Chat

Michaela Kačírková
Babyrady – rehabilitace miminek
Záznam chatu z úterý 17. května 2022
Karolína: „Dobrý den používám klín aby se mi malá neudusila po mlíčku. Vadí nějak kvůli páteři? A do jakého měsíce používat? Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Karolíno, děkuji za váš dotaz. Klínek preventivně nedoporučuji, když se na něj miminko položí, tak se často sesunuje směrem dolů. Důležité proti vdechnutí mlíčka, aby leželo na rovné podložce a oblast okolo hlavy mělo volnou. Aby mohlo volně otáčet hlavu do stran a nemělo tu rotaci nějak omezenou. Přes den, kdy je miminko pod dohledem je také možné polohovat miminko i na boky (i během spánku). Přeji krásný den Míša Kačírková“
Nikola: „Dobrý den, mohu se zeptat, které pomůcky mají nejhorší vliv na vývoj kyčlí? Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den děkuji za váš dotaz Nikolo. Důležité je brát miminko jako celek a neoddělovat pouze kyčle. Jako nevhodné mohu zmínit: nevhodné nošení a držení v náručí (nerespektující zdravý psychomotorický vývoj), více stažené zavinovačky v oblasti nohou, hopsadla, nízká široká odrážedla, chodítka, šátek a nosítko (na dobu omezenou nevadí, ale děťátko v něm má nožky hodně od sebe - až extrémně, takže může být více na škodu než k užitku, záleží i na velikost iosoby, která nosí a velikosti miminka). Pokud má miminko abdukční balení, je vhodné nechávat jej i volně prokopat a pást koníky. Přeji vám krásný den Míša Kačírková“
Katka: „Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na lehátko pro novorozence. Dcera má 3,5 měsíců, vibrace se jí vůbec nelíbí (nepoužíváme), ale v lehátku mi alespoň chvilku vydrží. Již se přetáčí ze zad na bříško, takže přirozený pohyb má. Děkuji za odpověď.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Katko, lehátko použít můžete, ale doporučuji pouze na omezenou dobu. Pomáhají spíše rodičům než dětem. Pokud se používá, tak je vhodné pobyt v něm následně vykompenzovat polohou na bříšku, na zádech, na bocích. Myslet na to, že v lehátku nemá miminko pestrost pohybu, použít na čas příkrmů, odskočení na chvilku řeba na toaletu. Pozor i na kombinování podobných pomůcek (lehátko, autosedačka, šátek, nosítko,...). Přeji vám krásný den a děkuji za áš dotaz Míša Kačírková“
Anna: „Krásný den, ráda bych se zeptala, kde se o vás a vaší práci můžeme dozvědět více? Děkuji, Anna“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Anno, děkuji za Váš dotaz. Více informací o zdravém vývoji miminka a o tom co je vhodné u dětí řešit se můžete dozvědět na mých internetových stránkách www.detskafyziomama.cz. Najdete tam ucelené informace o vývoji miminka, o vhodných, nevhodných pomůckách, zacházení s miminkem (handling, manipulace), jak miminko v jeho vývoji podpořit a mnohé další. Nějaké informace se dozvíte i z mého instagramového účtu detska_fyzio_mama. Přeji Vám krásný den Míša Kačírková“
Tereza: „Miminko se nám už ve 14. týdnu začalo otáčet samo na bříško a nyní začíná rotovat kolem svého těla. Je to v pořádku. Ze začátku jsme hodně používali lehátko babybjorn.“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Terez, rychlost vývoje miminka je individuální, průměrně se miminko otáčí ze zad na bříško v šesti měsících, ale jsou děti, které se otáčí ve třech měsících a jiné v osmi měsících (a i to je v pořádku), důležité je sledovat kvalitu vývoje, aby to miminko dělalo správně/kvalitně. Přeji krásný den Míša Kačírková“
