Chat

Dr. Michal Rataj
Vystudoval hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a skladbu na hudební fakultě AMU v Praze u prof. Ivana Kurze. Muzikologii a kompozici studoval dále na Royal Holloway University of London, Humboldt Universität zu Berlin, Musikhoschule Hans Eisler a Universität der Künste zu Berlin. Doktorské studium skladby a teorie skladby se zaměřením na elektroakustickou hudbu a radioart absolvoval na HAMU u prof. Milana Slavického. V roce 2007 až 2008 byl stipendistou Fulbrightovy nadace v Centre For New Music and Technology na University of California, Berkeley v USA. Pracuje jako hudební režisér a producent Českého rozhlasu pro oblast radioartu, je členem mezinárodní producentské skupiny EBU Ars Acustica. Na pražské HAMU vyučuje elektroakustickou hudbu, jeho kompozice jsou prováděny v řadě zemí po celém světě.
více v reportáži Co je hudba z cyklu PORT
Záznam chatu ze středy 24. února 2010
Olga Dašková, Praha4: „Domníváte se, že 1 vyučovací hodina na škole stačí pro výuku žáků, kteří by měli zpívat a také mít určitý přehled o hudebních skladatelích a o hudbě vůbec?“
Dr. Michal Rataj: „Dobrý podvečer všem - všichni asi cítíme a zakoušíme, že míra všeobecného hudebního vzdělání se v posledních dvou dekádách v naší společnosti radikální snižuje. Na druhé straně se domnívám, že hudbu - ať už prakticky, nebo teoreticky - určitě nedostaneme do těla, když budeme někde hodinu, nebo dvě, nebo snad i víc prostě sedět. Hudbu dostaneme do těla a do života především tehdy, když jí od malička, pokud možno bezprostředně, budeme prostě vytvářet - doma s rodiči, po cestě autem, večer u ohně či na koncertě, na party s přáteli, v kostele či podobně... Hudba provázela naše předky ve všechn významných událostech života, myslím, že když se k tomu v našem čase vrátíme, celkové hudební povědomí se radikálně zvýší...“
JJ: „Dobrý večer, byl to moc zajímavý pořad. Na jaké nástroje Vy sám hrajete? Děkuju.“
Dr. Michal Rataj: „dobry vecer - poděkování patří myslím tvůrcům pořadu:-) Nejsem výkoný umělec, takže se do velkého koncertování moc nepouštím, ale rád hraju na klávesové nástroje (klavír, varhany, syntezátory), kytaru, mbiru (africký metalofon) a různé bicí nástroje... myslím, že je bezvadný učit se hrát na cokoliv:)“
muzikant: „Jaké bylo Vaše studium na Berkley? Dalo by se něco vylepšit v Čechách. Zdraví“
Dr. Michal Rataj: „Berkeley je fantastické místo na zemi, průnik krásný země, velké koncetrace zajímavých a vzdělaných lidí a hlavně atmosféry, ve které se lidi navzájem hecují, podporují, společně budují... Velmi silná komunitní atmosféra je tím, co mně osobně v Čseku velmi chybí - vzájemné sdílení, spolupracování, pomáhání si... bez toho, abych se pořád bál, že by někdo náhodou mohl udělat něco lépe než já - nežku-li, že by měl víc než já... jinak: podrobnosti o samotném centru, ve kterém jsem pracoval - Center For New Music And Audio Technologies - jsu zde, cnmat.berkeley.edu, doporučuji:-)“
pepa: „zdar“
Dr. Michal Rataj: „zdar pepo:-)“
studenti Praha: „Můžete nám jakým kompozicím se věnujete? Kde je možné je slyšet?“
Dr. Michal Rataj: „díky za váš zájem - některé mé skladby jsou k poslechu na mém webu, www.michalrataj.com, něco lze najít na youtube, muj nejblížší koncert se bude konat v Praze, 20 dubna v ROXY NoD, daší pak v Bratislavě 4. června /juna/, na podzim mne čeká premiera v Portugalsku a autorský koncert na festivalu Contempuls v Praze - větsinou se snazim na koncerty upozornovat na svem webu...“
Sat: „Co si myslíte o produkování hudby přes počítač ( DAW ) ?“
