Chat

doc. Pavel Kršek
Záznam chatu ze středy 14. května 2008
marie: „Náš syn byl na spánkovém EEG a díky tomu byla odhalena epilepsie,proč se epilepsie neukázala i na nespánkovém EEG?Ději za odpověd.“
doc. Pavel Kršek: „Je to docela běžné, některé formy epilepsie mají projevy na EEG především ve spánku. Rozhodně normální nález na EEG ve bdění diagnózu epilepsie nezpochybňuje, záleží na klinických projevech.“
Dagmar: „Co vše může odhalit EEG a může se využít při vyšetření blokace krční páteře,která způsobuje v noci vysoký krevní tlak a tlak do krku a ramen? Děkuji“
doc. Pavel Kršek: „Bohužel v tomto pomoci nemůže. Jde o vyšetření mozkové funkce.“
Veronika: „Co znamená zkratka EEG? Děkuji“
doc. Pavel Kršek: „Elektroencefalografie. Tj. snímáme aktivitu mozkové kůry.“
Lenka: „Dobrý den, kde se v České republice provádí diagnoza pomocí EEG? Mám obavy, že moje děti mohou mít epilepsii a chci je vyvrátit. děkuji“
doc. Pavel Kršek: „EEG je zcela běžně dostupná metoda, měl by ho mít k dispozici každý neurolog/dětský neurolog. Jiná je situace s video-EEG, což je specializované vyšetření prováděné v centrech pro léčbu epilepsie.“
Lamková: „Dobrý den, pane doktore, máte nějaké klinické zkušenosti s antiepileptickou nízkoglykemickou dietou(s vysokým obsahem tuků).Děkuji za odpověď“
doc. Pavel Kršek: „Jedná se o zvláštní formu léčby epilepsie, indikovaná je u komplikovaných forem epilepsie zvláště u dětí. Musí ji zvážit specialista v centru pro léčbu epilepsie.“
Martin: „Dobrý den, trpím migrenou již 4 roky a chodím pravidelně na EEG, nahlédnutím do lékařské zprávy jsem vyčetl, že mám nějakou vyšší reakci Hv na hranici normálu , co to prosím znamená? Děkuji za odpověd“
doc. Pavel Kršek: „Toto bude nespecifická abnormalita a přestože neznám váš případ, myslím si, že se nemusíte konkrétně tohoto zvlášť obávat a ani se nemusí nějak léčit.“
Nika: „Zdravím vás. Chci se zeptat, zda existují centra, kde se proti epilepsii očkuje. Děkuji“
doc. Pavel Kršek: „Očkování proti epilepsii bohužel neexistuje.“
Marcela: „Po EEG vyšetření mi lékařka na neurologii řekla,že to vypadá na nějakou jizvu,zda jsem neměla úraz hlavy.Předepsala mi Jarsin.Nevím,co si o tom mám myslet.Větší úraz hlavy jsem neměla.Mé potíže spočívají v tom,že občas cítím tlaky v temeni hlavy, při usínání mi hlava cuká a cítím takové jakoby nepravidelné praskání také v temeni.Vyšetření CT nic neodhalilo.Od páteře to také není.Nevím co mi vlastně je a co by mi mohlo od potíží pomoci.Potíže stále přetrvávají.Díky“
doc. Pavel Kršek: „Bohužel na základě údajů, co jste mi poskytla nemohu udělat jasný závěr. Jizva se pomocí EEG zjistit nedá, ale neznám kontext, ve kterém vaše lékařka o tomto mluvila. Zdá se mi, že problém by mohl být spíše s krční páteří, což s EEG nijak nesouvisí. Zkuste ještě někoho z neurologie konzultovat.“
alexandra: „Dobrý den,můžu se zeptat zda vaše dětská neurologie disponuje s nejmodernějšími přístroji,lze je srovnat i se světovou úrovní?“
doc. Pavel Kršek: „Mohu s opravdu klidným svědomím říci, že je plně srovnatelná. Je to zkušenost i z několika zahraničních stáží na renomovaných klinikách.“
Lucie: „Dobrý den, pokud člověk prožil epileptický záchvat, znamená to, že má epilepsii? Děkuji za odpověď.“
