Chat

Eva Bobůrková
Záznam chatu ze čtvrtka 9. listopadu 2006
IGI: „jakou instituci by mel clovek vystudovat aby se mohl zabyvat tim ci se zabyvate vy“
Eva Bobůrková: „Jestli myslíte téma homosexuality, tak tím se dnes zabývají genetici, molekulární biologové, endokrinologové, evoluční biologové, sociologové - každý k tomu máco říci. Pokud se ptáte na všechna témata, se kterými přicházím do Sama doma, pak musím říci, že na vzdělání asi nezáleží - neboť jsem studovala ekonomii. Zelený je strom života...“
IGI: „a jake je vlastne tema? stihl sem jen to ze jeden ze 3 bratru bude GAY“
Eva Bobůrková: „Tématem dnešního povídání je: Jaké jsou příčiny homosexuality a nový výzkum na toto téma.“
Michal Novák: „Je v současné době léčitelná homosexuální orientace?“
Eva Bobůrková: „Pakliže platí, že homosexualita je vrozená, pak také platí, že je neléčitelná. zastánci názoru, že silnou roli hrají i sociologické faktory, tedy vliv prostředí však budou možná jiného názoru.“
Kristýna: „Jak mám poznat u člověka že je homosexualní orientace?“
Eva Bobůrková: „Asi se to nejlépe pozná podle toho, po čem touží, jaké má sexuální fantazie, sny...“
Michal Novák: „Slyšel jsem, že se dá léčit homosexualita, ale jen dočasně, vyléčit se nedá, můžete mi ještě odpovědět prosím na tuto otázku? Děkuji.“
Eva Bobůrková: „Nejsem lékař, já pouze sleduji výzkumy na toto téma, možná byste se měl pro konkrétnější odpověď obrátit na sexuologa.“
RAINMAN: „Které tvrzení je správné? Čím větší počet starších bratrů, tím větší pravděpodobnost, že se narozený kluk narodí jako gay. nebo Čím větší počet starších bratrů, tím větší pravděpodobnost, že se z narozeného kluka stane po nějakém čase gay.“
Eva Bobůrková: „Výzkum, o kterém budu hovořit, právě tu druhou možnost vyloučil. Tedy - čím víc starších bratrů, tím věší pravděpodobnost, že se kluk narodí jako gay.“
Petr Šimánek, Branická 294/100, Praha č, 14700: „Dobrý den, chci se zeptat v jakém věku se dá rozpoznat že kluk bude homosexuál, dá se to rozpoznat už u detí nebo až v puberte.“
Eva Bobůrková: „Myslím; že se to dá poznat až podle prvních erotických tužeb, snů a fantazií, u dítěte patrně nebude orientace rozpoznatelná. Ale jak říkám, nejsem lékař, sexuolog by odpověděl přesně.“
Michal Novák: „Já sám jem homosexuál, byl jsem na PPG vyšetření a tam mi řekli, že jsem bisexuál, stejné vzruchy na muže i ženy, ale prý záleží, na co se dám, co mě víc přitahuje. Spokojí te se Vy s takovým názorem?“
Eva Bobůrková: „Pokud vám to řekli odborníci, asi vědí, o čem mluví. Pokud chcete, aby vám někdo v tom rozhodnutí pomohl, myslím, že by to měl být sexuolog či psycholog.“
Eva: „Dobrý den. Je mi 32 let a jsem doma na mateřské dovolené s dvouletým synem. Nikdy jsme neměla homosexuální sklony, ženy nikdy nebyly objektem mých tužeb a snů. Ale v průběhu těhotenství se to změnilo. Je možné, že hormonální změny v těhotenství můžou ovlivnit (neříkám změnit) sexuální orientaci? Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.“
Eva Bobůrková: „Hormonální změny v těhotenství jsou velmi výrazné, ale homosexuální orientace je podle mne dána již dříve. nenapsala jste také, jak je to u vás dnes, poté, co hormonálnítěhotenská bouře odezněla.“
Michal Novák: „V současné době je u nás zažitá hodnota 4% homosexuálů, platí to ještě pořád, anebo je jich už daleko víc? Jsem z Brna a zdá se mi, že je tady homosexuálů (a nejen tady, ve velkých městech obzvlášť) hodně, nebo je to jen tou velkou koncentrací lidí?“
Eva Bobůrková: „Ta slavná čtyři procenta jsou jen takový průměr, jinak se liší údaje o procentu homosexuálů v populaci od 1 až po 10 procent. Vědci sami říkají, že je těžké podíl gayů v populaci určit, nebo´t je těžké rozlišit homosexuální orientaci od homosexuálního chování, v roce 1998 v Kanadě dokonce za homosexuála v nějakém stupni se označilo více než 15 procent mužů (a za výhradně homosexuální 5,3 %).“
Kristýna: „Když člověk zjistí že je homosexuál a už spoustu let žije v manželství, jak by se měl zachovat?“
Eva Bobůrková: „To je těžké říci, protože možností je více a těžko soudit, která je správná. Snažit se nerozbít manželství a potlačovat homosexualitu? Nebo ukončit manželství a žít podle své orientace? Netroufám si říci, která možnost je správná, v životě určitě lidé volí obě a ještě mnohé další možnosti. Rozhodně by mne zajímal názor odborníka - sexuologa na můj konkrétní případ.“