Dr. Michal Rataj: „to je velmi obecna otazka - v zasade - jaká koliv digitalni pracovni stanice je proste jen nejakym nastrojem, musime se ho naucit ovladat, hrat na nej, najit jeho "dusi"... spousta pocitacovych nastroju se nam dnes snazi vsugerovat, ze je strasne jednoduchý dělat hudbu...že vlastně nemusíme nic umět... myslím ale, že stejně jako v každým oboru lidské činnosti platí, že čím víc budu umět nějaký počítačový nástroj ovládat, tím lepší výsledky docílím... sám sebe učím nespoléhat na technologii... lidská ruka a lidské tělo vůbec jsou ty nejlepší nástroje... Faktem ale zustává, že technologie nám jistě dne umožní vstoupit do míst a poznat věci hlouběji a jinak, než bychom dokázali bez technologie“
divák z Prahy: „Co by mohly pro hudební vzdělání a tím taky pro vyšší city člověka dnešní doby udělat média, třeba právě televize? Dobrý večer a děkuji.“
Dr. Michal Rataj: „myslím, že nejvíce by mohla dnešní média všeobecné hudební vzdělanosti pomoci tím, že budou zaměstnávat vzdělané redaktory... Bohužel se mi zdá, že velká hudební nevzdělanost v prostředí dnešních édií způsobuje to, že zoufale zjednodušujeme a zplošťujeme hudební svět na pár srandovních pseudohudebních projevů, které patří do byzbysu, anebo na dost jednostranně orientované projevy, které neposkytují, abychom jako posluchači mohli jít víc do hloubky, utkat se s hudbou, cítit jí déle, než pár minut... hudební svět je tak neuvěřitelně bohatý a komplexní a my z něj v médiích děláme svět koncertů populárních kapel, tří tenorů a relaxační hudby ze supermarketu...“
tecka: „jak je muzikologu co je to muzika“
Dr. Michal Rataj: „inu - nějak nerozumím otázce - ostatně - "co je to muzika" se snažil pojmout dnešní pořad šířeji, než je možné napsat dvěma větama - myslím, že celý pořad je možné vidět z arcivu... jestli je to otázka ve smyslu "jak se máš" - pak se mám docela cool:)“
Kevin: „jak si udelat vlastni reproduktor co funguje?“
Dr. Michal Rataj: „jééé - no - to je desně aktuální téma mezi řadou tzv. hudebních bastlerů... sám bych ale odpověď hledal na webu - doporucuji workskop v Galerii Skolska 28 v Praze, http://skolska28.cz/info.php?event_id=289“
lída: „Dobrý den, co je to radioart? Díky.“
Dr. Michal Rataj: „radioart je umění zvuku, které zvláštním způsobem rezonuje s mediem rádia - hlavně ve smyslu zvláštní privátní atmosféry, kterou rádio umí dokonale vybudovat. A pak také - ve smyslu obrovských komunikačních možností, kteé rádio technologicky umělo dávno před internetem, od okamžiku, kdy rádio samo vzniklo... zkuste se na pár příkladu podívat na muj rozhlasový web, www.rozhlas.cz/radiocustica, nebo na web rakouských kolegů, www.kunstradio.at, nebo slovenskych kolegu www.radioart.sk“
Zdenek. D: „Dobrý den, myslíte si, že je hudba opravdu univerzální jazyk? Vnímají různé kultury např. dramatickou hudbu jako dramatickou nebo veselou? Děkuji“
Dr. Michal Rataj: „universalni jazyk je to ve smyslu nástroju, se kterymi pracuje . nesjou to semantické kody, jsou to všeobecně srozumitelné projevy rytmu, harmonie, melodie ... jinak - samozrejme - hudba u eskymáků má zcela jiné funkce než hudba v liturgii u sv. Víta...“
David Svobodník: „Domníváte se, že hudba může ovlivnit chování zvířat?“
Dr. Michal Rataj: „netroufnu si na to odpovědět, o tom fakt nic nevím - s nadsázkou bych řekl, že v případě netopýrů určitě:)“
babička: „Poraďte, pane doktore, rodičům, jak vést děti k hudbě a jejímu vnímání. Hezký večer a děkuji.“
Dr. Michal Rataj: „viz první otázka ... od malička zpívat v autě, před jídlem a před spaní, doma s klavírem a večer u ohně s kytarou ... mít hudbu jako vzduch k dýchání ... přirozenou součást každodenního života“
jakub stoklasa: „Dobry vecer,cetl jsem ze mozartova hudba je leciva...ze pomaha lidem dostavat se s nemoci a tak. Ja osobne mozarta posloucham velmi rad.Jste taky toho nazoru ze Mozartova hudba ma nejaky ucinek“
Dr. Michal Rataj: „nedělal jsem test s Mozartovou hudbou, muzikoterapie je však zcela legitimním oborem a řada lidí se jí věnuje... Myslím, že každá hudba může být potenciálně léčivá, pokud je to hudba nesoucí v sobě pozitivní "vlnění" od svého tvůrce, pozitivní kód, snahu oslovit, podělit se, rozdělit se o kus radosti, nebo krásy kolem... nevím... je to hodně subjektivní rovina, na kteoru je asi třeba se správně naladit“
