Chat

Jmelí, tradice a výzdoba

Radka Pšeničková

Záznam chatu ze čtvrtka 9. prosince 2010

Soňa Mrštná: „Dobrý den,chtěla bych poradit s tzv.Vánoční hvězdou.Každý rok si ji kupuji a každý rok mi bohužel opadá.Dá se stím něco dělat?Děkuji.“

Radka Pšeničková: „Dobrý den, toto je velmi častý dotaz. Bohužel "Vánoční hvězda" je květina, kterou řadíme do skupiny květin pro krátkodobou dekoraci. Její trvanlivost závisí na pěstebním prostředí a také odrůdě. Pěstební prostředí ve většině domácností (byty s ústředním topením)není vyhovující. Nízká vzdušná vlhkost, nedostatek světla. Opadávání listů je obvyklý jev,pokud už se podaří dopěstovat roslinu v rozumném stavu do dalšího roku, následuje období zakládání okrasných (barevných) listenů, které potřebují pro kvalitní vybarvenost zvláštní světelný a teplotní režim. Ten se nám v domácích podmínkách obvykle nepodaří zajistit. Takže doporučuji každý rok zakoupit novou kvalitní rostlinu.“

Marie posedla: „Dobrý den, chci se zeptat, kde dělám chybu vždy jak si koupím v obchodě bylinku a doma ji přesadím do květináče tak mi uhyne. A radu jak bylinky pěstovat doma v paneláku, děkuji a přeji hezký den.“

Radka Pšeničková: „Dobrý den, chybu jistě neděláte, problém je v tom, že bylinky pěstované ve skleníku a např. v tomto období prodávané v supermarketech projdou od té doby, než se dostanou k zákazníkovi dlouhou cestu, dost často při transportech "nastydnou" či namrznou, eventuálně krátkodobě proschnou a pak doma moc dlouho nevydrží. Doporučuji takto koupené bylinky použít pouze pro krátkodobé účely, pro dlouhodobé účely doporučuji zakoupit bylinky až na jaře, jsou pěstovány za lepších světelných podmínek, pletiva mají vyzrálejší a pro domácí pěstování jsou vhodnější.“

Petra Husnikova: „Dobrý den, ráda bych se zeptala co znamená tradice líbání se pod jmelím, proč se to dělá? moc děkuji :-)“

Radka Pšeničková: „Dobrý den, líbání pod jmelím je tradice pocházející z Anglie, pokud Vás někdo políbí pod jmelím, budete mít celý rok štěstí, pokud to ještě ke všemu bude Váš partner, bude Váš vztah po celý rok protkán štěstím a neuvadne.“

Bronka: „Dobrý den!Chtěla bych se optat,zda suché větvičky od orchideje odstřihovat,nebo nechat?Máte krásné povolání,ja se chtěla vyučit aranžerkou květil,ale jsem krejčová,ale třeba kdo ví?přeji krásně a požehnané vánoční svátky:-)“

Radka Pšeničková: „Dobrý den, pokud jsou odkvetlé stvoly orchideí suché, odstřihněte je, pokud zůstaly zelené, nechte je ,je pravděpodobné, že pokvetou znovu. Též příjemněprožité svátky.“

lenka: „Dobrý den .Měla bych dotaz ohledně pokojových rostlin.Jak se správně jmenuje rostlina ,která se lidově říká voděnka nebo také někde blázen.Děkuji“

Radka Pšeničková: „Dobrý den,voděnka má latinský název Tradescantia albiflora.“

Darja Cáblová: „Dobrý den, moc hezky jste teď povídala o jmelí. Mohu Vás poprosit o jména jiných tradičních ván. květin. Snažím se známým dávat k novému roku čtyřlístek, je to dobře? Moc děkuji a přeji pěkný advent. Darja Cáblová“

Radka Pšeničková: „Dobrý den, tradiční vánoční květiny jsou ještě například Cyclamen persicum(brambořík),Kalanchoe, Mimosa, často se používají orchidee, Co se týká vánočních materiálů jako takových, tak jakýkoliv jehličnan, zlacené větvičky břízy, jmelí atd. Čtyřlístek pro štěstí jistě přenese do nového roku.“

Hana Palková: „Dobrý den, je nutno zelené jmelí udržovat ve vodě? A ještě by mě zajímalo, zda barvené jmelí je před zlacením usušené? Děkuji.“

Radka Pšeničková: „Dobrý den, jmelí, se před zlacením nesuší, naopak se udržuje co nejčerstvější, po zlacení se uchovává bez vody. Jmelí zelené můžeme pro prodloužení trvanlivosti umístit do vázy.“

Eva: „Jaké jmelí je darovat jestli zlaté nebo zelené a jak dlouho nám vydrří,děkuji.“

Radka Pšeničková: „Dobrý den, je dobré znát člověka, kterému jmelí darujeme, a podle toho zvolíme jmelí přírodní či zlacené. Trvanlivost jmelí závisí na teplotě interieru, časem seschne, ale pokud není umístěno na frekventovaném místě, kde o něj každou chvíli zavadíme a ono se rozpadne, je pěknou dekorací až třeba do velikonoc.“

Zdeňka Hrabánková: „Dobrý den, myslíte, že je jmelí stále oblíbené i mladší generace?“

Radka Pšeničková: „Dobrý den, myslím, že přístup k vánočním dekoracím a vůbec tradicím mladí dost často přebírají od rodičů a i když třeba ne hned, postupně se ke zdobení interiéru dopracují, protože jsou na to zkrátka zvyklí z domova:-)“

Zdenka: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak často zalévat vánoční hvězdu a zda přímo do květináče nebo do misky pod květináčem. Předem děkuji“

Radka Pšeničková: „Dobrý den, intenzita zálivky je dána především teplotou v interiéru. Obecně by vánoční hvězda neměla vyschnout, doporučuji při běžných interierových teplotách cca každý druhý den do podmisky, či do květináče, důležité je jen nelít vodu přes listeny.“

Zdenka Málková: „Ahoj Radko zdravíme z Popic a rádi bychom věděli, jestli když jmelí po vánocích vyhodim neopusí nás štěstí? Díky“

Radka Pšeničková: „Také zdravím na jih Moravy, mimochodem místa s významným výskytem jmelí, zejména na dubech :-) A jinak kouzelná moc jmelí funguje, samozřejmě za přispění jednotlivých jedinců celoročně, i když ho vyhodíš.Pěkný den“

Ivana Böhmová: „Dobrý den, je krémová barva vánoční hvězdy přírodní, nebo je uměla dobarvována? A ještě poprosím o jeden - mohu ještě teď přesadit zamioculcas a do zeminy nebo radši hydroponie? Mockrát děkuji a přeji krásný vánoční čas!“

Radka Pšeničková: „Dobrý den, krémová barva je dána odrůdou. Zamioculcas přesadit lze, jen pokud to bude do hydroponie, je třeba pořádně omýt kořeny od substrátu. Obě varianty jsou možné.“