RAINMAN: „Definice pojmu homosexuál: Ten, kdo sex s osobou stejného pohlaví prožívá intenzivněji než s osobou opačného pohlaví. Z čehož vyplývá, že pokud muž prožívá slastné pocity při souloži s jiným mužem, ještě to neznamená, že je gay.“
Eva Bobůrková: „Samozřejmě je rozdíl mezi čistou homosexualitou, kdy člověka vzrušuje jen stejné pohlaví a mezi homosexuálním chováním, kterého se dopouští mnohem více lidí.“
ilona.n@email.cz: „Dobrý den, myslíte si, že je vhodné, aby lesbický pár měl dítě? Bude to mít vliv na vývoj dítěte? Já sama si myslím, že ne, ale takových lidí jako já je málo v mém okolí. Znám takový pár a myslím si, že dítěti nic chybět v životě nebude. Děkuji za odpověď“
Eva Bobůrková: „Opět musím říci, že asi neexistuje jednoznačná odpověď, spousta lidí si myslí, že ano, spousta, že ne. Pokud se ptáte mne konkrétně, já za sebe musím říci, že dítěti, které bude vyrůstat se dvěma ženami, bude chybět mužský vzor - ale stejně tak je pravda, že se rozvádí polovina manželství a pak mužský vzor často chybí také...v tomto případě je asi dobré alespoň dopřát dítěti častý styk s dědečkem, strýcem, kamarádem,zkrátka nějakým mužem, aby to pro něj nebyl zcela neznámý svět.“
Adam: „Může být homosexualita dědičná?“
Eva Bobůrková: „Ano, do jisté míry vědci prokázali, že dědičnost hraje také roli. Ale faktorů, které rozhodují o homosexuální orientaci, je více, včetně vlivů hormonálních, o kterých byla řeč.“
Adam: „Může být homosexualita dědičná?“
Eva Bobůrková: „Nikoli a proto jsem už několik tázajících na sexuologa odkázala.“
Roman: „Dobrý den, zaplaťte si prosím kurz rétoriky, Vaše vyjadřování je otřesné.“
Eva Bobůrková: „Pokud já vím, i toto hledisko vědci zkoumali, a došli k výsledku, že homosexualita se vyskytuje stejnou měrou v rodinách tzv. normálních.“
Petra: „Dobrý den, chtěla sem se zeptat jestli de homosexualitu zjistit i v pozdějším věku, třeba ve 40letech??...děkuji za odpověď...“
Eva Bobůrková: „Omlouvám se, nemohu vámdát kompetentní odpověď, myslím, že by vám poradili v každé sexuologické ordinaci.“
petr: „z čeho usuzujete že má vliv kolik kdo má bratrů mnoho mých znamých je z několika surozenců mužů a přesto nejsou 4% spíš je to myslím porucha v chování“
Eva Bobůrková: „Dobrý den, já neusuzuji, já jen mluvím o vědeckém výzkumu, který probíhal v Kanadě. Každopádně jsem říkala, že je větší pravděpodobnost, ale to v žádném případě neznamená, že každý mladší bratr bude homosexuál, to v žádném případě!“
Kristýna: „Myslíte si že zákon o registrovaném partnerství pomohl homosexuálům v podvědomí heterosexuálních lidí?“
Eva Bobůrková: „Já myslím, že předsudků stále ubývá, ale část veřejnosti popudila možnost uzavírat sňatky, ale je to jen můj dojem novinářky.“
Michal: „V chatu jste odpověděla komusi, koho označili bisexuálem, že je to možné. Od jakéhosi sexuologa jsem kdysi slyšel, že neexistuje bisexuálné orientace, ale jen bisexuální chování. Jak to tedy je? Jedná se o nějaký nový objev vědy? :-)“
Eva Bobůrková: „Ne, rozhodně ne a já rozhodně nejsem odborník na sexuální chování a orientaci, já jsem novinářka, která píše o vědě, takže samozřejmě dávám za pravdu sexuologům a jakékoli dotazy tohoto typu by měli diváci a divačky směřovat skutečně na odborníky v sexuologických poradnách, ne na mě.“
Alena: „Zdravim Vas Evo, do sesteho mesice tehotenstvi jsme neznali pohlavi naseho ditete, nejak podvedome jsem ale touzila po holcicce. Ted vime, ze se nam narodi chlapec a mne zajima zda to (ze jsem tozila po holccice) muze mit vliv na jeho budouci orientaci. Doufam, ze Vam ma otazka nepripada hloupa. Dekuji za odpoved.:o)“
Eva Bobůrková: „nebojte. nemůže.“
Petr: „Ten pruzkum je delany v jakych zemich?Zajimalo by me, zda totez plati i v Oriente, kde cim vice muzskych potomku-tim vetsi pycha pro rodicku..“
Eva Bobůrková: „Výzkum dělali kanadští vědci, šéfem týmu je poměrně renomovaný psycholog Anthony F. Bogaert, bohužel te´d nevím, na které univerzitě působí, ale ve vyhledávači na internetu byste určitě jeho studii našel.“
KLÁRA: „KDYŽ JE MI HODNĚ ŠPATNĚ A JSEM V 9MASÍCI TĚHOTENSTVÍ A ZA 3 DNY MÁM PRVNÍ TERMIN MÁM JET UŽ DO PORODNICE?“
Eva Bobůrková: „Vy mi dáváte dotaz, jako bych byla lékař - a to já nejsem. Jem ale matka a jako taková vím, že signálem pro odjezd do nemocnice bývá četnost kontrakcí. nejlíp uděláte, když zavoláte do porodnice a poradíte se - a nebo se tam rozjeďte, v nejhorším vám řeknou, že máte ještě čas.“