Chat

MPSV - domácí ekonomika

Kateřina Jirková

Záznam chatu z úterý 17. září 2013

Gabriela: „Dobrý den, nevím, jestli tento dotaz píši správně. Mám dvouletou dceru s downovým syndromem, žádala jsem si o příspěvek na péči, ale byl mi i po odvolání zamítnut. Jak je možné, že diagnóza Downův syndrom (největší strašák genetických vad v těhotenství) je po narození hodnocen tak, že rodina nemá na příspěvek nárok a dítěti "pomáhají" přidružené nemoci. Celé tohle divadlo je velmi frustrující a nedůstojné.“

Kateřina Jirková: „DOBRÝ den, příspěvek na péči, resp. nárok na něj, závisí na schopnosti vaší dcery "fungovat" v oblasti tzv. základních životních potřeb a je podmíněn tzv. dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem (cca 1 rok, byť jde pouze o pomocné kritérium). Podkladem pro rozhodnutí o nároku na dávku jsou zejména lékařské zprávy ošetřujícího lékaře, příp. zdravotnického zařízení a dále výsledek provedení sociálního šetření v přirozeném prostředí, a vlastní posouzení posudkového lékaře, který zkoumá funkční dopady postižení.Bez výše uvedeného posouzení není možné říct, že např. s konkrétní diagnózou bude PnP přiznán a v jaké výši. Podmínkou PnP je závislot na péči jiné osoby (Vás) v každodenním životě. Ačkoliv může být PnP přiznán od 1 roku věku, je možné, že v době, kdy byla Vaše dcera posuzována bylo možné některé oblasti zvládání životních potřeb posoudit omezeně z důvodu nízkého věku(byly např. posouzeny méně než 3 oblasti), a pokud budete žádat opětovně po nějaké době, bude již PnP přiznán. Každopádně byste měla být v tuto dobu podpořena rodičovským příspěvkem, který lze vyplácet až do 4 let věku dítěte do celkové výše 220 000 Kč. Podle příjmu rodiny můlžete mít nárok na další dávky státní sociální podpory (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení), pomoci v hmotné nouzi nebo jiné dávky pro osoby se zdravotním postižením (příspvek na zvláštní pomůcku, příspěvek na mobilitu). Základní poradenství by Vám mělo poskytnout nejbližší kontaktní pracoviště Úřadu práce. případně doporučuji www.mpsv.cz a jeho integrovaný informační portál. Odpověď bohužel nemohu konkretizovat, neboť neznám Váš případ, ani odůvodnění o nepřiznání PnP.“

Stáňa: „Dobrý den, je možno pod zvláštní pomůckou zažádat o čističku vzduchu pro velmi těžce nemocné dítě st.postižení IV“

Kateřina Jirková: „Dobrý den Stáňo, pro posouzení o příspěvek na zvláštní pomůcku je třeba specifické posouzení zdravotního stavu. Podmínkou je věk dítěte - starší 1 roku, postižení zrakové, sluchové nebo nosného a pohybového aparátu s tím, že konkrétní typy pomůcek jsou stanoveny ve vyhlášce zákona č. 329/2011 Sb., přičemž lze poskytnout příspěvek na pomůcky srovnatelné.Příspěvek se neposkytuje na pomůcky, které mohou být hrazeny ze zdravotního pojištění. Bližší informace najdete na www.MPSV.cz“

Troblová Martina: „Dobrý den p. Jirková, byla jsem upozorněna na existenci příspěvku na diety. Ráda bych se zeptala, jaké podmínky musíme splnit, na jaké diety je poskytován. Mé 2 děti mají indikovanou bezlepkovou dietu, avšak bez potvrzení celiakie. Tudíž nám nemůže moci pojišťovna (111). Děkuji Troblová“

Kateřina Jirková: „Dobrý den paní Troblová, obecně platí, že příspěvek na dietní stravování v určitých případech lze poskytnout osobám, které jsou příjemci dávek pomoci v hmotné nouzi. Podmínkou je tedy nízkopříjmovost rodiny, kterou nemohu bez znalosti konkrétních informací, bohužel, posoudit, a samozřejmě konkrétní potvrzení lékaře o potřebě dietního stravovování. Informaci by Vám mělo poskytnout nejbližší kontaktní pracoviště Úřadu práce.“

