Chat

host

Michaela Karsten

Trénování paměti

Záznam chatu ze středy 1. listopadu 2017

dayd: „Je nutné paměť trénovat?“

Michaela Karsten: „Dobrý den, domnívám se, že je třeba paměť trénovat. Každopádně to je výborná prevence problémového stáří, kdy se u některých jedinců projevují výpadky paměti. Mohu doporučit alespoň pravidelné četbu knížek, možná i cizí jazyk a procvičování si slovíček anebo se naučit pěknou báseň.“

igr: „Dlouhodobou i krátkodobou paměť je třeba trénovat?“

Michaela Karsten: „Mohu paměťový trénink doporučit, především jako prevence k udržení si kvalitních paměťových schopností do vyššího věku. Není třeba si pamatovat vše, to není cílem. Ale vhodný výběr informací, které budete paměti nabízet, je také důležitý. Určitě bulvární tisk není třeba využívat k tréninku, ale raději například pěkná kniha, odborné články, více různých koníčků. Dokonce i fyzická aktivita může podporovat správnou funkci naší paměť. Dobrá paměť znamená mít i dobrou koncentrační schopnost, kterou je také možno trénovat.“

Vlasta: „Dobrý den, jak trénovat paměť, když se člověk blíží k sedmdesátce? Děkuji za odpověď.“

Michaela Karsten: „Doporučila bych Vám každý den si projít třeba jména herců, které znáte, nebo se snažit si pamatovat nákupní lístek s potravinami aniž byste použil pomocný papír, čtěte knihy nebo se pusťte do cizího jazyku. I když to možná půjde ze začátku pomaleji, je to výborný trénink paměti. Také mohu doporučit i sudoku nebo třeba i křížovky. Také výborný trénink paměti a koncentrace je třeba zaškrtávat v textu písmenka - každý den jiné, vždy jedno - první den třeba písmenko k, druhý den všechna s...atd..“

Blanka: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, dcera měla v 5 letech nádor na mozku ve 4 mozkové komoře. Léčba - chemoterapie a radioterapie. Dnes je jí 16 let, je v celkové remisi, problém zůstal s její paměti. Asi v krátkodobé - když se učíme do školy, ráno si nic nepamatuje a učivo musíme opakovat a učit se opět znova. Stále ji kreslím, opakuji vše možné a nic, stále je to stejné. doporučila by jste nějaké individuální cvičení mozku. a jaký? Děkuji, krásný den.“

Michaela Karsten: „Dobrý den, jak popisujete, pravděpodobně u Vaší dcery byla tumorem zasažena oblast mozku, která se spojuje s jakýmsi paměťovým centrem krátkodobé paměti. Mohu Vám odpovědět zhruba, pouze podle toho jak popisujete. Každopádně bych doporučila nadále s dcerou pracovat, tak jak to doposavad vykonáváte. Při učení využívejte i představivosti. Učební materiál, pokud to jde, třeba i malujte - obrázky, grafy, schémata pomáhají. Na pacienty s neurochirurgickým pozadím se v nemocnicích specializují i odborníci, kteří v tomto směru osoby po operacích nebo po takovýchto onemocněních znovu postupně aktivují. Doporučila bych se na takovéhoto odborníka se v nemocnici doptat.“

Nikola: „Dobry den je mi 30. Jak mám trénovat paměť?“

Michaela Karsten: „Pokud je to pro Vás možné, pustit se třeba do dalšího studia, zapojit do života více koníčků - třeba cizí jazyk. Návod na trénink nabízím v knize Úspěšná paměť, jejíž jsem spoluautorkou. Existuje již řada knih k tréninku paměti, kde jsou uvedena různá cvičení. Řadu takovýchto cvičení nabízím i na seminářích svého projektu Brillant Brain.“

Hanka: „prosím Vás, má to nějaká smysl trénovat paměť u člověka a demencí či Alzheimerem? Jako třeba ukazovat si a pojmenovávat obrázky? Díky“

