Chat

finance a dědictví mezi partnery

Vít Mikolášek

Záznam chatu z úterý 28. dubna 2015

Petra P.: „Dobrý den. S přítelem jsem 7 let, z toho 4 spolu žijeme a každý máme z předešlého vztahu jedno dítě. Jak by se řešilo dědictví v případě úmrtí jednoho z nás?“

Vít Mikolášek : „Dobrý den, pokud nejste manželé, pak po každém z vás bude ze zákona dědit vaše dítě. Pokud by jste to chtěli udělat jinak, doporučuji uzavřít manželství a nebo věc vyřešit závětí, kde můžete odkázat majetek přesně dle vaší vůle.“

LENY: „Existuje i vydědění mezi partnery?“

Vít Mikolášek : „Nikoliv. Partner není nepominutelný dědic, takže pokud nemá nic zdědit, stačí tuto vůli vyjádřit v závěti a nemusíte ho vydědit. Vydědit lze pouze potomky, kteří jsou ze zákona nepominutelnými dědici.“

LENY: „Je dobré aby partneři znali kódy a hesla ke kredit. kartě, do internet. bankovnictví apod.?“

Vít Mikolášek : „Rozhodně toto nedoporučuji. Spíše doporučuji, aby partner, pokud je to potřeba, měl dispoziční právo k účtu také a tím měl své přístupy k účtu.“

LENY: „Je dobrá co největší informovanost o financích a dědictví vzájemně mezi partnery?“

Vít Mikolášek : „Určitě by mezi partnery měla být maximální transparentnost ohledně společných financí a řešit by se měla i otázka dědictví, pokud si přejete dědické právo upravit odlišně od zákonné úpravy.“

V: „Kdy mezi partnery - v jakém věku - začít řešit dědictví?“

Vít Mikolášek : „Správný okamžik asi nastává v době, kdy máte společný majetek a tím, že nejste manželé, nedědíte po sobě, pokud ve vašem okolí jsou bližší příbuzní.“

Valérie: „Dobrý den, mám dotaz k dědictví mezi partnery. Chtěly bychom s přítelem koupit dům - třičtvrtě financí v hotovosti na koupi domu bych hradila já a přítel si na zbytek vezme půjčku, ale nevíme na koho dům nyní napsat. Jelikož nejsme sezdáni, je zde ''bubák'' že pokud bude dům napsaný na jednoho z nás a ten zemře, tak jak by se poté situace řešila v dědictví i finančně ? Nebo napsat dům na děti ? Máme spolu 1 dítě, které má 5let. Přítel má jedno dítě s 1.manž. (21), které s ním nekomunikuje a já 2 děti (15 a 8) s 1.manž., které žijí s námi v domácnosti. Děkuji Vám za odpověď a přeji spoustu spokojených klientů...Valérie“

Vít Mikolášek : „Dobrý den, pokud si chcete koupit dům a nejste manželé, můžete ho nabýt do spoluvlastnictví klidně i v poměru v jakém jste do nákupu domu investovali. Takový dům pak bude ve spoluvlastnictví a budete k němu mít právo oba. Pokud jde o dědictví, podle zákonné úpravy by dědily vaše děti. Pokud chcete dědictví upravit odlišně, doporučuji řešit situaci závětí.“

Mária: „Dobrý den, zajímalo by mně, jak řešit situaci, v případě smrti jednoho z nás. Bydlím v přítelově domu, financujeme vše dohromady, spolu máme 1.dítě a přítel má 1.dítě z 1.manž. Děkuji a přeji pěkný den. Mária“

Vít Mikolášek : „Dobrý den, doporučuji situaci řešit v závěti, protože ze zákona dědí, v případě neexistence manžela, děti.“

Jaroslava: „Jak sa máme domoci dědictví po mamince (tchýni),která sice nechala závěť, ale onemocněla alzheim.nem. a bratr (švagr) se nechal udělat poručníkem a vše si předtím "nechal darovat"? Mamka podepsala cokoliv a jde v tomto případě o miliony. Děkuji prosím nejmenovat“

Vít Mikolášek : „Dobrý den, v takto specifickém případě určitě doporučuji řešit situaci s advokátem, obzvláště pokud jde o vysoké částky a podezření z nějaké manipulace. Není v mých silách situaci komplexně posoudit v rámci chatu.“

Marie: „Dobrý den, má zákonný nárok na dědictví po biologickém otci dítě, které bylo adoptováno novým partnerem matky? Děkuji za odpověď.“

Vít Mikolášek : „Domnívám se, že ano, ale je nutné posoudit situaci se znalostí všech dostupných dokumentů.“

anonim: „Dobrý den,manželovi zemřel otec už před 4 lety a zdědil 1/4 domu ve kterém bydlíme. Dědici se nedohodli a tak to soud rozdělil,ale problém je v tom,že jeden dědic má tu svoji 1/4 v exekuci,máme nárok na předkupní právo(jako že hoo nabýdnou nejdříve nám) nebo půjde majetek do dražby bez jakékoli informace pro nás? děkuji“

Vít Mikolášek : „Dobrý den, pokud by dědic prodával svůj spoluvlastnický podíl, pak tam předkupní právo je, ale pokud by šel majetek resp. spoluvlastnický podíl do dražby, pak nikoliv. Doporučuji spoluvlastnický podíl od dědice koupit.“

Edita: „Dobry den,chci se zeptat zda muzu dedit dluhy po otci,ktery dluzi na socialnim a zdravotnim pojisteni.pokud se dedictvi vzdam.dekuji“

