Chat

Mobbing

Lucie Vaníčková Horníková

Záznam chatu z pondělí 3. května 2010

Lenka: „Vím,že se tento dotaz nehodí právě do tohoto pořadu,ale nevím si rady a hledám pomoc, kde se dá. Manžel se před cca půl rokem odstěhoval k milence a teď po mě požaduje, abych se najednou nečekaně okamžitě odstěhovala z jeho domu, aniž jsme rozvedeni.Vyhrožuje,bojím se.CO MÁM DĚLAT??? Na koho se obrátit? lenik.londova@seznam.cz“

Lucie Vaníčková Horníková: „Pěkný den, typu problému, vzdáleně souvisejícímu s Vaším dotazem, bych Vám doporučila se obrátit např. na Intervenční centrum ve Vašm kraji ( je v každém kraji ČR - seznam a kontakty na www.domacinasili.cz ), kde Vám pracovníci mohou poradit a pomoci s Vaší situací okolo rozvodu,vyhrožování Vaším manželem, případně na Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy ( www.amrp.cz ). Situace je jistě nutné posoudit individuálně.Rozhodně svou situa ci řešte. Lucie“

Martina: „Dobrý den, říkáte, že ten kdo je obětí mobbingu je "donucen" odejít z práce. Je tedy dobré odejít z práce a nechat to být? Děkuji“

Lucie Vaníčková Horníková: „Pěkný den, mobbing á za cíl donutit oběť až opustit zaměstnání, což je samozřejmě špatné. Rozhodně bych doporučovala se situaci co nejefektivněji bránit, nicméně je nutné počitat s tím, že se jedná o velmi dlouhodobý a specifický proces, který nejvíce vyčerpává oběť. Nicméně to není ztracený boj, nevzdávejte nic předem :-).“

Lenka 32, Brno: „Mobbing a bossing jsem zažila na vlastní kůži. Je těžké se bránit, vetšinou se to musí řešit s psychologem a pak i odejít do jiného zaměstnání. Tak jsem to řešila já. Byla jsem v období po svatbě a všichni tušili, že budeme brzy plánovat rodinu. Z práce jsem odešla -do lepší. Jsem VŠ, mám autorizaci ve stavebictví, studuji PhD. Nyní jsem spokojená v nové práci a podařilo se mi i otěhotnět. Zdravím Vás! Proč se mi to dělo, nevím?“

Lucie Vaníčková Horníková: „Pěkný den, je fajn číst takový konec Vašeho příběhu. Jak sama píšete, většinou se musí - a já přidávám, je dobré - řešit s psychologem. Odchod do jiného zaměstnání nemusí vždy znamenat "útěk", naopak, může být i výhrou. Proč se toto vůbec děje, je otázka. A často právě úspěšnější,osobně šťastnější jedinci bývají obětí mobbingu, který bude mít své kořeny mimo jiné i v obyčejné lidské závisti. Přeji Vám již jen fajn kolegy, úspěšné dokončení studia a hlavně zdravé děťátko :-). Lucie“

Aneta Šuteriková: „Dobrý den, za několik dní nastupuji do nového zaměstnání po 6 letech na MD. jedná se zcela novou profesi, která pro mne bude znamenat vše nové. existuji nějaká obecná pravidla, jak se co nejlépe uvést a zařadit do nového pracovního kolektivu? děkuji A.Š.“

Lucie Vaníčková Horníková: „Pěkný den, nástup po letech MD je pro každou maminku dost komplikovaný, zvládnout nové zaměstnání a děti bývá náročné. osobně bych doporučoval a být co nejlépe profesně připravena“

Jana Hajná: „Dobrý den,pravděpodobně podléhám mobbingu, ale ze strany švagrové.Je o 5 let starší, staví se do pozice tchýně.Nevím, jestli jí mám ignorov. nechce se mi žádným způsobem dělat jakékolik hlasitější projevy, protože ona si vždy bude myslet svoje a nikdy si nenechá nic vysvětlit. Prohlašuje, že mě pouze respektuje a dává mi nejevo,jak špatně si manžel vybral. Asi neexistuje žádná konkrétní rada, ale ráda bych nějaký názor. Moc děkuji a přeji hezký den“