Michaela Karsten: „U pacientů s Alzheimerovou nemocí bych určitě s danou osobou prováděla takovéto opakování či popisování obrázků. Kolegové, kteří se specializují na tuto skupinu osob zmiňují, že se dá další rozvoj nemoci takovýmto tréninkem zpomalit. Doposavad však nelze toto onemocnění úplně vyléčit.“

Lenka: „Jak trénovat paměť starým lidem. Babička a deda 75 let“

Michaela Karsten: „Zde bych doporučila nejdříve dodržovat životosprávu a především pitný režim. S věkem se snižuje pocit žízně a starší osoby méně pijí. Tekutiny jsou důležité pro správně fungující mozek a paměť. Také složení potravin hraje důležitou roli - především pro paměť je důležitý obsah vitamínů C a B, na to dbát hlavně v zimních měsících. Také doporučuji pohyb a doma občas si spolu zahrát třeba scrabble nebo sudoku.“

Vera: „Dobrý den,jsem na RD již 6 let a mám pocit,že mi "zakrněl"mozek.Stereotyp,málo spánku...Spoustu veci dělám automaticky-jako robot..Je to normální?Zlepsi se to po nástupu do práce?Děkuji.Pekny den.Vera (vera-jakubcova@seznam.cz)“

Michaela Karsten: „Ano, pokud Vaše práce nebude úplně stereotypní, tak se Vaše paměť opět zlepší. Dbejte na spánkovou hygienu, chronický nedostatek spánku značně narušuje koncentraci a paměť. Sociální kontakt a možná různé koníčky Vám paměť opět zaktivují.“

Ludmila: „Dobrý den, mohla byste mi prosím napsat adresu, na které je možno získat materiály pro tréning paměti? Děkuji Ludmila“

Michaela Karsten: „Doporučila bych Vám literaturu - Paměť jako slon nebo Úspěšná paměť - autor Gunther Karsten a Michaela Karsten. Ale také řada dalších českých autorů se věnuje tréninku paměti - kniha nebo městská knihovna je to správné místo na získání bližších informací k takovémuto tréninku. Anebo navštivte jeden z mojich seminářů, kde se tematice věnuji do hloubky.“

Katka V.: „Dobré odpoledne, ráda bych se zeptala co by jste doporučila pro tréning paměti u dítěte (3,5). Hrajeme pexeso, domino... Děkuji za informaci a pěkný zbytek dne Katka V.“

Michaela Karsten: „Dobrý den, velice jsem si oblíbila hru Duch. Pexeso je také fajn. Už výborným tréninkem jsou i písničky v kombinaci s pohybem nebo říkanky. Sport také ovlivňuje koncentrační schopnost , dobrá koncentrace znamená i lepší paměť. Také bych začala uvažovat od ca. 4-5 roku o hraní na nějaký instrument - v neurovědě se popisuje jeho pozitivní vliv na jazykové centrum.“

Martina Moravcová: „Dobrý den, nemáte nějakou radu, jak nalákat seniory, aby začaly trenovat paměť? Mám rodiče 70 let, paměť už chátrá a chtěla bych je něčím motivovat. Děkuji“

Michaela Karsten: „Motivující by bylo, třeba po nějakém filmu, aby každý vyjmenoval jména herců anebo postav v seriálu či filmu. Nebo například doporučuji hrát scrabble s tím, že kdo vyhraje, dostane od druhého třeba pětikorunu.“

Jitka: „Dobrý den. Sama na sobě sleduji, že mám horší paměť od té doby, co jsem v důchodu. Dělám doma stereotypní práce a mám minimální kontakt s lidmi ohledně komunikace. Manžel je málomluvný a já jsem se přistihla, že si mluvím sama pro sebe. Myslím, že se mi zhoršila paměť po 13ti chemoterapiích, ozařování?, dvěma narkózami. Manželovi (69) vyčítám, že nepije vodu. Pije 3-4 piva denně a myslí si, že tekutin má dost. Jak říkala paní Růžičková "místo mozku z piva kostku". Jinak chci říct, že máte pravdu, co se týče dlouhodobé paměti ve vyšším věku. Poslední práci, před důchodem jsem pracovala v DD s alzheimer. klienty. Děkuji,přeji hezký den Jitka (66)“

