Chat

Fyzické a psychické otužování nejmenších

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z pátku 8. června 2012

Tereza Jůzlová: „Vážená paní Kiedroňová, velmi si Vás vážíme, byli jsme i na Vaší přednášce manipulace s ditětem a pěčlivě jsme se řídili Vašima radama a opravdu Deniska skvěle prospívá , i přesto že se narodila v 7 měsíci (1500g). Všude říkám a jsem o tom přesvědčená, že díky vaším metodám je na tom tak skvěle, hlavně po fyzické stránce. Děkuji Vám . Dotaz: Chtěla jsem se zeptat.: Deniska v 8 měsících "neprodělala" 8-mi měsíční úzkost, neplakala a nestresovala se, když jsem se vzdálila. Zdálo se mi , že jí to je úplně jedno. Chytla se cizího člověka a odcupitala by kamkoli. Ale dnes jí je rok a půl a jako by se zcela změnila. Vzdálím se a už pláče a naříká "mami, mami, mami" . Dříve i pěkně spolupracovala na cvičení, s jinými dětmi si hrála a nyní vše bojkotuje s pláčem a rozčílením.Vždy jsem se snažila o socializaci , a s úspěchem, až doposud.Je to jen normální Psych. vývoj nebo pozdní úzkost?. Nebo je to ve mě? Špatně ji vedu? Děkuji mnohokrát a přeji krásný den Tereza Jůzlová“

Eva Kiedroňová: „Milá paní Terezo Rozhodně jste neudělala žádnou chybu. Závislodt dětí na rodičích v prvních 3 letech v různých podobách je velmi důležitá, protože Vám dává najevo, jak moc Vás potřebuje k postupné socializaci i psychickému otužování. Nejlépe mu pomůžete, když mu budete neustále vzorem. Neustále ho povzbuzute a vše mu trpělivě vysvětlujte. Mějte se moc hezky Eva K“

Bětka: „Dobrý den, jak připravit citlivého a spíše laskavého chlapce na první třídu? Máme obavy, jak náš syn zvládne přechod mezi kluky, kteří vystupují agresivně nebo se prostě jen normálně perou, není na to zvyklý a každou ránu bere jako urážku... Je nějaký sport, který byste doporučila? Díky“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Na vstup do kolektivu (školky, školy) se dítě nejlépe připravuje již od kojeneckého věku, a to pravidelným docházením do kroužku cvičení nebo plaváni, kde se může společně s vámi setkat s dalšími vrstevníky i dospělými. Postupně se s ními učí stále lépe komunikovat a reagovat i na nestandartní situace. Pokud dítě nemělo příležitost se takto otužovat od kojeneckého věku, tak je vhodné začít co nejdříve a to hned několika způsoby. Choďte s ním ven na hřiště nebo prolézačky, veďte ho k ohleduplnosti a přátelství k ostatním dětem, umožněte mu co nejvíce situací si řešit samostatně, max.mu poraďte, jak by mohl danou situaci řešit, aby došlo ke vzájemné dohodě mezi ním a kamarádem. Vyberte mu společně jeden kreativní (výtvarku, hudebku) a jeden sportovní kroužek (orientační běh, fotbal, atletika, gymnastika, tanec, plavání,...) a opět ho doprovázejte a pouze sledujte, jak se mu daří. Do sporů zasahujte pokud možno co nejméně, spíše situaci rozeberte a poraďte mu. Mějte se moc hezky Eva K“

Lucie Pilařová: „Vážená paní Kiedroňová,ráda bych se Vás zeptala na radu. Narodilo se nám miminko v 29TT,teď má již 2 měsíce. Učíme se chovat podle Vašich metod,zatím se zdá,že se mu to líbí :-) Cvičíme Vojtovu metodu - jako prevenci čehokoli. A Vás bych se chtěla zeptat,zda byste nám poradila ještě nějaké rady či tipy pro nedonošené děti. Velice Děkuji. Pěkný den. Pilařová“

Eva Kiedroňová: „Vážená paní Pilařová Ještě více než donošeným dětem, tak nedonošeným dětem velmi prospívá aktivní pohyb v nahotě i teplém vodním prostředí doma ve vaně či vaničce a odpočinek na obnaženém hrudníku rodiče. Přeji Vám hezký víkend Eva K“

Martina: „Dobry den pani Kiedronova, precetla jsem obe dve vase knizky a snazila jsem se vasimi radami ridit. I kdyz jsem nekdy z okoli slysela pripominky, ze proc ho neposadim a proc s nim nechodim za ruce. Ale vytrvala jsem a me okoli mi ted dava za pravdu. Dekuji vam za vasi praci a velice vam fandim. Zajimalo by me, jestli delate i nejake prednasky mimo Ostravu? Dekuji za odpoved, Martina“

