Chat

host

Dagmar Vogtová

Novinky ve výživném

Záznam chatu z úterý 8. března 2022

Jana: „Dobrý den, může o výživné žádat zletilé dítě které studuje na denním studiu VŠ,ale zároveň ve volnu pracuje na pracovní smlouvu-matka na placení školy,potřeb do školy a kolejí nemá,proto dítě chodí do práce.Rok mělo studium přerušené,v té době začalo pracovat a práci neopustilo.“

Dagmar Vogtová: „Dobrý den, v případě, že zletilý studuje dením studiem a toto studium představuje systematickou přípravu pro budoucí povolání pak nárok na výživné trvá. Otázkou zůstává, jak může pracovat na hlavní pracovní poměr a u toho studovat denním studiem.“

ANTIMONY: „Jsou novinky ve výživném pozitivní?“

Dagmar Vogtová: „Dobrý den, za novinky v oblasti výživného můžeme považovat náhradní výživné, které začalo být účinné od 7/2021,bohužel zatím není mnoho oprávněných, kteří by o tuto dávku požádali a současně je stále mnoho rodičů, kteří o této dávce nevědí. Další chystanou novinkou je aktualizace stávajících tabulek pro výpočet výživného, která by měla být Ministerstvem spravedlnosti zveřejněna v první polovině letošního roku. Nové tabulky mají primárně sloužit rodičům, aby byli schopni se na výši výživného dohodnout.“

Tomáš: „Dobrý den, obracím se na Vás se svým dotazem. Stručně: S ženou jsme v rozvodovém řízení, před rokem se nám narodila dcera. Žena v současné době s dcerou bydlí u svých rodičů, tzn. asi 200 km ode mě a já jsem ze života dcery prakticky vyloučen. Vlastně jsme spolu nikdy ani pořádně nežili, náš vztah prakticky skončil uzavřením manželství. Má žena si nárokuje 9 500 Kč jako výživné na dceru, 15 000 Kč jako výživné na sebe. Já jí od narození dcery posílám 3 000 Kč měsíčně. S rozvodem manželství nesouhlasím. Má žena se bez mého vědomí odstěhovala ze společného bytu, nechala si veškerý společný majetek (v hodnotě cca 80 000 Kč). Mohu se Vás zeptat, jak hodnotíte nárok mé ženy, příp. zda je reálné, že soud výživné na manželku zamítne? S právní zástupkyní toto jednání považuje za rozpor s dobrými mravy. Děkuji a zdravím Vás.“

Dagmar Vogtová: „Dobrý den, nejrve bych ráda uvedla, že jak Vaše dcera, tak Vy máte dle zákona nárok se vídat. Taktéž máte k dceři povinnost hradit jí výživné, soud pak vychází z příjmů, výdajů, majetkových poměrů, dalších vyživovacích povinností a samozřejmě oprávněných potřeb dítěte. Co se týká výživného na rozvedeného manžela, pak i tento má nárok na výživné pokud by hrozilo, že po rozvodu začne strádat a nebude schopen vlastními silami zajistit své životní potřeby, může být manželovi či manželce určena vyživovací povinnost, a to až na dobu tří let. Je nutné, aby neschopnost zajištění životních potřeb byla opodstatněná a její příčina měla svůj původ v manželství. Typickým příkladem je nezbytná péče o společné děti, může se však jednat i o zdravotní potíže vzniklé rozvodem nebo o případy, kdy byla žena dlouhodobě nezaměstnaná z důvodu péče o domácnost a nyní kvůli chybějící praxi či jiným důvodům nemůže sehnat zaměstnání. Přeji hezký den“

Martina: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bych měla nárok na zvýšení výživného pro své dvě děti (9 a 11 let)? O výživném jsme se s bývalým manželem domluvili na podzim roku 2016, rozvod proběhl na jaře 2017 (obě děti tehdy ještě navštěvovaly mateřskou školu). Děti mám v péči a jejich otec mi měsíčně posílá 3.500 Kč/dítě tzn. 7.000 Kč na obě děti. Žádné další úhrady hradit nechce (kroužky, přípravný kurz na gymnázium, letní tábor, očkování...). Ještě jedna poznámka - změnila se nám životní situace (mému bývalému muži i mně) - oba jsme znovu v manželství (on vyženil 2 dcery a já nyní čekám se svým mužem miminko - jsem již 5.měsíc doma na rizikovém těhotenství). Může mít toto také vliv na výši výživného nebo ne?! Předem děkuji za Vaši odpověď. M.O.“

