Chat

MUDr. Kristina Sičová
Baby rady – screening očních vad u předškoláků
Záznam chatu z úterý 12. dubna 2022
Zuzka: „Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat kdy je vhodné udělat screening očí? Synovi byli v prosinci 4 roky. Kdy je vhodná chvíle? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den. Prvotní screeningové vyšetření se doporučuje provést v předškolním věku.Obecně platí - čím dříve, tím lépe. Takže pokud již synovi byli 4 roky, určitě bych vyšetření v brzké době zvážila. Hezký den. Sičová“
Alena: „Dobrý den. U syna 5 let byl diagnostikován astigmatismus, jedno oko 1,5 dioptrie. Znamená to jednoznačně brýle na celý život, nebo se dá vada v tomto věku ještě nějak ovlivnit (zlepšit)? Děkuji“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den. Astigmatismus nad 0.75 dioptrie cylindru je doporučeno u dětí korigovat brýlovou korekci, resp. kontaktní čočkou. Dětské oko ještě vyrůstá a mění se poměr mezi jeho délkou a zakřivením, takže výše dioptrické vady se může ještě změnit.Je proto vhodné jí pravidelně kontrolovat dle ordinace očního lékaře.“
František Schmíd: „Může neodborné cvičení spíš ublížit? Zdravím a děkuji za řípadnou odpověď.“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den. Ano, bohužel může, zálěží z jakého důvodu dítě cvičí,zda kvůli dioptrické vadě, či šilhání. Cvičení by mělo probíhat pod odborním dohledem a dítko by mělo být pravidelně kontrolováno očním lékařem.“
Karolína: „Dobrý den, paní doktorko, dcerka má malinký zákal (velikost tečky třeba jako od propisky) na jenom očičku. Skoro od narozeni jsme lepili okluzor. Teď ji je 15 měsíců a okluzor úplně odmítá, strhává si ho i když se ji snažím vše možně zabavit. Trvá to už půl roku, neexistuje nějaká vychytávka nebo rada, jak nenuceně okluzor používat? Na očním nám poradili dát pauzu, ale nepomohla :( přijde mi to ještě horsi. Je důležité, aby se okluzor požíval úplně každý den? Děkuji!“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den. Tuto situaci v ordinaci potkáváme denně. Bohužel období vzdoru s tímto souvisí. Také doporučuju dát pauzu, aby si dítko k okluzoru nevytvořilo averzi. Pokud se povede provést okluzi v tomto věku alespoň 2x týdně, je to úspěch. Já radím dát okluzor mamince, oblíbené hraččce, děťátku. Výhodou je jarní počasí, kdy můžete zkusit zalepit oko venku na hřišti při hře v písku atd. Hodně trpělivosti přeji.“
Martina: „Dobry den, pani doktorko. Nabidku na screening vysetreni pristrojem Plusoptix mame z materske skolky za 170,- kc (je planovano na kveten 2022 - dcera 4 roky). Je vhodne podstoupit toto vysetreni ve skolce, nebo radeji primo u pediatra/ocniho lekare? Je toto vysetreni proplaceno pojistovnou? Dekuji a preji hezky den.“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den. Screeningové vyšetření ve školce probíhá stejným přístrojem jako v ordinaci pediatra. Vzhledem k délce objednacích lhůt u očních lékařů, kteří vyšetřují děti bych doporučovala podstoupit vyšetření ve školce a v případě pozitivního nálezu doplnit vyšetření v ordinaci očního lékaře. Do 3 měsíců od absolvování vyšetření je možné s dokladem o úhradě požádat pojišťovnu o proplacení přes webový formulář. Hezký den.Sičová“
Radka: „Dobrý den, omlouvám se za dotaz, ale zajímalo by mne zda jde zlepšit zrak očním cvičením u tupozrakosti u dospělého. Je mi 53 a dříve se tupozrakost nijak neřešila. děkuji“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den. Vývoj zrakových funkcí je bohužel uzavřen ve velké většine cca kolem 8-mého roku věku. Něco málo lze ovlivnit do 10 let věku. U Vás stran tupozrakosti můžeme zkusit ještě použití tzv. děrovaných brýlí k podpoře zrakové ostrosti a doostřování.“
