Chat

Jan Gregor
Význam závěti, srovnání se světem
Záznam chatu ze čtvrtka 26. září 2019
ANTI: „Měla by se udělat nějaká změna v tom jak je v českém právním řádu upravena závěť?“
Jan Gregor: „Dobrý den, razantní změna je poměrně čerstvá, nový Občanský zákoník platný od roku 2014. Teď spíš ho nechat usadit“
SK: „Jak je v českém právním řádu upravena závěť ve srovnání se světem?“
Jan Gregor: „Stávající úpravu už zase považujeme za srovnatelnou s evropským standardem“
ANTI: „Jak je v ČR dobře upravena v právním řádu závěť vůbec?“
Jan Gregor: „jako jednostranný svobodný úkon zůstavitele, kterým projevuje svoji vůli, jak má být naloženo s jeho majetkem nebo jeho částí po jeho smrti. Kompletní odpověď by byla hodně dlouhá, mohli bychom psát o formě závěti....“
Jakub: „V případě, že poslední žijící rodič vlastnící 4 děti sepíše závěť s obsahem, že odkazuje movité/nemovité věci konkrétnímu dítěti, je to dostačující? Mohou zbývající 3 sourozenci závěť napadnout? Jak se bránit?“
Jan Gregor: „Dobrý den, děti jsou nepominutelnými dědici, ve vašem případě tedy každé z nic bude mít vůči dědicovi nárok na peněžitou pohledávku ve výši alespoň 1/4 zákonného dílu (ve vašem případě tedy z jedné čtvrtiny), pokud je zletilé a 3/4 pokud je nezletilé, tedy popsané řešení je možné ale s uvedenými pohledávkami“
Jitka: „602626272 Dobrý den, bývalý manžel se bude znovu ženit. Postavil dům s výraznou pomocí našich dětí. Jaký je ,prosím, nejdůležitější dokument zajišťující záruku,že děti o tento dům v budoucnosti nepřijdou na základě svatby a jejich právních následků. Je závěť nadřazená ostatním těmto následkům.Děkuji za odpověď, Jitka Hl.“
Jan Gregor: „Dobrý den, doporučil bych dědickou smlouvu, která oproti závěti nemůže být zůstavitelem jednostranně zrušena. V tomto případě je povinná forma notářského zápisu.“
Zuzana V.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdát je možné, aby má maminka v závěti darovala většinu mě a sestře, respektive vnoučata odkázala pouze část, jelikož sestra se o maminku nestará a nejeví zájem.“
Jan Gregor: „Dobrý den, Vaše maminka je vázána pouze povinným dílem nepominutelného dědice, tedy (pokud je sestra dospělá, což z Vaší otázky předpokládám) 1/4 z toho, co by jí náleželo ze zákona.“
Ivana: „Dobrý den. Prosím, můžete mi sdělit, co je potřeba v manželství ošetřit v případě závěti. Zda stačí napsat závěť na papír s podpisem. Nebo musí být ověřena úředně. Děkuji .“
Jan Gregor: „Dobrý den, manžel je tzv. zákonný dědic, tedy bude dědit i bez závěti. Závětí ale můžete daleko podrobněji řešit vztahy mezi dědici - kdo co konkrétního má z dědictví nabýt, jak s tím případně naložit stanovit podmínky, náhradníka, kdo má dědit po Vašem dědici atd. Co se formy týče, opravdu postačí vlastnoručně sepsná a podepsaná závěť, alternativa je závěť sepsaná někým jiným nebo na počítači před dvěma svědky (nikdo z nich nemůže být současně dědicem) nebo závěť sepsaná notářem. Podpis po závětí nemusí být úředně ověřen.“
Anna avratová: „Dobrý den mam pouze otce a bratra a ten má v planu nyní přepsat být pouze na bratra. Chtěla bych se zeptat, jak je to poté s dědictvím, když už otec nebude mít nic. Dekuji a přeji pekny den“
Jan Gregor: „Dobrý den, pokud otec "přepíše" byt ještě za života, potom v dědictví nebude nejspíše nic. Pokud by v dědictví přeci jen něco zůstalo, můžete za určitých podmínek namítnout, aby se dar bytu započetl na bratrův povinný díl, tedy dost možná už nezdědí nic.“