Eva Kiedroňová: „Milá Martinko Děkuji Vám za za milou zprávu i povzbuzení, kterého si nesmírně vážím. Mimo Ostravu dělávám přednášky velmi často. V podstatě všude tam, kde o ně mají lidé zájem. Přehled seminářů "Něžná náruč rodičů", "Rozvíjej se, děťátko ..." i poraden o Psychomotorickém vývoji dítěte najdete na stránkách www.kenny.cz. Přeji Vám hezký letní den a těším se na jakýkoliv další kontakt s Vámi. S přátelským pozdravem Eva K“

Petra Martinovská: „Dobrý den, zahlédla jsem jen malou část Vašeho výstupu ve vysílání, tak doufám, že nebudu s dotazem "mimo mísu" :). Chtěla bych se Vás zeptat, jak se díváte na 14-denní dovolenou v Chorvatsku s 2,5 měsíčním dítětem? Setkávám se s obojakým názorem a sama si to neumím úplně srovnat. Hrozí nějaké vážnější komplikace? Je mi samozřejmě jasné, že s ním nepůjdu v pravé poledne na pláž. Jo a ještě bych měla napsat, že je dítě plně kojeno a na 7 týdnech má 5kg a přibírá 200g za týden. Mockrát děkuji, snad jsem napsala vše podstatné :). Děkuji a přeji hezký den. Petra M.“

Eva Kiedroňová: „Milá Petro Pokud budete myslet na potřeby dítěte, tak by takováto dovolená mohla být pro dítě významným fyzickým i psychickým otužovacím programem. Vždyť můžete jet autem, vzít si vše co budete potřebovat, naplánovat si nejlepší čas výjezdu s ohledem na různé okolnosti, v průběhu cesty několikrát zastavit, pohrát si s dítětem, fyzicky i psychicky ho uspokojit, přebalit, nakojit a jet dále. V Chorvatsku si můžete udělat takový program, který bude příjemný pro Vás a zároveň ohleduplný pro dítě. Věřte, že nic není nemožné. Vše je pouze o empatii, způsobu přístupu a míře. Mějte se moc hezky Eva K“

Kateřina: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je nutné či lepší novorozeně po každé stolici umývat pod vodou-bojím se, že ho nesprávně uchopím, špatně podržím, aby nespadlo či hlavička mu nelítala. Nebo jen stačí použít navlhčené ubrousky a omýt ho třeba až večer?Předem děkuji, Katka“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Katko Pokud jste doma nebo v prostředí, kde není problém zadeček umýt, tak tomu dejte přednost. Pravidelným mytím získáte potřebnou zručnost i sebevědomí a také otužíte dítě. Vždyť pouze pravidelný trénink dělá z učně mistra :-). Vlhčené ubrousky používejte s ohledem na ekologii, peněženku i citlivost pokožky dítěte pouze na cestách a na chvíli, kdy mytí zadečku není možné. Mějte se moc hezky :-) Eva K“

šarka: „Dobrý den chtěla jsme se zeptat mam 1 měsični holčičku plně kojená hodná používáme zavinutí na noc je hodná přes den ale děla to že ji uklidním a chci ji dát spinkat a ona se po 10min vzbudí je to temeř pravidlo čím to?je najedená,přebalená i si pohrajem v ramci možností pak pochovám a uložím když už spí děkuji za odpověd.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Šárko Maličkou Vám doporučuji kojit zabalenou do péřové peřinky. Díky ní bude moci věnovat veškerou energií sání. Po napití ji peřinka zajistí stálé, pohodlné a ničím nerušené prostředí, ve kterém se neprobudí ani při změně sklonu k odříhnutí nebo po uložení do postýlky. Naučte ji již dnes pravidlo, že vždy, když má spát, tak ji uložíte do stále stejné postýlky v klidné, dobře vyvětrané a chladnější místnosti. Přeji Vám krésné letní dny. Eva K“

Petra: „Dobrý den paní Kiedroňová, chtěla jsem Vám poděkovat za úžasné knihy a poprosit Vás o radu. Naše malá dcera( 7 týdnů), narozena císařským řezem po dvoudenním vyvolávaném porodu, se mi zdála být po návratu domů z porodnice hodně dráždivá. Začala jsem se řídit Vašimi radami chování a polohování a nyní si myslím, že už je mnohem uvolněnější a více spolupracuje. Stále mi ale příjde, že někdy propne i špičky a někdy stáčí nožky na bok. Při kojení musíme dávat častěji odříhnout, protože je neklidná po nějaké době kojení. Mohla byste mi prosím poradit, co ještě více udělat pro naše miminko, aby byla uvolněná. Děkuji za Vaši odpověď. Petra“

