Chat

Ondřej Hatlapatka
Domácí ekonomika – aktuální změny u hypoték
Záznam chatu ze čtvrtka 9. listopadu 2023
Petra: „Dobrý den, kolika penězy musí ručit mladí lidé při žádosti o hypotéku na 6 000 000? Děkuji.“
Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, u vlastních zdrojů se vychází z jiného parametru, než výše úvěru. Pokud se jedná o mladé lidi do 36 let věku, stačí jim při stejné sazbě i 10% vlastních zdrojů. Tto procenta se ale počítají z hodnoty nemovitosti, kterou kupují, ne z výše úvěru. To znamená, že pokud nemovitost stojí 6 mil Kč, potřebují buď jinou nemovitost do zástavy, nebo 600 000 Kč vlastních zdrojů a 5 400 000 Kč dostanou hypotéku. S pozdravem“
Ludmila: „Dobrý den,prosím o odpověď. Mám hypotéku na byt,teď se mě naskytla koupě domu a chtěla bych si vzít novou hypotéku na dům,splácela bych tak dvě hypotéky ,než prodám byt,nebo musím bance splatit stávající hypotéku.Děkuji.“
Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, mám mnoho klientů, kteří mají na hypotéku více nemovitostí a není to vůbec problém. Naopak, jedna nemovitost může figurovat i v zástavě pro úvěr té druhé nemovitosti a tím nám zlepšovat podmínky úvěru a zavazovat nás k méně vlastním zdrojů. Vše ale bude vždy záležet na vaší bonitě. To je něco, co bude banka zkoumat důkladně a pokud nebude dostatečná, může po vás chtít splacení úvěru předcházejícího. Hezký den“
ANTI: „Jaké jsou ty nejdůležitější aktuální změny u hypoték?“
Ondřej Hatlapatka: „Od léta tohoto roku můžeme pozorovat lehké oživení hypotečního trhu. Podpořila to ČNB tím, že uvolnila kritérium DSTI (tedy poměr splátky k výši příjmu). Tímto v určitých regionech dosáhlo na úvěr více lidí. Vedle toho ale můžeme neustále sledovat výkyvy v rámci sazeb. Zde se ale bavíme stále o stejném kolotoči. Plus - mínus 0,1 - 0,2%p.a. Rozhodně by ale sazba neměla být brzdou pro to, abychom si pořídili nemovitost. Ty jsou totiž nyní "v akci". S poklesem sazeb budeme mít sice levné finanční zdroje, ale dražší nemovitosti. S pozdravem“
DAYD: „Jak se aktuální změny u hypoték promítnou do domácí ekonomiky?“
Ondřej Hatlapatka: „Nejvíce se do ekonomiky promítá vysoká sazba úvěrů. Pokud je vysoká sazba, lidé se bojí > méně nakupují > méně se staví > stagnuje stavebnictví > stagnuje průmysl. Toto se musí velmi hlídat a ČNB to nemá lehké. My za tím vidíme "drahé" hypotéky. Dopad to má ale plošný. Hezký den“
DIS: „Jaké jsou všechny aktuální změny u hypoték?“
Ondřej Hatlapatka: „Nyní můžeme na trzích vidět opět lehké zvýšení sazeb. Je to ale hlavně tím, že banky nyní čekají na to, co bude s inflací a jak ČNB zareaguje. Pozor, i malý pokles sazby ČNB bude velmi hlídaný a rozhodně by neměl být impulzem "utrhnout se z řetězu". Neradi bychom viděli opět situaci, kdy se o jeden byt bude přehazovat statisícemi 30 rodin. S pozdravem“
Katka: „Dobry den, je nejaka sance, ze se urokove sazby budou konecne snizovat? A kdy asi vyhledove? Dekuju za odpoved“
Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, ohledně snižování sazeb je to spíše věštění z křišťálové koule. Pokud vývoj inflace půjde správným směrem, a to zatím jde, tak by se mohlo mírné snižování začít odehrávat klidně s přelomem tohoto roku. Bude to sice kosmetické, ale bude to vlaštovka toho, jak to může u nás být a všichni budou následně sledovat, jaký dopad to bude mít. Předpokládám ale, že příští podzim budeme mít již sazby, které se nám budou líbit. Jenom pozor. Sazby začínající 1 již nečekejme. Toto byla ekonomická anomalie. S pozdravem“