Hanka Nováková: „Dobrý den, mám postiženou dcerku(s DMO,mentální redardace,epilepsie IV.stupeň) které jsou 3 roky,těžko scháním informace o tom kde na co máme nárok,jak na který příspěvek,tak i na pomůcky.byla bych ráda kdyby jste mi poradila děkuji a přeji hezký den“

Kateřina Jirková: „Dobrý den paní Nováková, bližší informace jsou na www.mpsv.cz nebo integrovaný informační portál MPSV (najdete odkaz z uvedených stránek), hledejte v sekci zdravotně postižení občané, sociální služby - příspěvek na péče, případně dávky pomoci v hmotné nouzi a státní sociální podpora. Informace by Vám mělo poskytnout rovněž nejbližší kontaktní pracoviště Úřadu práce. Obecně a bez znalosti konkrétních údajů mohu sdělit, že osoby se zdravitním postižením mají nárok na příspěvek na péči, příspěvek na zvláštní pomůcku, příspěvek na mobilitu a přiznání průkazu pro osoby se zdravotním postižením. Obecně je třeba požádat na kontaktním pracovišti Úřadu práce, následně dojde k vyžádání si zpráv ošetřujícího lékaře, vlastního posouzení zdravotního stavu a provedení sociálního šetření. Podle věku dítěte byste bez ohledu na zdravotní postižení dcerky měla mohla mít nárok rovněž na rodičovský příspěvek, který se poskytuje do 4 let věku dítěte do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč. Pro účely posouzení nároku je třeba“

Plawetzová: „Dobrý den, nevím jestli máme nárok na sociální dávku na babičku, které nakupujeme, pereme, staráme se o hygienu, vozíme ji k lékaři. Zatím bydlí sama, ale denně k ní jezdíme. Má 86 roků“

Kateřina Jirková: „Dobrý den paní Plawetzová, můžete zkusit požádat pro babičku o příspěvek na péči, jehož podmínkou je dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav babičky, který způsobuje závislost babičky na pomoci jiné osoby (Vás)při zvládání základních životních potřeb (např. hygiena, péče o domácnost, komunikace s okolím, orientace, mobilita,oblékání, stravování, zvládání základních fyziologických potřeb atd.) Požádejte za babičku na nejbližším kontaktním pracovišti Úřadu práce. Následně dojde k posouzení zdravotního stavu babičky a k provedení sociálního šetření v jejím přirozením prostředí. Příspěvek na péči je dávka, která by měla být využita právě na zajištění péče o babičku, tj. péče by měla být zajištěna Vámi nebo např. jako příspěvek k "nákupu" sociálních služeb (např. pečovatelská služba apod.).“

Katka: „Dobrý den, máme v rodině 13 letou dívenku která je od narození těžce sluchově postižená ale má i řadu dalších diagnostikovaných postižení kvůli kterému doposud pobírala příspěvek na péči 3 stupně. Její stav se ani dle lékařských posudků nezlepšuje naopak zhoršuje, přesto nyní přišlo po rozhodnutí MPSV že jí třetí stupeň je odebrán a snížen na pouhý 2 stupeň. Odvolali jsme se, protože skutečný stav dítěte dávkám 3 stupně odpovídá a najednou jí ho ruší na druhý. Do jaké doby se odvolání musí posoudit a dát nám vyrozumění? A co máme dělat v případě, že by ani odvolání nepomohlo? Hodláme se bránit proti tomu špatnému rozhodnutí, máme se tedy pak obrátit přímo na Ministerstvo práce a soc. věcí? Nebo jak postupovat, prosím poraďte. Děkuji“

