Chat

MDDr. Tomáš Pospíšil
Paraziti a bakterie v ústech
Záznam chatu ze středy 22. května 2019
Jana V.: „Dobrý den. Prosím o radu.. Mám prakticky neustále potažený jazyk, občas v noci až "vyschne" a bolí. Také se potkám se zápachem z úst. Zubní lékař problém nenašel. Děkuji“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, na dálku těžko soudit, doporučuji vyhledat v tomto případě specializované pracoviště - oddělení ústních sliznic - patřící do oboru parodontologie. Tyto pracoviště bývají součástí fakultních nemocnic. Váš zubní lékař by Vám měl napsat žádanku. V případě, že by ani na tomto oddělení nenašli příčinu, lze pak uvažovat i o vyšetření všeobecným lékařem.“
SK: „Kolik parazitů a bakterií vlastně v ústech existuje?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, bakterie jsou hlavním řekněme parazitem úst. A je jich obrovské množství. Stovky druhů. Ne všechny bakterie však škodí.“
SK: „Jak nejúčinnějí bojovat s parazity a bakteriemi v ústech?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, provádět řádnou ústní hygienu včetně té mezizubní a chodit dvakrát ročně na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři/lékařce.“
DAYD: „Jaké jsou příčiny existence parazitů a bakterií v ústech?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Bakterie jakožto řekněme nejobávanější parazit dutiny ústní existují v ústech přirozeně. Za normálních okolností jsou však v rovnováze a nedochází k patologickým procesům. Pokud jim však dáme podmínky (špatně vyčištěné zuby apod.) začnou převládat ty škodlivé bakterie a vznikají problémy a onemocnění.“
ANTIMONY: „Jaké jsou důsledky existence parazitů a bakterií v ústech?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Mohou vznikat různá onemocnění. Od zubního kazu až k zánětu čelisti, parodontitida, abscesy a jiné další nepříjemné situace.“
Jaroslav: „Dobrý den, byl mi zjištěn zlatý stafilokok. Antibiotika nefungují. Jak je ZS nebezpečný. Dá se s tím něco udělat? Díky za odpověď. Jarda“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, zlatý stafylokok je bakterie, na kterou se speciálizují lékaři z oddělení ORL (otorinolaryngologie). Doporučuji vyhledat specialistu z tohoto oboru.“
ivana: „dobrý den co se děje když si nevyčistím zuby?přes noc ? je to hodně zlý ?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, když se to stane pouze jednou a za nějakou delší dobu. Není to "hodně zlý" :) Riziko vzniku problémů je minimální. Důležité je, aby se to nestávalo často.“
Renáta: „Dobrý den pane doktore,muj přítel trpí bolestivosti dásní horniho i spodního patra s tím,že v noci zatína zuby.Muže tp mit souvislost nebo je možné,že má v ústech bakterií.?Děkuji.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, pokud je bolestivost dásní čistě na podkladu zatínání, nehrají v tomto případě bakterie roli. Pokud by dásně krvácely a hygiena nebyla optimální - mohla by bolestivost být kombinací zatínání a bakteriálního zánětu dásní. Doporučuji návštěvu zubního lékaře/lékařky pro detailnější vyšetření.“
Mokošová Slávka: „Dobrý den pane doktore,můj problém spočívá v tom,že již rok mám černý jazyk,intenzivnější zabarvení je ve středu jazyka,shlédlo mě již více lékařů,ale každý........krčí rameny.Není od zubů/mám totální protézu/,mám celiakii,trombozu 3 mozk.splavů,takže jsem na Warfarinu.děkuji moc za případnou radu Mokošová“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, doporučuji v tomto případě navštívit oddělení ústních sliznic - které bývá součástí oddělení parodontologie ve stomatologických klinikách při fakultních nemocnicích.“
Ivona: „Dobrý den,prosím jaká je příčina aftu v ústech?Děkuji za odpověď.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, může to být virovou nákazou, případě na podkladě mechanického podráždění sliznice úst. Afty se většinou hojí spontánně a nebývají nebezpečné. V případě přetrvávajících/částých obtíží doporučuji navštívit zubního lékaře/lékařku.“
Zdena Řepy: „Jak léčit afty v ústech a je to bakteriální nebo virové onemocnění? Děkuji za odpověď“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den afty bývají často virového původu. Většinou odezní spontánně. Pokud ne, lze zakoupit v lékarně dezinfekční pastilky či roztoky. V případě častých či přetrvávajících obtíží doporučuji navšívit zubního lékaře či lékařku.“