Hanka: „Do kolika let si mohu vzít hypotéku?“
Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den maximální splatnost úvěru je do věku 70 let. Vstupní věk není omezen nijak. Vždy ale musíte projít bonitně. Čím kratší splatnost, tím vyšší splátka a tedy větší požadavek na příjem. s pozdravem“
Aneta B.: „Dobrý den, šetříme na dům, máme vlastní byt. Chtěla bych koupit ještě jeden byt, abychom oba pak prodaly a koupili dům. Mám do toho jít, mám 500 tis. k dispozici, je mi 31.“
Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, omlouvám se, ale nedává mi smysl to, že na jedné straně šetřím na dům a na straně druhé koupím jinou nemovitost proto, abych ji následně prodal. Pokud bychom si oba byty nechali a pronajímali, mohlo by se stát, že nám pokryjí splátky za ně a možná i trošku navíc něco zůstane. Budou to vaše uložené peníze v něčem, co jen tak nespadne a vy budete mít svůj dům. Druhá varianta je ta, že vše prodám, splatím úvěr a následně koupím dům. Vše ale bude velmi záležet na vaší bonitě. Toto je věcí osobního posouzení a vymyslení toho, jak by to šlo udělat. hezký den“
Linda: „Dobrý den, chci se zeptat, jestli půjdou ceny nemovitostí dolu a kde jsou nejlevnější ? Děkuji. L.“
Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, ceny směrem dolů už bych neočekával. Naopak. Nejlepší ceny, dle mého koeficientu výnosnosti, nejsou nyní téměř nikde. Pokud ale hledáme nižší ceny a velký užitek z prostoru, poohlížel bych se v lokalitách ve Slezsku, případně na Ústecku. Velká města mají stále své ceny vysoké. S pozdravem“
Rodinný dům: „Dobrý den, rádi bychom si pořídili rodinný dům, v naší lokalitě stojí 6-8 mil. máme 500 tis. k dispozici, je nám 31 s přítelem, máme 1 dítě, vlastníme byt. Doporučíte nám koupit domu hned nebo ještě vyčkat 3 -5 let? Děkuji za odpověď.“
Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, jak jsem říkal v rozhovoru, časování není dobrý nápad. Vše je to následně o přesném propočtu dle vaší bonity. Obecně ale platí, že si myslím, že by to i nyní mohlo jít. V pohodě byste si vybrali dům, který se vám líbí a do budoucna by se řešil potenciální prodej bytu = vlastní zdroje, případně jeho pronájem. I to by mohlo být cestou. Jak jsem psal, je to hodně na osobní posouzení. Kdybyste měla jakékoli otázky, neváhejte se na mě obrátit. Kontakty jistě najdete. Hezký den“
Ludmila: „Dobrý den,chci se zeptat jak mám dostupnost pokud chci se nechat vyjmout z spoludlužnictvi u syna u jeho hypotéky.Ma doplácet asi 530tis. a plat má asi 42 tisíc.....A ještě další dotaz když by chtěl syn sloučit hypoteku s částkou asi 530tis.a pujcku 320tis.dohromady na 9.let.Kdyz si ji letos zafixoval na 5.let.Moc děkuji za info.Lili“
Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den děkuji za otázku. Vezmu to postupně. 1) s tím, co píšete si myslím, že bonita je dostatečná a tím pádem doloží syn svůj příjem a vás z úvěru vyřadí. Je potřeba proto mít žádost a on bude muset prokázat bonitu. 2) ano, i toto je možné. Je možné sloučit úvěr hypoteční s úvěrem, který syn má. Existují na to konkrétní typy úvěrů na trhu, ale vše se dá udělat. Refinancovat stávající hypotéku může nyní totiž doplatit za minimální poplatek. To je právě atraktivní. Samozřejmě, takto je to velmi obecně. Těch věcí pro konzultaci by bylo potřeba vědět více. Ale snad jsem vás alespoň navedl. Kdybyste měla jakékoli otázky, neváhejte se na mě obrátit. Kontakty jistě najdete. Hezký den“
