Chat

Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.
Poruchy stravování v souvislosti s biorytmy
Záznam chatu ze středy 6. září 2017
STOP: „Jak nejpřesněji definovat biorytmus?“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Biorytmus je periodický pochod v živém organismu, který se pravidelně, s určitou periodou, opakuje. To znamená, že nějaká biologická proměnná vyjde ze své hodnoty, aby se po nějaké době do ní vrátila, opět z ní vyšla a opět se vrátila. Perioda může být podstatně kratší než 24 hodin, nebo se může blížit 24 hodinám, nebo je daleko delší než 24 hodin. Nejdůležitější jsou biorytmy s periodou blížící se 24hodinám, říkáme jim cirkadiánní, z latinského cirka-okolo a diem-dne.“
DAYD: „Co nám hrozí fyzického, pokud se neřídíme svým biorytmem?“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Pokud nežijeme pravidelně, nedodržujeme cyklus spánku-bdění, jíme nepravidelně, tak zvyšujeme riziko četných onemocnění. Důležitá je skutečně pravidelná životospráva, žít v souladu s cyklem světlo-tma.“
SK: „Co nám hrozí psychiatrického, pokud se neřídíme svým biorytmem?“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Pokud nežijeme v souladu s cyklem světlo-tma a nemáme dost intenzivního světla během dne, pokud možno přirozeného, mohou se nám zhoršovat např. depresivní stavy. Pokud se někdo dostává z deprese a užívá antidepresiva, intensivní osvětlení odchod z deprese urychlí.“
Aneta: „Dobry den, je mi 31 let a mam problemy s usinanim. Pomahaji mi tabletky melatoninu z lekarny. jsou vhodne k pravidelnemu uzivani?“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Nebylo prokázáno, že by melatonin škodil. pokud se Vám ale spaní pomocí melatoninu upravilo, možná byste, po poradě s lékařem, mohla zkusit jej vysadit, protože zřejmě se Vám již cyklus spánku-bdění upravil.“
Jana: „Co ti chudáci co střídají denní a noční směny, jak se s takovou pracovní dobou nejlépe vyrovnat?“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Pokud možno by během noční směny neměli být vystaveni příliš intenzivnímu osvětlení, zvláště ne modrému světlu.“
TONDA: „Je dán biorytmus i hodinou narození...? Případně znamením ve kterém se narodil...?“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Určitě ne. Rytmus zhruba denní, tzv. cirkadiánní, je nám vrozený a nesouvisí nijak ani hodinou narození ani znamením.“
Karolína: „Dobrý den, souvisí biorytmus i s psychikou člověka? Mám pocit, že někdy i nic nedělá, více spím a i přes to jsem více rozladěná. Pěkný den“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Rytmus spánku-bdění určitě může souviset s psychikou. Trápí-li nás velké starosti, hůře spíme.“
Marie: „Dobrý den, myslíte, že má každý svůj biorytmus daný nebo se dá ovlivnit - naučit? A v čem spočívá? Mohu se tedy podle něj řídit v jaké fázi se nachází, např.učení. Děkuji za odpověď.“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Každý máme vrozený biorytmus s určitou periodou. Většinou je ta perioda o trochu delší než 24 hodin, to jsou tzv. sovy, někteří mají periodu o málo kratší než 24 hodin, to jsou skřivánci. V jaké fázi se Vaše biorytmy nachází je možno ovlivnit osvětlením. Světlo nastavuje biologické hodiny, které rytmy řídí.“
Naela: „Je dobre spat po obede ? Já jsem někdy spíše více zničená...“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „To záleží na každém jedinci. Spaním po obědě si odbouráte část denní únavy, ale nesmíte spát příliš dlouho.“
Katka: „Co znamena poruchy stravovani v souvislosti s biorytmy ?“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Poruchy stravování znamenají, že jíme v nesprávnou dobu, třeba pozdě večer. Optimální je silná snídaně, slabší oběd a nejslabší večeře. A interval, ve které denně přijímáme potravu, by neměl přesáhnout 10-11 hodin.“
Nika: „Kdy mám jíst když dělám denní noční. V noci nechci jíst. Ale Nemám energii.“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Optimální by bylo dodržovat stále stejnou dobu přijímání potravy, ale samozřejmě energii potřebujete. Tak alespoň v noci jezte jen úplně málo.“
Marry: „Dobrý den paní doktorko, od té doby co mám miminko , tak se maximálně vyspím 4-5 hodin. Je to špatné a dá se s tím něco udělat? Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den.“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Minimum spánku by mělo být 6 hodin. Možná že byste mohla zkusit spát chvilku po obědě. Ale až se miminku ustálí jeho rytmus spánku a bdění a spánek se krystalizuje do noci, tak se určitě vyspíte lépe.“
Martin: „Jak poznám jaký jsem biorytmus? Myslím, že nejsem ani skřivan, ani sova. A mohu nějak (něčím) svůj biorytmus ovlivnit? Děkuji“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Fázi svých denních rytmů můžete určitě ovlivnit osvětlením. Ranní světlo způsobuje předběhnutí biologických hodin, které rytmy řídí, a večerní světlo hodiny zpožďuje. Ale jinak když nejste ani skřivánek ani sova, tak je to prima.“