Vít Mikolášek : „Dobrý den, pokud máte dojem, že dědictví je předluženo, pak můžete dědictví odmítnou jako celek a žádné dluhy na vás nepřechází.“

Radim , Vyškov: „Dobrý den , Asi se netrefím do tématu ,ale zeptám se . Jsme dva sourozenci a rodiče jsou rozvedeni . Může nás otec vypsat ze závěti (vydědit) ? Děkuji“

Vít Mikolášek : „Zletilé potomky je možné vydědit pouze ze zákonem stanovených důvodů - § 1646 NOZ. Jinak vám jako nepominutelným dědicům náleží alespoň 1/4 zákonné podílu na dědictví.“

Hůlková: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když celá rodina je zadlužená a daruji chalupu vnukovi, kterému je osm let zda je možné to nějak udělat, aby to nemohl nikdy prodat a mohla to užívat celá rodina? Děkuji“

Vít Mikolášek : „V tomto případě doporučuji darovat s touto podmínkou a zřídit ve prospěch rodiny věcné břemeno užívání a zapsat do katastru nemovitostí.“

Majka: „Od narození máme v pěstounské péči vnuka. Pokud mu darujeme nebo závětí dáme dům ve kterém bydlí, nepřijde o něj když jeho rodiče mají dluhy?“

Vít Mikolášek : „V případě dluhů rodičů a předlužení dědictví je možné dědictví po rodičích odmítnout a majetku vnuka se dluhy nedotknou.“

irena: „mám dvě děti s prvniho manželství s manželem niní nemame děti kdo bude dědit po manželovi? děkuji“

Vít Mikolášek : „Pokud věc neupravíte závětí odlišně, pak ze zákona bude po manželovi dědit ve druhé dědické třídě dle § 1636 druhý manžel, zůstavitelovi rodiče a osoby žijící ve společné domácnosti, tedy pravděpodobně vaše děti.“

Dana: „Dobrý den. Když nejsme s partnerem oddáni a on mi chce darovat nebo na mě přepsat jeho nemovitost, aby ji po jeho smrti nedostala jeho dcera, stačí, když si stáhneme darovací smlouvu z internetu, sepíšeme ji, necháme si ověřit podpisy a odneseme na katastr? Nebo musíme k notáři?A jde, abych já napsala darovací smlouvu, aby v případě mé smrti byla převedena členská práva mého družstevního bytu na mého přítele?.Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den. Dana“

Vít Mikolášek : „Dobrý den, darovací smlouvu je možné řešit tímto způsobem, ale doporučuji zajít k advokátovi nebo právníkovi, nemusí jít o notáře. Přece jen jde o nemovitost s nějakou hodnotou a pár tisíc za právníka se určitě neztratí. V případě, že potřebujete řešit závět pro případ smrti, doporučuji rozhodně řešit u notáře, i když samozřejmě je možné sepsat závět i před svědky bez notáře, ale tato možnost je tam spíše pro výjimečné případy, kdy se již k notáři nedá dostat.“

Jana Drháčková: „Dobrý den, řeším problém kdy si chceme s přítelem pořídit rodinný dům. Máme již koupený pozemek, na který jsme si vzali společnou hypotéku. Dům si chceme nechat postavit na klíč za hotové s tím, že já budu investovat větší část peněz. Bohužel se obávám, pokud by nastala situace, že partner by zemřel, já bych nejen že platila celou hypotéku, nabíc bych musela vyplatit jeho děti z půlky domu? Jak celou situaci správně ošetřit?“

Vít Mikolášek : „Dobrý den, pokud chcete situaci řešit pro případ smrti, pak závětí s tím, že potomci manžela jsou nepominutelní dědicové a pokud jsou zletilí náleží jim 1/4 zákonného dílu, pokud jsou nezletilí, pak 3/4 zákonného dílu. Pokud jde o vaší investici, doporučuji to ošetřit smluvně a tento závazek bude zatěžovat dědictví a může se započíst s nárokem na část nemovitosti dětí.“

Petra T. (tomaskovapetra@seznam.cz): „Dobrý den, s budoucím manželem máme ve spoluvlastnictví byt. Prosím o radu co je z pohledu práva výhodnější pro případné dědictví apod. - spoluvlastníctví nebo sjm? Děkuji za odpověď.“

Vít Mikolášek : „Dobrý den, pro případ dědictví je v celku jedno, jestli jde o spoluvlastnictví nebo SJM. Polovina bytu spadá do dědictví jak v SJM tak v případě, že vlastníte polovinu jako spoluvlastník.“

Vašek: „jak se informují pozůstalý při úmrtí? Jak je to pak s dědictvím?“

Vít Mikolášek : „Dědice informuje notář, který vyřizuje dědictví jako soudní komisař.“

Helena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat...moje švagrová ovdověla (sebevražda manžela) po dlouholetém manželství. Poslední rok ale měli s mužem oddělenou domácnost (alhokolismus manžela), nežili spolu ve společné domácnosti. Nyní se švagrová dozvěděla, že muže po sobě zanechal cca 700 tis dluhů, o kterých vůbec neměla tušení. Má nějakou šanci, protože sama je na podpoře a nemá práci, se těch dluhů zbavit? S manželem měli ještě dvě děti, jedno již je plnoleté, druhé ještě nezletilé. Děkuji mnohokrát.“

Vít Mikolášek : „Dobrý den, jde o velmi složitou situaci. Záleží na povaze dluhů, zda spadly do SJM či nikoliv. Pokud neodmítla dědictví nebo to nebylo možné, protože by přišla o jiný majetek, pak je řešení osobní bankrot. Doporučuji se obrátit na nějakou neziskovou organizaci, která se řešením dluhů zabývá.“