Chat

Ryba v jídelníčku

mgr.Pavlína Kroužková

Záznam chatu ze čtvrtka 25. března 2010

Mirka Smolková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám 14ti měsíční a 5ti letou dceru. Kolikrát za týden bych jim do jídelníčku zařadit pokrmy s rybou. A zda jsou pro děti vhodné rybí prsty.Děkuji Mira“

mgr.Pavlína Kroužková: „Dobrý den, ryby je možné do jídelníčku dětí zařazovat od 2 let věku nejlépe 2x do týdne. Přednost by měly mít čerstvé ryby připravené vařením v páře, pečením, dušením,... Smažení je nejméně vhodná technologická úprava, z tohoto důvodu příliš často zařazovat rybí prsty do dětského jídelníčku nedoporučuji.“

Vlasta Zikmundová: „Dobrý den, zajímalo by mě, zda je vhodné rybu zařadit do jídelníčku již 10. měsíčního dítěte. Příkrmy si vařím sama, ale v obchodě jsem si všimla, že dělají hotové příkrmy pro takto malé děti již s přídavkem ryby.“

mgr.Pavlína Kroužková: „Dobrý den, výživové doporučení je podávat dětem ryby až od 2 let věku. Důvodem, proč dětem nezařazovat ryby dříve možnost vzniku alergie na ryby.Bohužel v některých komerčních dětských jídlech je ryba obsažena.“

Jana: „Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor. V obchodech je k dostání pangasius, původem z Vietnamu. Doporučujete jeho konzumaci? I pro malé děti? Jak často? Četla jsem nějaké informace, které před jeho konzumováním varují, docela mě to odradilo. Děkuji.“

mgr.Pavlína Kroužková: „Dobrý den, dle rozborů tato ryba neobsahuje žádné škodlivé látky. Doporučuji konzumovat 1x do týdne mořskou rybu, 1x do týdne sladkovodní rybu (upřednostňovala bych vzhledem k možné alergie spíše domácí ryby - kapra,pstruha,...)“

MAMKA Katka: „Kdy podat malému dítěti poprvé rybu? Mám jedenáctiměsíčního syna a lékaři nyní tvrdí, že rybu dítěti do tří let ne? Je to dobré?Děkuji za odpověď“

mgr.Pavlína Kroužková: „Dobrý den, první podání ryby bych nechala po 2 roce věku života z důvodu možnosti vzniku alergie.“

Andrea: „Dobrý den, mám 2,5 letou dceru. Asi na 1,5 roce jsem zjistila že po rybách zvrací. Může se jednat o alergii? Může to být trvalé? Bojím se zkusit jí dát rybu, aby ji nebylo špatně. Čím je případně možné ryby v jídelníčku nahradit? Děkuji“

mgr.Pavlína Kroužková: „Dobrý den, zda se jedná či nejedná o alergii takto nedokáži říci (kontaktujte svého pediatra). Další podání bych oddálila po 2 roce života - podala bych malé množství české ryby - např. kapra upraveného dušením nebo pečením bez tuku. Ryby lze nahradit jiným masem (drůbež, králík,...), zdravé tuky - v podobě rybího tuku, rostlinné oleje, ve věku 2 let pak je možné zařadit semena, ořechy,...“

Petra: „Dobrý den, je některá ze sladkovodních ryb vhodnější pro děti nebo je to jedno, který druh podáváme.Díky za odpověď“

mgr.Pavlína Kroužková: „Dobrý den, je dobré vzhledem k obsahu zdravých mastných kyselin zařazovat především tučnější ryby jako je kapr (nejlépe filety).“

Martina: „Dobrý den, děti chtějí jen pangasius,třeba losos jim vůbec nechutná,vadí když mají jednou týdně tuhle rybu?Kombinuju to jen občas s kaprem.(děti 2 roky)“

mgr.Pavlína Kroužková: „Dobrý den, jednou do týdne by děti měli mít v jídelníčku mořskou rybu (z důvodu příjmu jodu) třeba tresku nebo pomazánku ze sardinek, druhá porce ryby může být sladkovodní.“

Haňule: „Dobrý den, jak malému dítku můžu dávat rybu a v jakém podání? Máme roční dceru a zkusili jsme jí dát platýze v trojobalu na pánvičce smaženého a chutnalo jí to. Ale i filet z tresky osmažený papala. Je to v pořádku? Díky“

mgr.Pavlína Kroužková: „Dobrý den, první podání ryby má být až ve věku 2 let, ale pokud již rybu jedlo a neobjevila se alergická reakce doporučuji v pravidelném podávání ryby 2x do týdne pokračovat (výhodnější je však podání ryby dušené, vařené v páře nebo pečené na minimu oleje).“

Pavlína: „dobrý den, jaký máte názor na pangasius? Četla jsem o něm nelichotivé články, že nikdo vlastně neví, v jakých podmínkách žije apod.“

mgr.Pavlína Kroužková: „Dobrý den, poslední rozbory vzorků, které byly provedené v České republice nepotvrdily, že by tyto ryba byla kontaminována. Je si však potřeba uvědomit, že se nejedná o rybu mořskou, neobsahuje tedy jod. Jedná se o rybu sladkovodní a tu máme i z vlastních, kontrolovaných zdrojů - naše rybníky.“

Jana J.: „Dobrý den! Prý jste mluvila o nějaké webové stránce týkajících se ryb v jídelníčku. Můžete uvést link? Děkuji.“

mgr.Pavlína Kroužková: „Dobrý den, stránky projektu Ryba domácí jsou www.rybadomácí, najdete zde mnoho informací o sladkovodních rybách, jejich složení, recepty na přípravu ryb,..informace o akcích jako jsou výlovy rybníků,...“