Chat

Návštěva dítěte u psychologa

PhDr. Leona Němcová

Záznam chatu z pondělí 30. dubna 2012

Sarka: „Chystáme se s dětmi (8 a 11 let) k psycholožce, máme je na to nějak speciálně připravovat...? Jaké argumenty jsou podle Vašeho názoru nejlepší, aby poté vše proběhlo hladce? Děkuji.“

PhDr. Leona Němcová: „Bylo by dobré se předem dohodnout s psycholožkou ke které jdete, co máte dětem říct, abyste mluvili stejně. Hodně záleží co bude cílem návštěvy, jestli diagnostika, nebo společné sezení atp.Podle toho pak dětem řekněte jak to bude probíhat.Důležité je děti nestrašit a popsat návštěvu co nejvíce pozitivně- připodobnit k něčemu co je pro ně známé.“

irbis: „Čeho se děti nejvíce bojí, když jdou k psychologovi?“

PhDr. Leona Němcová: „Pokud děti předem nikdo psychologem nestraší (rodiče, škola), tak se děti většinou bojí psychologa asi jako jakéhokoli cizího člověka, se který musí komunikovat. Záleží jakou mají zkušenost- někdy když se řekne, jdeme k paní doktorce, tak se dítě může bát na základě zkušenosti s lékařem.Proto je dobré se s psychologem předem dohodnout co se má dítěti o návštěvě říct.Dítě se nebude tolik bát a psychologovi usnadníte prvotní kontakt.“

irbis: „Je dnes návštěva dítěte u psychologa nákladná záležitost?“

PhDr. Leona Němcová: „Záleží, jakého psychologa si vyberete, může to být zcela zdarma, pokud jde o státní nebo neziskovou instituci nebo na zdravotní pojištění u klinického psychologa. Pokud psycholog pracuje na přímou platbu, měli byste to vědět předem, stejně jako výši částky. Částky obvykle korespondují s výší platby zdravotní pojišťovnou a také v Praze jsou částky podstatně vyšší nežli v jiných městech.“

sk: „Mají jít s dítětem k psychologovi oba rodiče?“

PhDr. Leona Němcová: „Není to nutné, pokud jde rodič jen jako doprovod s dítětem na vyšetření, je dobré, když jsou oba rodiče u anamnestického vstupního rozhovoru a hlavně při sdělování výsledků vyšetření.“

irbis: „Působí na děti lépe psychologové ženy nebo psychologové muži?“

PhDr. Leona Němcová: „Není v tom žádné pravidlo, velmi záleží na osobnosti psychologa a jeho schopnosti navázat s dítětem kontakt. Problém by mohl být v případě, že má dítě třeba s muži špatnou zkušenost.“

sk: „Je stále xenofobie, stigmatizace i u dětí, když jdou k psychologovi?“

PhDr. Leona Němcová: „Záleží na lokalitě, většinou stihma bývá větší v malých městech a na venkově. Podstatný je postoj dospělých (rodičů, učitelů), jak o této návštěvě mluví.“

sk: „Kdy je nezbytné, nutné, aby se s dítětem šlo k psychologovi?“

PhDr. Leona Němcová: „Je důležité, když jde dítě k psychologovi v případě závažných vývojových obtíží např. u předčasně narozených dětí, u emočních potíží (úzkostnost, fobie, agrese nepřiměřená věku),potížích v sociálním kontaktu, v případě poruch příjmu potravy, pomočování, poruch řeči a také pokud dochází k dlouhodobému školnímu selhávání. Také je dobré aby psycholog včas posoudil školní zralost.“

Pavlína: „Dobrý den, mám 12ti letou dceru a již od malička jsou s ní trochu potíže - prudké změny chování, které se nyní ještě stupňují.. Chodila i na tzv."skupinu" do střediska výchovné péče, ale bylo to ještě horší. Myslíte si, že individuální návštěva psychologa by jí pomohla nebo se máme obrátit např. na psychiatra? A můžete mi poradit v Praze nějakého dobrého psychologa - také nevím, jestli dětského nebo již pro dospělé? Děkuji.“

PhDr. Leona Němcová: „Dobrý den, děkuji vám za osobní dotaz. Určitě navštivte dětského psychologa, nevím, jestli dcera absolvovala psychologické vyšetření eventuelně individuální terapii? Jsou děti, pro které nemusí být skupinov práce vhodná. Konkrétní jméno Vám neporadím, zkuste propátrat internet a podle zaměření si vyberte. Z toho co mi popisujete by možná pro dceru byla vhodná body terapie.“

Magdaléna: „Dobrý den.měla bych dotaz ohledně mé 5-leté dcerky , která doma toho namluví ostošest, ale když příjde ven, tak se stydí pozdravit třeba kamarádku ze školky. Ve školce je také poměrně stydlivá, je to takový samotář, ale do aktivit ve školce se zapojuje moc ráda. Jinak je moc šikovná. Nevíme co s tou stydlivosti? Děkuji moc“

