Chat

Filip Grygera
Záznam chatu z úterý 24. dubna 2007
Šmídová Marcela: „Dobrý den, je povolení nutné i když studnu užíváme jako užitkovou? Záchod, koupelna, zahrada...“
Filip Grygera: „Ano, povolení je nutné. Nezáleží na účelu, ke kterému vodu budete používat.“
Ro2: „Dobrý den“
Filip Grygera: „Dobrý den i vám.“
Katka: „Od jakého roku se nemusí studny platit“
Filip Grygera: „Studny se nemusí platit vůbec.“
Radová Romana: „Dobrý den,kde mi povolení vydají? Stav.pov.máme.“
Filip Grygera: „Na vodoprávním úřadě - většinou odbor životního prostředí radnice nějaké větší obce, například kde je také stavební úřad nebo odobr sociálního zabezpečení.“
Lenka z Prahy: „Dobrý den. Vlastním nemovitost, kde je studna starší 55 let. Používá se pouze na zalévání zahrady, ale objekt je pronajímám. Je nutné se o to zajímat (někde to hlásit) nebo je vše v pořádku?“
Filip Grygera: „Pokud objekt pronajímáte, není to individuální zásobování domácnosti. Pokud máte povolení na odběr vody, musíte si ho nechat prodloužit, protože přestane na konci roku platit. Pokud ho nemáte, musíte si o ně v každém případě zažádat.“
Dan: „Dobry den, chtel bych se zeptat zda se tato povoleni tykaji i vodnich jimek. Delali jsme ji na ohlaseni zhruba pred peti lety. Dekuji Dan“
Filip Grygera: „Nevím, co máte přesně na mysli. Pokud je to jímka pouze na dešťovou vodu, musí být dobře izolovaná, aby voda nepronikala dovnitř ani ven. Pokud máte na mysli jímku u pramene, je to typ studnu, a povolení potřebujete.“
Martin Ritter: „Kde se o povolení žádá.“
Filip Grygera: „Na vodoprávním úřadě, to je odbor životního prostředí na nejbližší větší radnici.“
Andrea Novotna: „Dobry den.My sme kupili domek,ktery je z roku 1900.majitele pred nami to koupili v r 1967 a studna tady uz byla.neni zadna dokumentace z jakeho roku studna je.co mame delat v tomhle pripade?“
Filip Grygera: „Můžete pátrat v různých dokumentech, například starých mapách, kupní smlouvě, ptát se pamětníků, zda je studna starší než z roku 1955. Pokud ale nic nezjistíte, nemusíte nic řešit. Dobré je zjistit stáří studny jen pro případ kontroly (velmi malá pravděpodobnost), anebo pro případ, že byste nemovitost prodávali. Důkazem může být i vaše čestné prohlášení.“
Radka z Turnova: „Dobrý den,zajímali by mne co máme dělat, když máme studnu, která je na cizím pozemku, není k ní žádné povolení a byla postavena po roce 1955, odebíráme z ní vodu k užívání v domácnosti. Poraďte mi prosím co s tím. Děkuji“
Filip Grygera: „Měli byste mít povolení k čerpání vody, zažádejte si o ně na vodoprávním úřadě. Pokud jste studnu budovali vy, i stavební povolení. Obojí vydává vodoprávní úřad. Dejte o tom vědět i majiteli pozemku.“
Radek z Vysočiny: „Dobrý den, mám povolení odběru podzemních vod a stavbu studny z roku 1987 pro roddinný domek. Není zde uvedeno na jak dlouho je platné. Je potřeba něco dělat.“
Filip Grygera: „Pokud délka platnosti není uvedena, platí tak dlouho, dokud to nějaká novela vodního zákona nezruší. Teď nemusíte dělat vůbec nic, pokud ovšem studna slouží pouze domácnosti. Jestliže podnikáte a k tomu využíváte i vodu ze studny, musíte si povolení nechat prodloužit.“
Jirmanová: „Dobrý den,máme biologickou ČOV kolaudovanou v červnu 2006,je nutné žádat o povolení k vypouštění odpadních vod?Děkuji“
Filip Grygera: „Určitě, povolení potřebujete. Pokud ho již máte, musíte si ho do 1. července nechat prodloužit.“
