Chat

MUDr. Jan Rosa
Vyšetření rizika osteoporózy při těhotenství
Záznam chatu ze středy 29. března 2017
WINTER: „Čím je specifické vyšetření rizika osteoporózy při těhotenství a čím je specifická osteoporóza v době těhotenství?“
MUDr. Jan Rosa : „Běžně se stav kostní hmoty před těhotenstvím nevyšetřuje.V průběhu těhotenství se naopak kostní denzitometrie (DXA) provádět nesmí. Gynekologové umožňují otěhotnět i pacientkám s diagnostikovanou osteoporózou, ale nedoporučuje se u nich kojení. Především v průběhu kojení dochází k přechodnému úbytku kostní hmoty, který se kompletně upravuje po 6-12 měsících po odstavení. Pouze u disponovaných pacientek (ale je jich velice malé procento a většinou jde o ženy, u nich byla osteoporóza již diagnostikována) může v kritickém období kojení vzácně dojít k rozvoji zlomenin obratlových těl.“
Dotaz: „Jak se vyšetřuje riziko osteoporózy při těhotenství a kolikrát?“
MUDr. Jan Rosa : „Přítomnost osteoporózy by u mladých žen, tj. vč. těch, které se teprve chystají otěhotnět, měla být vyloučena nebo potvrzena v případě přítomnosti onemocnění, o němž je známo, že může vést k osteoporóze. Dále u žen, které prodělaly opakovanou zlomeninu po neadekvátně malém násilí. V těhotenství se osteoporóza běžně nevyšetřuje a denzitometrické vyšetření se u těhotných provádět nesmí.“
SK: „Je dobré vždycky vyšetřit riziko osteoporózy při těhotenství?“
MUDr. Jan Rosa : „Rozhodně ne vždy a pokud ano, tak ještě před otěhotněním. A to pouze u pacientek s přítomnými rizikovými faktory (osteoporóza u ženských příbuzných v mladém věku, choroby vedoucí k osteoporóze, užívání léků vedoucích k osteporóze). Nevyšetřovat v těhotenství.“
Petra: „Dobrý den, pane doktore, jak nejlépe doplňovat vápník, když kojené dítě má ABKM? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Jan Rosa : „Omlouvám se, že Vás asi trochu zklamu. Nejsem pediatr, takže s tímto problémem se nepotýkám. Ale obecně - pokud dítě kvůli alergii na mléčnou bílkovinu netoleruje žádnou variantu mléčných výrobků, je nutné se obrátit k jeho jiným zdrojům. Některá sojová mléka jsou obohacena vápníkem. Vysoký obsah vápníku je v sardinkách. Ze zeleniny v bílých fazolích a brokolici a také v máku. Nebo se obrátit k suplementaci - podávání vápníku v preparátech. Těch je široké spektrum. Denní příjem vápníku by měl dosahovat 700mg (nejmenší děti) - 1300mg (dospívající).“
Lenka: „Dobrý den, Ráda bych se zeptala jestli doporučujete kojení po porodu v případě, že má žena Osteopenii?“
MUDr. Jan Rosa : „Záleží na tom, o jak hlubokou osteopenii se jedná. Při lehčích formách bych se kojení nebránil. Nezbytný je však příjem vápníku minimálně 1500mg denně a také podávání vitamínu D (dávky 1000-2000 IU - tj. 50-100 ug) denně. Vhodné je cvičení - posilování vzpřimovače trupu.“
Jana Krautová: „Dobrý den, kojím plně již přes 5 měsíců. Poslední 2 měsíce mne často bolí zuby. Může to souviset s osteoporozou? A co proti tomu podniknout? Děkuji“