PhDr. Leona Němcová: „U pětiletého dítěte je to běžné chování, ze kterého si nemusíte dělat velké starosti.Je dobré na dítě netlačit, postupně nenápadně "otužovat" v různých situacích s Vaší přítomností. Před vstupem do školy by bylo dobré nechat posoudit psychologem, jestli není ve vztahu ke škole úzkost příliš velká.“

Markéta: „Dobrý den, Leo. Omlouvám se, že sem lezu bez dotazu, neb dětského psychologa snad ještě nepotřebujeme. Manžel uspává v kočárku našeho 20 měsíčního syna a naše 20 denní dcerka spinká u mě v košíku. A jelikož jsem u žehlení zahlédla známou tvář, nedalo mi to a šla jsem napsat tyto řádky. Nebýt totiž Vás s Honzou, náš život by s velkou pravděpodobností vypadal úplně jinak. I když jsme se s manželem potkali na vodě, oba jsme „benečtí“. Takže si dovoluji aspoň takto říci: „Díky za vše“. Přeji krásné jarní dny. Markéta“

PhDr. Leona Němcová: „Děkuji Markéto, pozdravuji a přeji vše dobré v životě.leona“

marina: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat - mám zkušenost s psychologem takovou, že když jsem u něj byla cca 3x,rozhovor trval jen půl hodiny a celou dobu jsem mluvila jen já a nebyla od něj žádná odezva, myslela jsem, že mi poradí, jak se v různým situacích zachovat, jak se vyhýbat ohrožením, kterým jsem neustále vystavena atd. a on celou dobu jen mlčel a koukal na mobil a zvedal si telefon. Je to normální? Jak poznám předem, jak se psycholog bude chovat a jak bude terapie probíhat, než tam půjdu, existuje nějaký způsob? Děkuji“

PhDr. Leona Němcová: „Dobrý den, nevím o jakého kolegu šlo- jaké měl profesní zaměření, ale psycholog by měl měl mít čas vyhrazeý jen pro Vás, mělo by být předem dohodnuto jak budou sezení probíhat a co je cílem. Je naprosto v pořádku psychologa který Vám nevyhovuje změnit.Předem to nepoznáte, to zjistíte až při prvním kontaktu nebo na doporučení.“

Kristýna: „Po dohodě s učitelkou jdeme do psychologické poradny.Nejspíše pro potvzení jestli netrpí nějakou disfunkcí.Ale postupem času zjištuji se nedovedeme sám učit a potřebuje se učit stále s rodičem.Je v páté třídě a nevím jak mu vysvětlit, že nemohu u něj stále sedět a učit se s ním.Myslíte že mi také v téhle poradně poradí jak na to?Děkuji“

PhDr. Leona Němcová: „To jak se s dítětem učit by mělo být součástí Vašeho rozhovoru v PPP, měla byste tam probrat vaše formy učení a dostat doporučení jak pokračovat.Od toho také PPP jsou.“

Jitka: „Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli návštěva u psychologa by vyřešila problém mého skoro patnáctiletého syna. Byl asi před třičtvrtě rokem u zubaře který mu vrtal zub a strašně ho to bolelo. Od té doby ho nemůžeme přemluvit , aby šel k zubaři. Má strašný strach a když, jsme ho tam přivezli tak se nenechal ošetřit bylo vidět jakou z toho má hrůzu. Děkuji za odpověď“

PhDr. Leona Němcová: „Ano, bylo by dobré, aby syn psychologa navštívil než se problém zafixuje.Čím dříve, tím lépe.“

Lenka: „Dobrý den, s dětmi mám navštívit soudního znalce-psychologa. Chci se zeptat zda mohu být u vyšetření i já nebo musím čekat v čekárně. Děti jsou malé a při minulém vyšetření jsem musela čekat venku, i když mě děti nechtěli pustit. Údajně bych mohla ovlivnit vyšetření, i když bych to rozhovoru a vyšetření nezasahovala. Děkuji“

PhDr. Leona Němcová: „Záleží na věku dítěte.Ale obecně děti bývají se soudním znalcem samy, aby rodič vyšetření neovlivňoval.“

Iveta Futerová: „Dobrý den,mám dotaz,má dcera Terezka,které bude 7 let,žijeme sami bez otce,má už od školky problém v tom,že je bojácná.Ted když je ve škole,začala mít velký strach o mě,ale takový,že chodí vystresovaná a někdy i ubrečená,že se bojí,že se mi něco stane,že budu mít bouračku,a že už se pro ní nevrátím.Někdy nás ráno pobolívá bříško,že nechce do školy,dokonce se stane,že se i pozvrací.nevím,zda mám někoho navštívit,nebo zda to časem přejde.Děkuji za odpověď Futerová“