Kateřina Jirková: „Dobrý den Katko, pokud jde od lhůty, jde o obecné lhůty dle správního řádu, přičemž závisí, zda bude v rámci odvolání znovu žádáno o posouzení zdravotního stavu. Základní lhůta je 30 dní, ve složitých případech může být prodloužena o dalších 30 dní. Pokud dojde k posouzení zdravotního stavu, běh lhůt se přerušuje. Na posouzení je vyhrazeno 45, případně dalších 30 dní. V případě, že v rámci odvolacího řízení nedoje v potvrzení závisloti ve vyšším stupni, existuje možnost podat návrh na přezkumné řízení, o němž rozhoduje Ministerstvo práce a sociálních věcí, resp. ministr práce. (V rámci řízení je zkoumáno, zda byl porušen zákon a jde o zcela specifické řízení).“

světlana: „Zdravím, prosím jak je to s možností přezkoumání zamítnuté žádosti o příspěvek na pořízení auta - jedná se o osobu ZTP/P zbavenou svéprávnosti- jsem opatrovník- a je to osoba téměř ležák s 4 stupněm postižení, je schopen za pomoci při vstaní z lůžka a s pomocí pomůcky( chodítka) a druhé osoby zajišťující stabilitu krátké chůze. Z tohoto důvodu mu nebyl přiznán příspěvek na zakoupení zvl. pomůcky- auta. Toto rozhodnutí je z 4.12.2012. Děkuji za zprávu. Světlana“

Kateřina Jirková: „Dobrý den Světlano, v případě, že jste podali v zákonné lhůtě návrh na odvolání a o odvolání bylo rozhodnuto - příspěvek nepřiznán, existuje možnost podat žádost o přezkum. O přezkumu rozhoduje Ministerstvo práce a sociálních věcí, resp. ministr, a jde o zcela specifické řízení.“

Jitka: „Dobrý den, v případě že byl přiznán příspěvěk na péči o seniora, předpokládá se , že se jedná opravdu o "příspěvek" a senior by měl na péči ještě něco připlatit ze svých prostředků? Známá pečuje 7 dní v týdnu o pána, přičemž pobírá příspěvek na péči 4000 Kč měsíčně. Dochází za ním třikrát denně a nemá v podstatě žádný volný čas. Je jí však žinantní si o peníze pánovi říct. Mohli by v tomto případě nějakým způsobem pomoci pracovníci Uřadu práce? Děkuji.“

Kateřina Jirková: „Dobrý den Jitko, Úřad práce by měl kontrolovat využívání příspěvku. V žádosti o příspěvek se mimo jiné uvádí, kdo bude péči o osobu žadatele (seniora) pečovat, tedy jaká péče a komu je z příspěvku hrazena. Domnívám se nicméně, že nejprve před intervencí ÚP bybylo vhodné řešit věc domluvou mezi Vaší známou a seniorem, o kterého pečuje.“

Markéta: „Asi jsem psala dotaz předčasně a nedorazil :) Dítě s přiznaným PnP III. nebo IV. stupně, mezi 4 a 7 lety, má nárok na navýšení PnP o 2000Kč zcela automaticky, bez toho, aby rodič žádal nebo dokládal nějaké příjmy... Je to pravda? Marně se to snažím týdny zjistit... Děkuji za odpověď“

Kateřina Jirková: „Dobrý den Markéto, Ano, v případě, že má dítě přiznaný stupeň závisloti č. III. nebo IV. má nárok na automatické zvýšení o 2000 Kč měsíčně )úprava účinná od 1.12.2012). O zvýšení by měl Úřad práce rozhodnout buď automaticky nebo na základě žádosti oprávněné osoby. Požádejte na nejbližším kontaktním pracovišti ÚP.“

Andrea: „Dobrý den paní Jirková, jsem opatrovníkem zletilé neteře, která žije trvale se mnou v naší domácnosti.Neteř je mentálně a zdravotně postižená. Má průkaz ZTP / P a také pobírá plný invalidní důchod a Příspěvek na péči ve výši 12000,- Kč. Je plně zbavená právních úkonů. Chtěla jsem se zeptat zda mohu požádat na příslušném místě o příspěvek na zakoupení motorového vozidla pro mou neteř? Mě paní na úřadě říká, že jsem sice osoba blízká (teta), ale ta se jako osoba blízká nepočítá ,takže na kterou se tato žádost nevztahuje a, že na ni pro neteř nemám nárok a ani na příspěvek na mobilitu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Andrea“