MUDr. Jan Rosa : „Osteoporóza se bolestmi zubů neprojevuje. Takže v první řadě bych doporučil řešit tento problém s Vaším stomatologem. Pokud by rtg vyšetření zubů ukázalo nápadné prořídnutí kostní struktury čelistních kostí, teprve potom bych doporučil obrátit se na lékaře zabývajícího se diagnostikou a léčbou osteoporózy. Při kojení je nezbytné zvýšit příjem vápníku a vitamínu D.“
Markéta: „Dobrý den pane doktore, prosím o Vaši radu. Je mi 32 let, jsem zdravá, nemám osteoporozu (ale má maminka) a mám 4 měsíční dceru. Po porodu jsem začala mít bolesti kolen, přes den to je trochu lepší pokud si neklekám, ale večer mám problém jít i po schodech nebo si dřepnout, je to bolestivé. Kojím plně, snažím se jíst hodně mléčných výrobků a navíc užívám vápník v tabletce. Myslíte, že to časem odezní, co můžu udělat pro úlevu ? Děkuji Vám.“
MUDr. Jan Rosa : „Váš problém velmi pravděpodobně se stavem Vašeho skeletu nesouvisí. Řídnutí kostí se neprojevuje bolestmi skeletu. Jsou-li Vaše obtíže výrazné, v první řadě by Vás měl vidět nejspíše ortoped/revmatolog.“
Eva: „Dobrý den, mám roční dvojčata, která ještě stále vyžadují časté kojení (láhev s umělým mlékem nechtějí akceptovat), je to pro mě rizikové? Doporučil byste mi případně nějaké doplňky stravy? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Jan Rosa : „Příjem vápníku minimálně 1500mg denně a vitamín D 1000-2000 IU denně.“
Nová: „Dobrý den,mám diagnostikovanou osteopenii již cca 10let,užívám vápník a D3,v těhotenstvím se výsledky denzitometrie výrazně nezhorsily,nyní 9 měsíců kojim,hrozí mi proto zhoršení osteopenii? Dekuji“
MUDr. Jan Rosa : „Už jsem odpovídal. Zhoršení při kojení lze předpokládat, ale při užívání vápníku a vitamínu D3 by mělo být přechodné.“
Zina: „Dobrý den, dcera trpí astmatem a užívá inhalačními kortikoidy od 8 let a nyní navíc 4 roky autoimunitním onemocněním štítné žlázy, měla by před případným otěhotněním podstoupit vyšetření na osteoporózu. Děkuji“
MUDr. Jan Rosa : „Odpovím Vám obecně: inhalační kortikoidy většinou nebývají spojeny s úbytkem kostní hmoty. Zvýšená funkce štítné žlázy (např. i v rámci autoimunitních onemocnění š.ž.) představuje riziko rozvoje osteoporózy. Pokud se k uvedeným faktorům druží ještě nějaký další (zlomenina v mladé dospělosti, časté zlomeniny v dospívání, nízká fyzická aktivita, nízká hodnota BMI), pak bych asi vyšetření ještě před otěhotněním zvážil. Každopádně (už se opakuji) během těhotenství a hlavně průběhu kojení zvýšit příjem vápníku a vitamínu D.“
Nicole: „Dobry den, po 10 mesicich kojeni jsem si pri padu zlomila ramenka stydke kosti a sacra. Mela jsem sice v nositku 8kilove dite, tak to mym 58 kilo pri 172cm moc nepomohlo, nicmene bych necekala, ze se mi takova zlomenina muze stat... ted jsem tehotna znovu a kojit budi urcite, mam se nechat vysetrit a kdy? Dekuji“
MUDr. Jan Rosa : „Evidentně jste riziková pacientka (jistě i pro nízké BMI) a před vaší druhou graviditou mělo proběhnout vyšetření. Teď už je na DXA vyšetření pozdě (v těhotenství nelze), ale biochemické vyš. k vyloučení závažnější osteopatie bych určitě i nyní doplnil. Opět: zvýšit příjem vápníku, důsledně vitamín D; dávky dle výsledku vyšetření.“
