Chat

PhDr. Marta Boučková
Záznam chatu z pondělí 7. listopadu 2005
Zoe: „Dobrý den, slyšela jsem názor, že když se dva lidé hádají ještě před svatbou, neměli by se ani brát. Já žiju se svým partnerem přes rok ve společné domácnosti a hádáme se každý týden minimálně jednou. Svatbu ale plánujeme do 2 let, chceme spolu rodinu. Myslíte, že je nereálné, že spolu vydržíme na věky věků?“
PhDr. Marta Boučková: „Dobrý den, hádka není ničím, co by bezprostředně mělo ohrožovat partnerství, je to projev komunikace, kdy každý z partnerů má jiný názor a je potřeba, aby se domluvili. Důležité je se konfliktu nebát a umět s ním pracovat, tedy jednoduše řečeno - se i hádat. Hledat partnera, se kterým nebudete nikdy zaujímat opačná stanoviska, je utopie. Podstatný je výsledek hádky, zda jste s partnerem schopni se domluvit na kompromisu, tedy řešení sporu, které je přijatelné pro Vás oba. Pokud Vám vyhovuje i frekvece hádek a nedochází u Vás doma k žádnému násilí, nemusíte se každotýdenní výměny názorů tolik obávat.“
Jana Vsetín: „Dobrý den,chtěla jsem se zepta, můj partner odmítá sex.život se mnou, milenku ale nemá, čím to je ? Děkuji“
PhDr. Marta Boučková: „Dobrý den, doporučuji Vám se ho zeptat. Žít v partnerském vztahu bez sexu je požné pokud to vyhovuje oběma partnerům, ale pokud ne a ani se o tom nekomunikuje, pak se to může stát neviditelným podhoubím pro rozvolňování vztahu.“
klarsson@centrum.cz: „dobrý den,můj partner je spíše domácí typ, i když dost tolerantní..je občas nudný. Já se ráda bavím,chodím mezi lidi. Ted uvažujeme o svatbě a já se bojím že se tento rozdíl spíš bude prohlubovat a vzniknou tím dost problémy. Žijeme spolu necelé 3 roky a v poslední době se kvuli tomuto dost hádáme. Díky za odpověd.“
PhDr. Marta Boučková: „Dobrý den, říká se, že se protiklady přitahují, a je mnoho lidí, kteří si právě podle tohoto tvrzení partnera i vyberou. Je jen dobré znát i druhou stranu mince, kterou je rozdílný pohled na některé i podstatné věci v životě i rozdílný životní styl. Pokud tuto rozdílnost berete jako obohacení Vašeho vztahu, je to v pořádku, ale pokud jako zábranu, komplikaci či problém, pak vybírejte partnera spíše podle tvrzení "vrána k vráně sedá".“
Evulinka: „Dobrý den, je obvyklé že partner se snaží kopírovat chování otce ke své matce, ve vztahu ke své partnerce,tedy mně? Jak mu vysvětlit, že to co funguje tam nemusí fungovat u nás? Udělám pro partnera cokoli,ale tzv. služku - udělej, přines, podej tohle a tamto, to opravdu není to jak by mi bylo příjemné.Otec je v jejich rodině ten dominantní partner.Děkuji za odpověd a přejí příjemný zbytek dne.“
PhDr. Marta Boučková: „Doporučuje se před plánovaným rozhodujícím krokem v partnerství navštívit rodinu budoucího partnera a podívat se, jaké je partnerství rodičů. Pokud se přítel chová k V8m obdobně jako jeho otec k matce a Vám to nevyhovuje, zvažte spojení svého budoucíhoživota s tímto partnerem. Rodina je místem, kde ať chceme nebo ne, získáváme modely chování pro své budoucí vztahy.“
Petr Novák: „Prosím vás poraďte mi líbí se mi jedna holka a chtěl bych sní chodit ale mám strach že mě odmítne.Jak se jí mám zeptat jestli by se mnou nechtěla chodit“
PhDr. Marta Boučková: „Dobrý den, pamatujte, že kdo se bojí nesmí do lesa a odvážnému štěstí přeje!! Tak se nebojte jí někam pozvat a dozvědět se o ní něco víc, abyste se i Vy mohl rozhodnout, jestli s ní fakt budete chtít chodit. Chození nezačíná většinou tím, že by na začátku stála takhle položená otázka a na ní kladná odpověď. Nejdřív zjistěte, jestli je Vám s ní fajn.“