Majka: „Dobrý den, celý život řeším nadváhu, samozřejmě mám špatné stravovací návyky. Snídám pozdě nebo vůbec a pak večer to doháním. Myslíte, že i když se budu řídit svým biorytmem v těle, že váha půjde snáz dolů? Děkuji, pěkný den“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Určitě. Jezte méně, nejvíce k snídani, nejméně k večeři. Mějte pevnou vůli! Ale hlavně-od prvního do posledního jídla by neměl uplynout delší interval než 10, maximálně 11 hodin. Nejezte večer, hlavně ne pozdě večer!“
Tereza: „Dobrý den. Jsem skrivan. Můžete mi říct co me vystihuje? Raději jdu spát dříve a vstavam brzo. Dekuji“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Vaše biologické hodiny v mozku by v neperiodickém prostředí, třebas za stálého šera, ubíhaly s periodou kratší než 24 hodin. Je to dáno geneticky. Ale být skřivánkem a s chutí ráno vstávat je prima!“
Vzhled: „Vzhledem k biorytmu je lepší jíst 3x denně nebo 5x. Jako dospělí. Diky“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Možná, že 5x denně. Ale hlavně nejvíce ráno a nejméně večer. A dodržovat zásadu, že máme omezit interval, kdy jíme, na 10-11 hodin.“
Eva Valachová: „Dobrý den, ráda bych věděla, zda tzv. červené světlo docílíme pouze červeným stínítkem či červenými brýlemi, nebo se jedná o určitou část světelného spektra? Sháněla jsem kdysi červené brýle k počítači a nic jsem nesehnala. Jak tedy to červené světlo zajistíme? Velmi děkuji za odpověď a přeji mnoho zdraví a pracovních úspěchů!“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Červené světlo je součástí přirozeného nebo umělého bílého světla. Je ho více při západu slunce nebo je ho též hodně v plamenu. Můžete si koupit oranžové brýle a používat je večer, aby jste se ochránila od světla modrého.“
Tomáš: „Dobrý den, mám strašné zdrav problémy mylsím si že je to s metabolisme. Jím 6 denně. Jsem pořád vyhladověný. Jsem štíhlý mám poruchu iminity a skon k auto imun chorobám. M8m ztuhlé svaly. Citím se být přepracovaný, nejsem schopný fungovat je mi zle. Nikdo mi nevěří že jsem hipochondr protože mám poruchy osobnosti. Nevím jak to řešířr. Eneriie příjem 6000 za den se to zdraví ale druhý den je to dokola. Jako kdybych pořádně neodpočíval ve spánku co s tím? Mám dělat, revma, PL, interna pouze invazivní. Protože mám potíže s polykáním resp s krční páteře a citím návraty. Podivné ztažené přicho jako z podvýživy. Vše sjem zažil, jsem jsem byl nemocný, nebo moc sportoval nebo nevyspal pořádně. Ráno banán, potom dva chleby, se sýdrem, polívka , halvní jidlo , druhé, sladké a poslední jídlo v 22-23 h. V nocí se někdy zbudím a citím haldnost.Co poradítě. Je mi 34 a kdybych skoro nic neděla tak ten příjem 6 tisím musím mít minimálně kdybych normálně fungoval tak bych potřeboval i se sprotem a práci i 10 tisíc KJ, Tomáš“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Milý Tomáši, Vaše problémy může řešit hlavně internista. Ale přece jenom Vám poradím, abyste se najedl naposledy v 18-19 hodin, ne mnoho, a abyste zkusil spát ve tmě tak 7-8 hodin.“
Katka: „Dobrý den Spaluje tělo tuky během spánku?“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „To určitě, ale v každé fázi dne to probíhá jinou rychlostí. Nejvíce podstatných tuků, tzv. triglyceridů, máme v krvi v aktivní fázi dne, aby je tělo mohlo využít.“
Ivana R.: „Dobrý den, vážená paní profesorko.Můj dotaz je jednoduchý - je střídání letního a zimního času škodlivé? Děkuji za odpověď a přeji Vám příjemný den.“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Myslím, že škodlivý může být přechod ze středoevropského času na letní čas, také proto, že se děje příliš brzy v roce, kdy bývá ráno ještě tma. Většina z nás se může přizpůsobit novému času do týdne, ale trocha spánku nám přesto může chybět. Rozhodně je střídání času možná méně škodlivé než časté přelety přes časová pásma-to kolikrát se musíme přizpůsobit třebas 6 hodinovému posunu jako při letu do New Yorku nebo ještě delšímu.“
Jana: „Dobrý den. Pracuji jako vratna na 12 hodin - denní směny. Pak mám 2 dny volna. Při směně "nesmím jíst" abych nemusela odbihat na WC na velkou. Na malou tak 1x až 2x za směnu. Po práci jsem úplně oddělená - musím se nutit k jídlu a než usnu, je to dlouho. V noci pak spím maxim. 4 až 5 hod. Prosím moc, poraďte co s tím. Moc Vám děkuji. J.“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Vážená paní Jano, pokuste se nevystavovat v noci příliš silnému světlu. Radši, pokud to jde, používejte teplé žluté světlo. A mohlo by pomoci, kdybyste v noci skutečně moc nejedla. A zkuste se dospat v nocích, kdy směnu nemáte nebo kdy máte vůbec volno, abyste trochu smazala svůj spánkový dluh.“
Božena: „Paní doktorko, prosím, jaký je váš názor na pití teplé vody s citronem na lačno ? Mě osobně tato "kúra" způsobuje následné nechutenství, resp. odbourání hladu a snídám pak velmi málo, např. trochu bílého jogurtu či pár kousků sušenek, víc nesním. A souhlasíte s tím, že v rámci pitného režimu je individuální, zda někdo vypije 3l a někdo třeba jen 0,75l tekutin ?“
Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.: „Rozhodně si myslím, že byste měla ráno pořádně snídat. Pitný režim je důležitý, ale může to být záležitost individuální a rozhodně závisí také na vnější teplotě. V létě potřebujeme pít více.“