Denisa R.: „Dobry den, zajimalo by me jestli cukr sam o sobe zpusobuje zubni kaz nebo jsou k tomu potreba i bakterie. A zda existuje krome tablet neco jako baterka, kterou se na zuby posviti a vynikne tak nevycisteny plak. Dekuji.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, cukr sám o sobě netvoří kaz. Kaz vzniká kombinací cukru (jako substrátu, potravy pro bakterie), bakterií a špatně vyčištěných zubů. Jsou lidé, co jí hodně sladkého, ale výborně si čistí zuby - potom nemusí mít kaz. Mohou mít ale zase jiné problémy typu obezita, diabetes apod. Baterka na plak v podstatě existuje, mívají spíš ale zubní lékaři. Běžně nebývá ke koupi. K běžnému dostání je ale kromě tablet také obarvující roztok na detekci plaku.“
jana: „z čeho se tvoří kazy ? je to z usazaného jídla přes den ,které se nečistí je to tak\,??“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Je to kombinace usazeného jídla, které se nevyčistilo a leží na určitých ploškách zubů delší dobu. Na tyto zbytky (které se po čase přemění na bílou kašovitou hmotu - plak) působí bakterie, které produkují kyseliny a tyto kyseliny rozleptají zuby až do okem viditelných defektů - kazů.“
Zdena Řepy: „Jak léčit afty v ústech, je to bakteriální nebo virové onemocnění ? Děkuji za odpověď Zden“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, afty jsou převážně virového původu. dOporučuji zajít do lékárny, kde jsou k dostání dezinfekční roztoky na výplach úst či pastilky. V případě častých /opakujících se aftů doporučuji ke konzultaci navštívit zubního lékaře či lékařku.“
lenka: „dobrý den, dcera 7 let má všechny mléčné zuby ? neměly by už padat?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano, v tomto období už by měly mléčné zuby vypadávat. U někoho k tomu dochází dříve u někoho později. Kdyby zuby nezačaly vypadávat ani okolo 8.-9.roku, měl by zubní lékař/ka zhotovit určitě rentgen ke kontrole, zda jsou stálé zuby založeny.“
Helena: „Dobrý den, na rtech se mi často dělá svědivá vyrážka (pupínky) někdy se rozšíří i do úst a pálí jazyk,po čase zmizí.Můžete mě poradit o co se jedná? Děkuji“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, takhle na dálku podle popisu těžko soudit. Optimální by bylo v době, kdy budete mít opět tuto potíž navštívit Vašeho zubního lékaře či lékařku pro detailnější analýzu problému.“
Jana: „Zdravím Vás pane doktore,existuje nějaký doplněk stravy,který by pomohl předcházet bakteriim v ústech?Samozřejmě vím,že nejdůležitější je ústní hygiena.Diky.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, vyložené doplněk stravy neexistuje. Jako doplňkem (ne nezbytně nutným) může být vhodná ústní voda na vyplachování.“
Lada: „Dobrý den, jaký je váš názor na Listerine? 2x denně si tím vyplachuju po čištění zubů ústní dutinu a mám dobrý pocit, moje kolegyně říká, že používáním "pálivého "Listerinu " se jí zahojili neustalé záněty dásní.Naopak moje další kolegyně, bývalá ústní hygienička tvrdí, že si tím zlikviduju všechny bakterie v puse, i ty dobré. prosím o váš názor,popřípadě doporučte obdobu. Děkuji, Lada.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, záleží na typu Listerinu. Dnes je jich vícero druhů. Když už, tak vyhledávat druhy bez alkoholu. Alkohol rozhodně neprospívá ústní sliznici. Agresivní ústní vody by opravdu mohly ničit i prospěšné bakterie v ústech. Alternativou může být jakákoliv ústní voda bez alkoholu. Na trhu je dnes široké spektrum (např. od firem Elmex, Meridol, Curaprox aj.) Ale nutno zdůraznit, že mnohem důležitější než výplachy ústní vodou je mechanické čištění zubů kartáčkem a mezizubním kartáčkem, případně nití.“
Iva: „Jaký kartáček doporučujetre- tvrdý , nebo měkký? Můj syn tvrdí, že dnes se doporučuje ultra soft, ale mně to připadá moc měkké.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano většinou se doporučují ty velmi měkké kartáčky. Ale záleží na technice čištění zubů. Středně tvrdé kartáčky nemusí být špatné, když se používají správně. Jen vyloženě tvrdé kartáčky nedoporučujeme. Doporučuji návštěvu dentální hygienistky, která zkontroluje Vaši techniku čištění a případně Vám doporučí vhodný kartáček.“
