Chat

PhDr. Veronika Šporclová
Problematika puberty – sex mladistvých
Záznam chatu z pondělí 13. května 2024
ANTIMONY: „Jak časté jsou pohlavní choroby u mladistvých?“
PhDr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, pohlavně přenosné choroby nerozlišují věk, proto riziko nákazy pohlavně přenosnou chorobou může být stejné jako u dospělých. Větší riziko může souviset s tím, že dospívající nemusí mít dostatek informací o možnosti nákazy, proto mohou být v této oblasti zranitelnější. S pozdravem Veronika Šporclová“
ANTI: „Jaké jsou v současnosti v ČR největší problémy ohledně sexu u mladistvých?“
PhDr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, z mého pohledu a dosavadní zkušenosti s prací s dospívajícími může být problémem velké množství informací, které mají dospívající k dispozici, ale často konkrétním pojmům či obrazům nemusí rozumět. Také jsou si přirozeně k věku plní nejistot a hledání vlastní identity (včetně sexuální) a informace, které se k nim z různých zdrojů dostávají, je mohou (negativně) ovlivnit. Proto otevřená a důvěrná komunikace, správná osvěta a uvádění věcí na pravou míru mohou být nejlepší prevencí pro zmírnění rizik. S pozdravem a přáním pěkného dne Veronika Šporclová“
ANTI: „Jak se promítá sex mladistvých do puberty?“
PhDr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, nejsem si jista, zda vaší otázce správně rozumím. Nicméně puberta úzce souvisí s tělesným dospíváním a i vlivem hormonálních změn také se zvyšujícím se zájmem o sex. Dospívající se začínají zajímat o vztahy, hledají vlastní sexuální identitu - to vše je důležitá příprava pro budoucí zdravý vztahový a sexuální život. Role dospělých je být dětem dobrými průvodci na této (pro ně) náročné cestě a pomoct jim utřídit množství informací, které mají k dispozici z různých zdrojů (často neověřených). Přeji pěkný den z Kavčích hor, Veronika Šporclová“
ANTI: „Patří k tomu nejdůležitějšímu u sexu mladistvých antikoncepce?“
PhDr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, ano, souhlasím s vámi - osvěta ohledně antikoncepce a bezpečného sexu (nejen s ohledem na riziko otěhotnění) považuji za klíčovou a nesmírně důležitou část při rozhovoru s dospívajícími na toto téma. S pozdravem Veronika Šporclová“
ANTI: „Jak se promítá puberta do sexu mladistvých?“
PhDr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, období puberty je charakterizováno rychlým fyzickým dozráváním spojeným i s bouřlivými biochemickými a hormonálními změnami v těle, které vedou i ke zvýšenému zájmu o sex. Děti v pubertě by měly znát pravidla bezpečného sexu (online i offline), riziko otěhotnění, ale také legislativní rámec, kdy je u nás hranice 15 let pro legálně povolený pohlavní styk. Děti jsou vystaveny velkému množství informací i před 15.rokem, ale může být překvapivé, že tento legislativní rámec neznají a snadno se mohou dostat do problémů. S pozdravem Veronika Šporclová“
Katka: „Dobrý den. Chci se jen ujistit, že je to “správně”. Syn 6 let si velmi často “hraje” s pindikem. Vysvětlila jsem mu, ze je to v pořádku, ale nesmí to dělat, když není sám. Pouze sám ve svém pokojíčku. Je ti takhle v pořádku? Děkuji hezky den“
PhDr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, autostimulační chování u dětí v tomto raném věku je naprosto přirozenou součástí objevování (i) vlastního těla. Většinou přímo nesouvisí s masturbací, pouze děti zjišťují, že dotyk na určité části těla je pro ně příjemný, proto ho vyhledávají. Oceňuji vaši reakci a to, že respektujete soukromí (i tělesné) vašeho syna a dáváte mu přirozenou osvětu co se týká také určité míry zdravého studu. Pozdrav z Kavčích hor, Veronika Šporclová“
Linda: „Dobrý den, jak má říci dceři můj syn, že když se převléká, nemá 5 letá holčička rozhazovat nohy, aby jí nebyla vidět mušlička. Syn jí okřikl. Děkuji. L“
PhDr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, děti v tomto věku ještě nemusí pociťovat stud, proto je vhodné, aby je na určité situace upozornili dospělí. Dítěti se dá srozumitelně vysvětlit, že některé části těla jsou soukromější (intimnější) než jiné části těla, proto je nosíme zakryty - narozdíl např. od rukou či nohou. A citlivě dítě upozornit, že když nemá spodní prádlo, může odhalovat i části těla, které může vidět jen lékař nebo úplně nejbližší lidé. Se srdečným pozdravem Veronika Šporclová“
Marie: „Dobrý den, byla jsem se synem na 13-leté prohlídce, Mudr. mi nabídla očkování na HPV než začne pohlavně žít (očkuje se ve věku 13-15 let). Chápu, že pro děvčata to má význam ohledně rakoviny děložního čípku, ale u chlapců? Má to nějaký význam? Můžete mi prosím sdělit Váš názor? Nechci ho zbytečně zatěžovat má Aspergerův syndrom a i tak je každodenní život po nás náročný. Děkuji za odpověď.“
PhDr. Veronika Šporclová: „Dobrý den, očkování proti HPV virem má smysl i u chlapců, kteří, pokud jsou nakaženi, mohou tento virus předávat dál. Rozumím tomu, že nechcete vašeho syna zatěžovat vakcinací, doporučovala bych vám konzultovat možná rizika související s PAS u ošetřující lékařky, ale i např. s psychologem či psychiatrem. S pozdravem Veronika Šporclová“