Marcela Pecinová: „Dobrý den, s manželem jsme spolu 6,5roku. Stále se nemůžeme dohodnout na našem rodinném rozpočtu. Manželův plat pokrývá pouze poplatky a z mé mateřské ( cca 4.200,-) se stále nemohu dopočítat. Nevím jak to vyřešit. Manžel odmítá manželskou poradnu, převzít hospodaření také.“
PhDr. Marta Boučková: „Dobrý den, doporučuji zavést něco jako peněžní deník a psát do něho všechny zdůrazňuji všechny finanční položky. Tak získáte dokonalý přehle d o každodenním hospodaření a můžete společně s manželem situaci řešit dále.“
nerudo@seznam.cz: „Dobrý den, už delší dobu se zmítám v stručně nepopsatelné situaci. Chtěla jsem se ale zeptat alespoň na jednu věc - asi nejsem jediná, která v domácnosti s dvěma malýma dětma nezvládá udržet perfektní pořádek. Žijeme v domku mých rodičů (každá rodina má své patro), ale přesto jsem téměř každý den od mých rodičů upozorňovaná na nedostatky týkající se úklidu v mém bytě - dokonce i rozmístění nábytku. Už mockrát jsme se ohradili, že je to naše soukromí, ale bez úspěchu. Dokonce nám to tu moje máma několikrát všelijak přeskládala a přestěhovala. Dostala jsem se do stavu, že stále jenom ulkízím - i na úkor téměř všech mých zájmů a někdy i péče o děti. Někdy i třeba celou noc, nebo její část. Pokud se věnuji dětem a nebo mým koníčkům, mám z toho pak výčitky svědomí a v průběhu odpočinku se nedokážu uvolnit, ani hrníček kávy si nevypiji v klidu bez přerušení úklidem. Na dovolené jsem po třech dnech nesvá a všude vidím "stojící práci". Někdy si připadám jak workholik. Někdy mi ten nepořádek tak pocuchá nervy, že se mi "stáhne krk" a mám pocit, že se udusím a začnou mě bolet ruce, že nemám sílu něco zvednout. Existuje nějaká rada jak z toho kolotoče ven? Ještě by mne zajímalo, jestli manželské poradny pracují pod pojišťovnami a kde najdu tyto informace (jsem z Prahy). Děkuji za odpověď.“
PhDr. Marta Boučková: „Dobrý den, existují manželské a rodinné poradny, které poskytují své služby bezplatně a najdete je prakticky ve všech okresních městech. N8vštěvu bych Vám doporučila, protože můžete s někým nestranným zkonzultovat své představy i Vašich blízkých o uklizeném bytě a zároveň i způsob Vašeho úklidu. Možná jde jen o příliš vysoké nároky nebo o problém efektivně si naplánovat čas. Je zbytečné se takto dál trápit v kolotoči, ze kterého se Vám zdá, že nevíte, jak vystoupit. Kontakty na poradny najdete ve Zlatých stránkách v bílé i žluté části seznamu.“
Bohdanka: „Paní doktorko,mám dvě děti.Mají 2 a 1 rok. Poslední dobou pociťuji asi deset dní před menstruací psychickou nevyrovnanost až deprese.Hodně to ovlivňuje náš rodinný život.Nedokáži si nějak poručit.Co mám dělat?Jinak si Vás moc vážím a líbí se mi Vaše názory.Děkuji moc za odpověď.“
PhDr. Marta Boučková: „Dobrý den, s největší pravděpodobností půjde o premenstruační syndrom a proto doporučuji promluvit si o potížích s gynekologem.“
jana: „můj partner mi občas při hádkách vyhrožuje násilím, myslíte že ho to mohu odnaučit, nebo mě začne po čase mlátit. už jsem takovou zkušenost zažila a nechci aby se to opakovalo.“