Linda V.: „Dobry den, pane doktore, Kojim uz 21 mesicu pomerne velke dite a citim na sobe nektere problemy - predevsim bolesti pat, obcas kolen - myslite, ze to s kojenim muze souviset? Uzivam na doporuceni lekare 600 mg vapniku s vitaminem D denne, je to dostacujici? A doporucil byste mi pred dalsim tehotenstvim nejake konkretni vysetreni? Moc dekuji.“
MUDr. Jan Rosa : „Vaše obtíže by se stavem hustoty vašich kostí neměly souviset. Užívané dávky vápníku by měly postačovat. Průměrný příjem vápníku v ČR je 700-800mg denně, takže +600mg se blížíte doporučovaným dávkám. Nekojíte už plně, mělo by to stačit.“
gabriela: „Po porodu mě začala bolet kyčel jen při chůzi,ale tak že jsem ráda,že se držím kočárku a vůbec nemůžu jít,za chvíli se to spraví ,ale opakuje se to několikrát za den,může jít o osteoporozu?jím hodně makové věci i mléčné výrobky.Děkuji“
MUDr. Jan Rosa : „Je nanejvýš pravděpodobné, že nejde o projev řídnutí kostí/osteoporózy. Jsou-li obtíže tak velké, měl by vás vidět ortoped. Ten by vyloučil i přechodnou osteoporózu kyčle (TOH), která se u kojících žen extrémně vzácně vyskytuje.“
Zora Buňatová: „Je mi 65 let, jsem léta po hysterektomii i ovarektomii. Mám polyartrozu, takže mne bolí kde co, ale když mne bolí páteř, mám obavu, abych neměla osteoporózu. Snažím se cvičit, hýbu se, ještě trochu pracuji (fyzioter.). Myslíte, že by bylo na místě pro jistotu vyšetření? V rodině osteop.nebyla. Děkuji Z.B.“
MUDr. Jan Rosa : „Dobrý den, jako fyzioterapeutka víte nejlépe, že záda bolí polovičku lidstva. Osteoporóza sama o sobě nevede k bolestem zad - trefně se jí říká "tichý zloděj kostí". Bolesti zad se objevují v souvislosti s osteoporózou jen v případě zlomeniny obratlového těla. Tu vyloučí prostý snímek páteře v bočné projekci.“
Iveta M: „DObrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda proteinová dieta má špatný vliv na kosti, po čtyřech měsících omezení sacharidů se mi zhoršila bolest u horní poloviny páteře, při zaklonění slyším snad tři křupnutí. Bolest zad mi začala asi před dvěmi lety po narození syna.Je mi 30. Jaké vyšetření mi doporučujete? Děkuji M“
MUDr. Jan Rosa : „Popsané dietní opatření by na stav hustoty vašich kostí nemělo mít ani pozitivní ani negativní dopad. Uvedené obtíže nebývají projevem osteoporózy.“
Marcela Popalová: „Dobrý den, po operaci zlomené čéšky mi lékař doporučil užívání Calcichew D3. Jak dlouho je vhodné tyto žvýkací tablety užívat. Nevím, jestli mi odpovíte, ale těhotná nejsem. Přesto předem děkuji. M.P.“
MUDr. Jan Rosa : „Přestavba místa zlomeniny probíhá v řádu týdnů. Nebudou-li komplikace, po 2-3 měsících můžete preparát přestat užívat.“
Eva: „Dobrý den, pane doktore, jaké vyšetření se provádí ke zjištění osteoporózy? Můj gynekolog mi nabízí vyšetření za 500 Kč ve své ordinaci. Existuje srovnatelné vyšetření (pro ženy přes 55 let) hrazené pojišťovnou?“
MUDr. Jan Rosa : „Pokud Váš praktický - či jakýkoli jiný - lékař usoudí, že jste v riziku rozvoje osteoporózy, může Vás odeslat k denzitometrickému vyšetření. Aby toto mělo smysl, mělo by být provedeno na tzv. celotělovém denzitometru (vyšetření bederní páteře a horní části kosti stehenní).“
