Chat

Chováme kočičku

MVDr. Zdeněk Ošmera

Záznam chatu ze středy 14. června 2006

V.Navrátilová: „Máme 13 letého kocourka , který je na nás velmi závislý. Před 3 měsíci se nám narodil chlapeček. Kocourek to nese velice špatně a často zvrací šťávy. Snažím se mu hodně věnovat, hladit ho. ale on vyžaduje pozornost právě, když se věnuji synovi.Prosím o radu co máme dělat?“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „To co popisujete je vcelku normální projev v chování u koček. Jisté je, že nesmíte podléhat "zlovůli" kocoura. On se musí přizpůsobit. To, že zvrací ovšem není častý příznak tohoto problému. Spíše se bude jednat o jiný problém, např. onemocnění ledvin.“

Markéta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohou mít kočky a psy stejné oční onemocnění?“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „ano“

Iva Mlaskačová: „Dobrý den, moje kočka měla 2 pijáky. Hned jsem jí je vytáhla, ale udělaly se jí v těch místech jakési bulky, které vůbec nemizí. Kočka má sníženou imunitu a je jí 8 let. Děkuji za odpověď.“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „často stačí běžná desinfekce, když se problém nebude lepšit po několik dní navštivte veterináře“

Lenka Praha 10: „Prosím, co dělat, když kocourka štípne vosa do čumáčku /pořád je venku loví/ ?“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Tento problém vyskytuje velmi zřídka, a jeho třeba řešit podle závažnosti příznaku. Při mírných příznacích pouze chladivý obklad, při rozsáhlém otoku je někdy třeba vyhledat veterináře.“

Kubínová Božena Mšecké Žehrovice 54 27064: „mám kočičku které je už 12 let nikdy nebyla nemocná ale poslední dobou se mi zdá že hubne i když jí stejně jako vždy a tasemnici ani červíky nemá“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „U starších koček bývá takto často vyjádřeno onemocnění ledvin. Nemusí to být ono, ale to by v každém případě měl posoudit váš veterinář.“

Eva Holečková, Strakonice: „Hezký den pane doktore, mám doma dvou ročního kocourka, který nešťastnou náhodou letos přišel o levé oko. Brzy na jaře jsem ho odčervila. Avšak je neustále hubený a má propadlý bříško. Do toho má nepříjemné záchvaty kašle. Slyšela jsem o nemoci, při které se červi dostávají do plic.Může se jednat o tuto nemoc? děkuji předem za odpověď a přeji pěkný den“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „životní cyklus škrkavek probíhá přes plíce, takže pravděpodobně máte na mysli tuto parazitozu. Běžné odčervovací programy, však tuto chorobu zvládají. Ve vašem případě se pravděpodobně bude jednat o jiné onemocnení. Určitě kontaktujte veterináře.“

Olina: „Naš kocour měl tasemnici a byl na nás zlý,může to být jeden z důvodů proč se takto choval?“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „pravděpodobně ne.“

Markéta: „Feně se objevují třetí víčka. Někdy večer oko nemůže skoro otevřít. Veterinář nám dal mastičku.. Když ji aplikuju, druhý den je oko zase skoro v pořádku. Nemůže se jednat o alergii? Začalo se to objevovat v dobnu.. A něco podobného se teď začalo objevovat i u kočky.. Může to spolu souviset??“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Je třeba vyšetřit oči vašeho pejska u spec. vet. lékaře oftamologa. Na naší klinice je to Dr. Andělová. Zavolejte jí a objednejte na tel. 241714358“

Pavlína: „Dorý den, jak je toxoplazmóza nebezpečná pro člověka? Dcera ve 12 letech ji prodělala silněji než je prý normální. Teď je jí 21 let, může to mít nějakou odezvu do budoucna? Děkuji“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Toxoplazmoza je onemocnění, které může způsobit u člověka i váýné problémy, ale stává se to jen vzácně u lidí, kteří mají zároveň i jiný problém. Myslím, že pro vaši dceru je to již vyřešený problém.“

menge: „Jak léčit kočičí leukemii?“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „kočičí leukemie se léčí symptomaticky tzn podle příznaků, ale nedá se vyléčit a po nějaké době končí smrtelně.“

Terez: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, proč se říká, že když leží těhotné ženě kočka na břiše a nebo i přešlapuje, že bude mít poškozené dítě. Je to pověra nebo ne a pokud ano, z čeho vznikla. Díky za váš čas.“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „nevím z čeho vznikla, ale jistě je to pověra.“

Hana: „Náš 10ti letý kocour vyzvracel asi 10cm dlouhou "žížalu"bílé barvy snad článkovou.Dále se mu občas na ocase objeví bílý hýbající se článek.Ve svém pelíšku měl tyto články zaschlé.Tabletu na odčervivění již dostal.Nijak extrémě nehubl a jedl také normálně.Díky“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Váš kocour má tasemnice i škrakavky.“

Petra: „Dobrý den,pane doktore.Nase kocka, ktera k k nam zabehla uz jako rocni, je porad polodivoka je zla na sve "deti" (dvou rocni kocour a rocni kocicka), vsichni jsou vykastrovani.Co s tim?“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Pravděpodobně soutěží o vaši přízeň. Jistě je velmi labilní, proto je vhodnější je od sebe oddělit.“

Olina: „Pane doktore,nevíte jak předejít tasemnici?“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Pravidelně odblešovat, snažit se předcházet pozření hlodavců, či jiných drobných obratlovců.“

Robert: „Kolik se kočka průměrně dožije let?“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „průměrný věk kočky v ČR je 7 roků.“

