Chat

Hana Malíková
Fair trade - aneb poznej svého farmáře
Záznam chatu ze čtvrtka 9. května 2019
Jenča: „Kde se u nás tyto potraviny vyrábějí a kde se pěstují ??“
Hana Malíková: „Dobrý den, tyto potraviny se pěstují ve většině tzv. rozvojových zemích - tedy v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Zpracovávají se po celém světě, pokud se dováží do Evropy, tak přímo tady. Kakao se tedy vypěstuje např. v Západní Africe a čokoládu zpracovávají firmy v Česku či jakékoliv jiné zemi.“
janina Teplá: „co se u nás pěstuje jako fair tradě a má to nějaké limity, kdo to kontroluje ?“
Hana Malíková: „Dobrý den, u nás se nic, co bychom mohli označit jako fair trade nepěstuje - jsou to plodiny ze zemí globálního Jihu, nebo jinak nazvaných rozvojových zemí. Vše je kontrolováno nezávislou organizací Flocert, která provádí audity jak u pěstitelů, tak u zpracovatelů.“
Honza: „patří řepka olejná do fair trade ?? že jí je u nás všude plno“
Hana Malíková: „Dobrý den, ne řepka nepatří mezi tyto plodiny. Nejčastěji se jedná o kávu, kakao, čaj, cukrovou třtinu nebo třeba bavlnu, které se k nám dováží.“
květa: „kde najdu svéhopěstitele, je nějaký seznam ?“
Hana Malíková: „Dobrý den, seznam produktů, které lze u nás běžně koupit, najdete například v katalogu nazvaném Taste - který je na webových stránkách fairtrade-cesko.cz. Řadu tipů najdete také na stránce ferovasnidane.cz“
Klára: „co je to za akci, poznej svého pěstitele, kde proběhne :“
Hana Malíková: „Dobrý den, akce se jmenuje Férová snídaně a bude se konat tuto sobotu na téměř 200 místech po celé republice. Seznam míst, která snídani organizují najdete na ferovasnidane.cz Jedná se o happening, kam lidé přijdou posnídat a potkat se se svými známými a zároveň mají možnost podpořit pěstitele - třeba tím, že si přinesou fairtradovou kávu, nebo něco od místního farmáře.“
Jana: „týká se fair trade také českých pěstitelů :“
Hana Malíková: „Dobrý den, ne, systém fair trade se týká pouze tzv. rozvojových zemích, pravidla tohoto systému jsou velmi specifická, řeší například zákaz dětské či jakékoliv nucené práce, zajištění základních lidských a pracovních práv atd.“
darina: „odkud jsou především tyto výrobky, suroviny, z jakých zemí se dováží :“
Hana Malíková: „Dobrý den, tyto suroviny se dováží z většiny zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Například většina kakaa se pěstuje v Pobřeží Slonoviny, káva může být třeba z Brazílie či Etiopie, banány například z Ekvádoru.“
Běla: „Co znamená vlastně fair trade ? můžete to přeložit“
Hana Malíková: „Dobrý den, fair trade můžeme přeložit jako spravedlivý obchod - jedná se o obchod, který nabízí pěstitelům v chudých zemích světa důstojné životní podmínky, zajišťuje pro ně ceny, které neklesnou pod náklady na pěstování a také například zakazuje dětskou či nucenou práci.“
Eva: „Dobrý den, předpokládala bych, že když je uvedeno "poznej svého farmáře", bude to někde v okolí? Najdu někde JEJICH seznam?“
Hana Malíková: „Dobrý den, podtext letošní snídaně je Mysli na svého pěstitele, což je symbolický název, který znamená, že tato akce propojuje farmáře - a to jak ty z tzv. rozvojových zemí, tak i lokální, se spotřebiteli u nás. Lidé mohou posnídat jídlo od místního farmáře a k tomu si připraví fairtradovou kávu nebo čaj. Na všech místech, kde bude snídaně probíhat, budou také různé materiály, které lidem přiblíží životy pěstitelů. Seznam míst, kde bude probíhat letošní snídaně, najdete na webu ferovasnidane.cz“
lenka: „dobrý den kupuji zrnkovou kávu která ma na sobě nálepku FAIR TRADE. co to vlastně znamená ?“
Hana Malíková: „Dobrý den, Lenko, to mám radost, že máte svou oblíbenou fairtradovou kávu. Fair trade znamená, že pěstitelé kávy mají možnost uživit se pěstováním, že dostávají cenu, která odpovídá nákladům na pěstování kávy a také získávají tzv. fairtradový příplatek, díky kterému mohou podpořit různé komunitní projekty, např. zaplatit školné pro děti, postavit silnici, či vypěstovat sazenice pro všechny pěstitele.“
JaNa: „Děkuji za Vám za poskytnuté informace. Proč se ale této aktivitě říká Fair trade a ne Spravedlivý obchod? Je přece i dost lidí, kteří zrovna angličtinu nestudovali. Mějte se hezky“
Hana Malíková: „Dobrý den, děkuji za postřeh. Anglický výraz se používá proto, že se tím sjednocuje označování po celém světě. Pokud si koupíte nějaký takovýto výrobek, na kterém je známka FAIRTRADE, je to mezinárodní označování, které je všude stejné a proto používáme tento výraz. Také naše organizace dává najevo, že je součástí Fairtrade International.“
Bohumila: „Dobrý den. Máte, prosím, přehled o tom, jak jsou na tom producenti Fair Trade s potravinami se speciálními požadavky (např. bezlepkové, bezlaktózové, ...)?“
Hana Malíková: „Dobrý den, všechny suroviny, které se v rámci systému Fairtrade pěstují, jsou přirozeně bezlepkové a bezlaktózové (káva, kakao, cukr, čaj, banány atd.) Jde spíše o to, jakým způsobem pak výrobci tyto suroviny zpracují. Existuje např. řada bezlaktózových fairtradových čokolád nebo sušenek. Je tedy důležité vybrat si konkrétní výrobek.“