Markéta: „Dobrý den, říkala jste že houpatka nejsou pro novorozence vhodná platí to i pro houpatko babybjorn které je od narození doporučováno a jeho cena je kolem 5000 takže bych čekala ze bude vhodné. Děkuji za odpověď“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Markét, mluvila jsem o hopsadlech, která se zavěsí a miminko v nich skáče (ne lehátkách). Ale ani lehátko není úplně ideální pomůckou pro vývoj miminka (je jedno jaká značka). Používat jej můžete, ale je vhodné používat ho pouze na omezenou dobu, od narození bych lehátko nedoporučila žádné. Lehátko pomáhá spíše rodičům než miminkům. Nejčastější použití je na čas příkrmů, ty se dávají nejčastěji až od šesti měsíců miminka (dle WHO). Dobré je po použití lehátka vykompenzovat polohu a dát miminku možnost se volně přirozeně rozvíjet. Přeji krásný den Míša Kačírková“
Lenka: „Přeji pěkný den, mám dotaz na první botičky. Kdy se mají nazout? Dříve se dávaly, aby podržely nohu, nyní se doporučuje až při chůzi venku. Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Lenko, bota má nohu chránit před zraněním, před extrémní teplotu velké teplo, velká zima), zdravá noha nepotřebuje nijak podržet. Pokud miminko nemá žádný zdravotní problém (neurologický, ortopedický), tak je vhodné obouvat boty co nejpozději - a až při samostatné jisté chůzi. Když si dítě stoupne a obchází, boty nepotřebuje, popřípadě můžete dát protisklozové ponožky, či capáčky - které jsou správně velikostně a tvarově zvolené na danou nožku. V začátcích chůze je také vhodné nechat nohu co nejvíce aktivní - bez boty. Pevná obuv v podstatě "bere práci" svalům miminka a svaly v ní spíše ochabují. Takže botu obout, až když dítě samostatně jistě a stabilně chodí, umí změnit směr, zastavit se a třeba se i rozeběhnout. Botu vždy vybírat na konkrétní nožku miminka. Děkuji za Váš dotaz a přeji krásný den Míša Kačírková“
Mirka: „Dobrý den, vnouče 15 měsíců stále samo nechodí, ani nechce vést za ručky, udělá pouze pár krůčků, ale hned si kleká a leze. Rychlé, všude, i po schodech nahoru, dolů. Pouze obchází nábytek. Prosím, co dělat? Děkuji za odpověď. babička“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Mirko, děkuji za Váš dotaz. To, že nechodí vůbec nevadí. Každé miminko má jinou rychlost vývoje. Některé děti chodí v 9. měsících a jiné v 18. měsících a je to v pořádku. (Př. naše dcera začala lézt a stát v 8. měsících a chdoit až v 16. měsících). Důležitá je kvalita vývoje, aby mělo možnost samostatně trénovat a zkoušet různé možnosti. Za ruce není vhodné jej vodit. Zkuste sledovat - kochat se tím, jak se vnouče hýbe přirozeně, jak trénuje balanc při stoji u opory, jak obchází, jak si stoupá, slézá, jak leze počtyřech, jak se pouští u nábytku. Jsou to pohyby, které jsou pro děťátko velmi náročné a den ode dne je zdokonaluje. Těmito pohyby se postupně dostane až k té krásné dlouho očekávané samostatné chůzi. Chodit bude celý život, takže je vhodnější jej nechat, aby si k tomu došlo samostatně. Přeji vám krásný den a užívejte si vnoučátko s pozdravem Michaela Kačírková“
Lucie: „Dobrý den, prosím o radu. Dcera má 15 měsíců, samostatně nechodí, obchází nábytek, na chvíli se sama postaví v prostoru, venku ji necháváme lézt na trávě. Je vhodné pořizovat boty, abychom je venku mohli využít? Nebo je vhodné nechat nohy volně a boty pořídit, až bude dcera samostatně chodit. Děkuji“
