Chat

doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.
Babyrady – podzimní nemoci
Záznam chatu z úterý 8. listopadu 2022
ANTI: „Jak se pořádně připravit na dětské podzimní nemoci?“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Pro dětské podzimní nemoci je důležitá prevence - dostatek vitamínů, přirozený pohyb na čerstvém vzduchu. V případě respirační nákazy - nejčastěji virového původy - pak včasná izolace - tj. pobyt na lůžku, tekutiny, přípravky na tlumení obvyklých potíží. Pokud se stav během 3 dnů nelepší, naopak se potíže zhoršují, je na místě kontrola a vyšetření u dětského lékaře.“
DAYD: „Které podzimní nemoci jsou pro děti nezávažnější?“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „mezi nejzávažnější patří nepochybně záněty plic, dále záněty nosních dutin, záněty středouší. Nejčastější jsou však záněty nosohltanu a bronchitidy“
Jana: „Dobrý den, je vhodné pro imunitu rychle zahnat neštovice pomoci stříbra nebo je lepší si nemoc prodělat a jen mazat klasicky? Dekuji“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Na plané neštovice a imunitní systém je "optimální" prodělání této nákazy obyklým způsobem. V použití stříbra nevidím žádný přínos,“
Lucka: „Posíláme pozdrav z oddělení :o) LV“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Děkuji a taky všechny zdravím“
Lucie: „Vážená paní docentko, syn (4 roky) má téměř pořád, bez ohledu na roční období, ucpaný nos. Nemá žadné příznaky virózy, nemá potřebu smrkat, na ORL vše v pořádku, alergie nula. Kapeme, když težko v noci prodýchává Olynth, Nasivin, uleví se mu, ale pořád to jde dokola. Je něco, co by mohlo pomoci? Děkuji Lucie“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „V tomto případě bych zvážila i opakování ORL vyšetření - třeba i na jiném pracovišti, třeba i CT nosních dutin. Pokud by nález byl zcela v pořádku, je řada alergenů - i neobvyklých, které mohou způsobit zduření sliznice. V některých případech je nosní sliznice natolik "kyprá", že je nos neprůchodný a během růstu dítěte se tato situace může zlepšit.“
Zuzana: „Dobrý den, jen bych vám chtěla pochválit jak jste sympatická, milá, takovou paní doktorku by ocenily všechny děti. Přeju pěkný den, a kéž by bylo více takových milých lidi na světě“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Velmi děkji za krásná slova. Myslím, že v dnešní době je velmi třeba se chovat a jednat příjemné a pozitivně.“
BLANKA Kudrnovská: „Dobrý den, dali jsme se před dvěma lety očkovat s manželem proti zápalu plic prosím jestli už nemusíme opakovat nebo přeočkovat díky očkování přežil manžel při covidu zápal plic doma moc děkuji kudrnovská“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Pravděpodobně máte vakcínu Prevenar 13, tam by již přeočkování nebylo nutné.“
Martina: „Dobrý den, je každá zabarvená rýma bakteriální ? ( Jak nám neustále tvrdí ve školce)“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Zabarvená rýma nemusí být vždy bakteriální - přesné stanovení by dalo mikrobiologické vyšetření nosního sekretu, které se však běžně neprovádí. Jedná se o vleklý problém MŠ. Více by rozhodla teplota dítěte.“
Radka: „Dobrý den, koupila jsem 1,5 roku starému vnoučkovi Imunoglukanový sirup na zvýšení obranyschopnosti proti nachlazení a virózám. Je tento sirup účinný? Nebo byste poradil jiný potravinový doplněk? Kromě přírodních vitamínů z ovoce a zeleniny. Děkuji.“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Jedná se o podpůrný krok k posílení imunity. Detailní informace obvykle mají v lékárnách s ohledem i na věk dětí. Já se kloním k přirozenému otužování a zdravému způsobu života + dostatek spánku a pohybu.“
Jitka: „Dobrý den,chci se zeptat vodnatá rýma z nosu a kašel spíš jen v noci jak ji to stýká do krku,co dělat?.davam jen na noc fenistil ale na tu rýmyu nic,smrka.ale přes den odkašlává jenže ty hleny spolkne,je malička 2,5let.“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Může se jednat např. o alergii na roztoče či jiné látky i prací prostředky, se kterými dítě přijde do styku během spánku. Vhodné je i ORL vyšetření k vyloučení polypů či posouzení nosní mandle.“
