Chat

host

Laureen Höllge

Moderní mateřství –⁠ sociální život maminek

Záznam chatu z pondělí 2. ledna 2023

Jana Spoustová: „Krásný den - čeho konkrétně se týkal vášvýzkum? Děkuji“

Laureen Höllge: „Náš průzkum zkoumal dopad mateřství na duševní pohodu i společenský život maminek. Ptaly jsme se například na pocity osamělosti a vztahy s kamarádkami, pozitivní i negativní dopady na duševní pohodu i na podporu, kterou mámy hledají a dostávají v online prostoru.“

Jarmila Kocourová: „Vše nejlepší v novém roce - v čem vidíte největší problém u maminek na rodičovské , co je podle vás nejvíce trápí?“

Laureen Höllge: „Nepřekvapilo nás, že mámy trápí nejvíce nedostatek spánku i změna identity. Co nás ale zaskočilo je jak moc mámy trápí pocit osamělosti - 4 z 5 mám si ve své nové mateřské roli připadají izolovaně.“

Petr Kocík: „Týkal se váš výzkum i pocitů otců? Děkuji“

Laureen Höllge: „Náš průzkum se zaměřoval pouze na maminky, jelikož jsme zkoumaly změny spojené především s mateřskou a v Česku na rodičovskou chodí bohužel jen 2 % mužů. Nicméně průzkumy o pocitech otců sledujeme a na takové průzkumy se do budoucna těšíme.“

Zuzana Nová: „Jsou české maminky méně spokojené než maminky jinde? Kde jsou největší problémy když žena zůstane na rodičovské?“

Laureen Höllge: „Části našeho průzkumu jsme byly schopné srovnat i se zahraničními průzkumy. Vychází z nich, že mámy v Česku jsou podobně osamělé jako v zahraničí. Nicméně spokojenost ovlivňuje i to, jakou podporu a zapojení do výchovy získávají od svých partnerů.“

Věra: „Dobrý den, zaujalo mne vaše téma a chci jen přidat svoji zkušenost. Pocity osamělosti matek s malým dítětem nejsou nic nového. Pracovala jsem dříve na Lince naděje a hovory s matkami, které těžce nesly svoji izolaci v domácnosti byly denní náplní práce. Postupně, jak se rozšiřovalo používání mobilních telefonů hovorů ubývalo, zřejmě proto, že ženy volaly více kamarádkám a příbuzným apd. Nicméně přibývalo žen, které se osobně dostavily v depresi do nemocnice. Podle mne, záleží velmi na zralosti ženy a na její připravenosti k mateřství. To nemá být odsudek, jen konstatování.“

Laureen Höllge: „Díky moc za Váš postřeh Věro. Skutečně se nejedná o nový jev - je snad jen škoda, jak málo se o tomto problému mluví i přesto, že se jedná o velký problém. Jsou zde i jiné faktory, které hrají roli - například jestli žijete tam, kde máte i své přátele, jestli máte kamarádky, které už měly děti nebo zda-li se nebojíte nové kamarádky si hledat (například skrze oslovení na hřišti).“

Jana: „Dobrý den, bude Vaše aplikace i pro těhotné ženy? Dekuju za odpověď, Jana“

Laureen Höllge: „Ano, bude :)“

Věra: „Dobrý den, čím by se podle Vás měly matky na mateřské řídit , aby si udržely duševní pohodu a vyvarovaly se viz níže zmíněným negativním vlivům? Děkuji“

Laureen Höllge: „Těch nástrojů je spousta - pomáhá mít čas sama pro sebe, mít sdílenou péči o děti s partnerem, mít kamarádky, se kterými můžete sdílet, mít hlídání, někomu může pomáhat i udržení kontaktu s prací... Z našich hloubkových rozhovorů s mámami také vyšlo, že mámám pomáhá slyšet, že to tak nemají jako jediné a že nějaké potíže či stres zažívají snad všechny. To, co by nakonec většina mám potřebovala slyšet je, že jsou dobré mámy a že to zvládají nejlépe, jak můžou. Takže pokud okolo sebe máte nějakou mámu, nebojte se ji pochválit.“

Lenka: „Dobrý den, poslouchala jsem teď Váš rozhovor a přiznám se, že i já znám několik maminek, které řekly, že se těší do práce, protože se cítí osamělé s dítětem. Upřímně - to nechápu. Když jsem byla na mateřské, tak jsme s dcerou chodily plavat, cvičit, na dětská divadelní představení, maškaráky, do přírody, jezdily jsme na kole, do mateřského centra, atd....a těch možností je čím dál více. Takže jsme se seznamovaly s různými dětmi a maminkami a některá kamarádství vydržela dodnes. Nechci nikoho osočit, ale mám někdy pocit, že maminky jsou vůbec líné někam s dítětem jít ven a pak si akorát stěžují. Já bych jim poradila jen jedno - užívejte si s dítětem každý den, který můžete, protože to dětství strašně rychle uteče!“

Laureen Höllge: „Každá to samozřejmě může mít jinak a je v pořádku, že vás nabíjí čas s dítětem a aktivitami - nicméně je i běžné, že to tak není. Je dobré také pamatovat, že každá je jiná - pro 70 % žen je nepříjemné oslovovat cizí lidi (např. na hřišti nebo při aktivitách pro děti) a třetina žen nechce oslovovat jiné mámy, protože si nejsou jisté, že si s nimi sednout (např. kvůli mateřské filozofii).“