Chat

Zdravé stravování - školáci a obezita

Jitka Pokorná

Záznam chatu ze čtvrtka 6. března 2014

IS: „Co si myslíte o školních bufetech a automatech na jídlo a pití?“

Jitka Pokorná: „Dobrý den, školní automaty nepatří mezi naše oblíbená zařízení. Ředitelé škol nám ovšem namítají, že zájem o automaty ze strany dětí je velký, proto chtějí vyhovět. Potraviny, které automaty nabízí, mohou obsahovat všelijaké sladkosti, slané výrobky, dokonce jsem viděla i možnost párků v rohlíku. S těmito automaty opravdu nesouhlasím. Na druhou stranu existují automaty na mléko a čerstvé ovoce, proti kterým rozhodně nic nemám. Je však nutná pravidelná kontrola čerstvosti.“

Lucie Malachová: „Dobrý den, synek má dva roky a při výšce 95 cm má přibližně 14 kg - dětská lékařka nám při kontrole vytkla, že je obézní (osobně mi to tak zlé nepřijde, ale ona má jistě více zkušeností). Také říkala, že mu máme upravit jídleníček - jak neříkala. Proto jsem se chtěla zeptat, čemu se máme vyhýbat? a co naopak upřednostnit. Chlapec jí všechno, sladkosti mu nedáváme, jen babičky občas něco podstrčí (tak jednou za měsíc). Děkuji“

Jitka Pokorná: „Dobrý den, Váš synek je ještě malý na zásadní úpravu jídelníčku. On teprve teď začne výrazněji růst a bude naopak potřebovat spousty energie, kterou mu musíte jídlem dodat. V každém případě stále platí, že zeleninu raději povařit, ovoce oloupat, podávat bílé pečivo. Pohybu začne mít mnoho, tak se zbytečně nestresujte.“

Eliška: „Dobrý den,najdu někde recepty na zdravé svačinky? Snažím se je připravovat dětem,ale inspirace není nikdy dost.děkuji“

Jitka Pokorná: „navštivte stránky www.zdrava5.cz.“

Málková Renata, Pardubice: „Dobrý den Jituško :-) prosím o radu kde seženu ke koupi tortilu na svačinky. V Kauflandu jsem ji nenašla. Děkuji Vám za krásnou odpověď.“

Jitka Pokorná: „Dobrý den, paní Málková:-)) tortillu seženete jistě v běžné obchodní síti u pečiva.“

Vachutková Bronislava: „Krásný den, ráda by jsem se zeptala, stále slyším, že je moje dcera, zda je v obezní...má 3,5 roku a měří 99cm a má 16kg. Mohla by jste mi odpovědět nebo odkázat na dětskou tabulku, kde lze zjistit hranici. Děkuji Vachutková“

Pavel Suchánek: „Dobrý den, pokud je hmotnost v vztahu k výšce nad 97,5 percentilem křivky, což je křivka kterou najdete v očkovacím průkazu a je to ta nejvýše tak pokud je hmotnost nad ní tak jde o obezitu a pokud je hmotnost mezi poslední a předposlední křivkou tak jde o nadváhu. Více na www.zdrava5.cz“

michal b: „dobrý den paní Pokorná,dnes náhodou jsem si zapl tv 1.program a akorát jsem viděl váš vstup o zdravé výživě v rámci svačin. Víte ono je to dnes problematické,my jako děti jsme jedli vše co bylo at sádlo nebo salámy nebo cokoliv bylo tučné a tak obézní jsme nebyli jako jsou děti dnes. otázka proč? protože jsme přisli ze školy a alou ven lítat. Dnes bohužel rodiče namají čas na děti,dají jim peníze a místo toho aby si koupili třeba ovoce ,kupují bagety chodí do mekáče a pod. A když přijdou domů tak sedí u pc. Takže si myslím že to není ve stravě,ale v přístupu rodičů k dětem. Bohužel je to dobou kdy rodiče mají opravdu málo času na děti,protože aby se dnešní nomální rodina uživila musí někdy rodiče mít dvě až tři práce. Je to můj názor,ale kus pravdy mám,nebo ne? Michal B Praha 45 let“

Pavel Suchánek: „Dobrý den, máte v mnohém skoro ve všem pravdu , pokles pohybové aktivity nedokáže vyrovnat mírné zlepšení složení stravy, pohybu je prostě o moc a moc méně a tak roste tělesná hmotnost dětí i když jedí zdravěji“

IS: „Jaké je typické zdravé stravování podle Vás?“

Pavel Suchánek: „pravidelné 5-6 denně více najdete na www.zdrava5.cz“

IS: „Co nejvíc ze stravování způsobuje u dětí obezitu?“

Pavel Suchánek: „nepoměr mezi energetickým příjmem a nedostatkem pohybové aktivity“

TJ: „Dobrý den, jakým způsobem by se měli řešit svačiny na střední škole?“

Pavel Suchánek: „I na střední škole by měly rodiče na přípravu a složení svačin, svačina je důležitá i pro dospělého ne jen u dětí a u středoškoláků věkem se liší pouze velikost svačiny tedy porce nikoliv složení“

Veronika: „Dobrý den,mám 3,5 letého syna a nechce mi jíst žádné mléčné výrobky ani sýry plátkové,jen co mu nejvíc chutná je dětský sýr KIRI(píší na obalu smetanovo tvarohový sýr)jaký máte na tento sýr konkrétně názor?Díky za odpověď“