Lucie Vaníčková Horníková: „Dobrý den, v tomto případě s enejedná o mobbing, pokud spolu žijete v jedné domácnosti, jednalo by se pravděpodobně o domácí násilí. V každém případě je vhodné vymezit hranice, které švagrová evidentně překračuje, dobré by bylo mít i podporu ze strany manžela. Je možné se obrátit naPoradny ( www.amrp.cz ) nebo Intervenční centra ( www.domacinasili.cz ),kde najdete nejbližší z Vašeho regionu. Lucie“

eliška: „mne začalinadávat ve škol od šesté třídy děti vě škole trvá čtyři roky . jak mám zabaránit nadávamní ve škole?“

Lucie Vaníčková Horníková: „Eliško, pokud Ti děti ve škole nadávají, rozhodně o tom mluv s maminku a tatínkem, s paní učitelkou. Nevím, proč k nadávání dochází, ale promluv si s někým z dospělých, ve škole máte jistě výchovného poradce, nebo Pedagogicko psychologická poradna. Lucie“

mária: „Dobrý den,jedná se o mobbing, když kolega dělá nechutné fotomontáže s fotkou, opakuje schválně např. nějaké zvukové projevy zývání, nebo často opakované slová, které si člověk neuvědomuje ale jiné je vnímají, když má řeči o tom, že zaměstnanec jenom sedí a čumí do počítače (ale když je v práci, tak nevím co jiného by měl dělat jak pracovat), ma náražky na váhu a podobně? Já jsem už na mateřské dovolené ,,tak jsem se od toho osvobodila,,ale kolegyně tam zůstava,, je možná chyba, že sme nereagovali na tyhle náražky z důvodu, aby to nebylo horší. Na narážky nereagovali, jakoby sme je neslišeli, ale ve vnitř to hlodalo a když jsem neviděla ráno auto dotyčného ,,tak jsem hned měla lepší náladu. Co poradit kamarádce, když tam zůstala sama,,a už na to nejsme dvě? Kolegovi vadí že nic o nás neví, když se s někým bavil o soukromí tak šeptá a nebo řekne pak ti to řeknu. Ostatní vidí že se chová jak "pako", ale berou to jako srandu a nějak to neřeší.“

Lucie Vaníčková Horníková: „Pěkný den, rozhodně by to měl aVaše kamarádka řešit, dobré by bylo, kdyby si všichni kolegové, kteří vnímají stejně věci i stejně pojmenovali a společně upozornili kolegu, že jim není jeho chování příjemné. Chodit do práce se strachem či stresem nikoho dlouho nebaví . Lucie“

Nikola Ramge: „Dobrý den,prosím Vás,manžel mě opakovaně bije.Pak se omlouvá,pořád dokolečka.Můžete mi prosím poradit,co mám dělat,odejít ale nechci.Opravdu nevím.Děkuji“

Lucie Vaníčková Horníková: „Pěkný den, Vaše situace není mobbing, ale evidentně domácí násilí. Pokud situaci nechcete razantněji řešit např.odchodem, rozhodně minimálně konzultujte v Rodinné poradně ( seznam na www.amrp.cz ), případně v Intervenčním centru ( www.domacinasili.cz ). Lucie“

Lenka 33: „Přeji hezký den, mobbing jsem zažila v zaměstnání, kdy vedoucí nutil spolupracujicí k rychlejší práci. Ona seděla u počítače a nestíhala psát. Vydával rozkazy typu, podej mi papír, napiš si to už to mám odškrtlé.¨To trvalo delší dobu až se rozbrečela. Zastala jsem se jí a teď se obrátil proti mě. Nebojím se ho. Je to bossing??“

Lucie Vaníčková Horníková: „Pěkný den, pokud se jedná o podobné situace mezi nadřízeným a podřízenými opakovaně, nešlo-li o mimořádnou situaci např.vyhrocenou termínem apod., jedná se pravděpodobně o bossing. Lucie V.H.“

