Chat

Klára Cvachovcová
Vzdělávací a zábavné hry, čtení pro školáky
Záznam chatu ze středy 10. října 2018
BRKB: „Co je podle Vás hlavním úkolem vzdělávacích a zábavných her a čtení pro školáky?“
Klára Cvachovcová: „Řekla bych, že odpověď je obsažená už v otázce - hlavním úkolem takových her a čtení je zábavným způsobem děti vzdělávat a rozvíjet. Děti se totiž něčemu učí neustále, i když si to ani neuvědomují.“
GF: „Je podle Vás velký zájem v ČR mezi školáky o vzdělávací a zábavné hry a čtení?“
Klára Cvachovcová: „Asi každý v posledních desetiletích zaznamenal určité snižování zájmu o analogické hry a čtení. Hraní na počítači a telefonech totiž nevyžaduje od dětí takové úsilí. To ale neznamená, že by děti ztratily zájem o knihy a deskové hry - často záleží na rodičích, k čemu děti vedou a jaká nastaví dětem pravidla pro užívání elektroniky.“
Hana: „Paní Kláro, mohla byste mi doporučit alespoň tři knihy pro osmileté čtenáře, které většinou děti zaujaly?“
Klára Cvachovcová: „Dobrý den, třeba právě knihu Odd a mraziví obři, kteru jsme ukazovali ve vstupu. Pro dívky je hezká nová kniha Justýnka a asistenční jednorožec. Ze zábavně naučných knížek např. Profesor Astrokocour a hranice vesmíru.“
Pavla: „Dobrý den, jak se prosím jmenuje ta kniha, co jste ukazovali, příběh z vesmíru, zítra má mít křest. Moc děkuju!!! :-)“
Klára Cvachovcová: „Je to kniha Písečníci a bludný asteroid. Velmi doporučuji, je vhodná pro zdatnější čtenáře (je to už poměrně hodně textu), ale příběh je napínavý a dobrodružný, takže má velký potenciál malé čtenáře pohltit :)“
Dagmar Maarová: „Dobry den, chtela bych se zeptat na tipy pro dceru 13 let. Pripada mi, ze vetsina dobrodruznych a ctivych knih pro deti 9-15 je pro kluky (i ja za meho mladi jsem mela hlavne takoveto knizky - Hosi od Bobri reky, Na vlnach odvahy a dobrodruzstvi od Batlicky, Bily tesak, Lovci kozisin....) Ale co pro holky, aby to bylo take zabavne, dobrodruzne a napinave a nebyl to denik Mimonky nebo podobne. Mela byste nejaky tip pro holky (ja znam jen divci romany od S. Rudolfa, ale ty jsou uz dost mimo), aby to bylo napinave, dobrodruzne, treba i trochu romanticke a hlavne dobre ctive (dcera je dyslektik, ale cte rada). Dekuji D. Maarová“
Klára Cvachovcová: „Dobrý den, znáte třeba příběhy od Arthura Ransoma o vlaštovkách a amazonkách? Ty jsou krásně dobrodružné. Moje desetiletá dcera miluje fantasy ságu Kočičí válečníci. Zkuste si první díly půjčit v knihovně a uvidíte.“
Irena M.: „Dobrý den paní Kláro, zaujala mě šitá kniha pro nejmenší o 3 prasátkách. Kde bych si ji mohla koupit?“
Klára Cvachovcová: „Dobrý den, můžete mi napsat zprávu přes facebook? po vysílání Vám ráda poradím, kde koupit látkovou knihu O třech prasátkách.“
BB: „Dobrý den, Mohla byste prosím doporučit i nějaké knihy pro mladší děti cca kolem 2 let nebo i mladší? Podle čeho vybírat dobrou knihu pro takhle malé dítě? Děkuji“
Klára Cvachovcová: „Pro děti kolem 2 let jsou nejvhodnější leporela, papírové stránky by mohly snadno potrhat. Pokud myslíte na předčítání tak malým dětem, moc se mi líbí třeba knihy Marianne Dubuc - "Já nejsem tvoje maminka" (nelekejte se názvu, je to moc roztomilé) nebo "pošťák myšák". Leporela třeba Cvrček a mravenci, Kniha džungle džunglovaté nebo Šťastně dojeď, dlouhý vláčku ilustrované Kamilem Lhotákem.“
Mirka: „Dobrý den, Dala byste mi tip na knihu pro rok a půl staré dítě?“
Klára Cvachovcová: „Dobrý den, pokud už budete chtít začít s prvními příběhy, napadá mě třeba série Jezevec Chrujda od Petra Stančíka. Jsou tam celostránkové výrazné ilustrace a málo textu. Moc hezká na prohlížení s dětmi je knížka Celý svět v obrázcích od ilustrátora Toma Schampa. Vhodné budou i knížky a leporela s obrázky zvířat, o kterých si můžete povídat.“
Romana: „Dobrý den, Kláro, osobně zatím děti nemám, ale čekáme příchod potomka. Zajímalo by mě, zda si myslíte, že má smysl obracet se na miminko i teď v těhotenství právě čtením dětských knih? Děkuji za odpověď. Romana Hájková“
Klára Cvachovcová: „Dobrý den, je hezké, že se na příchod miminka tak zodpovědně připravujete. Miminko v jisté fázi vývoje vnímá Váš hlas. Když mu budete občas číst už teď, určitě nic nezkazíte a navíc si ze čtení dítěti už teď uděláte rituál, na který můžete navázat později, až si bude miminko vaší četby a přítomnosti užívat všemi smysly.“
Jitka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na knížku Písečnící a bludný asteroid. Lze ji zakoupit v kammených knihkupectvích či kde ji lze sehnat?“
Klára Cvachovcová: „Dobrý den, kniha má křest až zítra, potom ji určitě najdete v prodeji kromě internetových i v kamenných knihkupectvích. Pokud ne, poproste svého knihkupce, ať pro Vás knihu objedná.“
Lucie: „Dobrý den, zaujala mne knížka Písečníci a bludný asteroid. Ráda bych se zeptala, zda má knížka také ilustrace a pro jak staré čtenáře ji doporučujete? Mám děti ve věku 11 let, které mají rády sci-fi a fantasy Děkuji“
Klára Cvachovcová: „Dobrý den, myslím, že jedenáct let je ideální věk. Vzhledem k rozsahu bych ji doporučila tak od devíti let. Kniha má (odhaduji) kolem 15 krásných celostránkových ilustrací na 365 stran a bylo by skvělé, kdyby jich mohlo být více. Příběh je ale psaný čtivě a dětská fantazie si zbytek představí sama :)“
Barbora: „Dobry den, muzu poprosit o nazev hmatove knihy, kterou jste ukazovala. Nemuzu ji nikde najit. Pripadne dalsi podobne, ktere byste doporucila. Dekuji“
Klára Cvachovcová: „Dobrý den, podobná látková kniha existuje i s červenou karkulkou a malým králíčkem, pokud mě kontaktujete po vysílání, ráda Vám poradím.“