Michaela Karsten: „Dobrý den, děkuji za zprávu, jak sama popisujete - řešením pro Vás by mohl být větší sociální kontakt i mimo rodinu. Bude Vás to aktivovat slovně a navíc Vás to uvolní, protože přijdete na jiné myšlenky. Dobrý paměť znamená se i umět uvolnit, ale prosím ne cestou alkoholu, ale raději smíchem s kamarády či rodinou. A nebojte - také si občas pro sebe povídám, tím ale vědoměji konám a také méně zapomínám. Potvrzuji, že to opravdu pomáhá.“

Alena: „Dobrý den, užívám dlouhodobě prášek Frontin. Je pravda, že zhoršuje paměť. Je mi 63 let a opravdu mám někdy výpadky slov, zapomínám jména. Děkuji Alena“

Michaela Karsten: „Doporučuji konzultaci s lékařem, zda je možná záměna léku. Dbejte také na výživu - důležitý je obsah vitaminů, minerálů a stopových prvků jako např. vitamín B a C, magnézium, selen a zinek.“

martin zeman: „dobry den, dekuji za prima postrehy o pameti. ovsem ted si nemohu vybavit odkud vas znam. nepochazite z hradce kralove? vekose, pouchov? at se vam dari. martin zeman“

Michaela Karsten: „Dobrý den, děkuji. ,Ano pocházím z Hradce Králové.“

Lada: „Mám pocit, že se sluchem přímo souvicí demence.Pracuji v domově pro seniory a mám pocit, že silně nachluchlé klientky "dementní"díky tomu, že nemůžou pořádně komunikovat, ztrácí se jim ten kontakt se spolubydlícími i pečovatelkami.A tím jsou uvězněny jen v sobě. Kdyby nosily sluchadlo, je to snad lepší, i když mnozí si na ten nepřirozený , často písklavý zvuk prostě nemůžou zvyknout. Asi je to taky o penězích mít na lepší sluchadlo.“

Michaela Karsten: „Ano, zmiňovala jsem to i ve vysílání. Zhoršující sluch se pojí i se zhoršováním kognitivních funkcí jako je i paměť. Sluchadla jsou řešením - v počáteční fázi je třeba mozek nejdříve znovu nastavit na novou situaci náslechu. Pisklavý zvuk je často zmiňován. Odborníci doporučují pravidelnost nošení, než mozek tento přístroj akceptuje. Ale samozřejmě existují rozdíly kvality těchto přístrojů.“

Zina: „Dobrý den, užívám léky proti úzkosti a na spaní, moje paměť se velmi zhoršila, zejména krátkodobá, řeším to užíváním Gingo biloba, Lecithin, Omega 3. Jaké jsou další možnosti podpůrné léčby zlepšení paměti? Léky bohužel vysadit nemohu. Děkuji Zina.“

Michaela Karsten: „Pracovala bych s odborníkem na úpravě spánkové hygieny, tzn. nejen cestou medikamentů, ale i analýzou prostředí, ve kterém spíte. Potom bych konzultovala s ošetřujícím lékařem používání doplňků stravy - konkrétně vit. B.“

Lada: „Nejsem schopna si zapamatovat číslo mého mobilu.Dokonce jsem se to "učila". Tváře lidí, dokonce i jména si pamatuju i celý život, ale telefony ne. Čísla aut, domů, to je prostě hrůza. Ale telef číslo mé babičky, 40 roků staré si pamatuju dodnes.Souvisí to s dlouhodobou a krátkodobou pamětí?Nebo s pamětí na čísla, telefony atd.?“

