Chat

Mgr. Iva Bílková
Cvičení s batolaty
Záznam chatu z úterý 3. března 2020
Nella: „Dobrý den tato otázka není moc spojená s batolaty.Ale když máme náznak na skoliózu tak mám hned běžet za doktorem?“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, Nello, ano, buď svůj postřeh ohledně skolizy sdělte pediatrovi (může Vám vydat FT poukaz pro léčbu hrazenou zdravotní pojišťovnou) nebo můžete jít přímo k fyzioterapeutovi (terapie proběhne pravděpodobně za přímou úhradu - bez FT poukazu).“
Nelinka Pu.: „Od kolika let můžeme s batolaty cvičit ?“
Mgr. Iva Bílková: „Batole je označení dětského vývoje ve rozmezí mezi 1-3 lety věku dítěte. Cvičení s dětmi je vhodné provádět už od brzkého věku /narození. Pokud batole dosud necvičilo, můžete s cvičením začít okamžitě. Ohledy mějte jen na dobu cca 3 dny po očkování, při nemoci dítě (nachlazení- rýma, kašel, teplota, průjem, ale i psychická nebo fyzická únava). Mělo by být v psychické rovnováze, cvičení by batole mělo bavit. Dáváte mu cvičením základ pro psychickou vazbu / radost /potřebu /vztah k pohybové aktivitě v jeho dalším věku a dospělosti.“
Petra: „Dobrý den, zajímalo by mě ve kterem veku si batolata umějí již hrát samy bez neustále asistence maminky? Syn, 14 měsíců chce stále mou pozornost ...poradila byste mi prosím jak z toho postupně ven? Dekuji“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Petro, děti ve věku cca 1 rok - 2 až 2 a půl roku si hraje "samo". Jinými slovy nepotřebuje ke hře kamaráda (souvisí to s jeho psychickým vývojem, předtavivostí, imaginární hrou na cokoli/kohokoli, schopností vrátit se k probíhající hře po jejím přerušení -např. svačina). Až po nástupu do školky je dítě zralé natolik, aby si hrálo s kamarády a potřebuje jejich "partu" ke hře. Záleží to ale i na charakteru dítěte. Pokud bude introvertní, i ve školce si bude hrát samo, na hřišti se bude vyhýbat kolektivům dětí apod. Váš syn je stále fixovaný (a buďte ráda) na Vás jakožto základna bezpečí. Vy jste pro něj jasný bod, o který se může opřít, ukazujete mu stabilitu světa, ve kterém se může cítit nestabilně. Jsou tu novinky, které nezná a Vy mu pomáháte v orientaci ve světě. Můžete jakýsi kontakt s Vaší osobou nahradit mluveným slovem, doporučuji pouštět synovi při hře pohádky na CD, dětské radio, dětské písničky... nicméně nevydrží mu to dlouho, rozhodně věk 14 měsíců, obzvlášť u chlapce bude pravděpodobně silná vazba na Vás trvat ještě dlouho. Prosím užijte si to, je mi jasné, že potřebujete dělat i jiné činnosti, nebo si odočinout. Ale vždy se uklidňujte tím, že až mu bude 15 let a nebude to trvat dlouho, tak Vám naopak bude líto, že už se nepřijde pomazlit, nebudete jeho střed vesmíru :-) Přeji hodně pohodových momentům se synem.Iva Bílková“
Novaková: „Dobrý den, máme dceru 14 měsíců a začala nám chodit po špičkách. Chodit začala brzo, ke konci 9 měsíce. Teď, cca poslední týden chodí normálně, ale i po špičkách. Spíše jí to baví, dělá si z toho srandu. Jde nám o to, jestli ji v tom máme bránit nebo ji nechat. Děkuji“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, chůze po špičkách bývá častá v začátcích pokusů o chůzi. Je to taková slepá ulička, dítě pochopí, že toto není ideální způsob a mělo by se do 14 dnů až měsíce pustit na paty. Souvisí to i s přirozeným psychomotorickým vývojem. Pokud jste u dcery viděla dříve chůzi "přes paty" a nyní chůze po špičkách je náhodnou aktivitou, může jít opravdu jen o jakýsi způsob, co si dcerka zkouší a nehledala bych v tomoto stylu nějakou patologii (zkrácení achillovy šlachy, neurologický problém... )“
