Chat

MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková
Záznam chatu ze čtvrtka 14. dubna 2016
Vladimíra Šajtarová: „Má na případnou demenci vliv permanentní stres?“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Ano, dlouhodobé vystavení stresu způsobuje zhoršování paměti a blokuje ukládání nových informací do paměti.“
IGR: „CO senilní demence, je dědičná?“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Není, většina demencí ve vyšším věku je sporadická a geneticky nevázané. Dr.Hromková“
Petra Z.: „Dobrý den, je alzheimerova choroba dědičná? Pokud ji měla babička je pravděpodobné? že ji bude mít i má matka a já? V jakém věku se začne nejčastěji projevovat? Děkuji za odpověď Petra Z.“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Pokud měla babička demenci v pozdním věku je pravděpodobné že nebyla geneticky vázaná. Je ale vhodné od středního věku více pozornosti věnovat odpočinku sportu, kognitivním činnostem. Objevit se u Vás nikdy nemusí. Dr. Hromková“
JIŘÍ PADALÍK: „NADACE ŽIVOT S DEMENCÍ-JAK,FUNGUJE?! JAK,SE,MOHOU,ZAPOJIT,DO,TÉTO,NADACE, LIDÉ, S DEMENCÍ!?DĚKUJI-JIRKA P. ....“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Jedná se o nadaci, která si bere za cíl poskytovat sociální poradenství pcientům s demencí, ale i jejich pečovatelům, podporuje vzdělávání ve zdravotnictví, sociálních službách,podporuje některé výzkumné projekty. V případě, že máte zájem zapojit se do činnosti naší Nadace, pak doporučuji zavolat na tel. 725 444 200 a nabídnout své služby. Za Váš zájem děkujeme.“
Martina: „Dobrý den, naší babičce bude 80 let a máme podezdření na demenci...jeden den je v pohodě, vše si pamatuje a další 2 dny např. stojí u okna a kouká nikam, strácí klíče, nespáchne záchod a je taková zmatená...dálší dny zase dobrý a tak se to opakuje...Je nutné nějaké vyšetření?Jedná se o demenci?Děkuji Martina“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Doporučuji navštívit lékaře, který maminku kompletně vyšetří, protože na tomto stavu se může podílet více příčin. Dr. Hromková“
Marie: „Dobrý den paní doktorko, je mi 67 let a v poslední době se mi stává, že např. při běžném hovoru či při telefonování mi vypadne slovo či výraz, který bych chtěla použít. Zároveň mám pocit, že mi neslouží krátkodobá paměť. Myslíte, že by se mohlo jednat o počínající demenci ? Děkuji“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Pokud máte pocit že tyto potíže které popisujete jsou u Vás horší než u Vašich vrstevníků, pak doporučuji se nechat vyšetřit v některém ze specializovaných center. Dr. Hromková“
Lenka: „Když píšete, že není dědičná, co ji teda způsobuje, případně zhoršuje?“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Na příčiny Alzheimerovy nemoci se zaměřuje celosvětový výzkum. Z dostupných informací zatím vyplývá, že dodržování zdravého životního stylu a pravidelné lékařské preventivní vyšetření jsou jedinými známými a dostupnými preventivními opatřeními. Dr. Elischer“
Lída Pavlišová: „Přeji Vám krásný den, jsem ráda za toto téma a za pořad Sama doma. Tato chvíle je zrovna okamžikem "krmení" naší maminky, která skrze demenci spojenou s Alzheimerovou chorobou pozbyla všechny životní funkce během několika let. Zůstala jsem doma z pracovního procesu a pečuji o ni s manželem v domácím prostředí. Péče je velmi náročná, ale snažíme se, aby zbytek života měla v rámci možností kvalitní a byla v klidu, což dokážeme rozpoznat. Jen je to pro nás péče hodně vyčerpávající, nepřetržitě nám maminka nám leží už 4 roky, sama neudělá už vůbec nic, někdy vyřkne za celý den pár slov a to je všechno. Sami jsme si po celou dobu nijak neodpočinuli. Je možné i takto ležící maminku převézt třeba jen na dočasnou chvíli (třeba jen týden) do nějakého zařízení, kde by se o takto nemocnou mohli postarat, abychom "načerpali"? Možná změna prostředí by ji ani neprospěla, věřím že všechno vnímá, všechno jí povídám, jen není zpětná reakce. Děkuji Vám za Vaši práci a přeji hodně síly a radosti do každého dne.