elDaniel: „Dobry vecer. ten matematicky model co ste spominali, ma nejaky nazov ta metoda toho spracovania ? co konkretne zaznamenavali tie cisla, ktore ste tam v tom programe prezentovali ?“
Dr. Michal Rataj: „Zdravím - jednalo se o textový formát FFT analýzy provedené v programu Spear - de facto výpis trojic parametrů Amplituda-Frekvence-čislo parciálního tonu ... Spear je freaware, http://www.klingbeil.com/spear/“
M. Levý: „Pořadů, jako byl tento o hudbě by se dalo připravit více. Pracujete na dalším příspěvku do Portu nebo na jiném projektu?“
Dr. Michal Rataj: „myslím, že to je otázka na tvůrce pořadu - mě osobně to dost bavilo - člověk si aspon trochu utřídí mozek:)“
Miki J.: „Dobry podvecer, pokud pouzivam pro tvurbu hudby program Logic studio 9, mohu pouzivat jen softwarove instrumenty (viola, pipes, synth...) ktere jsou jiz v programu? Nebo musim mit pro tvorbu zvolit nejprve externi audio signal, se ktery pak mohu posleze upravovat a doplnovat celkovou kompozici se software instrumenty. V podstate jsem se chtel jen zeptat jestli mohu tvorit hudbu jen v programu. Nejsem si jen jisty autorskymi pravy. Byl bych Vam velmi vdecen za pomoc. Preji hezky zbytek dne. Dekuji MJ“
Dr. Michal Rataj: „nevim, jestli spravne chapu, autorska práva porušíte v okamžiku, kdy budete používat nelegální samplové banky nebo nástroje, či hudbu někoho dalšího, aniž byste se k citaci přiznal, anebo citoval příliš dlouhý kus. Problematika autor. prava se vsak vzdy musi resit v konkretnim kontextu. Obecne ale - pouzivejte jakýkoliv nástroj jakkoliv tak, abyste dosáhl maximálního splnění vašich hudebních představ a ty aby co nejlepe zafungovaly s posluchači... je to uplně prostý:)) a tak strašně těžký zaroven...“
MUK: „Máte nějaké zkušenosti s nahlédnutím do nevědomí pomocí hudby...?“
Dr. Michal Rataj: „nemam - snad jen - kromě pár famozních mentálních úletů na koncertech ...naposledy během koncert Wayne Shorter Quartet v Paláci Kultury v Praze před pár lety...“
Šplechtová , P.4: „Dobrý večer, máte děti, pane doktore ? - Jak s nimi muzicírujete? Děkuji.“
Dr. Michal Rataj: „dobry vecer - ano - mam dvě děti, spíváme před spaní, před jídlem, v autě, u klavíru, s kytarou, s harmonikou - prostě hodně, syn tancuje, kykoliv slyší něco hrát, dcera docela pěkně intonuje... mám z toho radost...“
Tomas: „KLOBUK dole....super program....“
Dr. Michal Rataj: „díky - milé....“
Veronika: „Dobrý den, pořad byl velmi zajímavý. Aktuálně máme prázdniny, ale ve fyzice probíráme zvukové jevy a dále bude následovat elektrický proud, tak jsem si něco zopakovala a něco nového se dozvěděla a nemusela jsem přitom sedět u učebnic :) Je skvělé, že existují takové pořady a lidé, kteří na nich jsou ochotni spolupracovat! Sama hraji na flétnu, kytaru a zpívám, což je kupodivu taky velice zajímavé, jelikož se při sólovém zpěvu využívá různých rezonancí kostí atd. Ještě jednou děkuji za pěkný díl a přeji hezký zbytek dne“
Dr. Michal Rataj: „super!! flétna je muj ulne nejoblibenejsi dechovy nastroj ... zacinam akorát psát novou skladbu pro fletnu s kytarou - oc se na to tesim:)“
Michal Vepřek: „Děkuji za velmi přínosný pořad o hudbě. Zdraví“
Dr. Michal Rataj: „díky za reakce - to je fakt milý...“
P. Nejedlý: „Který český skladatel 2o. století je vám nejbližší a proč.“
Dr. Michal Rataj: „jedno jméno by bylo nespravedlivé - Janáček, protože to byl takový "punker" své doby, Petr Eben pro to, co udělal pro symbiozu soudobé hudby a gregoriánského chorálu a Milan Slavický, se kterým jsem mohl strávit 10 let svých universitních studií... jeho specifický hudební jazyk vybroušený za desetiletí k jakési pokorné dokonalosti...“