Petra: „Dobrý den, pravidelně navštěvují stomatologa, dodržují hygienické návyky (čištění zubů, používání ústní vody, zubní nitě) a i přesto mám vysokou kazivost a nyní jsem přišla o zub kvůli zánětu pod korunkou. Co mohu ještě dělat jinak, abych předešla další kazivosti zubů?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, odpověď by Vám měl dát Váš ošetřující lékař, který zná situaci ve Vašich ústech. Součástí vyšetření by dnes měly být i rentgenové snímky (velký i malé). Případně pokud Vám váš ošetřující lékař nedá odpověď, doporučuji na nezávislou konzultaci jiného lékaře.“
Iva: „Co je pravda na moudru našich babiček ,že na noc jablko a nemusím si čistit zuby? A ještě - kolikrát je dobré si zuby čistit- po každém jídle?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, s tímto moudrem se úplně neztotožňuji :) Myšleno je ve smyslu, že zuby se při kousnutí do tuhé konzistence jablka částečně očistí. Což však ale není zdaleka dostatečné vyčištění. A navíc šťávy z jablka by byly živnou půdou pro bakterie na noc. Takže zatím je bohužel potřeba kartáček, mezizubní kartáček, příp. zubní nit.“
Barbora: „Dobrý den, Můžete mi prosím doporučit přesný typ ústní sprchy, kterou pořídit? Podmínkou je možnost použití pro dvě osoby, s možností výměny nástavce. Předem moc děkuji“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ústních sprch je obrovské množství. A každému sedne něco jiného. Doporučuji navštívit obchod s elektronikou a ústní sprchy si prohlédnout, nechat předvést a podle toho si vybrat. Příp. zakoupit sprchu tam, kde je možnost ji v případě nespokojenosti vrátit.“
Jana: „Dobrý den, pane doktore, co je pravdy na tom, že bychom si neměli čistit zuby bezprostředně po konzumaci jídla. Hrozí obroušení zubní skloviny?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano, na tomto tvrzení je pravdy docela dost. Doplnil bych, že bychom si je neměli čistit hlavně po kyselých potravinách a nápojích (např. cola, džus, čaj s citronem atd.). Tyto kyselé věci naleptávají povrch zubu (skloviny) a pokud si hned tento naleptaný povrch začneme čistit kartáčkem - můžeme si jej jak píšete - obrousit. Je tedy dobré po jezení a pití kyselých nápojů a potravin počkat alespoň 20min, kdy slina dokáže zpět "naleptaný" povrch zacelit. Toto zacelení můžeme podpořit vypláchnutím úst vodou po konzumaci něčeho kyselého.“
Petra: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak by měla (jestli už by měla) probíhat správná hygiena ústní dutinky ročního dítěte. Děkuji a hezký zbytek dne.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, roční dítko už většinou má alespoň dva zuby a tyto zuby je opravdu potřeba čistit. Existují speciální malé a měkké kartáčky, případně kartáčky zvané "prsťáčky" - dospělý si jej nasadí na prst a čistí zuby dítěte. Pasta není potřeba. Důležité ale je, jakmile jsou zuby v ústech, je potřeba mechanicky tyto zoubky čistit.“
Lenka: „Dobrý den, po extrakci zubu mi zůstal v kosti zánět. Dá se tato situace řešit? Děkuji za odpověď.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano dá, avšak ne úplně v domácích podmínkách. Doporučuji navštívit zubního lékaře/lékařku.“
Milan: „Dobré odpoledne. Pane doktore, jak si mám vysvětlit několikadenní potíže se zabarvením jazyka do oranžova. Několikrát denně si jazyk očitím kartáčkemm, ale nefunguje to na 100 procent. Hygienu provádím standardně, zuby taktéž. Myslíte, že to může být v souvislosti nějakými špatnými bakteriemi?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, na dálku těžko soudit. Vzácně mohou bakterie způsobovat zabarvení jazyka. Pokud potíže trvají pouze několik dní, může být zabarvení od nějaké potraviny oranžové barvy (kari?, kurkuma?...). Pokud obtíže nevymizí, doporučuji navštívit zubního lékaře/lékařku.“
LENKA: „DOBRÝ DEN, mezizubní kartáčky ničí dásně. Nepoužívám je.váš názor?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, mezizubní kartáčky, pokud se používají správně, rozhodně neničí dásně. A jejich používání doporučuji - avšak po správné instruktáži dentální hygienistkou nebo zubním lékařem/lékařkou.“