“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Pečujícím pomáhají respitní pobyty ve zdravotnických zařízeních, které umožní pečujícím načerpat ztracenou sílu. Vaše péče o maminku je obdivuhodná. Dr. Elischer V současné době již i některé sociální zařízení nabízejí respitní péči, např. Anavita, Diakonie, Charita aj. Hodně sil do další péče. Dr. Hromková“
Lenka: „Dobrý den Alzheimerova demence je demencí starých lidí. Zajímá mě, od jakého věku se začíná vyskytovat? Můžou jí onemocnět i mladí lidé?“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Ano, máme i tzv. předčasné formy onemocnění, které vznikají před 65tým rokem věku.“
Lucie Baierová: „Dobrý den, moje miminka (65 let) před dvěma lety na podzim, několikrát za sebou přechodila virózy a od té doby začala zapomínat. Dlouhou dobu jí nebylo dobře, ale k doktorovi-specialistovy dojít nechce. Její sestra o rok starší trpí stařeckou demencí. Zapomíná i během hovoru v telefonu, že jsme se na něčem domluvili a sama přiznává, že zapomíná, když si to nezapíše. Snažila jsem se jí domluvit ať k doktorovi zajde preventivně, ale nikam jít nechce. Bojím se, že bude mít stařeckou demenci, časem... Jsou nějaké léky/vitamíny na podporu ''funkce mozku?'' Děkujiza odpověď“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Opravdu je důležité, aby situaci zhodnotil lékař, prakticky hned“
Ivan: „Pozná na sobě lékař počínající příznaky demence ? A jak proti nim bojuje ? A lze vůbec boj s demencí vyhrát ?“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Žádný pacient na sobě počínající demenci nepozná, protože součástí tohoto onemocnění je velmi časná ztráta náhledu na své potíže. Je potřeba žít zdravým životním stylem a udržovat se aktivní,ideálně aby si člověk zachovat trochu dětské zvídavosti. Nezajet do stereotypu, úbytku zájmů a sociálním kontaktů - přátel.“
Martina: „Jaké jsou nejčastější znaky Alzheimerovy choroby? Děkuji Martina“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Zapomínání nových informací, opakování se, opakované dotazy na to stejné, redukce aktivit, snížení zájmu o sociální aktivity, ztrácení věcí a ztrácení se v prostoru.“
lENČA: „Čím se liší Alzheimerova demence od jiných demencí?“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Jedná se o onemocnění které běží mnoho a mnoho let, aniž by si kdokoli všiml nějaké změny. V tom časném již pozorovatelném stadiu jsou právě ty stížnosti na novou paměť a nemožnost se naučit něco nového. Obvykle diagnostika právě pokulhává až desetiletí po prvních změnách v mozku.“
Hovorková Karin: „Dobrý den, mám babičku 86let, má silnou demenci, momentálně má měsíc listopad, rok neví který je, tvrdí že jí je 72 let. Neustále s někým telefonuje - sama si odpovídá směrem do okna, telefon pochopitelně nemá. Bohužel hlava jí neslouží , ale tělo téměř na 100%, stará se o zahradu, vaří si nakupuje. Nevím jak to řešit, často velmi pokřikuje velmi sprostě na sousedy i na mou matku. Doktor nám jen řekne, že je blázen.. Děkuji za nějaké info.“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Navštívit odborníka, nejlépe gerontopsychiatra, geriatra nebo neurologa. Ten zhodnotí nejlépe stav maminky.“