Aneta B.: „Myslím to tak, že máme byt tzn. máme kde bydlet "zdarma". Koupím druhý byt, který nabývá na hodnotě a splátku na jeho hypotéku bude platit nájemník (snad). Pak oba byty prodám a budu mít na dům, jinak bych na dům neměla, z hlediska inflace. Sám jste řekl, že hypotéka je výhodné spoření.“
Ondřej Hatlapatka: „Tady do odhadu výhodnosti vchází ještě jeden důležitý parametr. A tím je čas - horizont, ve kterém chcete dům pořizovat. Pokud to má být za pár měsíců, nedělal bych to. Pokud za pár let, už bych o tom přemýšlel.“
Lukas: „Dobrý den, pokud jsou dva žadatelé o hypotéku, kteří žádají o hypotéku společně, jak se posuzuje věk těchto žadatelů? Řekněme, že jednomu žadateli o hypotéku je nad 36 let a druhému 36 let ještě nebylo, musejí už mít 20% vlastních prostředků nebo stačí stále 10%? Děkuji za odpověď.“
Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, zde se bude psotupovat podle mladšího z žadatelů v páru :) Tedy mírnější podmínky. S pozdravem“
Renata: „Dobrý pane Hatlapatko, chtěla bych Vás poprosit o radu. Žijí s dvěma dětmi v pražském bytě na, který máme hypotéku 30 let(nyní cca 50%splaceno)na 3 milióny. S manželem se budeme v následujících měsících rozvádět (hypotéku splacíme společně). V Ústí n. L. jsem pouze já majitelkou 2 garsonek, které nepronajimám, jsou prázdné a platím nájemné. Ráda bych Vás poprosila o názor, zda si garsonky nechat jako "uložené" peníze, příp. "pro děti "nebo je prodat a splatit hypotéku na pražský byt, který, ale mám ve společném vlastnictví s manželem? Jednu z garsonek jsem dříve dlouhodobě pronajimala, ale popravdě nemám" žaludek "na podnajemniky. Je výhodnější splatit hypotéku (zbývá cca 1,5 mil.) nebo ji nechat" běžet při úroku 1,9%?Předem moc za děkuji za odpověď.“
Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, moc děkuji za vaši otázku. Vy se nyní nacházíte v naprosto skvělé situaci, když se podívám pouze na finanční stránku v souvislosti s byty. Samozřejmě, rozvod smutný a je mi to líto. Působíte ale na mě, jako žena, která se snažila postarat se o finanční pohodu své domácnosti. Ikdyby byla sazba Pražského bytu vyšší, nedoporučil bych ji splatit. Vždy je výhodnější nechat si "peníze" své a nemovitost fiancovat bankou, než své utratit a své vlastní uložit do nemovitosti, nebo fondu, nebo kamkoli, kde budou vydělávat/uchovávat. A s těmi byty. Vím, že to je peklo. Ale existuje už dnes cesta, jak z toho ven. Za cenu trošku menšího nájmu můžete mít službu, která se bude komplexně starat a vy si pouze užívat .) hlavně je ze zákona daleko jednodušší potom nájemníky vyhodit v případě, že by neplatili, nebo dělali nepořádek. Přeji vám, ať jste v budoucnu šťastná. Držím palce. Kdybyste měla jakékoli otázky, neváhejte se na mě obrátit. Kontakty na mě jistě najdete. Hezký den“
Iva: „Dobrý den, mám hypotéku kterou splácím již druhým rokem. Celkem vysoké splátky. Je vhodné v současné době refinancování nebo raději počkat. Jak asi dlouho? Děkuji.“
Ondřej Hatlapatka: „Dobrý den, rozhodně bych počkal až na fázi, kdy sazby padnou dolů zcela. V tuto chvíli by dopad nebyl téměř žádný. Neznám samozřejmě vaše nastavení úvěru, ale pokud máte například krátkou splatnost, dá se upravit na dělší a tím spátku snížit. Toto by se ale muselo dělat refinancováním, protože stávající banka by vás mohla dát o registrů, jako člověka, který nemá na to splácet. (ikdyž vlastně máte). S pozdravem“