Chat

host

Ing. Mgr. Radka Loja

Vztahy – jak být optimistou ve složité době

Záznam chatu z pondělí 6. dubna 2020

SK: „Jak zůstat optimistou, ale nedostat se za hranici naivity?“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Nejlépe je být autemtický a dávat stejnou váhu pozitivním i negativním věcem a událostem.“

SK: „Není lepší než optimismus mírný pesimismus?“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Optimismus není naivita nebo překrucování skutečnosti do toho dobrého. Optimista je především ten, kdo je přesvědčen, že svým úsilím může ovlivnit výsledek situace, kdežto pesimista cítí bezmoc.“

SK: „Je důležité být optimistou v složité době?“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Ano, už svým myšlenkovým nastavením ovlivňuji vývoj událostí.“

Marcela Hrachovcova: „Dobrý den,o sobě si myslim,že jsem člověk,který je docela pozitivni,nepřipouštím si katastrofy,nezatěžuji se "blbostma",ale teď před nedávnem jsem dostala strašné bolesti břicha,až takové,že jsem musela odejit z práce,je možné,že to bylo ze stresu?(trochu starosti bylo v práci“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Milá Marcelo, je možné, že Vaše bolesti souvisí se stresem. Nejlepší ale je dojít k lékaři, abyste to měla potvrzené od odborníka. Držím palce :-)“

romika: „Dobrý den , líbilo se mi , co jste říkala o důvěře - jak ji znovu obnovit ... 3:1 ... poradíte , jak obnovit důvěru ve vztahu ? Po opakovaném zklamávání z nedodržování slibů /dohod . Děkuji za odpověď . R.“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Dobrý den, dohody je potřeba dělat společně, aby s nimi souhlasili oba partneři. Pokud se dohody opakovaně nedodržují, tak je potřeba udělat jiné. Držím moc palce.“

Vojtěch Hlaváček: „Ahoj Radko! Tady Vojta z Brain We Are, máma kouká a hned tě poznala a říká mi to! Ale to je navíc, teď k otázce, medituješ a jestli ano, co je ta zásadní věc, kterou ti meditace přinesla?“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Ahoj Vojto - ano pravidelně dlouhodobě medituji. Meditace mi přinesla vnitřní klid, nadhled a moji oblíbenou větu "no a co?" :-)“

Světla: „Dobrý den to co jste právě říkala je úžasné viděla jsem že vlastně se vaší radou řídím. Možná to je i tím že nemáme žádné existenční ani sociální problémy. Ale to co jste říkala bych potřebovala přenést na syna 17let. Je velmi negativní výbušný a jak se říká startuje na první našlápnutí. Myslíte že mám vyhledat psychologa nebo je nějaká kniha či články. Ráda bych mu pomohla. Děkuji Dvořáková“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Dobrý den, je skvělé, že to umí Vy. Děti se učí hlavně příkladem. K jeho věku takové chování patří. Většinou to přejde. Psychologa jako podporu klidně vyhledat můžete, ale spíš se s ním poradit, jak na syna reagovat a jak s ním teď v tomto věku jednat.“

Světla: „Myslíte že být nad věcí a starat se o sebe a né o své okolí je špatné? Je spoustu lidí co si různě stěžují na různých sociálních sítí ať na špatně posekanou trávu nebo na to jak jiní dělají to nebo ono. Kolikrát si říkám kdyby se starali o sebe bylo by jim lépe. Já se starám o sebe je mi úžasně.“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Myslím se, že být nad věcí je super. K těm druhým - určitě nemá smysl kritizovat a poukazovat na chyby. Lidé to ale většinou dělají, protože si tím ventilují vlastní frustrace. Celkem je fajn, pokud se druhých zeptáte, jak jim můžete případně pomoci.“