Iva: „Dobrý den, mám 16m syna. Poslední měsíc se snaží samostatně chodit, ujde vkuse tak 20 kroků a pak spadne na kolínka. Chodili jsme cvičit Vojtovu metodu od jeho 4 m do cca 10m. Zůstalo mu, že má jednu nohu více posílenou a více ji používá při vstávání ji preferuje a když občas leze, tak se o ni opírá a druhou má nataženou (tvz. trojkolka), Chtěla bych se zeptat, jak s ním mohu doma cvičit, abych mu posílila i druhou nohu a i lezení bylo symetrické? Vojtovu metodu už nezvládám, syna neudržím. Děkuji“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den,můžete se synem cvičit nakročení a vstávání přes nohu, kterou má slabší...nastavíte kolínko nad špičku, lehce ven (zevní rotace kyčle). V momentě, kdy se syn bude chtít postavit, mu budete bránit v dokončení pohybu. Vlastně stimulujete svaly, aby zabraly ještě víc a syn se s pozicí "pral". Pak můžete nabídnout doma lezení do výšek (provazový žebřík doma (od stropu), dobnou plastovou skluzavku (dva - tři stupínky) do obýváku se jista vějde. Dobrá je i odrážecí "motorka" - pozor na úrazy hlavy, brady.. pády.“
Alena: „Dobrý den, slyšela jsem, že se doporučuje cvičení s dětmi hned od narození, je to zhruba od ukončeného šestinedělí nebo později? Právě očekávám narození potomka, před otěhotněním jsem byla sama zvyklá hodně cvičit, i teď se snažím o těhotenské cvičení a ráda bych se ke cvičení zase po porodu co nejdříve nějakým způsobem vrátila, ať už sama nebo i s miminkem. Ještě jsem se chtěla zeptat, zda existuje nějaký cvik, kterým bych napomohla otočení miminka, zatím máme stále hlavičku nahoru (36. týden). Děkuji a přeji hezký den.“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, Aleno, pro ty úplné prťavce po narození se doporučuje cvičení až po ukončení šestinedělí kvůli imunitě. Nicméně sama doma si s ním můžete různě manipulovat (stimulovat mozek a tím i svalové napětí, nabízet mu světelné impuzy v kontrastu s tmavým prostorem /tmavým předmětem (stimulace pro optickou fixaci). Po tom šestinedělí buď můžete chodit na cvičení Vy (např. břišní tance) a miminko buď leží pod Vámi (vnímá Vás, hudbu, pohodovou atmosféru) nebo jej máte v náručí a už jen fakt, že s ním pohybujete, stimuluje mozek - umožňuje zpracovat informaci o poloze, změně pohybu, rychlosti, ... Některá centra se specializují na maminky s dětmi od narození (většinou jsou ta, která podporují přirozený porod), jiná centra dovolují cvičení a až pro děti od 8 měsíců.“
Barbora Dvořáková: „Dobrý den, mám 18 m syna, narodil se s predilekci hlavičky, od 3m chodíme na rehabilitaci, prošli jsme vojt. Metodu, která byla ale nekomplexní, nyní návštěvujeme bobath metodu ( doma mám synovi stahovat ramínka, podávat mu hračky, aby se za nimi natahoval), ale hlavička je stále v úklonu a není vidět žádné zlepšení, prosím neměla byste pro nás nějakou radu?:)“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, Báro, je mi líto, že jste Vojtovu metodu nedotáhli ideálně. Nyní máte možnost buď se k ní vrátit (což bych doporučila, ale bude to pro Vás velmi fyzicky náročné) nebo můžete jednoduše protahovat ty svaly, které mají větší svalové napětí a způsobují rotaci/úklon hlavy. Vrhla bych se i na masáže kojenců /batolat. Můžete protahovat končetiny, jemně tlačit na páteř, jemně vytahovat hlavičku (říkáme tomu trakce, ale opravdu jemně). Můžete aplikovat teplo na svaly, které jsou ve větším napětí.“
Petra: „Děkuji za skvělou odpověď na můj předchozí dotaz. Ještě bych se vás ráda zeptala.... nevadí mi se mu věnovat, hrát si, nicméně si pozornost vymrčuje...a to neustále.Nema trpělivost, skáče ž jedné činnosti na druhou během vteřin, vypadá že se nudí a nuti mě tím stále mu vymýšlet program ...je na to nějaka rada prosím, jak postupně omezit jeho neustálou nespokojenost? Moc dekuji“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, Petro, tak trochu mi Váš syn připomíná mého syna. Nebavilo ho malování, procházky, četba knížky, poslech pohádky v divadle, .. u všeho vydržel pár minut. Ale na druhou stranu byl neuvěřitelně koncetrovaný (několik hodin denně v kuse už v tom konečném batolecím věku) ve hře s legem. Samozřejmě věk 14 měsíců je pro Vás