mm mm: „dobryden 1.vynikajuci program a este lepsia tema 2. ak sa mozem spytat aku hudbu pocuvate a co si myslite o dnesnej generacii hip hopu atd...celkovov nekvalitna hudba. ja mam 16 a som z toho dost znechuteny..mnoho mladych si dnes robi napr z klasickej hudby skor posmech.....pink floyd to je moje:)“
Dr. Michal Rataj: „díky - poslouchám jakoukoliv hudbu, která mě nenutí za minutu usnout. Rád poslouchám soudobý jazz typu Erika Truffaze, soudobou vážnou hudbu samozřejmě, různé formy elektronické hudby, ve kterých nezní nepřetržitý rytmus ... hudba je věci privátní prostoru, myslim, ze nikdo nemá právo do našeho privátníh prostoru zasahovat ... a pokud je hudba součástí společného "rituálu" více lidí, pak je třeba hledat takové lidi a takové rituály, kteří přijmou určitý ty hudby mezi sebe- at už je to hip-hop, ipro hudba, jazz nebo řízný blues“
Tomáš: „lze pomocí přístrojů nahradit poslech na živo?“
Dr. Michal Rataj: „myslim že určitě ne - live je prostě fyzický zážite ze živé hudby v živém prostoru ... což ale neznamená, že privátní poslech nemá mít v našem životě místo... jsou to dvě polohy toho, jak vnímat velmi ruzným způsobem hudbu...“
Pepa: „Co J.S. Bach a moderní hudba? Díky za názor.“
Dr. Michal Rataj: „nerozumím otázce - strašně blbé m přijdou novodobé interpretace bachových skladeb, na druhé straně ale bachovská harmonie je něčím, k čemu se velké množství hudebníku napříč 20 stoletím stále vrací /zejmena v jazzu/“
Sat: „Děkuji. Krásně napsáno.“
Dr. Michal Rataj: „:-)“
mirus: „Co si myslíte o keyboardech "samohrajkách", jejich eventuální výuce v hudební škole? Máte srovnání, jak se učí hře na el. nástroje podobného typu ve světě?“
Dr. Michal Rataj: „no myslim si to, ze samohrajky umi stimulovat hudebni predstavivost - ja na ne nedam dopustit, ja si se samohrajkama hrál ještě, když mi bylo 20 let... fakt ale je, že se do naší země dostaly až s revolucí - dnes je mužou mít k dispozici děti... zdá se mi, že jako každý automat je zapotřebí používat je ke stimulování invence, ne k jejímu nahrazování“
Marin: „Zdravím pane Rataj. Trošku jsem brouzdal po netu a hledal vysvětlení souvislosti mezi frakvencí a výškou tónu (dvojnásobná frekvence = oktáva ...?) a překvapilo mne kolik teorií a kolik ladění se používá (temperované, přesně matematické, harmonické...) Máte k tomu nějaké "jednoduché" vysvětlení ? Jsde i to že hlavní frekvence jsou "strhávány" vyšíími hramonickými ? Díky a pěkný večer.“
Dr. Michal Rataj: „ano - oktáva je dvojnásobná frekvence, tedy 220 Hz je malé A, 440 je tzv. komorní A1 -když si vezmete strunu a přepůlíte ji uprostřed, dostane případ opačný... jsou to základní principy vlnění, čistá elementární fyzika. Jistě ale pochopíte, že na základní kurz akustiky tady nemáme moc prostoru...“
M. Stráský: „Vidíte cestu v obrovských tzv. promenádních koncertech BBC, které bohužel u nás v televizích vysílány nejsou? Viděl jsem na zahraničním videu. Děkuji a přeji hodně úspěchů.“
Dr. Michal Rataj: „cestu - myslíte kam? Přiznám se, že mě promenádní koncerty nikdy nebavily, ale - jistě je to jeden z hudebních projevů, které mají svou váhu - těžko je vymazat z dějin - pokud vím, tak jsou promenádní koncerty poměrně pravidelně zařazovány do vysílání ČRo 3 - Vltava“
houslista jakub: „Myslite si ze mozartova hudba opravdu leci...sam ji posloucham,ale i hraji“
Dr. Michal Rataj: „viz níže podobná otázka / odpověď“
rodina Vlčkova, Beroun: „Pane doktore, měl byste častěji popularizovat hudbu, je dnes málo lidí, kteří umějí. Zdraví“
Dr. Michal Rataj: „díky - :)“
Sat: „Dá se ten radioart pochopit jako image rádia ?“
Dr. Michal Rataj: „nooo - ANO - to je super!! to se mi líbí a až to půjde, tak tuto otázku přednesu svým rádiovým šéfům:) - jistě - radioart v tom nejširším slova smyslu prostě posouvá hranice rádia v dnešním světě... stejně jako všechny avangardy a experimentální dílny všech dob - i rádio potřebuje svojí avantgardu, aby nepřestal být atraktivní ...“