PhDr. Leona Němcová: „Dobrý den, z toho co popisujete by bylo dobré s dcerou psychologa navštívit, obzvláště, pokud dcera má bolesti břicha. Pochybuji, že by problémy přestaly samy.“

Lr: „dobrý den, manžel odešel od rodiny, nyní si jezdí pro děti, děti však k němu často odmítají jít, pláčou, mají hysterické záchvaty..manžel je několikrák i se sociální pracovnicí tahali násilím. Syn před manželem utíká, několikrát mě před dětmi manžel i napadl, naposled při takovém napadení, syn křičel, že se zabije a chce raději zemřít. Obratila jsem se i na intervenční centrum, kde synovi psycholožka mnoho nepomohla, mám chodit se synem i nadále k psychologovi v této situaci,pravidelně?“

PhDr. Leona Němcová: „Nevím, jaké intervenční centrum jste navštívili, chtělo by to mediaci na neutrálním místě a minimálně by bylo dobré, aby syn navštěvoval psychologa, kterému důvěřujete.“

Hana I.: „Četla jsem tu vzkaz ohledně návštěvy soudního psychologa, pokud mají děti 5 a 7 let, musí na vyšetření samy,resp. já nemohu s nimi do ordinace.A pokud nebudu souhlasit s nějakym postupem vyšetřování či dětem se to nebude líbit,mohu aspoň zasáhnout.Při naší návštěvě neuměla například psycholožka jednat s dětimi,kladla jim těžké složitě otázky, použivala cizí slova,kterým děti nerozuměli,i když s ní nechtěli mluvil či kývli,tak si udělala z toho nějaký svůj závěr.Když dcera namalovala rodinu,poslala ji psycholožka,aby tam dokreslila hned otce.Proto bych chtěla raději být příště u tohoto vyšetření.,abych věděla,jak probíhá.Pěkný den“

PhDr. Leona Němcová: „Vyšetření u soudního znalce podléhá jiným pravidlům nežli je to u běžných vyšetření. U soudního znalce,kterého stanovil soud- pokud s jeho postupem nespouhlasíte, můžete vyšetření zpochybnit a žádat jiného soudního znalce.“

Ivo Fajman: „šestiletá dcera je hodně lítostivá, když jí něco nejde tak místo dotazu jak to má udělat tak se rozbrečí, např. i když se obléká a něco jí nejde, tak se rozbrečí. V září jde do školy a máme strach, že v kolektivu bude mít kvůli tomu brečení problém.“

PhDr. Leona Němcová: „Nevím, jestli to ještě stihnete, ale v souvislosti se školou by takto plačtivé dítě měl vidět psycholog, jestli by se z tohoto důvodu neměl dát raději odklad. V každém případě byste měli jít na poradenství k dětskému psychologovi,aby s vámi probral, jak dceru více emočně "otužovat".“

Olga: „Dobrý den, kamarádka má dceru (budou jí 3 r.) a jsou z holčičky nešťastní-je agresivní, vzteklá, klidně jim dá facku, ubližuje i starší (12-leté) sestře, je divočejší, ale samozřejmě ne stále. Když něco nechce udělat, je nemožné ji donutit-po dobrém či zlém. Můžou už s tako malou k dětskému psychologovi? Děkuji.“

PhDr. Leona Němcová: „Raději ano, napoprvé bez dítěte, aby se nevhodným přístupem chování nezafixovalo.Ve 3 letech probíhá období vzdoru, ke kterému podobné chování patří.“

Lida G.: „dobrý den, mám 3letého syna, ve školce nám doporučili návštěvu psychologa pro nezvladatelnost, nesoustředěnost a další příznaky dítěte, navšívili jseme tedy psycholožku, která nám zdělila, že není hyperaktivní (sdělila nám, že to vypadá na asperkuv syndrm),ale ona sama nám nepomůže, jak mám najít lékaře který nám řekne správnou diagnózu dítěte děkuji“

PhDr. Leona Němcová: „Dobrý den, diagnozu si nechejte ověřit buď na specializovaném pracovišti (APLA Praha) nebo na odd.dětské klinické psychologie v Thomayerově nemocnici.“

kata: „Dobrý den, prosím Vás, zmínila jste pokud dítě něco nejí. 7mi letý syn nejí od školky maso, pomazánky a pár dalších druhů. Mě připadne, že měl nějaký dětský vzor, který nejedlo maso. Celkem hodně mě to irituje. Co byste poradila prosím, pokud nechci navštívit psychologa, abych udělala, yby se to prolomilo. Mnohokrát děkuji za odpověď. Přeji pěkný den. Kateřina“

PhDr. Leona Němcová: „Určitě nic neprolamujete. Děti většinou podvědomě vědí co jim dělá nebo nedělá dobře (nepočítám do toho sladkosti). Nejlépe je toto téma naprosto nekomentovat a jídlo které nejí aby bylo jen součástí nabídky. Obecně co se týče jídla a vyměšování by se neměl nátlak vytvářet, jinak se zafixuje problém.“