Michaela Krejčíková: „Vlastním rodinný domek,kolaudace 1975, v kolaudačním rozhodnutí je uvedeno: zásobování vodou z vlastní studny, odpad do vlastního septiku s přepadem do místní kanalizace. Musím žádat o povolení?“
Filip Grygera: „Vaše kolaudační rozhodnutí se dá považovat za platné i pro studnu a septik. Musíte si však zažádat o povolení k odběru vody ke studni a povolení k vypouštění odpadních vod k septiku.“
Pavel z Prahy: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je průzkumný hydrologický vrt o průměru 150 mm ze kterého odebírám vodu u chaty považován za studnu. V roce 1995, tedy v době vzniku, žádné povolení dle zhotovitele nebylo zapotřebí. Děkuji“
Filip Grygera: „K průzkumnému vrtu povolení není třeba, avšak pokud z něj pak chcete čerpat vodu, musíte si zažádat o stavební povolení a povolení k odběru vody.“
Zdenek Brandejs: „Je možné povolit stávající stav odvádění odpadních vod u septiku s trativodem do vlastní zahrady s ohledem na stáří, fyzický a hlavně finanční stav majitele? Kanalizace v obci není.“
Filip Grygera: „Finanční situace ani fyzické předpoklady majitele bohužel v povolování nehrají žádnou roli, dá se ale předpokládat vstřícnější postup ze strany úřadů. Doporučuji se na to zeptat na příslušném vodoprávním úřadě. Záleží opravdu na tom, v jakém stavu septik je.“
Alena z Příbrami: „Dobrý den, na chalupě máme odpad vody vyveden do menší jímky před vraty. Po naplnění voda vytéká na cestu. Je to tam takto řešeno od dob, kdy se ve vesnici rozvedl vodovod (50 léta). Do dvou let by tam měla být kanalizace. Může nás za toto někdo pokutovat a chtít abychom zakoupili jímku? Wc je tam chemické a nikam se tam nevylévá. Děkuji za radu.“
Filip Grygera: „Pokud voda opravdu vytéká na cestu, mohlo by to někomu, například sousedovi, vadit. Pokud by si na vás stěžoval a poté na vás přišla kontrola, můžete dostat pokutu. Jímku byste po naplnění měli nechat vyvážet.“
Marie z Ostravska: „Dobrý den, jaké dokumenty budu potřebovat doložit k žádosti na odběr vody?Budou muset být např. notářsky ověřené?“
Filip Grygera: „Pokud chcete žádat o povolení, předpokládám, že je studna mladší než z roku 1955. Pak je nutných dokladů několik, mimo jiné mapový podklad se zakreslením studny, případě hydrogeologický posudek. Na opravdu nutné doklady se zeptejte na příslušném vodoprávním úřadě, protože požadavky úředníků se mohou lišit. Notářské ověření asi nutné nebude.“
RNDr.Šupáková, Brno: „Dobrý den, prosím o informaci, jak postupovat v tomto případě: studna v chatové oblasti, zbudovaná v r.1957 za účasti 5 chatařů, studna je na pozemku jednoho z nich. Kdo žádá o povolení a jak se účastní ostatní spolumajitelé? Děkuji za odpověď“
Filip Grygera: „To záleží na dohodě. Nejjednodušší možnost - o stavební povolení i povolení k odběru vody žádá jen ten, na jehož pozemku se studna nachází. Smluvně pak ostatním přenechá právo také čerpat vodu.“
Marie Bílková: „Povolí mi vodoprávní úřad vypouštění odpadních vod do vod podzemních ze septiku, když hladina podzemní vody v regionu se pohybuje v hloubce cca 1,5 m pod terénem a zákon říká že toto vypouštění lze povolit pouze vyjímečně?“
Filip Grygera: „To opravdu záleží na příslušném vodoprávním úřadě. Spíše než výška hladiny podzemní vody rozhoduje stav vypouštěné vody po přečištění.“
Petra Míková: „Dobrý den. Mám v rodinném domku malou provozovnu. Při rekolaudaci na provozovnu mi nebylo vydáno žádné povolení k nákladání s vodami. Musím nyní zajít na úřad a zažádat o toto povolení? Děkuji.“
Filip Grygera: „Ano, měli byste ho mít.“