Pavel Suchánek: „jsou vhodnější sýry zejména čerstvé na druhou stranu oproti klasickým taveným sýrům jde o vhodnější potravinu, přínosný je tvaroh ve výrobku. Nevzdávejte se a stále dítěti nabízejte mléčné výrobky nejrůznějších druhů tvarohy, žervé, cottage, jogurty, zákysy, čerstvé sýry, tvrdé sýry....“

Mari Hybášková, Nová Říše 261, 588 65 mhybaskova@seznam.cz prosím neuvádět příjmení: „Dobrý den, otázka možná více maminek, dcera je v 7.třídě a odmítá snídat. Mám ji nechat být? A co doporučujete snídat? A pití to je náš další problém, strašně málo pije. Když jí dám čaj donese mi ho domů. Ještě tak sladkou limonádu. Ale tu jí nechci moc kupovat. Co doporučujete jako tekutiny a kolik množství tekutin by 13letá dívka vypít. Děkuji“

Pavel Suchánek: „Ráno aspoň mírně oslazený ovocný čaj a pak snídaní přesuňte do první školní přestávky, nebo před začátek školního vyučování, do školy tedy chystejte dvě svačiny. Pitný režim je problém protože nedostatek tekutin vede k bolestem hlavy, nesoustředění, chybám, horším známkám a kromě vody je možné použít rozředěné fresh džusy, ovocný čaj, voda se šťávou atd. Vysvětlujte pitný režim právě na únavě a špatných známkách ne na tom, že se to má....“

MP: „Delate to skvele, drzim palce! Hu“

Pavel Suchánek: „HUUU díky mooooc . Ale po pravdě díky moc“

Tereza: „Dobr den, jak často může rok a půl staré dítě vajíčko? děkuji“

Pavel Suchánek: „jde o to přidávat jej do stravy a je možné cca 1 za dva dny, ale pozor vajíčka jsou součástí velkého množství pokrmů“

Eva: „Mám dotaz, jako učitelku mě před odchodem na mateřskou v naší škole dost štvalo, že vedení školy zapojuje žáky do programů o zdravé stravě a na druhé straně nechá do vestibulu nainstalovat automat na sladké limonády a čokoládky. A ještě, že ve školní jídelně bezmasé jídlo skoro automaticky znamená sladké. Co si o tom myslíte?“

Pavel Suchánek: „Ano můžeme se s tímto setkat, pokud ale nebudete v automatu nakupovat Vy nebo děti a to díky tomu, že jim vysvětlíte proč, tak pak nebudete mít problém. bezmasá jídla jsou často sladká ale situace se mění, čočka na kyselo, zeleninové rizoto a další recepty můžete najít i na www.zdrava5.cz, ale pokud nepůjdou příkladem rodiny, tedy vaření bezmasých jídel doma, tak se děti nemají kde naučit jíst tato jídla apak jsou děti ochotné jíst jen sladká bezmasá jídla“

Kateřina: „Dobrý den, slyšela jsem, že tavené sýry nejsou nijak moc zdravé. Je to pravda? Pokud ano, dětem nedávat? Děkuji“

Pavel Suchánek: „Můj názor je, že bych tavené sýry dětem nedával a nedávám, a pokud ano tak opravdu výjimečně, jsou vhodnější potraviny k namazání na pečivo, tvarohové pomazánky, zeleninové a tvarohové pomazánky, margaríny, máslo a kombinace z tuku a bílkovinných potravin“

Lea: „dobrý den, potřebují děti salámy, šunky? děkuji“

Pavel Suchánek: „Salámy určitě ne, u šunky záleží na kvalitě, ale dle mého názoru je důležitá pestrost a tím pádem i kvalitní šunka do jídelníčku dětí patří, vždy záleží na množství“

Karolína: „Dobrý den, jak je to s jídlem ve školkách? Vaří se všude stejně, ? jaké se dodržují zásady?snažím se dceru živit zdravě. Bez sladkostí.“

Pavel Suchánek: „Doporučení pro složení jídelníčku je u všech školek stejné z hlediska živin, nejde o to, že by bylo předepsáno knedlíky tolikrát atd., ale jde o to kolik bílkovin, kolik tuků a rostlinných nebo živočišných v týdenním jídelníčku máme splnit, jde o splnění tzv. spotřebního koše, a toto plnění spotřebního koše je sledováno, ale na školní jídelně jakými potravinami požadavky na potřebné množství živin splní. I sladkosti a cukr má své místo, jde jen o množství, frekvenci a kvalitu potraviny s cukrem, vždy bychom měli dodržovat pestrost tedy jíst pestře a rozumně a vynechávat jen opravdu nevhodné potraviny pro děti například tavené sýry, průmyslově vyrobené čajové pečivo, trvanlivé potraviny s vyšším obsahem ztužených tuků atd.“

Laura K.: „Dobrý den,jste moc sympatický. Řekněte mi, proč se dětem kupují sladkosti za odměnu? Proč tu není trend "za odměnu jablko" .......:-(“

Pavel Suchánek: „Děkuji. Bohužel sladkost vyvolá v mozku pocit "velké odměny", což bohužel většina ovoce nedokáže, ale výchovou se můžeme propracovat k tomu, že i ovoce bude skvělá odměna. Bohužel sladkost je navíc rychle po ruce a nemusí člověk nic vymýšlet. Na druhou stranu bych se nebál občas s rozumem použít jako odměnu sladkost, jindy třeba nabídněte zážitek - jít do kina, do dětského divadla, do aquaparku atd. Vše to je o aktivitě a pasivitě rodičů , v jejich výchově a i v tom, co rodiče samy považují za odměnu“