Helena Hušková: „Jsme manželé kolem 70 let s dětmi z předchozích manželství (2+2), ani jednoho z dětí nechceme pominout, jak sestavit závěť?“
Jan Gregor: „Dobrý den, doporučuji vše probrat s dědici a dojít k tomu, co z nich by bylo pro kterého z nich z dědictví vhodné. Pokud to není reálné jste vázáni jen povinným dílem, tedy každé z dětí by mělo obdržet aspoň hodnotu odpovídající 1/4 ze zákonného podílu. Samozřejmě není vždy snadné, otevřít s rodinnou téma závěti. Navíc - když se člověk odhodlá a téma otevře, setká se občas s reakcí, kdy se rodina o tématu nechce příliš bavit. V dobré víře, že jde přeci o citlivé téma. Je ale dobré vytrvat. Praxe ukazuje, že pro vztahy v rodině je jenom dobré, nebát se i takových témat.“
Jaroslava: „Dobrý den. Je platná doma psaná závě´t , která není potvrzená notářem? jedná se o vydědění syna. Děkuji“
Jan Gregor: „ano postačí vlastnoruční závěť, nebo závěť před svědky“
Zdeněk: „Dobrý den, v mé závěti chci odkázat velkou část peněz a nemovitostí ůtulkům a týraným zvířatům.Nevím ale jak to ošetřit aby peníze neskončily jinde.Také bych chtěl pokud možno v mé závěti peníze někomu přenechat-/útulku/a peníze dál investovat třeba do nemovitostí a z výdělku dál peníze použít pro ůtulkáře.Protože peníze se utratí a zase nebude nic.Komu ale věřit a v závěti vše na někoho napsat.Děkuji za odpověd. Zdeněk ze Sokolova“
Jan Gregor: „Dobrý den, lze i darovat pro případ smrti nebo zřídit odkaz. V závěti lze stanovit i podmínku či příkaz, který bude pro dědice závazný, případně ustanovit osobu, která bude splnění podmínek vymáhat. Ohledně, řekněme, bezpečnosti darování - v zásadě platí, že lidé v závěti pamatují na organizace, se kterými již mají zkušenosti za života. Které se věnují tématu "jejich srdce". Pokud neznáte žádný konkrétní subjekt, je dobré se napřed poradit s lidmi, kteří se tématu věnují. Organizaci samozřejmě můžete i kontaktovat a o Vašem záměru se pobavit.“
Pája: „Zdravím, musí se závěť uschovat u notáře?“
Jan Gregor: „nemusíte, ale doporučuji. Alternativou je uschování u d§věryhodné osoby ale u notáře je jistota, že závěť nebude v dědickém řízení opomenuta“
Iva: „Maminka mně odkáže byt. Bude to jen můj byt, nebo i manželův? Napsala ho na mě!Kamarádka mně ale říká, že bude z půlky manželův, i když je napsaný mně. Kde je pravda?“
Jan Gregor: „Dobrý den, darování a dědění do výlučného vlastnictví jednoho z manželů je výjimka z principu, že vše patří do SJM, pokud maminka odkázala byt výlučně Vám, je tedy Váš. Mohla by ho ale výslovně odkázat i oběma.“
Jiřina: „Dobrý den, Mohou být v závěti přepisy, vsuvky a škrtance ? Podpis právníka až na konci závěti, nikoli u přepisu. Děkuji“
Jan Gregor: „Dobrý den, musí se jednat o srozumitelný právní úkon, s ohledem na princip respektu k poslední vůli nebude vést k neplatnosti ani nějaké škrtnutí, ale doporučil bych se mu vyhnout nebo každou opravu parafovat.“
Marie: „Vydědění Je možné takzvaně vydědit jednoho z potomků? Pokud ano, je nutné uvést např. závažný důvod? Děkuji.“
Jan Gregor: „Dobrý den, u vydědění je třeba popsat konkrétní důvod, který musí odpovídat některému z důvodů v zákoně vyděděných. Bez uvedení důvodu zůstává nepominutelnému dědici zachován nárok na povinný díl.“
Alena Rudolfová: „Dobrý den pánové, oba moji rodiče darovali za svého života své nemovitosti mým sourozencům. Do závěti již není co napsat. Mohu se proti tomu nějak bránit? Děkuji za odpověď.“