Markéta: „Dobrý den, jak prosím zubní lékař zjistí, zda se nachází infekce v zubech (pokud pacient odmítně rentgen/CT ze zdravotních důvodů)? Lze i jinak? Pokud si pacient nestěžuje na bolest zubů apod. a je u zubaře třeba v rámci pravidelné prevence. Děkuji a přeji hezký den“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, zuby a prostředí úst se kontroluje zrakem, dnes už ve velkém množství i s pomocí zvětšení - lupových brýlí na nose lékaře či použití s použitím mikroskopu. Rentgen je velmi užitečné a řekl bych spíše nutné vyšetření pro kompletní analýzu chrupu. Většinou omezení možnosti zhotovit rentgen bývá dočasné - jakmile bude možnost jej zhotovit, doporučuji. Dávky záření s pokrokem technologie a digitalizace zubních rentgenů jsou velmi malé.“
Lenka: „Dobrý den,prosím je paradentoza dědičná?Děkuji.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, v drtivé většině případů není parodontitida dědičná. "Dědičné" bývají spíše nevhodné návyky v péči o dutinu ústní.“
Pavlina: „Dobry den, je mi 30 let, chodim pravidelne k zubnimu lekari i na hygienu. Cca mesic po hygiene mam zuby bez kamene (cistim 2x denne plus mezizubni kartacky), ale vzdy zhruba po mesici se mi stejne kamen znovu udela. Muze na to mit vliv, ze piju hodne ciste vody? Predtim se mi hodne udelal po kojicich cajich, to mi rikala lekarka. Muj 15mesicni syn jiz na prvnich zoubkach ma take znamky kamene, ackoliv cistime. Nevim tedy, jak se kamene vyvarovat. Dekuji za radu“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, není to až tak obvyklé, ale občas se stane taková situace. Ale někteří jedinci jsou bohužel ke vzniku zubního kamene náchylnější než jiní. Spíše než pití různých nápojů či vody může mít vliv i pH sliny, které příliš nejde ovlivnit. V těchto případech doporučujeme častější návštěvy dentální hygieny , klidně i 4x ročně.“
Lenka B.: „Dobrý den pane doktore, můj syn (12let) a můj manžel trpí (zhruba 3-4 do týdne) stejným "zápachem z úst". Chodí pravidelně k zubaři, dentální hygienu mají též v pořádku, pitní režim též. Zubařka nám sdělila, že z její strany tam žádný problém není. Mohl by jste poradit, co s tím máme dělat nebo z čeho by to mohlo být? Zatím jsme nevypozorovali, že by to bylo z určitého jídla (pálivé pokrmy zásadně nejíme). A já tímto netrpím. Děkuji za vaši odpověď. Lenka B.“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, to je opravdu zvláštní. I frekvence, kterou udáváte. Že to není pořád, ale jen 3-4x do týdne. Doporučuji dále sledovat a pozorovat, kdy se zápach objevuje. Případně bych možná doporučil i preventivní prohlídku u všeobecného praktického lékaře.“
Petr: „Mám roz sáhlou rekonstrukci horního patra včetně implantátů, zbroušených zubů a můstku. Pravidelně si čistím zuby ale mám občas pocit,,špatného dechu" právě z horního patra, poradíte jak se tomuto vyhnout, prevenci... Podotýkám, že vše je technicky i vizuelně v pořádku. Děkuji Petr“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, důležité je čistit i prostory pod náhradami a okolí implantátů. Používat mezizubní kartáčky, případně zubní nit, event. i ústní sprchu. A chodit pravidelně na dentální hygienu (2-4x ročně). Případně doporučuji navštívit zubního lékaře/ku, aby Vaši situaci vyšetřili.“
Petr: „Dobrý den,škodí cigarety dutině ústní včetně zubů?“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano, škodí. Hlavně sliznici, ale zubům částečně také. Ideálně s kouřením přestat, ne jen kvůli dutině ústní, ale jiným dopadům.“
Alena: „Dobrý den pane doktore, Mám diagnózu Sjogrenúv syndrom s nedostatečnou činností slinných žláz. Je nějaká možnost náhrady slin ? (Tak jako u očí kapky a gely)Mám stále pocit sucha v ústech, pálení a tak stále trochu piju.Děkuji za odpověď.Alena“
MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano určité preparáty existují. Nejlépe doporučuji konzultaci na oddělení ústních sliznic na oddělení parodontologie, které bývá součástí stomatologických klinik ve fakultních nemocnicích.“