Ilona Šeráková: „dobrý den, máme doma kočku domácí, stáří 4 roky, kastrovaná,zvyklá pouze v bytě. Čekáme za měsíc narození potomka a tak bych chtěla znát váš názor na soužití kočky a novorozeněte. Nehrozí nějaká rizika? co alergie? děkuji Šeráková“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Mám 2 děti staré 2,5 a 0,5 roku a kocoura máme již 6 roků. Nevidím v tom problém.“

J.Kyselova@seznam.cz: „Máme kocoura 3-letého s delší srstí, který má volný pohyb venku. Letos na jaře nám začal utíkat, pravděpodobně za kočkami. Vzhledem k tomu, že ho často nevidíme, tak mu starší srst splstnatěla a má na těle jakési "brnění". Tam, kde se mu ten krunýř trhá, trhají se mu i spodní chlupy, takže skutečně nevypadá pěkně a asi ho to i trápí. Bohužel se doma objevuje pouze večer a v noci, nakrmí se, trochu pomazlí, pospí a zmizí. Jak mu můžeme pomoci? Děkuji za odpověď.“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Nejlépe je ho ostříhat.“

Olina: „Naš kocour měl tasemnici a byl na nás zlý,může to být jeden z důvodů proč se takto choval?“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Pravděpodobně to není ten důvod.“

slečna Jana: „Co mám dělat, když se kočka dusí? Děkuji za odpověď“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Utíkejte k veterináři i s kočkou.“

Marie: „Dobrý den.Mám kocourka.Má rok,nechali jsme ho vykastrovat.Asi za měsíc a půl mu začala vypadávat srst za uchem velihosti kola o průměru zhruba tak 4cm.Máma mu na toto místo začala kapat hojivé kapky.Začalo se mu to spravovat.Dnes to má už o hodně lepší.Proč toto vypadávání srsti vzniká? Děkuji za váš čas.S pozdravem Marie.“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „To co popisujete není normální po kastraci a pravděpodobně to s kastrací nijak nesouvisí. O alopeciícch( vylysalosti ) byly popsána stohy papíru a nedá se po chattu stanovit příčina vašeho problému.“

3vodicko@seznam.cz: „Dobrý den.dotaz.naše 15měsíční holčička ohutnala na písku část písku,kde byl výkal od kočky hroyí jí nejaká infekce.kočka je zdravá a kontrolovaná patří našim známím je ale umístěna na zahradě takže se pohzbuje venku.děkuji Radka n“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Takhle jak popisujete se přenáší škrakavky. Jiné onemocnění by nemohlo hrozit.“

Jana: „Dobrý den, měli jsme kocourka, který měl dle veterináře chronickou nedostatečnost ledvin. Hodně hubnul a potom nám umřel. Náš druhý kocourek (otec toho prvního) nyní také začal hubnout. Chtěla bych se proto zeptat - může to být dědičné? Nebo, mohou to způsobovat třeba nějaké jedovaté květiny v bytě? Děkuji“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Toto onemocnění je typické pro staré kočky a je poměrně lehce diagnostikovatelné. Dědičnost bych tam nehledal.“

Michal: „Čím může být u kočky způsoben zápach z tlamičky.“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Například zubní kámen, některá orgánová onemocnění (ledviny), nebo třeby rozkládající se zbytky stravy.“

Jitka: „Vloni nam umrela 5ti leta kocicka na FIP.Nikdy nechodila ven,dostali jsme ji jako malé kotě.Je možné,že onemocnění v ní celou dobu přetrvávalo a bylo vyvolané lékem proti ušnímu svrabu-Strongholdem,který jí byl aplikován a zhruba za 2 měsíce kočka umrela na FIP?Děkuji.“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „FIP je onemocnění vyvolané Coronavirem a je nesmysl aby bylo vyvoláno strongholdem. Inkubačí doby tohoto onemocnění může být i několik roků, ale ve vašem případě došlo k nákeze pravděpodobně někdy u vás.“

slečna Jana: „Promiňte, ale ještě k tomu dušení - jednou se nám to stalo a k veterináři jsme to nestihli, mohu v takové situaci udělat něco já sama, nechci to zažít znovu, prosím.“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Je třeba diagnostikovat příčinu dušení.“

Marcela Knoblochová, Praha: „Dobrý den pane doktore. Ráda bych věděla jestli lékař, který před lety léčil mého tehdy pětiletého kocoura s močovými potížemi pochybil, nebo nikoli. Tehdy zdravě vypadající, žeroucí kocour v jeden den začal, při snaze čuraní na zahradě, úpěnlivě mňoukat a močení mu evidentně nešlo. Toho dne jsme nsvštívili našeho zvěrolékaře, který nám předepsal tablety k perorálnímu užití, po kterých se měl kocour vymočit, což se nepodařilo a na druhý den nás objednal na vycévkování jež se v narkóze nepodařilo. Lékař po tomto zákroku stanovil na další den operaci. Kocour se do večera neproblal. Zavolala jsem jinou veterinární ošetřovnu (naše již neordinovala), kde mě po popsání situace ujistili, že se kocour jistě probere. Snažili jsme se mu zajistit co možná nejlepší podmínky odpočinku, včetně zvlhčování očí mastí a převracení na druhý bok po celou noc. Při další návštěvě naší veteriny lékař již jen konstatoval otravu močí a kocoura doporučil utratit s čímž jsme souhlasili, nebyl v dobrém stavu a stále se neprobral. Zajímalo by mě, jestli lékař měl kocoura operovat hned po neúspěšném cévkování. A nebo to bylo dáno závažností potíží, jinak do té doby zdravě vypadajícího zvířete? Děkuji a přeji Vám hezký den.“

MVDr. Zdeněk Ošmera: „Váš problém je velmi běžný a k " otravě močí" došlo protože dlouhou dobu nedošlo k jejím u odchodu. V případě, že by se moč včas odvedla byl by váš kocourek jistě žil.“