Michaela Karsten: „Pravděpodobně to souvisí s tím, že váš mozek ve směru číselných informací nebyl nebo není trénován anebo číselné informace považujete za nedůležité - i náš rozhodující proces ovlivňuje ukládání informací do paměti. Existují výborné paměťové techniky na číselné informace - doporučuji tedy návštěvu některého ze seminářů zaměřeného na trénink paměti.“

Irena: „Ráda bych se podělila o mou zkušenost. Když měla maminka 80 let dala jsem jí k narozeninám šanon do kterého jsem vložila fotografie, přání ale také prázdné listy a poprosila ji, aby je popsala svými vzpomínkami na svůj život.Dnes je jí 88 let a stále má nač vzpomínat a píše a píše. Telefonuje, sleduje TV, schází se s přáteli a užívání si krásný seniorský čas. A my 3 dcery,vnoučata a pravnoučata s ní!!!“

Michaela Karsten: „Ohromné, Vaší mamince gratuluji. Moc ji ode mne pozdravujte. Věřím, že tak jak popisujete, jste i skvělá rodina, která má velký podíl na tom, že její život je tak pozitivní, pěkný a obohacující. Vaše maminka je opravdu vzorem pro ostatní seniory - tzn. zůstat až do vysokého věku být aktivní a pozitivně myslet. To má lidská paměť ráda.“

Monika: „Dobry den.Muj muz si denne nastavuje upominky do mobilu misto aby si veci pamatoval.Rozciluje me,ze mu treba 15krat denne zvoni upominka na nejakou"blbost".Je mozne,ze mu drive zakrni mozek nebo to povazujete za neskodne ?Cini tak dlouhodobe.Je mu 61 let.Dekuji za odpoved.A podotykam ze pracuje manualne stereotypne a sezone.“

Michaela Karsten: „Dobrý den, dobrá paměť znamená i mít dobrý systém. Pokud manželovi vše bezproblémově v práci funguje, tak není třeba na tomto systému něco měnit. Otázkou však je, zda se již setkává s výpadky paměti. Pokud ano, pak bych ho upozornila na to, že předávání zodpovědnosti za úkoly přístroji jako je mobilní telefon či počítač, může vést později k častějšímu zapomínání, třeba konkrétně zapomínání různých termínů či úkolů. Ze své vlastní zkušenosti doporučuji používat klasický kalendář. Již samotné zapisování termínů, které mohou být i vizuálně barevně odlišné, podporuje paměť více než elektronický kalendář.“

Pavla Khirová: „Dobrý den,během posledního roku pozoruji velký úbytek krátkodobé paměti.Snažím se studovat angličtinu, navštěvuji U3V,luštím sudoku a křížovky.Ale zlepšení žádné,takže stres se zvětšuje.Jak ven z tohoto začarovaného kruhu?Jinak jsem zdravá.Děkuji a přeji pěkný den. Pavla“

Michaela Karsten: „Dobrý den, ve Vaší zprávě jste zmínila slovní spojení "a stres se zvětšuje".... Tzn. zde bych se možná zamyslela nad slovem stres. Do jaké míry vstupuje do Vašeho života. Protože dlouhodobý stres narušuje paměť. Vyhledejte si své stresory, tzn. co vše Vám stres způsobuje a pracujte na jejich odstranění či limitování.“

Vladimír: „Dobrý den paní Karsten, nezmínila jste souvislost zhoršeného soustředění u starších osob se tzv. zhoršením paměti. Pokud se totiž dostatečně soustředíme na činnost, která ma být zapamatována, paměť bez problému funguje. Prosím o váš názor. Vladimír“

Michaela Karsten: „Ano, máte naprostou pravdu. V chatu Sama doma to již zmiňuji, že dobrá paměť znamená mít dobrou koncentrační schopnost. A tu je třeba ve vyšším věku také trénovat. Např. v komunikaci se opravdu soustředit na druhého jedince a nemyslet při tom na to, co mám vařit k obědu.“