Jiřina: „Nedávno jsem zjistila na vlastní kůži, co je to bossing. Když to přesáhlo určitou mez obrátila jsem se na personalistku. Ta se zmínila přímé nadřízené (B) mé nadřízené (A). Jenže A s B jsou kamarádky, takže B s tímto nic neudělala. Vpodstatě nechala mé nadřízené volné ruce. Ta si pak dovolila cokoliv a věděla, že na ni nikdo nemůže. Celý kolektiv stál při mě, ale bylo to zbytečné. Když jsem se zkoušela bránit, má nadřízená začala prohlašovat, že není spokojená s mou prací... Bála jsem se o místo a neměla žádné zastání, tak jsem si musela nechat hodně věcí líbit. Co dělat v této situaci?“

Lucie Vaníčková Horníková: „Pěkný den, celá situace je dost "neprůstřelná", je zde evidentně pochybení ze strany personalistky, která zneužila a dále předala informace, které jste jí sdělila. Pokud máte odbory, případně podnikového psychologa, doporučuji se na ně obrátit i za podpory, svědectví kolektivu, případně alespoň na Poradnu ve Vašm okolí. Bohužel je to běh na dlouho trať a ještě v obtížném terénu :-(. Lucie“

Nikol Nováková: „Dobrý den, mobbing jsem na pracovišti zažila. Hysterická bojovná kolegyně vždy potřebovala partnera. Po té, co odešel můj šéf, se kterým měla denodenní bojovné výpady, soustředila svoji pozornost na mě. Jakákoliv intervence na ředitelku byla marná, raději jsem odešla. Po půl roce se situace opakovala: konfliktní pracovnice versus ředitelka. Konfliktní pracovnice po té musela odejít. Moje rada: vydržet, odjet na dovolenou, načerpat zásobu klidu a umět čelit výpadům. Bohužel já jsem o zaměstnání přišla a již více než rok jsem bez práce. Děkuji rodinnému zázemí, které mě drží, ale peníze a hlavně seberealizace chybí. Děkuji.“

Lucie Vaníčková Horníková: „Pěkný den, moc děkuji za Váš příspěvek, ač jste momentálně bez práce, zmiňujete rodinné zázemí, které je opravdu velmi zapotřebí při překlenování těchto situací. Přeji Vám co nejrychlejší změnu v této oblasti, s fajn kolektivem. Lucie“

Andrea: „Dobrý den, mohla byste rozlišit, co je mobbing a co je "pouhé" pomlouvání nebo nepřejícné či závistivé chování? Kdy už můžu poznat, že se jedná o mobbing?“

Lucie Vaníčková Horníková: „Mobbing je jednání, vedoucí k odchodu ze zaměstnání, pomlouvání např. z profesního hlediska, prokazatelné může být i jednou z formem mobbingu.“

Jitka: „Co v pripade bossingu, na koho se obratit, co se da vubec delat? Co kdyz nadrizeny nadrizeneho stoji za nim? Tato situace me donutila opustit predchozi zamestnani a obavam se, ze se to muze opakovat. Dekuji“

Lucie Vaníčková Horníková: „Doporučuji sbírat max důkazů, materiálů pro celou situaci, být si vědoma, že jste nepochybila po profesní stránce a nejedná se o výtky na kvalitu práce. Je to velmi problematické v řešení :-(.“