Magda Knápková: „Dobrý den, mám kamaráda spolupracovníka a ten je opravdu pořád pozitivní, znám ho tři roky a opravdu je pořád vysmátý a pohodový. Občas si říkám, že to opravdu není normální, ale vždy když ho vidím mám m hned lepší náladu. Občas ho za to lidé odsuzují, že je až moc pozitivní. Jak je to možné že je pořád pohodový? Chtěla bych to také umět.“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Dobrý den Magdo, když budete chtít, tak se to naučíte - a po svém. Je potřeba trochu porozumět svým emocím a myšlení a potom už to jenom praktikovat.“

Honza: „Hezký den, Radko, moc Vám to sluší. Máte na sobě punčochy nebo punčocháče?“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Punčochy.“

Jitka: „Dobrý den. Jsem ročník 51, takže jsem si prošla obdobím, které nebylo zrovna pozitivní. Jsem člověk, který první reakce jsou negativní, ale dovedu se časem dostat do reality, asi proto, že jsem empatická ( jsem LEV, který na mě pasuje) a celý život jsem pomáhala, kde bylo potřeba. Mám také chvilky, kdy mi je do pláče a to proto, že mám malé pravnoučátka ( 1,5 a 2 měsíce) a že je nemohu vidět a hlavně pomuchlat. Vnučka alespoň zavolá, tak víme, že jsou v pořádku. Ale od začátku šiji roušky a jsem se sebou spokojená, že mohu pomoc. S tím vyrovnávám to mínus a plus. Přeji všem zdraví a opatrujte se. Jitka“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Dobrý den, Jitko, dříve to bylo s pozitivitou složitější.Naše mysl má přirozené tendence soustředit se na to negativní a dřívější rodiče nás v tomto duchu i vychovávali. Je skvělé, jak to zvládáte, a to že je Vám chvilkami do pláče je běžné. Zkuste v těch pkamžicích udělatněco, co Vám pomáhá - zavolat někomu, jít se projít ... Držím moc palce a přeji pevné zdraví!“

Iva: „Vždy, když jsem v nějaké špatné, problematické situaci, moje sestra říká - hledej pozitiva. Jsou takové , kdy opravdu žádná pozitiva nenacházím.( diagnostikují mně vážnou nemoc, syn se rozvádí, někdo blízký umírá).“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Milá Ivo, rozhodně se nemusíme nutit ve všech situacích hledat hned nějaká pozitiva - to by bylo popírání emocí a reality. V těchto případech je potřeba emoce a nepříjemné prožít - a dát si čas - klidně to může trvat i rok - ale poto se sebrat a hledat co mohu udělat teď, aby bylo lépe.“

Vlastik: „Myslím, že mít vedle sebe člověka, který je věčný optimista, to je unavující až obtěžující. Jste téhož názoru?“

Ing. Mgr. Radka Loja: „To je zajímavá otázka. Partneři k sobě musí nějaký způsobem "pasovat". Umím si představit - že pro někoho může být optimista unavující a obtežující a ještě navíc partnera zatlačit do protipólu - do ještě větší negativity. Je potřeba si o tom havně promluvit ... může to být klidně psychologická hra "to je hrozné, viďte :-)"“

Lada: „A jak zvládnout situaci , která je dle mě snad nejhorší - výčitky svědomí?“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Lado, výčitky svědomí jsou velmi destruktivní emocí. Je potřeba přijmout to co je nebo bylo. Vím, že se to dobře píše, ale hůř dělá, ale toto je základ ...“

Vlastik: „Myslíte, že dobrá pozice je být skeptik?“

Ing. Mgr. Radka Loja: „V některých situacích se to vyplatí, ale někdy ne. Nejlepší je umět zaujímat obě polohy - být skeptický a neskeptický.“

Petra: „Dobrý den , již 4den přenášíme a porod může přijít každým dnem . Bohužel je to doma hrozně napjaté jak kvůli koronaviru tak kvůli porodu ,který stále nepřichází . Přijde mi že mi přítel jakoby vyčítá že jsem ještě neporodila a že ta situace může být za pár dní horší a podobně . Jak se spolu máme v této situaci bavit ? Jak mu vysvětlit že mě tímto chováním stresuje ještě víc ? Přeji hezký den“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Milá Petro, je to nepříjemná situace a jste oba trochu pod stresem. Chlapi porody někdy snáší hůř než ženy. Zkuste mu vysvětlit, co byste potřebovala jako podporu a zeptejte se, co by potřeboval on. A já Vám držím moc palce ať vše dobře zvládnete a narodí se Vám krásné a spokojené miminko :-)“