Jan Gregor: „Dobrý den, pokud by nebyly dány nějaké obecné důvody (převod pod hrubým nátlakem, omylem....) není způsob, jak jej účinně napadnout. V dědickém řízení můžete namítout, aby bylo zohledněno co ostatní dědicové nabyli za života.“
jana v.: „dobrý den, platí závěť napsaná před 15 lety nebo je dobré ji obnovovat? Stačí ji mít doma?“
Jan Gregor: „Dobrý den platnost závěti není omezena, paltí, dokud ji sama nezrušíte. V průběhu času se může revize ukázat jako rozumná - mění se rozsah majetku, okruh dědiců.....“
Věra: „Může moje matka 85 let odkázat v závěti veškeré svoje úspory svým pravnoučat um? Dětem a vnukům už dala za života dost. Děkuji za odpověď“
Jan Gregor: „Dobrý den, v principu ano, pokud by bylo na povinný díl dětí započteno co dostali za života.“
Jana: „Dobrý den, je sepsaná závěť, podepsaná, předána do úschovy někomu z rodiny. Při vypořádání dědictví je předložena, jak se pozná, že není falešná?“
Jan Gregor: „Dobrý den, pokud by došlo ke zpochybnění platnosti závěti, zkoumala by se zejména pravost podpisu, svědectví svědků závěti atd. Zfalšování závěti je sankcionováno tak, že případný falšovatel by byl vyloučen z dědictví.“
Lenka: „Dobrý den, mám 3 děti. Jedno s dětí nejenom se se mnou nestýká , má dluhy. Mohu takové dítě ze své závěti vynechat? Vydědit? Děkuji za odpověď.“
Jan Gregor: „Dobrý den, vydědění je krajní možnost, vždy záleží na konkrétních okolnostech. Z toho co píšete by mohly být zákonné důvody naplněny (neprojevování skutečného zájmu, neposkytnutí pomoci v nouzi, možná "zhýralý" život, ale konzultoval bych s právníkem.“
Kateřina: „Dobrý den je lepší napsat závěť,nebo pokud chci aby, dědilo pouze jedno dítě (mám 2 dospělé,jeden si ovšem nezaslouží ani desetník -nemohu rozepsat jeho přístup a chování ) ,napsat darovací smlouvu pro případ smrti a darovat vše jen jednomu?“
Jan Gregor: „Dobrý den, pokud darujete za života nebo darujete pro případ smrti, nepůje majetek vůbec do pozůstalosti a nemusíte řešit povinný díl "nezdárného" syna. Alternativou je vydědění, pro které ale musí být splněny zákonné důvody.“
Sarka H: „Dobry den.. mam otázku.. nase maminka má svůj byt. Ma dva syny. S ní v domácnosti zije 30 let přítel. Dnes je to spíš jen společné soužití.. nechce aby po její smrti v bytě žil. Napsala závěť , rovným dílem na své syny a 4 plnoleta vnoučata.. může se on odvolat na pravo v bytě zůstat z duvodu dlouholeteho soužití? Děkuji za odpověď.“
Jan Gregor: „Partner by mohl dědit jako "osoba spolužijící" podle zákonné posloupnosti. V případě závěti, která na něj nemyslí nezíská v dědickém řízení žádná práva. Jiná situace by byla, pokud by měl např. smlouvu na základěkteré může v bytě bydlet.“
Jan: „Dobrý den, co je darovací smlouva pro případ smrti? Existuje takový pojem?“
Jan Gregor: „Dobrý den, už znovu existuje, podle okolností jde v podstatě o odkaz, pokud se dárce vzdal práva dar odvolat a obdarovaný dar výslovně přijal, šlo by opravdu o darování pro případ smrti, předmět daru (movitost) by vůbec nevstupoval do dědictví.“
Pája: „Ještě se zeptám, je uschování závěti u notáře zpoplatněno, případně jak?“
Jan Gregor: „Dobrý den, uschování, popř. i sepsání před notářem (formou notářského zápisu) je dozajista nejjistější způsob. Úkon je zpoplatněn, ovšem pokud byť jen částí závěti pamatujete i na dobročinnou organizaci, můžete v rámci Měsíce dobročinné závěti získat náklady na notářský poplatek zpět. Informace můžete najít na www.zavetpomaha.cz“