doc. Pavel Kršek: „Dost důležitá otázka, odpověď zní: NE. Jeden záchvat není epilepsie, epilepsie znamená opakované převážně spontánní záchvaty. Může to ale být dispozice k rozvoji epilepsie.“
Dana: „Dobrý den, pokud mám podezření, že má moje dítě epilepsii, za kým mám jít? Musím jít k praktickému lékaři, k neurologovi, nebo mohu přímo navštívit nějaké centrum s EEG? Děkuji“
doc. Pavel Kršek: „První kontakt by měl býs dětským neurologem. Má k dispozici běžné EEG a na základě kontaktu s vámi rozhodne, jaká další vyšetření jsou na místě.“
Alice: „Dobrý den.Já mám epilepsii.Neberu prážky od pěti a ted je mi 10.Záchvaty nemám jenom ve třech jsem jeden měla.chci se zeptat jestli jse to naják začne horšit když budu v pubertě??A musím běco hodně omezovat jak můžu být často na počítači a jak dlouho??Děkuji za odpověd a máte email??Kdybi mamka něco potřebovala tak abi se mohla zeptat.Děkuji“
doc. Pavel Kršek: „Bohužel neznám formu epilepsie. Ale z toho co píšete je zřejmé, že jde nejspíše o nezávažnou formu. Riziko recidivy si ale takto bez informací netroufám určit. Zda hraní na počítači ano či ne je zase věc související s povahou epilepsie. Měl by to vědět ošetřující neurolog.“
Karin: „Dobrý den,můj syn narozen 1997.Měl epilepsii v roce 2002,po dvou letech mu byla vysazena medikace,vrátila se v červnu r.2007,od ledna 2008 je bez záchvatu,medikaci má Topamax 150-0-150,neurotop 300mg 1-0-1.Také měl kontrolní EEG.A chtěla bych se zeptat jestli epilepsie v budoucnu bude pokračovat.Děkuji“
doc. Pavel Kršek: „Nedokážu říct, neznám povahu epilepsie. Léky co berete jsou zřejmě na "ložiskovou" epilepsii. Konultujte některé centrum pro epilepsii, pokud by se záchvaty dále objevovaly.“
martin: „dobry den chtěl bych se zeptat jestli je epilepsie dědičná????“
doc. Pavel Kršek: „V drtivé většině případů NE.“
martin: „Dá se na eeg najit nador v hlavě???? nbo ne??,“
doc. Pavel Kršek: „Jen vyslovit podezření, diagnóza se udělá CT nebo MRI.“
Karin: „Ještě bych se chtěla zeptat jestli má vliv epilepsie,když můj syn prodělal medingitídu ve 4,5 měsících(zánět mozkových blan),dnes mu je 10,5let.Děkuji“
doc. Pavel Kršek: „Asi se ptáte zda po meningitidě může dostat záchvaty. Naštěstí to není časté, ale existují případy, kdy ano - to je po těžších infekcí, např. s bezvědomím.“
Jana V.: „Dobrý den. Epilepsie se nedá vyléčit, co je tedy vlastně cílem, když u někoho toto onemocnění diagnostikujete? Děkuji za odpověď.“
doc. Pavel Kršek: „Opravdu těžce se mýlíte. Ve 2/3 - 3/4 případů se epilepsie úspěšně léčit dá. Proto veškerou diagnostiku podnikáme.“
Lída: „Dobrý den, jsem téměř čtyři roky epileptička, dva roky bez záchvatu. Plánuji otěhotnět. Měla bych být pod stálou kontrolou specialisty, nebo žádné nebezpečí nehrozí? Děkuji.“
doc. Pavel Kršek: „Záleží na tom, jestli berete antiepileptika nebo ne. Každopádně těhotenství je i při léčbě antiepileptiky, i při aktivních záchvatech možné. Je ale vhodné najít skutečného specialistu, který se v problematice vyzná. Např. v Praze Dr. Zárubovou z Neurol. kliniky IPVZ v Krči.“
Magdalena: „Dobrý den! Můžete mi, prosím, sdělit, co je to atypický beta záznam? Měla jsem ho na eeg? Vyšetření jsem nedokončila. Souvisí to s tím, že jsem tetanička a mimo jiné odvykám z neurolu? Děkuji a příjemný den!“