J.(66 let): „Poslední rok jsem se psychicky úplně sesypala, zhubla 15 kg, nemám chuť k jídlu, mám průjmy. Samozřejmě jsem prošla všemožná vyšetření, ale závěr je - "jen" špatná psychika. Docházím na psychiatrii, beru léky, vím přesně, co bych měla a neměla. Jen to prostě nejde. Do toho přišla tahle pandemie, takže problémy ještě větší - osamění. Nemohu obejmout svoji velikou lásku - vnučku. Manžel psychické problémy nechápe, ani když se občas snaží. Nechce se mi vůbec ráno vstát z postele. Nechce se mi nic. Jak mám být optimistka? Nejde to.“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Dobrý den, zkuste se říct "ZATÍM to nejde". Psychika se často stabilizuje dlouhou dobu. Dělejte cokoli, co Vám aspoň trochu zvedene energii. Zkuste se poradit s psychologem. Teď v době pandemie někteří psychologové nabízejí telefonické nebo skypové konzultace zdarma - seznam najdete např. na www.delamcomuzu.cz“

Lucka: „Dobrý den, snažím se najít na každé situaci něco pozitivního, ale někdy mi to bohužel nejde. Momentálně se nemohu setkávat se svými blízkými, protože mám rizikovou práci. Byla jsem i přesunuta na čas na jiné místo a nemohu se vídat s kolegy, které mám ráda a nabíjí mě optimismem. Jsem s nimi alespoň v kontaktu přes sociální sítě, ale i tak mi chybí. Na místě, kde teď momentálně jsem, panuje dusná atmosféra a každou směnu s ní musím bojovat. Snažím se své kolegy nabít také pozitivní energií, ale je to těžké. Jsou nervozní, pesimističtí a velmi kritičtí. Vyčerpává mě to. Má práce mě velmi baví a naplňuje, ale atmosféra na pracovišti mě dost trápí.“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Milá Lucko, to co popisujete je opravdu náročné. Rozhodně se nenuťte na každé situaci hned hledat něco pozitivního to můžete klidně vidět až později anebo vůbec. Optimista nehledá na VŠEM pozitivitu - přiznává si situace jaké jsou a hledá řešení, nevzdává. Pokud nemáte, poradila bych Vám např. supervizi - teď v době koronaviru - je k dispozici docela dost psycholgů, kteří nabízí pomoc zdarma - např. www.delamcomuzu.cz, Biosyntetičtí terapeuti a další.“

Jana K.: „Nedokážu se ničím rozptýlit, když jsem ve složité situaci. Co s tím?“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Dobrý den, Jano, zkuste používat slovo ZATÍM - ZATÍM se nedokážu rozptýlit. Určitě jste toho zkoušela hodně, nevzdávat. Někomu pomáhá jít dělat okamžitě něco fyzicky jinému pomáhají cvičení psychická - např. počítání příkladů. Celkově pomáhá dobíjet energii - dobře spát, jíst, sport - obecně, meditace, jóga ... Držím palce, ať najdete cestu jak se rozptýlit.“

Dana: „Dobrý den, mám partnera, který stále chce vědět, co budu dělat za 4 dny, v kolik hodiny, když řeknu, že nevím, tak zase dotaz a kdo to má vědět, již mně takové vyslýchání unavuje, nevím jestli raději tento vztah ukončit. Děkuji“

Ing. Mgr. Radka Loja: „Milá Dano, položila bych si otázky: Proč to potřebuje vědět? Může být spoustu důvodů - partner může být nejistý, žárlivý, extrémní plánovač nebo cokoli jiného. Zkuste si o tom s ním promluvit. Držím palce.“