EVA: „Dobrý den, je mi 38 let, dvě děti. Po druhém těhotenství jsem prodělala zvýšenou funkci štítné žlázy a brala jsem dva roky thyrozol. Nyní 3 roky bez terapie, pouze kontroly. Před rokem jsem byla na RTG kostrče kvůli úrazu a paní doktorka zminila, že mám v s skloubeni? osteoporozu, ale dale nic k tomu nerikala . Poté ještě provedeno RTG žeber, kde pan doktor o ničem nemluvil. Měla bych se nechat vyšetřit? Děkuji“
MUDr. Jan Rosa : „Asi ano. Zvýšená funkce štítné žlázy, pokud není okamžitě léčena, vede k poměrně rychlému úbytku kosti.“
Jarka Sedláková: „Dobrý den, byla mi vloni diagnostik. osteoporóza obratle páteře s rizikem fraktury (bisfosfáty ke zvážení). Chodím na rehabilitaci kvůli spondylolýze a artroze. Lékařka na rehabilitaci se mně ptá, kam chodím s tou osteoporózou a já jí říkám že nikam. Ani nevím kdy mám jít znovu na denzitom. Samotné fyzioterapeutky ani neví, že mám osteoporózu ani že mám vyboč.obratel. Po 3 měsících cvič. mi bylo čím dál hůř. Jak je to možné? Osteologie nikde na Blanensku není? Nebo co s tím mám dělat já? Na denzitometrii jsem šla na můj vlastní popud, pro velké bolesti páteře, ztuhlost po ránu ... Poukaz vystavila obvodní lékařka. Na ortopedii mi jen doporučili Calcishew vit.D a vápník. Je mi 55 let. Děkuji za rady.“
MUDr. Jan Rosa : „Bez bližších údajů se nemohu vyjádřit k naléhavosti léčby. Pokud denzitometrie svědčila pro přítomnost osteoporózy, je vhodné provést kontrolní vyšetření (na to by vás praktik měl znovu poslat), ne však dříve než rok po předchozím. Vyšetření by mělo proběhnout na stejném přístroji - kvůli přesnosti srovnání. Situaci na jižní Moravě detailně neznám, ale v Brně je hned několi pracovišť, které by se o Vás postaraly. Nemáte-li zlomeninu obratlového těla (na rtg vyšetření by vám ji určitě popsali), pak bolesti zad pravděpodobně s osteoporózou nesouvisí.“
Jana: „Dobrý den pane doktore. Maminka měla osteoporózu, já jsem byla před 10 letu - v 55 letech- na rentgenu a výsledek byl dobrý. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, že osteoporoza je následek gynekologické oprace, kdy je odstraněna děloha s oběma vaječníky. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Jan Rosa : „Operativní odstranění vaječníků, zvláště pokud by k němu došlo před 45. rokem věku, je ź hlediska osteoporózy velmi rizikové. Klasické RTG vyšetření není úplně přesnou metodou k posouzení přítomnosti osteoporózy.“
Mirka: „Dobrý den pane doktore, ráda bych se vás zeptala na moje záda :-). Od těhotenství-porodu cca 6 let mám potíže,tedy přesněji neustálé bolesti zad v místě mezi lopatkami.V minulosti jsem v místě,kde mě to bolí nejvíce měla bouličku,kterou mi syn rozmasíroval,bohužel bolesti neustoupily. byla jsem několikrát na vyšetření,bohužel rentgen nic neukázal,rehabilitace,cvičení absolutně nepomáhají... Vůbec nemohu ležet na zádech ,mít ruce ve vyšší poloze apod.Prosím nenaoadá vás něco,co by mi mohlo pomoci?Děkuji za odpověd Mirka Tymyková“
MUDr. Jan Rosa : „Abych se držel tématu, s osteoporózou vaše obtíže téměř jistě nesouvisejí. Doporučuju se svěřit do rukou schopnému fyzioterapeutovi. Nechat se vyšetřit, nechat si poradit, jak cvičit a pak to důsledně dodržovat.“