Zlata: „Dobrý den paní doktorko, užívám lék Rivotril a Stilnox, oboje mi způsobuje poškození krátkodobé paměti, může se z toho vyvinout těžká demence, nebo alzheimerova choroba? Existuje nějaký lék, který by mi paměť zlepšil? Užívám doplňky stravy Acutil a Tebocan. Můj psychiatr mi tvrdí, že jiný lék není, mohu se obrátit v tomto případě na nějaké centrum? Děkuji za odpověď“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „V každém případě doporučuji vysadit Rivotril i Stilnox, samozřejmě v kooperaci s Vaším psychiatrem. V případě již vzniklých poruch paměti doporučuji opět o svých potížích svého lékaře informovat, v případě že nenajdete odezvu obraťte se na specializované centrum pro poruchy paměti.“
Marcela: „Dobrý den, dočetla jsem se na internetu, že jedna z teorií, jak bojovat s Alzheimerem, je vynechat ze stravy lepek. Jaký je váš názor? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „V odborných studiích se s lepkem příčinná souvislost neprokázala.“
Helena: „Dobrý den, mám matku přes 80 let, nechce navštívit obvodního lékaře aby jí vyšetřil, tvrdí že jí doktor i sousedi znásilňují všichni z rodiny včetně sousedů jí okrádáme. tvrdí, že ona blázen není, že mi nejsme normální, nepřiznává si demenci, nevíme jak zařídit vyšetření, odmítá návštěvy lékaře, nikoho nepustí do svého domu.“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Vámi popisovaná situace již není ani pro obvodního lékaře, ale pro psychiatra.“
Hanka: „Jak zabavit starého člověka? Nic ho nezajímá a nebaví, sám nemůže nic dělat. Nemůže malovat, číst kreslit, počítat. Jen s někým. A měl by se něčím zabývat, aby úplně nezhloupl. Co pomáhá zpomalovat Alzheimera - léky? Děkuji“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Pokud pac. není schopen sám spolupracovat v aktivizačních aktivitách, pak vyžaduje nějakého asistenta, který mu s tuto kognitivní i pohybovou rehabilitaci dopomůže. Je možné si domluvit např. ošetřovatelky, které chodí do domácností a provádějí s pac. kognitivní trenink. Ev. v sociálních zařízeních jsou vybaveni, jak personálně tak materiálně i pro tyto případy. Dr. Hromková“
ANNA: „MÁM V RODINĚ PŘÍPAD KDY TÉTO ŽENĚ LÉKAŘ DIAGNISTIKOVAL NEMOC PARKINSOVU.JELIKOŽ JSEM OPATROVALA SVOJI MILOVANOU TCHÝNI,KTERÁ MĚLA ALZHEIMROVOU CHOROBU A JIŽ ZEMŘELA SE MI PŘÍZNAKY U JIŽ ZMIŃOVNÉ NEZDAJÍ.MÁ TOTIŽ TY SAMÉ VLASTNOSTI JAKO U TCHÝNĚ.JSOU SI TYTO DVĚ NEMOCI OPRAVDU TAK PODOBNÉ?DĚKUJI“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Tyto dvě nemoci jsou rozdílné, ale v některých fázích svého oenmocnění mohou mít podobné příznaky. Rozdíl by měl diagnostikovat neurolog. Dr. Elischer“
Iveta: „Dobrý den, prosím o vysvětletí, jaký je rozdíl mezi frontotemporální demencí a Alzheimerovou nemocí. Děkuji“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Frontotemporální demence je charakteristická zánikem neuronů práce ve frontálních (čelních)oblastech a potíže bývají zcela odlišné, poruchy paměti bývají až na konci tohoto onemocnění. Diagnostiku by opět měl dělat odborný lékař - neurolog, psychiatr, geriatr.“
Luděk Uher: „Dobrý den,chci se zeptat zda takové zhoršení ovládání telefonu,nebo obsluha televize přepínání mezi programy může znamenat nastupující problém s demencí.Jisté zjištění tady již je,ale nějak k zásadní lečbě zatím nedošlo.Jen zakoupen Lecitin a Tebokan.Co se dá ještě zajistit k posílení paměti.Děkuji.“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Z dotazu nevyplývá, jestli proběhlo odborné vyšetření. V každém případě doporučuji navštívit odborného lékaře, psychiatra, neurologa nebo geriatra. Pokud bylo vysloveno podezření na rozvíjející se demenci a nebyla nabídnuta žádná léčba, tak se obraťte na specializované centrum.“