Eliška Navrátilová ,praha: „jak si udělat vlastní repdukor co funguje?“
Dr. Michal Rataj: „viz otázka / odpověd níže...“
Daniel D.: „Dobrý večer. Jaké jsou, pane doktore, nutné předpoklady ke studiu muzikologie. Děkuji vám.“
Dr. Michal Rataj: „vše zde, http://ff.cuni.cz/FF-7373.html v letním semestru probíhá přípravný kurz - velmi doporučuji, sám jej mám za sebou:-)“
Eliška Navrátilová ,praha: „Já mám nadváhu meřím 175 a vařím 60. let 16 jak mám zabavit nadváhy?“
Dr. Michal Rataj: „nechápu asi správně intermediální přesah této otázky:)“
Věra R. Praha: „Co se všechno skrývá pod pojmem hudební věda? Děkuji za odpověď.“
Dr. Michal Rataj: „nojo - zní to děsně - že - muzikologie je možná torchu příjemnější - je to soustave různých vědních disciplin, které se z různých úhlu snaží prozkoumávat existenci hudby v dějinách i v současnoti ve všech jejích aspektech. historických, sociálních, estetických, kompozičních, psychologických, filozofických, archeologických ... jako každá vědní disciplina (oni nás třeba přírodní vědci nemají rádi, protože jsme málo exaktní..:-) - je to prostě říše velkého dobrodružství, v jehož centru je muzika:)“
Petr Doleček: „Co si myslíte o současné klasické hudbě. Připadá mi bez nápadu, pouze experimenty pro experimenty...“
Dr. Michal Rataj: „máte jistě pravdu, že ne každá hudba musí být nutně skvělá. Ostatně i v době Mozartově (zustanme u již jmenovaného) byla řada velmi podružných skladatelů, kteří psali špatnou hudbu - jistě z ní ale měli radost... Myslím, že nemusím poslouchat cokoliv, stejně jako nejíme cokoliv. Zároveň ale sám pro sebe vím, že abychom mohli s odstupem času říct, že vzniklo něco výjimečného, musí zároven s tím vzniknout mnohem větší množství průměrného až špatného...“
Tomáš: „jak může hudba ovlivnit naši představivost? Jaké je vhodné prostředí pro poslech?“
Dr. Michal Rataj: „hudba / zvuk jsou úžasně obrazotvorné, vyvolávájí asociační obrazy, nechávají vyvstávat příběhům uvnitř naší hlavy... proto miluji rozhlasové hry - filmy pro naše uši...“
Marin: „Mám dojem, že hudba má mezi "uměními" výsadní postavení, jako by nám byla dána z nebes, jako možnost nahlédnout kamsi, kam zatím nahlédnout nesmíme. Máte podobný názor?“
Dr. Michal Rataj: „myslím, že ne nadarmo byly hudební discipliny hlavně ve středověku pojmenovávány pojmy jako Musica Universalis apod ... hudby vzdy byla soucasti filozofických konceptů, vzdy patřila mezi klíčové antropologické konstanty, byla součástí mytologie... hudba je magická..:-) Vážení a milí, dovolte krátké přerušení, trochu mě zaskočilo velké množství otázek, s nimiž jsem nepočítal a musím nyní bohužel odejít. Zbytek otázek se však pokusím zodpovědět zítra ráno mezi 9 a 11 hodinou. Moc děkuji za milé reakce, za vaše podněty a přeji vám virtuálně vše dobré - srdečně - michal rataj“
Eliška Navrátilová ,praha: „baví vás hudba?“
Dr. Michal Rataj: „ano!“
Tomáš: „Jak hodnotíte sterofoní a monofoní reprodukci?“
Dr. Michal Rataj: „Dobré ráno - po noční přestávce se pokusím zodpovědět zbytek otázek ze včerejška... tedy - nemyslím že je možné hodnotit, stereo a mono jsou prostě dva různé a stále relevantní způsoby práce se zvukem v prostoru. Podle konkrétních situací musíme volit, jestli je vhodné směstnat z nějakých důvodů veškeré zvukové informace do jednoho poslechového bodu (mono), jestli se pokusíme vytvořit stereofonní zvukový prostor, anebo dokonce - jestli sáhneme po vícekanálovém ozvučení. Sám se v poslední době hodně věnuju multikanálové zvukové reprodukci při svých koncertech - nemusí to být nutně 5.1. známe z domácích kin, stačí 3 kanály, 4 ... jistě je ale hodně zajímavých i 8 a více, nebo dokonce simulace třídimenzionálního zvuku s reproduktory nad námi i pod námi“
Tomáš: „Jaký hudební nástroj je vám nejblíže ?“
Dr. Michal Rataj: „klavír, pak flétna a pak hned varhany - to je kombinace obou prvních nástrojů:)“