Olga: „Dobrý den paní docentko, kdo má aktuálně ,, hlavní slovo,, v otázce, zda dítě může do kolektivu. Myslela jsem, že lékař, nicméně v poslední době jsem opakovaně zažila, že si toto právo přivlastnily školky, jesle, které mají,, svá,, pravidla. Např. Dítě s rýmou nesmí do kolektivu a samotné učitelky posuzují, jak je stav dítěte ( rýmy) závažný.“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Jedná se o vleklý problém, který spočívá na přístupu samotných osob pracujících ve školce. Pokud by se tento problém opakoval, požádala bych pediatra o jeho stanovisko a vyjádření k této "rýmě". Dle mě by měla rozhodnout teplota dítěte a lékař.“
Eva: „Dobrý den paní docentko, za jakých okolností by, podle Vás, nemělo jít dítě s rýmou do kolektivu?“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Pokud má teplotu, je plačtivé, nechce jíst, je unavené, nehraje si, polehává.“
Marie: „Dobrý den, šestiletý vnouček měl už asi 6 zápalů plic, vetšinou asi virového charakteru. Měl už spousty rtg plic, vždy má velký kašel s horečkou, lékařka mu nechce dávat atb, ale vždy to atb skončí a ještě má navíc rtg plic. Není lépe nasadit atb dříve? Horečky má vždy, dcera jde ihned k dr. - ale jednou dokonce dr. řekla, že do školy- do 1. třídy může jít, když jen kašle a neměl tehdy teplotu, skončil opět doma s atb a dlouhým stonáním... Jde předejít zápalům plic, je astmatik..“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Zda by dítě mělo dostat ATB rozhoduje mimo jiné řada krevních testů - CRP, leukocyty, sedimentace. Pokud má dítě tolik pneumonií za sebou, je na místě i imunologické vyšetření, zda není přítomem imunodeficit. Dle mého názoru, je třeba s atb "pracovat" velmi opatrně, protože při jejich frekventním podávání je zde i riziko antibiotické rezistence.“
Jana: „Dobrý den paní doktorko, můžu se Vás zeptat na Váš názor ohledně očkování proti meningokovi, synovi bude za měsíc pět let, očkovaný zatím není, bylo mi řečeno, že nejrizikovější období má za sebou a stačilo by očkovat až v pubertě, souhlasíte s tím a pokud ano, jakou vakcínou? Předem děkuji za odpověď.“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Dle mého se názory na očkování proti meningokovi a optimální věk trochu liší u řady lékařů. Možná bych se ještě informovala na očkovacím centru, kde se očkuje proti řadě různých chorob. Je pravda, že meningokok je rizikový pro pubertální věk.“
Jiří V.: „Dobry den, pani docentko, dalsi Vase skvele vysilani a profesionalni vystup. Srdecne zdravim;) Jiri V.“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Děkuji za milá slova, za mne také srdečný pozdrav.“
Martina: „Po kritickém průběhu Cov u dcery ( její průběh a léčba popsána v celosvětové studii ), jaké vitamíny nebo doplňky zvolit? Už má za sebou tři dávky očkování proti Cov, vše muselo být schválené lékaři.“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Těžká otázka. Při takto těžkém průběhu a zřejmě i "střeštěné" imunologické reakci organismu je otazné, zda je nutná potravinově doplňková podpora. Obrátila bych se na imunologické pracoviště, abychom dobrou radou spíše neuškodili.“
Eva: „Dobrý den paní doktorko, je v pořádku, když nám že školky opakovaně vrací dítě, které má nekomplikovanou běžnou rýmu ? Bez teplot, schvacenosti, zkrátka trochu občas zakasle a má trochu nezbarveny sekret z nosu. Mám za to, že rýma není nic,u čeho je nutná striktní izolace.“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Ano, já bych tuto situaci vyhodnotila tak, že nosní sekrecí - rýmou - se organismus zbavuje různých nečistot, prachu atd. Pokud nejsou jiné příznaky, dle mě se nejedná případ, který je nutný izolovat. Zvláště nyní v tomto počasí má rýmy každý druhý člověk a běžně funguje.“
Marie: „Dobrý den, mluvil jste o operaci pomocí laseru při chrápání. Platí tuto operaci pojišťovna a pokud ne kolik prosím stojí? Kde všude se tento zákrok provádí? Manžel hodně chrápe a žádné produkty s lékárny nepomáhají. Moc děkuji“
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.: „Tato otázka by měla směřovat na kolegu z ORL“