Eva Kiedroňová: „Milá Petro Také Vám doporučuji ukládat dcerušku vždy ke kojení, odpočinku a spánku do péřové peřinky (viz.e-shop na www.kenny.cz) S maličkou pracujte velmi pomalu a klidně. Stále si s ní pomalu, klidně a srozumitelně povídejte, vše ji vysvětlujte a komentujte. Mějte se moc hezky. Eva K“

Jitka Zeisová: „Dobrý den,ráda bych se zeptala,zda se pozná že je dítě v tepelné pohodě hlavně,když se šáhne za krček.Občas se mi zdá že naše malá (15 měs.) trpí na studené ruce.Za krčkem je teploučká,ale ruce mívá studenější,ne tedy vždy.také jezdíme na plavání a občas má ručičky úplně do fialova,jinak se jí ve vodičce líbí,chodíme i do sauny,dokonce se jí pak líbí ikdyž jí smočím do studeného bazénku,občas letí zpátky a museme do něj znovu ,ikdyž opravdu jen rychle smočit,myslíte že to není na škodu?Velmi děkuji za odpověď.s pozdravem Zeisová:o)...přeji pěkný den:o)“

Eva Kiedroňová: „Milá Jitko Studené ruce mohou být také místem pro ochlazování organismu. Když je dítěti teplo, tak se potí - za krkem, ale i na rukou. Ruce jsou spocené, a tím na povrchu chladné. Pokud dítěti zabalíte, aby mu bylo ještě tepleji, tak může být naopak nespokojené. Pokud jsou děti aktivní, mávají rukama a nohama, přetáčejí se, vzpřimují na bříšku, plazí, lezou, ... tak není důvod se bát, že by mu byla zima. Po takovéto vydatné aktivitě se unaví, uklidní a pak je potřeba je trošku přiobléknout. Sledujte své dítě, příčiny a následky jeho chování, mluvte s ním, ptejte se a povzbuzujte ho. Probouzejte a prohlubujte vzájemnou empatii (schopnost vcítit se a porozumět si). Postupně se budete cítit v té vzájemné komunikaci stále lépe. Přeji Vám pohodový víkend Eva K“

Martina: „Jeste bych se vas zeptala. Syn ma od malicka trochu problem s vodou, myti hlavy se neobejde bez place. Jako maly mel problem se zanetem slznych kanalku, takze jsme ani na plavani chodit nemohli, tak si krome vany nemel ani kde zvyknout. Ted mu budou dva a nevim, jak ho to naucit nebo vysvetlit aby se nebal. Ja jako mala jsem pry byla uplne stejna - muze to byt dedicne? Nebo jsou proste deti, kteri vodu nemusi. Dekuji, Martina“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Martino Doporučuji Vám dát maličkému do vany panenku a kelímek, konvičku nebo občas pustit příjemnou sprchu. Nejříve ho veďte k tomu, aby ve vaně seděl a postupně poléval panence jednotlivé části těla (ruce, paže, ramena, vlásky, levou a pak pravou tvář, bradu, nos, oči, celou hlavu)a přitom ji povzbuzoval, ať se nebojí. Veďte ho k tomu, aby panence ukázal, že ani on se nebojí. Později můžete nacvičovat také pokládání se na záda, položení hlavičky a mytí vlásků (ve vaně stačí 10 cm vody). Dejte mu čas. Nespěchejte. Pokud mu dáte příležitost nacvičovat tyto dovednosti každý den, tak do 7-14 dnů bude spolupracovat i na ukázkách pokládání se na záda se zanořenýma ušima i při mytí vlásků :-). Přeji Vám pěkné chvíle s Vašim maličkým. Eva K“

Kristina Ficencová: „Dobrý den, ráda bych reagovala na debatu o plavání. Můj syn má 7,5 měsíce, chodíme na plavání, první lekci zvládl v pohodě, ale druhou celou proplakal. Pokud by se to příště opakovalo, mám s ním docházet na plavání dál a čekat, jestli si zvykne, nebo toho spíš nechat a začít později, až bude třeba trochu starší? Nechtěla bych jej zbytečně stresovat... Předem moc děkuji za odpověď!“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Kristino Vydržte. Už doma, ale i po cestě, po vstupu do centra, šatny i vody ji nadšeně povídejte, jak to bude fajn, a to i ve chvíli, kdyby se rozplakala. Stále ji povzbuzujte s úsměvem. Nesledujte vyděšeně její reakce. Jste jejím vzorem. Pokud z Vás vycítí jistotu, tak vám časem uvěří a zvykne si. Pak bude o to psychicky otužilejší a vy si u ní vysloužíte důvěru a respekt. Mějte se moc hezky. Eva K“