Michaela Kačírková: „Dobrý den děkuji za váš dotaz Lucko, v tomto období je možné děťátku obout capáčky na ven, které respektují nohu miminka (délkou, šířkou, velikostí nártu). Obuv slouží k ochraně nohy před zraněním, či extrémní teplotou (mráz, velké teplo). Pokud máte možnost, je vhodné nechat miminko naboso, žádnou obuv zatím nepotřebuje. Nejvhodnější je bosá nožka, případně ponožka či capáček. Bota až, když děťátko jistě a samostatně chodí (dokáže zastavit, změnit směr,...). Přeji krásný den Míša Kačírková“
Markéta: „Dobrý den, jaký máte nazor na nosítka pro kojence nebo moderní šátkování? Je to opravdu zdravější než obyčejný kočárek? Děkuji za odpověď“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Markét, určitě to zdravější pro psychomotorický vývoj miminka není. Má své plusy i mínusy. Mělo by být především dobře uvázáno/nastaveno. Každopádně by v něm miminko nemělo trávit mnoho času a mělo by mít možnost přirozeně a volně se hýbat i na rovné podložce. V šátku/nosítku je děťátko stále v kyfóze (vyhrbené), nohy má hodně od sebe (v hyperabdukci) sice jde o nejvhodnější polohu pro nošení, ale ani ta není pro kyčle nejvýhodnější. Děťátko nemá možnost pestrého pohybu v šátku. Vhodnější jsou z mého pohledu šátky, které je sice složitější navázat, ale miminku se více přizpůsobí. Nosítka se jednodušše nasazují, ale je u nich častější chybovost nastavení/nasazení. Je to složitější a širší téma. Přeji vám krásný den Míša Kačírková“
Eva Kopřivová: „Dobrý den, sledovala jsem teď Váš rozhovor v pořadu a chtěla bych se zeptat, v čem nebo jak tedy krmit 6i měsíční miminko, které právě ještě nesedí. A je problém, když se ještě samo neotáčí na bříško, ale jen na bok. Děkuji za odpověď a přeji hezký den“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Evo, na čas krmení (tedy a omezenou dobu) je možné použít lehátka, autosedačku, nebo krmit v náručí. V době, kdy dítě už samostatně leze po čtyřech (nemyslím, když se plazí po bříšku, ale leze) a třeba ještě nesedí, je možné děťátko a čas jídla iž na chvilku posadit. Pokud nemá ve vývoji jiný problém, to bych raději konzultovala osobně s odborníkem. Přeji vám krásný den Míša Kačírková“
Simona: „Dobrý den, mám prosím dotaz. Mojí dcerce je 13 a půl měsíce a stále si nestoupne. Je pouze na kolínkách. Je nějaký způsob jak motivovat nebo pomoci k tomu aby se postavila? Přijde mi, že nemá spíše sílu v rucickach aby se přitáhla. Všechny děti kolem, které jsou i mladší už chodí. Vím že každé děťátko je jiné, ale ráda bych jí trošku pomohla. Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den. Simona“
Michaela Kačírková: „Dobrý den děkuji za váš dotaz, to záleží na mnoho věcech, především na tom, jak probíhal předchozí psychomotorický vývoj - především, jak kvalitně. Pokud si nejste jista doporučuji navštívit raději odborníka (dětského fyzioterapeuta), který Vaší holčičku vyšetří, zjistí jak se pohybuje a poradí vám, jak ji pomoci v jejím zdravém psychomotorickém vývoji. Přeji vám hezký den Michaela Kačírková“
Lenka: „Dobrý den, mám dceru 6,5mesicu a nepretaci se. Je lepší a dcerou hodně cvičit nebo jí nechat volný průběh? Máme zkusit fyzio? Dětská doktorka si myslí, že má čas až do 8.mesice“
Michaela Kačírková: „Dobrý den Lenko, bohužel nelze odpovědět pouze na základě této informace. Je důležité posoudit vývoj jako celek, především jeho kvalitu. Věk miminka je pouze orientační, důležitá je kvalita a posloupnost vývoje miminka. Pokud si nejste jista doporučuji raději navštívit osobně dětského fyzioterapeuta či dětského rehabilitačního lékaře. Přeji krásný den Míša Kačírková“