Kateřina Jirková: „Dobrý den Andreo, prosím přepošlete dotaz na katerina.jirkova@mpsv.cz; podmínky nároku zkonzultuji.“

leona: „Dobry den ,mam take dceru s m Down,denne ji vozim do centra,je ji 13.narok na koupi zvlastni pomucky-motoroveho vozidla nam byl zamitnut,bohuzel se nikde nemluvi .jak se zprisnili podminky .zdravim mazakova.,že jeste ke vsem pridruzeny chorobam musi mit tezkou vadu nosneho aparatu a tezkou ment ret.iq.20“

Kateřina Jirková: „Dobrý den Leono, nevím, s jakým odůvodněním byla žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku - pořízení motorového vozidla zamítnuta. Můžete samozřejmě podat odvolání, pokud již neuplynula zákonná lhůta. Obecně lze říct, že posuzování pro účely přiznání příspěvku, resp. zdravotní indikace, předpokládá postižení nosného nebo pohybového ústrojí nebo těžkou nebo hlubokou mentální retardací a dále, že jde o a) postižení uvedená v příloze zákona č. 329/2011 Sb. a b) zároveň není tento stav uveden v příloze téhož zákona mezi stavy, které přiznání příspěvku vylučují.Zkoumá se rovněž, zda je osoba schopna pomůcku - motorové vozidlo, využívat a je schopna převozu.“

Iva: „Dobrý den, v rodině máme nyní u 23-letého kluka přiznaný inv. důchod I. stupně (chce se odvolávat proti tomuto rozhodnutí). Má nárok zatím při tomto přiznaném stupni na nějakou dávku - příspěvek, průkaz ZTP či jiné? Děkuji a přeji příjemný den.“

Kateřina Jirková: „Dobrý den Ivo, Obecně lze říct, že nárok na příspěvek na péči, příspěvek na zvláštní pomůcku, příspěvek na mobilitu, případně nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením není provázán s posouzením pro účely invality. Abyste mohl prověřit nárok je třeba se informovat, resp. případně podat žádost na nejbližším kontaktním pracovišti Úřadu práce.“

světlana: „Ještě jednou dobrý den, vracím se znovu k mému dotazu, neodvolali jsme se, neboť posudková lékařka řekla, že to nemá smysl, a tím jsme prošvihli termín k odvolání, ale pak jsem byla zklamaná sama ze sebe, že jsem to nezkusila. Je možné např. po roce žádat znovu o poskytnutí příspěvku na auto? Nevztahuje se ten příspěvek i na kombinaci mentálního a pohybového ústrojí? Bratra vozím minimálně 1x měsíčně na výměnu vývodu a k tomu další návštěvy lékařů. Děkuji. Světlana“

Kateřina Jirková: „Dobrý den, opravdu takto nemohu posoudit. V případě opravdu vážných pochybností o závěru uvedeném v odvolání, je možné podat žádost o přezkum, o nemž rozhoduje MPSV, resp. ministr. Jde o zcela specifické řízení, v němž je zkoumáno porošení právní úpravy. S ohledem na závěry uvedené v odvolání uvažte, zda zvolíte tento prostředek.“

Petra: „Dobrý den,je mi 41 a v lednu tohoto ruku jsem podstoupila operaci bed.páteře z důvodu parézy leve dolní končetiny....zlepšení se nedostavilo ...naopak od brezna jsem upoutána na invalidní vozík s diagnozou neurčené polyneuropatie a kvadruparézou všech končetin....na nohy se postavív ale ujdu s bídou 20m.....v květnu jsem žádala o průkaz ZTP i příspěvek na péči a mobilitu....byl mi zamítnut z důvodu, že můj problém netrvá víc než rok....nutno podotknout,že mi nikdo z lékařů nedává dobré prognózy na znovu obnovení funkčnosti mých končetin.....chtěla jsem se zeptat jestli je opravdu tohle časové omezení ze zákona dáno....děkuji a jsem s pozdravem P.“

Kateřina Jirková: „Dobrý den, jednou z podmínek nároku na dávky, resp. průkaz je tzv. dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, přičemž "pomocné" kritérium je cca doba 1 roku. Jde o to, aby byl stav určitým způsobem upevněn a mohlo dojít k řádnému posouzení.“

leona: „dobry den-prosim kam se posila navrh na prezkumne rizeni.dekuji“

Kateřina Jirková: „Ministerstvo práce a sociáních věcí, resp. orgán, který o nároku rozhodl naposledy.“