doc. Pavel Kršek: „Je to pravděpodobné. Není to nic vážného.“
Jana: „Dobry den, od mala jsem po autonehode sledovana na EEG, krom delta vln, ktere mi nepusobily potize, trpim pouze na migreny. Po porodu cisarskym rezem mi anesteziolog spatne pichnul do zad - samovolne mi vykopla noha. Od te doby mam caste vystrelovani elektrickeho vybojez oblasti pod krkem, smerem do hlavy. Je to neprijemne az bolestive. Nevite o co by se mohlo jednat? Na EEG jsem po porodu jeste nebyla. Dekuji.“
doc. Pavel Kršek: „Zdá se mi, že s epilepsií a tedy EEG to asi nesouvisí, ale neznám váš případ, těžko mohu něco blíže komentovat.“
Tereza: „Jaké příznaky má epilepsie kromě epileptických záchvatů? jak lze teda poznat tuto chorobu?“
doc. Pavel Kršek: „Jde hlavně o záchvaty. Někteří pacienti mohou mít problémy i mezi záchvaty, to není pravidlo. Diagnoza je na základě klinických příznaků, nikoli z EEG nálezu.“
Karolína, Brno: „Pane docente, nyní již 15-ti měsíční dcera od 3 měsíců trpí afektivními záchvaty , v závislosti na bouchnutí či při vzteku,které přecházejí až do prekolapsového stavu - přestane dýchat, modrá. Tento stav trvá tak do minuty a asi tak 5x do měsíce. Křeče se u ní zatím neobjevily. Neurolog nasadil zatím jen vit. B6. Myslíte, že by se u ní mohla projevit epilepsie nebo tyto záchvaty samy odezní? Měla by být vyšetřena na EEG? Děkuji.“
doc. Pavel Kršek: „Nemělo by to s epilepsií souviset. Záleží na EEG nálezu. Cílená léčba na afektivní záchvaty není, přejdou s věkem.“
Eva Čechová: „Jaké jsou další indikace chirurgické terapie epilepsie kromě epilepsie nereag. na terapii? Jedná se jen o solitární ložiska ve vhodných, přístupných oblastech, nebo mohou být ložiska i mnočetná? Existuje nějaká věková hranice? Díky za odpověď.“
doc. Pavel Kršek: „Věková hranice není. Většinou operujeme nemocné s jedním ložiskem, ale existují i výjimky.“
Králová: „dobrý den, mám 15tiletého syna s DMO,v 6ti letech měl jeden epizáchvat , bral 2roky Depakine. Od, té doby již nikdy záchvat neměl. Teď mu začíná puberta,bojím se aby se mu epilepsie nevrátila. Je to možné? Děkuji“
doc. Pavel Kršek: „Vyloučit to nemohu, ale snad je to méně pravděpodobné. Vzhledem k diagnóze DMO je ale potřeba pečlivě rozhodnout, zda léčit antiepileptiky. To nemohu takto rozhodnout.“
Jana: „mám měsiční holčičku a občas se stane, zpravidla, když jí probudím, že zčervená, strne a má obrácená očíčka vsloup. Trvá to asi 5 vteřin a pak se uvolní. Může to být epilepsie?“
doc. Pavel Kršek: „Opravdu těžko říct. Pravděpodobnější je, že ne. Ale máte-li vážné pochybnosti, nechte vyšetřit EEG.“
Jana V.: „Ještě doplnění, znamená to, že pokud je můj kamarád epileptik, může se úplně vyléčit? Nebude brát žádné léky, nebude mít záchvaty, prostě nic? Děkuji“
doc. Pavel Kršek: „Záleží na typu epilepsie. Nelze to vyloučit, ale prognózu musí stanovit oš. neurolog.“
Klaudie S., Praha: „Dobrý den, nejmenoval jste videoEEG monitor.jednotku Fak.nem.Na Bulovce. Proč? Díky, Klaudie, Praha“
doc. Pavel Kršek: „Sorry pokud jste odtud, mluvil jsem o centrech pro epilepsie, nikoli o video EEG monitorovacích jednotkách a neřekl jsem přímo, že jde o terciální centra, nebyl v tom úmysl.“