Monika: „Dobrý den, právě jsem si Vás pustila na televizi a při popisování mobingu na pracovišti mi naskakuje husí kůže. Přesně tohle jsem zažila na vlastní kůži. Na vedoucí pozici nastoupil kolega, který do té doby byl na stejné pozici jako my ostatní. Ze začátku mi nedovolil užívat Ph.D. na vizitce )přitom tento titul má taky), pak mě nepouštěl na školení, řediteli řekl, že mě poslal, ale že já nechtěla. Posílal mě několikrát týdně mimo pracoviště autobusem, pak mě nepustil na oběd, jelikož jsem prý přijela pozdě. I když vyjíždím v 6 ráno a i cesta se počítá do pracovní doby. Strhával mi pěníze z platu, jelikož vždy napsal, že nabídka není úplná. Zapřel mou vypsanou dovolenou a nahlásil mi dvě áčka. Obrátila jsem se na ředitele. Dříve jsem s ním vycházela dobře, dostávala jsem pochvaly a i prémie navíc. Ale je zmanipulovaný našim nadřízeným a řekl mi, že jsem asi zvyklá, že všichni skáčou jak já pískám a že jsem před třemi lety pracovala dobře, teď už ale ne. Náš vedoucí si stále stěžuje, jak nepracuji a podává ředitele mylné informace. Nutno dodat, že pracuji v jiném pracovišti než náš vedoucí a ředitel, tím pádem se obhajuji na dálku a nejsem v každodenním kontaktu s ředitelem na pracovišti, takže je těžké ukazovat, že opravdu dělám dobře. Byla jsem i na personálním, po té, když si vedoucí z personálního pozval našeho nadřízeného, tak jsem přišlq o další peníze a stále mi chodily interní sdělení, že nic nedělám. Když jsem otěhotněla, musela jsem faxovat těhotenskou průkazku, jelikož jsem byla podřezelá, že jsem si jiný stav vymyslela. Před tím, než jsem šla na mateřskou, musela jsem vše vrátit, okmažite mi bylo zrušeno číslo a firemní email, bez toho, že by mě někdo upozornil, jako kdyby mě vyhodili. Bránila jsem se jak se dalo, ale nic nepomohlo. Za dva roky se mám vrátit, co s tím? Děkuji.“

Lucie Vaníčková Horníková: „Pěkný den, Vámi popisovaná situace není vůbec příjemná, jistě pro Vás i traumatizující. Můžete doufat, že se situace uklidnila, čas přeci jen dost věcí sám vyřeší, ale je to pouze pasivní stav. Dobré je mít zastání mezi kolegy, nenechat se nachytat na kvalitě svého výkonu a snažit si vše evidovat. Bohužel chodit do práce se strachem málokdo dlouho vydrží:-(. Přeji hodně štěstí a zatím si rozhodně nenechte kazit dny na MD, třeba Vás situace na pracovišti po Vašm nástupu mile překvapí . Lucie“

Marie: „Dobrý den, předem se omlouvám za rozsáhlost. Před MD jsem pracovala v ženském kolektivu v hypermarketu na pekárně. Po čase jsem si všimla, že jsem téměř ( pracovalo se na směny ) jediná kdo čistí určitý přístroj a téměř pokaždé jsem chystala zákusky. Když jsem byla zaměstnána asi 5 měsíců, jedna kolegyně zapoměla upravit jeden přístroj tak aby mi večer fungoval, já to bohužel ještě v té době něuměla. Naštěstí se vedoucí dne dovolala jedné kolegyni která okamžitě přijela a ukázala mi co dělat. Možná kdybych pořád "nepečovala" o ten přístroj co jsem psala výše, mohla jsem se zajímat o to jak zacházet s jinými přístroji. Následně jako by se s různými výčitkami roztrhl pytel. Ale bylo to jen od jedná jediné kolegyně. Co všechno prý neumím ale umět bych měla. Třeba vychystávat pečivo. Ale jak jsem to měla umět když jsem se starala o zákusky. Když jsem viděla že se k tomu nikdo nehrne, šla jsem to udělat sama a tudíž jsem se nemohla strarat o jiné věci. Navíc ta kolegyně co nadávala byla vždy první kdo běžel vychystávat to pečivo za které mi nadávala... Také mi jedna kolegyně řekla, jak o mě ostatní mluví v mé nepřítomnosti, byly to vesměs výsměchy. Pak jsem byla přeřazena z důvodu potřeby na jiném úseku a ta paní pracovní poměr ukončila. Myslíte že šlo o nějakou fázi mobbingu? Děkuji Marie z Třebíče“

Lucie Vaníčková Horníková: „Pěkný den, těžko situaci posoudit, spíš bych to osbně viděla tak, že jste dala kolegynímmožnost na Vás překlopit i svou práci, což bylo pro ně jistě "zajímavé". Nenechte se nikým nutit k výkonu jeho práce. Lucie“