PhDr. Marta Boučková: „Dobrý den, v tomto případě i výhružky je třeba brát vážně. Jako podmínku dalšího setrvání ve vztahu bych doporučila návštěvu v manželské či rodinné poradně (jsou i bezplatné), aby se jednou pro vždy zamezilo slovním útokům v hádce. Pokud nebude partner souhlasit a v hádkách bude postupovat stáole stejným způsobem, doporučuji zvážit další setrvání ve vztahu.“
Zoe: „Dobrý den, slyšela jsem názor, že když se dva lidé hádají ještě před svatbou, neměli by se ani brát. Já žiju se svým partnerem přes rok ve společné domácnosti a hádáme se každý týden minimálně jednou. Svatbu ale plánujeme do 2 let, chceme spolu rodinu. Myslíte, že je nereálné, že spolu vydržíme na věky věků?“
PhDr. Marta Boučková: „Umíte-li se hádat a umíte-li hádkou sporné věci vyřešit, pak máte reálnou šanci spolu vydržet na věky věků.“
Fina: „Jsem s manželem 9,5 roku z toho jsme svoji 5 let. Bohužel se v mém životě objevil jiný muž a já manžela opustila. Vztah nevyšel a manžel si přál abych se vrátila, ale hned po ukončení toho vztahu to nešlo. Po nějaké době jsem se rozhodla, že by jsme to mohli zkusit, ale manžel už moc nemá zájem a také poznal jenou ženu, ale s ní není. Myslíte si, že kdyby se rozhodl to semnou zkusit, že by ten vztah měl nějakou šanci?? Děti zatím nemáme. Děkuji“
PhDr. Marta Boučková: „Budete-li oba chtít "to zkusit" a zkusíte-li to, pak může mít i Váš "staronový" vztah šanci.“
Kristýna: „Dobrý den je mi 19 let a mému přítelovi 23 jsme spolu necelé dva roky a připadá mi že naše partnerství se začíná ničit partner v této době hledá práci zatím bez úspěchu a mě připadá že si vylévá tak stres a nepříjemné pocity na mě nedávno mi řekl že se chce rozejít a že se se mnou cítí zpoutaný přitom já si myslím že má se mnou dostatečnou volnost za dva dny na to mi řekl že to nemyslel vážně a já si momentálně nevím rady jak se zachovat jestli potřebuje čas nebo jestli náš vztah má ještě cenu děkuji.“
PhDr. Marta Boučková: „Neúspěšné hledání práce je činnost, která může snižovat pocit vlastní ceny a je velice těžké se nepříjemným pocitům ubránit a nepřenášet je na své nejbližší. Mějte ještě trochu trpělivosti s přítelem, ale pokud bude svůj stres stále vylévat na Vás, ohraďte se.“
ivecerova@centrum.cz: „dobrý den, od svatby uplynulo téměř 10 let, řekla bych pohodových, ale poslední rok máme opakující se problémy a začínají se stupňovat hádky.výrok"chceš válku"mě doslova dorazil.Manželovi rodiče jsou hodně majetní a vydatně nás finančně podporují.bydlíme v RD,který mi darovala moje máma a je tudíž napsaný na mě. Manžel žádá o přepis na sebe.Odmítá se podílet na rekonstrukci domu zdůvodu,že mu nepatří.Mám tak učinit? Mohu omezit styk s jeho rodiči na ryze formální a ojedinělý kontakt aniž bráním styku manžela a dětí s nimi? Necítím se v jejich přítomnosti dobře, přesto mě manžel do kontaktu a vřelosti nutí. Lze i v průběhu manželství uzavřít manželskou smlouvu kde uvedeme kdo,co obdrží v případě rozvodu? Z našich diskusí vyplynuto, že vlastně oba máme strach, že jeden druhého opustí a připadá mi jak kdybychom se jistili do budoucna.To je absurdní a schizofrenní stav už kvůli 2 dětem rodinu nechci trhat.“
PhDr. Marta Boučková: „Příliš nerozumím tomu, co by se vyřešilo ve vašem vztahu, pokud byste dům přepsala na manžela. Jestiže manžel pociťuje nejistotu, pak se to celé jen otočí a nejistotu budete pociťovat zase Vy. Máte-li problém ve vztahu, pak ho přepis domu, s největší pravděpodobností nevyřeší.“