Oli: „Dobrý den. Dcera 4 roky má tendenci se občas přibližovat k obrazovce, i když ví, ž e ji vždy říkám ať sedí na sedačce v dostatečné vzdálenosti. Absolvovali jsme ve 3 letech u pediatra prohlídku bez nálezu, chtěla bych ji vzít na detailnější vyšetření k očnímu. Jak se odborně jmenuje ten přístroj, co jste zmiňovala. Je běžně v ordinacích? Nebo je třeba vyhledat speciální pracoviště?“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den. Přístroj se jmenuje Plusoptix. Předpokládám, že u pediatra byla vyšetřena pouze zraková ostrost. Nakolik mají děti velkou doostřovací schopnost, nemusí se dioptrická vada nutně pouze tímto vyšetřením odhalit. seznam pracovišť disponujícíh přístrojem plusoptix naleznete na www.plusoptix.zrak.cz“
Eva Feberová: „Dobrý den, dcera zdědila po svém dědovi jako jediná ze 4 vnoučat vadu - odtržení sítnice a následná slepota. Její potíže začaly už ve 12 letech. Odhalí přístroj i takovouto vadu?“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den. Tady může být přístroj pouze pomocníkem, kdy může odhalit utlumený reflex sítnice, pokud je tato, odtržena. U onemocnění sítnice se jedná o onemocnění vnitřní části oka. Přístroj je určený primárně pro zevní povrch oka, k proměření dioptrické refrakční vady.“
Radka Kotnerová: „Dobrý den, Mám 15-ti měsíčního syna. Není brzy na tento screening? Vždy když jsme u lékaře malý velmi pláče a nechce aby na něj kdokoliv sahal, takže vyšetření je náročné. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den Radka Kotnerová“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den. Děti vyšetřujeme přístrojem plusoptix od 6 měsíců věku, lze již změřit i 4 měs. dítě. Vyšetření nemusí proběhnout u pediatra, můžete ho absolvovat na jiném pracovišti disponujícím plusoptixem. Vyšetření probíha z dálky 1m, dítko sedí na klíně rodičů. Je to o přístupu a trpělivosti, ale většinou to lze zvládnout.Hezký den.Kristína Sičová“
Jitka: „Dobrý den paní doktorko, mám dotaz ohledně 4 měsíčního vnoučka. Někdy se nám zdá, že se mu sjíždějí očka k sobě, nevíme ,jestli je to třeba soustředěním na hračku visící před ním, nebo se může jednat třeba o počínající šilhání. Co ,prosím, a kdy radíte dělat. P.S: Jeho otec měl v předškolním roce dioptrie naměřené až 4,00, brýle mu vadily, motala se mu hlava neviděl na tabuli ,takže dostal cca 2,5 ,velmi brzo, cca ve 3tí třídě mu byly brýle odebrány,že je "učebnicový příklad výjimky" ? Děkuji , s pozdravem Jitka Hlavatá“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den. Při pohledu na hračku do blízka je normální , že se očka stočí k sobě, jedná se o tzv. konvergenčí souhyb k tomu ,aby se propojil vjem z obou očí.Pokud je tento pohyb symetrický, dle popisu by sě mělo jednat o konvergeci . Pokud by se jedno očko stáčelo více, nechala bych vnoučka mezi vyšetřit. Cca do 10M věku je šilhání fyziologické, poté bych ho již řešila, ideálně do 18. měsíce věku i kvůli rodinné anamnéze. Hezký den.Sičová“
Helena: „Dobrý den, paní doktorko. Synovi je 2,5 roku a jsme objednání na vyšetření k očním lékaři, protože máme v rodině oční vady. Díval jsem se, že ordinace není vybavena screeningem, myslíte, že i tak proběhne vyšetření v pořádku? Syn ještě neumí mluvit, aby mohl říkat co vidí za obrázky. Nebo doporučujete vyhledat lékaře, kde screening mají? Děkuji s pozdravem H. N.“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den.Pokud je synovi 2,5roku, zjistila bych zda ordinace disponuje plusoptixem. Pokud né, tak ručním autorefraktometrem. Těmato přístrojy lze malé děti bez větších potíží vyšetřit.Stejně bych se zeptala na vybavení pro vyšetření zrakové ostrosti u dětí, které ještě nemluví.Jestli je syn objednán do ordinace pouze pro dospělé pacienty , s velkou pravděpodobností vyšetření přinese omezené informace. Hezký den. Sičová“