Dominika l.: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda musíme hlásit studnu z roku 1913,máme tam čerpadlo a užíváme vodu pro domáctnost.Museli jsme měnit skruže z důvodu stáří studny.Děkuji“
Filip Grygera: „Povolení k čerpání vody nepotřebujete, ale stavební povolení ano.“
Veronika z Hrdace: „Dobry den. Koupili jsme domek v roce 1999, studna uz u neho byla, vystavena pred rokem 1950. Zadne dokumenty k ni nemame. staci tedy dodatecne zazadat o stavebni povoleni a odber vody? Vodu vyuzivame pro potreby domacnosti.“
Filip Grygera: „Povolení k odběru vody nepotřebujete, stavební povolení dodatečně ano.“
D. Dvořák, Ostrava: „Dobrý den, četl jsem, že všechny septiky budou muset být vybaveny čističkou. Co je na tom pravdy? nebudou existovat žádné vyjímky? Čističky přece mají stát 40-60.000 Kč, což je neúnosně mnoho. Děkuji za odpověď.“
Filip Grygera: „Nemusí být vždy čistička, jsou i levnější možnosti, jako zemní filtr nebo kořenová čistírna. Ale i tak počítejte s náklady v desítkách tisíc.“
Martin Ritter: „A jak je to ze studánkou u cesty. O povolení na ni musí žádat obec, když je na obecním pozemku ?“
Filip Grygera: „Studánek se povolení netýká.“
Veronika z Hrdace: „jeste otazka, u domu mame i zumpu, kterou vyvazime za pomoci soukromnika.Zmeni se od cervence podminky pro vyvazeni obsahu zumpy?“
Filip Grygera: „Nezmění si nic, podmínky pro vyvážení jsou stále stejné, člověk který to provádí, k tomu musí mít oprávnění.“
Honza z Vysočiny: „Dobrý den, mám takový malý dotaz co dělat když jeden ze sousedů vypouští odpad z odpadní jímku do kanálu a potom to teče do řeky a když mu řekneme že to je hrozný puch, tak on řekne že to není od něj že nic nevypouští, ale my víme že ano. Vypouští to hlavně v noci, když není možné nikoho k tomu zavolat, pak to pročistí vodou u sebe a je to. Poraďte jak na něj? Děkouji za odpověď.“
Filip Grygera: „Můžete si na něj stěžovat, a to buď na vodoprávním úřadě, tedy odboru životního prostředí na radnici v nejbližším větším městě, anebo na pobočce České inspekce životního prostředí, ta bude sídlit zřejmě v bývalém okresním městě - ale nikoliv na radnici. Úředníci z jednoho či druhého úřadu by měli problém zkontrolovat a poté sousedovi případně dát pokutu a vypouštění mu zakázat.“
Daniel Dressler: „Dobrý den. Vlastním rodinný domek stáří cca 100let. Objekt byl od počátku vybaven studnou. Ta se ovšem v roce 1955 v rámci parcely přesunula cca o 25 metrů jinam. Je potřeba takovou studnu přihlásit či tato skutečnost nehraje žádnou roli a studna se bere jako původní?“
Filip Grygera: „Studna není krabice, kterou můžete jen tak přesunout. Pokud je teď někde jinde, jedná se o jinou studnu, než byla ta původní.“
Hamrova: „Studnu mame 15 let, ale bez povoleni. Kolik me bude toto povoleni stat ? Voda je uzitkova, neni pitna. Dekuji“
Filip Grygera: „Povolení k odběru vody je zdarma, stavební povolení stojí 300 korun. Úřad k tomu může vyžadovat hydrogeologický posudek, který stojí 1000-5000 korun.“
marie.kou@volny.cz: „Pozemek i se studnou jsme koupiliv r.1977 pro stavbu řadových domků. Studna na tomto pozemku byla kopána za první republiky. Podle našeho názoru povolení není potřeba. Je náš názor správný? Děkuji Koudelová“
Filip Grygera: „Měli byste mít v ruce doklad - povolení ke stavbě studny. Povolení k odběru vody nepotřebujete.“
Honza z Vysočiny: „No jo, ale jak to zjistí ten úřad když to on vypouští v noci a druhý den je vše čisté ?“
Filip Grygera: „Soused by měl úřadům dokázat, jak odpadní vodu vypouští.“