Lukas: „Vy produkujete přes Cubase ?? V čem je lepší než FL ?? Vyrostl jsem na FL a nechci se přeučovat na Cubase, když ani nevím jaké má výhody oproti FL ? Jaký je Váš názor ?“
Dr. Michal Rataj: „já pracuji v prostředí ProTools, v zásadě si ale myslím, že je úplně jedno, v jakém programu člověk pracuje. Důležité je, jakého dosáhneme výsledku. Zdá se mi, že je hlavně třeba být otevřen, nenechat se omezovat jedním softwarem, věci kombinovat - použít např. jeden soft na mixáž, jiný na syntézu, jiné nástroje jako samplery, k tomu externí hardwarový reverb a podobně...technologie musí sloužit nám, ne my jí...“
stoky: „Dobry vecer super porad o hudbe,takovych poradu o hudbe urcite v televizi chyby.Sam jsem houslista( budu studovat na konzervator Brno)muj bracha hodne komponuje a je velky muzikant.Chtel sem jenom vzdat vam cest ze skladate protoze skladani hudby je uplne nejtezsi...zkousim tedka taky ale kdyz slysite jak Mozart nebo Bach skladali s hlavy bez dnesnich pocitacu tak to byli opravdovy mistri HUDBY jestli to takmuzu rict...(No chtel by sem pak jit studovat na AMU tak mozna se nekdy potkame...nashledanou a jeste jednou zdavam hold ze skladate protoze bez toho by tady zadna hudba nebyla“
Dr. Michal Rataj: „díky - milá slova - inu, zdá se mi, že nezávisle na technologii musí mít i dneska skladatel věci v hlavě srovnané a pozná se, jestli někdo umí napsat kus muziky do not, anebo jestli jen zkouší, co mu vyleze z počítače... poslouchat někdy (zejména třeba ve filmové hudbě) "kompoziční pokusy" skladatelů-technologů je dost smutný...“
Jana Naivarová: „Dobrý den pane doktore, chci se Vás zeptat, jaký máte názor na výuku hudební výchovy na našich ZŠ. Nezdá se Vám, že se trochu odbývá a tím třeba se odrazují talenti? Děkuji za názor super profesionála a přeji hezký večer.“
Dr. Michal Rataj: „dobré ráno - nemyslím, že jsem superprofesionál na hudební výchovu, v tom jsem vlastně dost amatér - sám si vzpomínám, že naše hudební výchova na ZŠ byla dost fajn, cítím (viz odpověd níže), že dnes může velmi pokulhávat... zdá se mi ale, že školy to opravdu nezachrání, musíme se v každé z našich rodin snažit o to, aby prostě hudba byla součástí našeho života... pak se budou talenty rozvíjet samy a nebude třeba chudáka kantora, který bude nucen za každou cenu ukočírovat ve třídě 30 dětí, který to zpívání vubec nezajímá...:)“
Jiří Strechaj: „Přijměte náš obdiv a poděkování za úžasný pořad o hudbě, který svoji úrovní byl jedinečný. Zdraví J.S.“
Dr. Michal Rataj: „moc díky:-)“
Naďa Suchánková: „Co je smyslem Ars Acustica ? Jaké jsou konkrétní výsledky a kdo je ještě členem? Zdraví“
Dr. Michal Rataj: „Tedy - to je na dlouhé povídání - Ars Acustica přeloženo z latiny je prostě "akustické umění", v dnešní době se to používá jako střechový pojem pro označení nejširšího kontextu současných umění, která se vyjadřují zvukem - od hudby samotné, přes nejrůznější formy elektronické hudby až po např. zvukové instalace apod. (trochu jsem se to snažil popsat v méí dis. práci, http://www.kosmas.cz/knihy/134485/elektroakusticka-hudba-a-vybrane-koncepty-radioartu/) V užším slova smyslu je to název producentské skupiny Evropské vysílací unie, jíž jsem členem a která se stará o propagaci a "animaci" současného světa akustických umění v rádiu... i proto se věnuji na ČRo 3 - Vltava pořadu Radioateliér, k němu existuje i web rAdioCUSTICA, www.rozhlas.cz/radiocustica. Info o celé skupině EBU Ars Acustica je na webu www.ebu.ch/arsacustica“
Turnovský: „Co je to absolutní hudební sluch ? Je nutný pro hru na klavír, kde se nevytvářejí tóny? Děkuji. I za kvalitní pořad!“
