána a novou rodinu. Od mala jsou zvyklí na pozitivní vedení formou hravého přístupu s piškotky. U trenéra doma se v tomto duchu pokračuje a klient si pejska pak i rád trochu v něčem "rozmazlí" :) Tento kontakt se psa s člověkem je přenositelný. V rámci výcviku se pejsek seznamuje s budoucí rodinou a pouto se průběžně vytváří.“
Honza: „Kde vznikl tento nápad, koncept dát nejprve psa do rodiny a pak ho využít jako asistenčního, a kde bych ho mohl získat ?“
Křepelková Jana: „Dobrý den, myslíte pejska pro sebe? Jako asistenčního? V tom případě bych Vás odkázala na naše sociální pracovníky, kteří pejska pro Vás s Vámi zkonzultují. Pokud byste se chtěl stát vychovatelem našeho štěněte, kontaktujte mne, nejlépe mailem a domluvíme se na dalším postupu :) Kontakty najdete na našich stránkách www.pestra.cz“
Vlastimil: „Kdyby promluvili asistenční psi, na co by si stěžovali? Co by řekli, že jim vadí? Čeho mají málo? Čeho hodně?“
Markéta Vranková a Jana Křepelková: „Oni i mluví, mluví každý den se svou rodinou, s klientem, kterému pomáhají a svými nonverbálními projevy dávají najevo, co potřebují, jak se cítí. Pejsci v Pestré jsou velmi spokojení ve svých vychovatelských i klientských rodinách, pokud psa zahrnete láskou a důvěrou, několikanásobně vám to bude denně oplácet. Takže pokud mají lásku a pozornost klienta, všeho mají dostatek. Klienti si s nimi i hrají, takže o psí hru nepřichází ani asistenční pes.“
Martin: „Říkala jste, že jste dostala manuál jak pejska vycvičit. Lze tento manuál někde získat?“
Markéta Vranková a Jana Křepelková: „Manuál je know how Pestré, nelze ho získat, pouze v případě, že byste měla zájem o výchovu asistenčního psa.“
Monika Wenigová: „Co se děje s pejsky , když už jsou staří? Mohou dožít ve své rodině?“
Markéta Vranková a Jana Křepelková: „Určitě! Naši pejsci zůstávají v rodinách klientů i v "důchovovém" věku :)“
Jan Závodský: „Jaká plemena jsou nejvhodnější a jsou některá, která se naprosto nehodí pro tuto práci? Děkuji za odpověď“
Křepelková Jana: „Nejčastější plemena jsou: labradoři, retrieveři, border kolie, portugalští vodní psi a pudlové. Nehodí se bojová a lovecká plemena. Existují ale i vyjímky :)“
Vlastimil: „Myslíte , že jsou psi , kteří v sobě nemají ani trochu agresivity a naopak ti, kteří ji prostě v sobě mají a výchovou ji nepotlačíme-?“
Křepelková Jana: „Určitě ano!“
Ina: „Dá se každé plemeno psa vychovat ke kanisterapii? Nebo jsou plemena naprosto nevhodná? A která?“
Křepelková Jana: „Každé plemeno se nehodí na canisterapii, stejně tak každý pes určitého plemena se na canisterapii nehodí. Je to individuální.“
Jana Spoustová: „Dobrý den, jak se mohu stát vychovatelem asistenčního pejska? Děkuji“
Křepelková Jana: „Dobrý den, napište mi mail prosím na janak@pestra.cz, ráda vše zodpovím buď po telefonu, nebo na osobní schůzce :)“
Monika Valtrová: „Hezký den - stává se, že se vychovatel pejska nechce vzdát? A je to možné? Děkuji“
Křepelková Jana: „Často vychovatel k pejskovi přilne, ale do výchovy jde už s tím, že přijde den, kdy předání do výcviku nastane. Má možnost se s pejskem dále potkávat, pokud s tím klientská rodina souhlasí.“
Alena: „Dobrý den, zajímalo by mě, jak naučit tak aktivního psa klidu. A na co hlavně dbát při výcviku takového pejska. Děkuji“
Marketa Vrankova: „Pejsek se musí naučit odpočívat a vychovatel důslednosti :) Trixie se učila opakovaně a pořád dokola měnit řežim - teď je doba hry, poté zase doba práce a potom doba odpočinku a na tom se musí důsledně trvat.“
Mikuláš: „Dobrý den, rád bych se zeptal, jak se dá pes naučit vyměšovat na konkrétní místo. Děkuji :-)“
Marketa Vrankova: „Pokud to budete učit pejska od malého štěněte, je schopen se to naučit, ale musíte používat jeden povel na konkrétním místě a pejska za to odměnit.“
Matyáš: „Dobrý den, za měsíc si dovezu štěně retrívra. Můžete mi poradit web. stránky, na kterých bych našel cenné informace k jeho výcviku? Děkuji“
Křepelková Jana: „Bohužel, já osobně Vás neodkáži na žádný web,máme svou metodiku, jak připravit psa k výcviku :)“
Ina: „Moje známá má hnědou labradorku, udělala zkoušky canisterapeutické, párkrát byli někde u postižených dětí, párkrát v domově pro seniory a prý je to strašně vyčerpávající. Trixinka(shoda jmen) je po každém setkání tak vyčerpaná(asi psychicky?), že vždycky 2 dny prospí a asi nabírá síly pro další její fungování. Je mladá, jsou jí 3 roky. Je to tak vždy!“
Křepelková Jana: „Určitě je to možné. Tento druh canisterapie není vhodný pro každého pejska. Je nutné, aby pejsek poté nabral energii. Každý pes nabírá energii jinak - nějkterý procházkou, běháním, vytíráním se např. do trávy, do koberce, nebo právě spánkem. Naši psi jsou jen pro našeho klienta, nevykonávají canisterapii v jiných zařízeních.“
Ina: „U nás bydlí 2 paní, které jsou na vozíčku. Každá má psa, jedna nějakého velkého pudla, druhá retriera. Když je vidím, tak si říkám, jestli vůbec ti psi mají nějaký pohyb? Jdou vedle vozíku pomalým pohybem.Ostatních psů si asi nesmí všímat, že?“
Křepelková Jana: „Neměli by si všímat ostatních psů. U nás jsou pejsci vedeni od malička, aby měli pouto s člověkem, nepotřebují ostatní psy - potřebují člověka. Naši pejsci mají i pohyb, jsou cvičeni i k volnému pohybu a ovladatelnosti bez vodítka.“
Franta: „Dobrý den, podle čeho si vybrat štěně, aby nebylo agresivní? Děkuji za odpověď“
Křepelková Jana: „Určitě je vhodné vědět, odkud pejsek pochází a poté záleží na správném vedení.“