Jana: „Dobrý den, jaký je Váš názor na pohyb u začínající demenci, např. chůze, plavání, tanec? a také používání přípravků Gingo biloba, Lecitin, Omega 3 a také marihuany? Děkuji za odpověď“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Doporučujeme všeobecně známé zásady zdravého životního stylu. Podpůrné prostředky typu Gingo biloba a další mohou a nemusí mít efekt. Dr. Elischer“
Alena: „Dobry den, demenci jsme si prosli s jiz zemrelym dedou nicmene nyni zacinam pocatecni priznaky pozorovat u sve maminky, jsou nejake leky ci vitaminy,ktere by pomohli prubeh nemoci zpomalit? Jak pozname,ze tyto priznaky jsou soucasti starecke demence a ne beznych priznaku stari? Muzete doporucit nejaka centra, kde se testuje faze demence v krajich CR? Tedy nejen ve STR.Kraji?“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Zdravé stáří nezapomíná a je schopno se naučit nové informace a neselhává v žádné denní aktivitě ani v sebeobsluze. Pokud již nějaké potíže sledujete, pak je potřeba nechat se vyšetřit co nejdříve. Ve všech krajích ČR jsou odborné ordinace, jejich adresy jsou dostupné na internetu. Pátrejte po ordinacích gerontopsychiatrů, neurologů a geriatrů.“
Věra Straková: „Dobrý den, můj dotaz se týká manžela a podotýkám, že jeho matka v 80ti letech odcházela z domova a nevěděla kde je.... Manželovi bude 73 let, před 5ti lety prodělal infarkt - následovaly 2 angioplastiky. První v pohodě, druhou dělali v rámci jednodenní hospitalizace. Když jsem si pro něj v podvěčer přijela, neorientoval se, nebyl schopen normální komunikace. To s pomocí obvodní Dr. odeznělo, ale následky tu jsou. Zapomínání v našem věku chápu jako celkem normální, ale on když chce něco vyprávět, tak si dost často nevzpomene na detail, jméno apod. Myslíte, že to je pouze následek, nebo může dospět k tomu co měla jeho matka?“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Stav by měl posoudit odborný lékař v kooperaci s neuropsychologickým vyšetřením.“
miloslav: „jsem z Jihlavy , mam šanci se do vašeho programu dostat? díky za odpověd“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „Doporučujeme obrátit se na brněnské pracoviště. Pro výzkum v NUDZ v Klecanech vzhledem ke vzdálenosti bohužel nebudete přijat. Dr. Elischer“
Irena: „Dobrý den,mám kamarádku 65 let které byla diagnostikovana alzhameirova choroba,dochází na psychiatrii,ale já mám pocit,že paní doktorka ji nijak neleci,už před rokem ji slíbila,že ji zařadí do nějakého výzkumu,ale stále je to jen u slibu.Při návštěvě u ní ji akorát namaluje kruh s číslicemi a chce,aby určila různé časy,pak aby napsala kdy se narodila ona a její synové a to je asi tak všechno. Kamarádce se nemoc začala projevovat po úmrtí její matky,která na toto onemocnění zemřela a to jsou 3 roky nazpět,tak se chci zeptat jaké jsou možnost a léčba je.Kamarádka se zhoršuje měsíc od měsíce,teď jsem zjistila,že už si neví rady s vařením a to jsou 2 měsíce kdy ještě řídila auto,vidím že nemoc postupuje dost rychle,poraďte prosím,co pro ní mohu udělat,jak ji pomocí,jaká je možnost alespoň zpomalení nemoci. S přáním hezkého dne dekuji“
MUDr. Areta Elischer a MUDr. Olga Hromková: „V České republice probíhá několik studií na nové léky, jsou tam ale velmi přísná vstupní kritéria, které mohou zařazení vylučovat. V každém případě už dávno - minimálně od té doby co je ve sledování pro ALzheimerovu chorobu by neměla mít řidičský průkaz.“