nyní hlavně o "přežití" tohoto období. Ale časem najdete hru, která ho bude opravdu velmi zajímat a nebude Vás potřebovat. Je pravděpodobné, že tato "hyperaktivita" a nesoustředěnost bude mít i dopad na sociální zralost (horší adaptibilita po nástupu do školky a následně základní školy) je možné, že bude mít i horší grafomotoriku nebo některou z následých dys.. diagnoz. Nicméně na druhou stranu tyto děti mají velmi dobrou intelienci, až nadprůměrně, protože mají zájem vlastně "o vše". Mívají ve škole velmi široký všeobecný přehled. Držím palce, ať jste klidná a zvládáte situace s láskou :-) Iva Bílková“
Zdena: „Dobrý den paní Bílková, mám vnoučka, 11 měsíců. Zatím ještě klasicky nelozí, jen se plazí. Nesedí, ani se nepokouší vstávat. Je to stále ještě v pořádku? Jak mu můžeme pomoci? Děkuji!“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, paní Zdeno, řekněte snaše /dceři, ať vyhledá fyzioterapeuta,který se zabývá vývojem dětí. Váš vnuk je "kvalitativně" ve věku 6 měsíců a potřebuje pomoci cvičením. Přeji pevné zdraví, Iva Bílková“
Bára: „Dobrý den, syn (22m), chodí od 11m, má tendenci ke vtáčení kotníků dovnitř, boso je vidět, že naslapuje na vnitřní stranu nohy. Je lehce prohnutý v bedrech, vypouklé bříško. Pohyb má moc rád. Doporučila byste nějaké speciální cviky na stimulaci nohy? Děkuji“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, syn neprošel ideálním psychomotorickým vývojem. Má znaky vadného držení těla. V budoucnosti by mohly vést ke vzniku bolestí beder, hlavy, skoliozy atd. Vyhledejte fyzioterapeuta, který rozumí dětské rehabilitaci. Prozatím můžete využívat kinesiotape na podporu klenby (videa na internetu bývají někdy kvalitní) a samozřejmě jak píšete - stimulaci chodidla - chůze na boso na labilních ploškách, kamínkách, trávě (až bude teplo). doma můžete využít mísu s čočkou/hráškem. nabízet různé povrchy (teplý huňatý koberec x studená d dlažba x měkká podložka v koupelně x tvrdá plovoucí podlaha.... Na internetu bývají i kvalitní návody na cvičení pro podoporu klenby nebo cvičení s dětmi na posílení svalového aparátu.“
Klára: „Dobrý den ,mám ročniho syna A má slabé břišní a hrudní svalstvo Krásně peruje ale neleze nestoupá nechodí jen plazi na vojáka Chodime 1 za 14 na rehabilitace Pani z rehabilitace nám ukazala cvik vojtové metody aby jsme to doma procvičovaly 4x deně Že syn se má kleknout na kolynka A jako by se měl zvedat a posilovat břišní svaly A doma nám to nejde Jak to máme ten cvik dělat děkuji“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, na hodině u fyzioterapeutky by jste měly mít kontrolu provedení cviku. Tedy kolegyně by se měla podívat jak to děláte, opravit Vám ruce, polohu syna. Doporučuji i nahrát si držení dítěte v poloze -terapeut cvičí, popisuje co kde drží, jakým směrem tlačí a tento popis máte možnost doma kdykoli shlédnout a opravit své držení.“
Tereza Velebova: „Dobry den, paní doktorko, Moc rada bych Vás poprosila o radu - jsem maminkou skoro 14ti měsíčního synka, který ale bohužel zatím ještě nesedí/nelozi po čtyřech/nechodí. S radosti jsme se vydali kupředu asi dva měsíce zpět, tudíž se plazi, peruje na kolinkach.. ale jakákoliv snaha pomoct při lezení či při stání, skončí pláčem. Mohla bych poprosit o radu, zda sama mohu synovi nějak pomoci? Mockrát Vám děkuji! Tereza Velebova“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, určitě bych vyhledala pomoc fyzioterpeuta, který Vám ukáže přesné držení syna v pozicích, ve kterých budete stimulovat ty svaly, které jsou potřebné k přesunu do pozice, které by už měl umět. Momentálně je v kvalitativním věku 7 měsíců. Pro domácí cvičení můžete dát overball pod hrudníček (v kleče) a nabízíte mu oporu o ruce a kolínka. Nicméně opravdu doporučuji kontaktovat fyzioterapeuta.“