Dr. Michal Rataj: „Absolutní sluch je v zásadě takový sluch, v němž jsme schopni bez opory referenčního tónu určit, jakou výšku (myšleno v temperované škále) má zvuk / tón, který slyšíme. Tedy - vrznou dveře a my poznáme, že vrzly ve výšce odpovídající tonu C2. Naopak - relativní sluch je takový, kdy jsem schopni výšku jakéhokoliv tónu určit relativně k tónu jinému. Absolutní sluch je naopak někdy na obtíž, jindy má samozřejmě nesporné výhody, určitě neí zapotřebí pro to, abychom se stali výbornými hudebníky“
Dana: „Hezký den. Syn je snad nadaný pianista ale přešel na klávesy a věnuje se moderně, trochu i extravagantní a přestává ctít naše i zahraniční klasiky. Je mu 16. Co s tím dělat?“
Dr. Michal Rataj: „Nic!! myslím, že je to uplně klasický příklad privátního hudebního vývoje... Je škoda, jestli uplně rezignoval na klavít, protože na syntezátorech se špatnou klaviaturou si může hodně zhoršit techniku prstů zvyklou na klavírní mechaniku. Pokud se ale dál bude aktivně hudbě věnovat, určitě si k celému velkému pokladu dějin hudby najde tu správnou cestu... vlastně jsem sám prošel velmi podobnými zákrutami a myslím, že to vubec není na škodu...“
Věra Č.: „Pane doktore, čím je odlišná elektroakustická hudba od hudby "všedních dnů". Díky za odpověď a pěkný večer.“
Dr. Michal Rataj: „no - v dnešní době je - zdá se mi - "hudba všedních dnů" z velké části elektroakustická:))) V zásadě pojem EA hudba odkazuje do míst, kde se potkává nějaká forma technologie s hudbou a takových míst může nýt velké množství. V užším slova smyslu pak mluvíme ve smyslu EA hudby o specifických proudech posledních zejm. 70 let, kdy technologie začala vstupovat stále více do oblasti tzv. vážné hudby a začala pomáhat (a dodnes pomáhá) skladatelům sáhnout do míst, kam bych se jinak s běžnými nástroji nedostali - vyrobit uměle nový zvuk, přetransformovat zvuk akustického nástroje do jiné barvy, vytvořit prostorovou zvukovou masu, která se kolem našich uší hýbe, zkombinovat dřívé nemyslitelné do nových hudebních kvalit... snažil jsem se podobným tématům věnovat ve své dizertaci (viz odkaz níže)“
Veronika: „Je možno sehnat někde vaše skladby? Například pro tu kytaru a flétnu. Spojení těchto nástrojů je nádherné, ale neznám moc skladeb vhodných pro ně. Budu moc ráda, pokud mi dáte jakýkoliv tip. Přeji hezký večer a děkuji...!“
Dr. Michal Rataj: „ona skladba pro fletnu a kytaru teprv vzniká, je možné, že zazní v listopadu na festivalu www.contempuls.cz. Jinak - odkazy na mé skladby viz níže...“
Jaroslava: „Dobrý den, máte rád dechovou hudbu a pokud ano, tak jakou? Díky za sdělení názoru. Zdraví trumpetistka Jarka.“
Dr. Michal Rataj: „také zdravím - inu, jářku - nemám, nikdy mi to nic moc neříkalo a moc mě to nebavilo, vždycky jsem ale dost obdivoval její autory a aranžéry za to, jak dobře umí zacházet s dechovým ansámblem, což vůbec není sranda..“
dr. Válek, Praha: „DÁ SE MUZIKOLOGIE STUDOVAT NA uNIVERZITĚ TŘETÍHO VĚKU? dĚKUJI vÁM A ZDRAVíM.“
Dr. Michal Rataj: „pokud vím tak ano, resp. určitě se dala - sám jsem několik přednášek na UNI 3. věku měl, je to asi 10 let nazpět a bylo to na Praze 8“
jazzko: „DObry den, hudba je pro mne, ac pouheho posluchace a prilezitostniho spatneho hrace neco, co ovlivnuje muj zivot a smysleni o nem velice vyrazne. Pritom se muj postoj k hudbe neustale vyviji a tak se meni i hudebni vkus, pohled na svet, potazmo vse. Poslouchal jsem pop, rock, metal, nyni hlavne jazz, worl music. Nedovedu si predstavit zivot bez hudby a uprimne nerozumim lidem, kteri nic neposlochaji (a to mozna v tom lepsim pripade). Zajimalo by me, jaky byl Vas hudebni vyvoj a co si myslite ze ve Vasem zivote rozhodlo ci vyrazne ovlivnilo, ze budete delat, co nyni delate. Dekuji.“