Leona Vaculová: „Dobrý den paní doktorko, u syna jsme cca v jeho roce a čtvrt začali pozorovat šilhání na jednom ocicku. Ve 20 měsících mu byla zjištěna oční vada dalekozrakost jedno očko +3 a druhé očko +8 a tupozrakost. Nosil brýle a dostal okluzor půl dne každý den. Oboje nosil poctivě. Ve 30 měsících začal ale silhat a na druhé oko. Oči střídá a na kontrole mu byla zjištěna +6,75-7 a +6,75. Brýle byly upraveny a okluzor střídá. Ocicka mu ale ujíždí i v brýlích, i když ne tolik. Jaká je prognóza zlepšení? Je nutná operace strabismu? A pokud ano, v jakém časovém horizontu. V rodině žádnou oční vadu nemáme. Děkuji“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den. Zde záleží na typu šilhání. Může se jednat i o tzv. akomodační strabismus, kde do budoucna je možnost dát ještě půlené brýle, resp. absolvovat ortoptické cvičení ve vyšším věku .Pokud se nejedná o tento typ šilhání, řídí se oftalmolog velikosti úchylky šilhání. Operace se dle nálezu indikuje ideálně do začátku školní odcházky, obvykle kolem 3-5.roku věku.“
Naďa: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda o ten příspěvěk 1500,- do10 let na vyšetření zraku mohu žádat u svojí zdravotní pojišťovny? Předem děkuji za odpověď, S pozdravem, Naďa“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den.Tento příspěvěk funguje stejně jako např. příspěvky u očkovacích látek. Žádate o tzv.proplacení s dokladem o úhradě po absolvování vyšetření. S pozdravem K.Sičová“
Ivana: „Dobrý den, dcera 19 měsíců čas od času protočí oči do strany, nebo intenzivěji mrkne. Může to začit nějakou vadu? Nebo jen zkouší, co dovede, a nechce za objektem otočit hlavu. Děkuji“
MUDr. Kristina Sičová: „Dorbý den. V tomto věku bych spíše než to, že zkouší co dovede měla podezření na skrytou dioptrickou vadu , kterou se snaží podvědomě korigovat, resp. si najít nějakou úlevovou polohu.“
Monika Svobodová: „Hezký den paní doktorko, náš syn 5 let měl ve školce screeningové vyšetření a výsledek sférické hodnoty dioptrie byl pravé oko -0,5, oko levé +4,25. Tchán měl celý život vadu očí. Doporučili nám návštěvu nejlépe dětského oftalmologa. Po obvolání x lékařů se nám podařilo konečně někoho najít a 1. termín je až v červenci, nemůže se mu to zhoršit? Právě i to levé oko má často slzavé. Bylo by případně možné se obrátit na Vaši ambulanci? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den, Monika“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den. Bohužel očních lékařů vyšetřujících dětí je málo , takže bežně je objednací doba cca 3-4 měsíce. Jelikož nás ale tlačí čas (věk ) a syn má potíže, prosím kontaktujte mne emailem, zkusím syna přidat někam do programu.Bylo by vhodné udělat maximum než začne školní docházku.Hezký den.Kristína Sičová“
Sandra: „Hezký den, vyšetří prosím dítě ve věku 18ti měsíců u dětského očního lékaře, přestože nemají Plusoptix? Odhalí se oční vady? Děkuji za odpověď“
MUDr. Kristina Sičová: „Dobrý den.Pokud se jedná o ordinaci dětského očního lékaře, nemusíme nutně disponovat přístrojem Plusoptix, který je screeningový. Může vlastnit ruční autorefraktometr, kterým lze po přiložení k čelu děťátka dioptrickou vadu spolehlivě změřit.“