Petra Matušková: „Dobrý ded, syn má hemiparézu pravostranných končetin, svičíme 4x denně Vojtovu metodu a chci se zeptat, jestli je možné k tomuto cvičení přidat rexlexní terapii( mačkání bodů) zakreslených na těle neurologem. Jestli se tyto metody nevylučují. Vyšetření na rexlex. terapii nás teprve čeká, proto se ptám vás. Děkuji. PM“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, Petro, jako matka bych kombinovala vše, co mi dává naději. Obě terapie se nevylučují. Můžete zkusit i kombinaci s "oblečkem" z gum, které tahem stimulují svaly, tlak do kloubu... děti se s ním někdy pěkně rozlezou, pomáhají i do stoje a v chůzi. Bohužel nemohu prozradit jeho název, nicméně věřím, že v pátrání na internetu budete úspěšná. Přeji pevné zdraví. Iva Bílková“
Karin Vopatová: „Dobrý den, mám dceru 18 měs a výrazně upřednostňuje pravou ruku a často chodí po špičce na levé noze, nyní začala zkoušet chodit oběma nožičkama po špičkách. Je to normální vývoj nebo to mám začít řešit? Děkuji“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, Karin, vzhledem k predilekci (upřednostněním pravé ruky - do 3 let by děti neměly mít výhradně jednu ruku jako dominantní) bych nečekala na "přirozený vývoj" je dost pravděpodobné, že by se chůze po špičkách fixovala a budete se jí hůře zbavovat v pozdějším věku, bude mít i vliv na postavení kotníků, kolen, pánve potažmo páteře až např. bolesti hlavy v dospělejším věku. Rozhodně vyledejte fyzioterapeta s dětským zaměřením.“
Silvie: „Dobrý den, dcera 2 roky. Vývoj s malinkou dopomocí rehabilitací (stavení na špičky, vstávání přes špičky, vstávání před sedem). Trochu mě znepokojuje vypouklé bříško s prohnutými bedry. Při chůzi nepozoruji špatný nášlap. Mám toto nějak řešit? Dále mi dcera cca ve 23 měsících začala samostatně skákat (na hudbu apod.), nicméně velmi tvrdě, na paty. Až mě to někdy bolí na tvrdé podlaze za ní. Celkově bych řekla, že dosti dupe při běhu, chůzi ze schodů. Je to v pořádku? Jak případně odnaučit? Mockrát děkuji.“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, je to otázka... vypouklé bříško, prohnutá záda (je dost možné že i neideální postavení lopatek a pánve, uzamčení kolínek) ukazuje na znaky vadného držení těla. Tedy nabídla bych dceři plavání, cvičení na míči, lezení do výšek (provazové prolézačky apod.) Na druhou stranu tvrdé dopady při skákání do hudby mohou být v tomto věku normální. Skok proti gravitaci je velmi těžký pohyb a pro dítě je to novinkou, tedy může si dovolit tuto aktivitu dělat neideálně (ale jen krátce, např. 1-2 měsíce) a až mozek pohyb zvládne /naučí se, tak by měla mít schopnost dopad odpružit. Pokud jí chcete pomoci, můžete např. zkustit tapovat (kinesiotape) kolínka ze zadu do kříže (aby nebyla kolínka "zamčená"), nebo tapovat bříško (spodní část), aby měla dcera podporu břišní svaloviny.“
Michaela Kudrnová: „Dobrý den, mám rok a půl starou holčičku a 5 měsíců chodí. Při chůzi v botách venku stáčí nohy mírně k sobě (levou možná trochu víc), když chodí bosá, tak to nedělá. Myslíte, že máme s tímto problémem zajít na ortopedii, nebo pomůže něco jiného? Boty jsme kupovali nové a snad kvalitní. Děkuji za odpověď. S pozdravem M. Kudrnová“
Mgr. Iva Bílková: „Dobrý den, Michaelo, může to být důsledek méně vhodné obuvi (dcera má zavřené nohy /receptory v "dlaze") a pokud jí nohu uvolníte a mozek může brát informace z receptorů v chodidle a šlach ze svalů chodidla a bérce, z vazů v kotníku, pak může ideálněji posílat impulzy do svalů, které jsou zodpovědné o nastavení klenby, kotníku, svalů, které se účestní stoje a chůze. Ortoped Vám zatím v tomto věku moc nepomůže, maximálně Vám doporučí vložky do bot, ale ty jsou jakousi berličkou. Vy potřebujete posílit svaly. Tedy doporučuji senzomotirická cvičení, chůzi na labilních plochách, nabízet dceři stimuly do chodidla, ale i posilovat zadeček, záda, bříško lezením do výšek, cvičením na velkém míči apod. Přeji pevné zdraví. Iva Bílková“