Dr. Michal Rataj: „Hudební vývoj jde ruku v ruce s tím, jak se vyvíjí společnost, jak se vyvíjíme my všichni. Trochu začne hudební vývoj kolísat v okamžiku, kdy do něj vstoupí byznys a začne lidem říkat, co že by hlavně meli poslouchat... to už dnes asi není uplně ten případ, protože všeobecná dostupnost hudby je tak obrovská, že si každý dost pohodlně může vybrat, co chce. Myslím, že hlavně má smysl, aby každý z nás hledal takovou hudbu, která není na jedno použití, která nám umožní v různých chvílích a pokaždé jinak znovu přistoupit k nějaké skladbě, písničce, velkému dílu a znovu a zas jinak hovnímat, v-poslouchávat se do něj, rozumět mu... nechat náš vlastní mozek rezonovat jinak než před tím... O mém vývoji asi rozhodl jeden nejmenovaný pan profesor z konzervatoře, který - když mi bylo 15 a měl posoudit míru mého nadání - řekl, abych se radši vrátil do toho Písku a našel si tam nějakou kapelku, se kterou bych si tam šmidlal:-)“
Hanka Grafová (15): „Hudba je umění nebo fyzikální činnost? jaká je Vaše specifikace? Odpovíte, možná na slabší dotaz?“
Dr. Michal Rataj: „vubec ne slabší - velmi relevantní - neřekl bych tedy "fyzikální činnost" - spíš proces. Jistě že je hudba uměleckým projevem, zároven ale - hudba je zvuk, vlnění a mimo fyzikální danosti nemá smysl, protože bychom nic neslyšeli. V hudbě platí fyzikální zákony a když je nerespektujeme, naše hudba zní blbě... Hudbu bychom ale měli pak přiřadit i dalším procesům, zejména psychologickým, komunikačním, fyziologickým...“
Tomáš: „Zvuk kterého hudebního nástroje je nejblíže lidskému hlasu?“
Dr. Michal Rataj: „může to být subjektivní, z mého pohledu je to ale flétna, příčná flétna, snad její altová verze“
Katrin: „Kolik ovládáte jazyků?“
Dr. Michal Rataj: „mluvím plynně německy a anglicky, má zkouška z latiny dopadla "dobře":)“
Helena Didová: „Vážený pane doktore, škoda, že odcházíte. Moc Vám děkujeme a přejeme hodně úspěchů v náročné práci i v soukromém životě zdraví, pohodu v rodině a klid v duši....“
Dr. Michal Rataj: „díky za milá slova:)“
Tomáš: „Lze podle žánru hudby nebo jiných faktorů doporučit nastavení equalizeru přístroje?“
Dr. Michal Rataj: „já mám osobně všechny ekvalizery vypnuté... v zásadě si myslím, že když nějaká hudba potřebuje pro poslech korekčně upravovat, je prostě špatně zkomponovaná, nahraná, nebo smíchaná...“
Tomáš: „Je pravda že nevidomí mají lepší sluch?Dokážou se v prostředí orientovat podle sluchu lépe než by to dokázali zdraví lidé?“
Dr. Michal Rataj: „to je absolutně pravda. Naše smysly mají fantastickou vlastnost - čím víc je používáme, tím se stávají přesnější. Slepci zažívají jakési "prozření sluchu", jeho citlivost je taková, že dokáže zachytit zvukové momenty, kterým vidoucí lidé nepřikládají váhu, protože nejsou nuceni si je uvědomovat. Ostatně - v hudbě (zejména ve francouzské tradici) existuje svět tzv. akusmatické hudby - takové, která se programově snaží vyřadit zrak (skladby jsou reprodukován...) a apelují tak na aktivní slyšení nepodporované (či nedeformované) jakýmikoliv zrakovými vjemy“
Tomáš: „Dokážou nevidomí vnímat hudbu lépe než zdraví lidé?Rozeznají například živou hudbu od reprodukované lápe?“
Dr. Michal Rataj: „je to věc sluchové zkušennosti - obecně viz předchozí otázka / odpověd..“
Lenka, Brno: „Dobrý večer, připadá mi že rozhlasové i televizní pořady, myslím tím ty vzdělávací, ať už literární nebo hudební jsou jaksi konzumním způsobem života trošku odsunuty, nejsou tak viditelné a jejich vysílací čas není ten nej... není to škoda? Naštěstí kdo hledá najde, ale pokud nehledáte, tak vás vesměs tyto pořady nemají možnost oslovit. Jaký je váš názor? Děkuji za odpověď.“
Dr. Michal Rataj: „dobré dopoledne - můj názor je takový, že bavíme-li se o veřejnoprávních médiích, každý jeden posluchač je zodpovědný za formování "svých" veřejnoprávních médií, za která platí koncesionářské poplatky. Máte absolutní pravdu, sám vím, jaké to je, když je určitý "okrajovější" pořad odsunut do nočních hodin na úkor tzv. stravitelnějších, přičemž ale kritéria můžou být velmi problematická a určitě ne paušální... pište redaktorům, pište šéfredaktorum, chtějte, aby ČT nevypadal jako Nova a aby Český rozhlas nezněl jako Frekvence 1:-)“