Dagmar Vogtová: „Dobrý den, na zvýšení výživného má dítě nárok každé 3-4 roky tak, jak se mu zvyšují potřeby. Vyměřené výživné by mělo zahrnovat všechny potřeby dítěte tak, aby nemuselo být ze strany povinného rodiče cokoli dopláceno nad rámec stanoveného výživného. Při zvýšení výživného soud přihlíží k nejen k příjmům, výdajům, majetkovým poměrům obou rodičů, ale také k dalším vyživovacím povinnostem a potřebám dítěte. Přeji hezký den.“

Jj: „Dobrý den, potřebovala bych zvýšit alimenty na dceru. Může mě u soudu někdo z vaší strany zastupovat nebo se to řeší bez účasti? Před léty jsem se tohoto kroku účastnila a bylo to pro mě stresující a nic jsem nezmohla. Fyzicky k soudu už nechci chodit. Velice děkuji za odpověď.“

Dagmar Vogtová: „Dobrý den, bohužel Vás zastoupit u soudu při zvýšení výživného nemůžeme, ale můžete zplnomocnit právníka, kterého si k zastupování vyberete. Přeji hezký den.“

Sona: „Dobry den, jsem rozvedena a muj ex-manzel umrel. Koho mam pozadat o sirotci prispevek? Manzelovi bylo 45 let. Dceri je 7 let. Dekuji.“

Dagmar Vogtová: „Dobrý den, o sirotčí důchod žádáte Českou správu sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště, v Praze na kterémkoliv územním pracovišti PSSZ. Za nezletilé nezaopatřené dítě ji podává jeho zákonný zástupce případně opatrovník). Přeji hezký den.“

Annemaria Kaliszová: „Dobrý den, synovi je 10mesicu po několika měsících se mi pomohlo soudně vyřídit alimenty. Otec je ale nemá povinné ale jen jako motivaci jelikož je ve vězení. Mám nárok na nějaké peníze od státu?“

Dagmar Vogtová: „Dobrý den, pokud máte pravomocný rozsudek a otec výživné nehradí (ve vězení nepracuje), pak můžete podat exekuční návrh u Exekutorského úřadu (případně můžete využít pomoci s podáním naší neziskovou organizaci) a následně si zažádat o náhradní výživné u Úřadu práce. Přeji hezký den.“

Marie: „Dobrý den, lze o výživné žádat když jsem už vdaná za jiného partnera ale na syna jeho biologický otec neplatí? Už byl 3x odsouzený, nemá účet ani stále zaměstnání.dekuji za radu Marie“

Dagmar Vogtová: „Dobrý den, na výživné od biologického otce mají děti nárok bez ohledu na to, jestli jste se znovu provdala. Pokud výživné stanovené soudně nemáte a otec je zapsán v rodném listě pak můžete o výživné požádat přímo u soudu v místě trvalého bydliště dítěte. Jakmile máte pravomocný rozsudek a výživné i tak není hrazeno, pak je třeba dluh na výživném vymáhat v exekuci, pokud se nenajde žádný finanční zdroj na straně otce, pak můžete zažádat Úřad práce o náhradní výživné. Přeji hezký den.“

Zdeňka: „Dobrý den, synovi je 23 let, studuje dvouletou nadstavbu, aby získal maturitní vysvědčení. Otci se to znelíbilo a přestal platit výživné. Advokátka nechce jít do sporu.... Co můžeme resp. syn dělat... Děkuji Zdenka“

Dagmar Vogtová: „Dobrý den, pokud zletilý syn studuje dením studiem a nástavba představuje systematickou přípravu pro budoucí povolání, pak povinnost otci hradit výživné nezanikla. V zákoně je jasně dáno, že výživné náleží dítěti/zletilému do doby než je schopen se sám živit. Přeji hezký den.“

Veronika: „Dobry den, muj manzel ma z predesleho vztahu 2 deti. 12 a 9 let. Jeho pani je po rozvodu v novem vztahu a je zaopatrena. Zije v baraku a jeji muz pracuje v zahranici. Ziji ve spolecne domacnosti 7 let. My jsme svoji rok, v soucasne dobe jsem na materske, ktera je 8.300,-. Muj muz ma cisty prijem 40.000,- a plati mesicne 10.000,-. Pani je to ovsem malo. Deti nemaji zadny zajmovy krouzek, zadny zajem. Jezdi jednou tydne na jeden den. Ma pani narok na vyssi vyzivne? Ani my nemame tak velke naklady na zivot v nove rodine a priznam se, ze mi jeji zadost o vyssi vyzivne prijde prehnane. Ma smysl cekat na nove tabulky? Dekuji za odpoved.“

Dagmar Vogtová: „Dobrý den, děti mají právo se podílet na životní úrovni svých rodičů a současně mají nárok na zvýšení výživného každé 3-4 roky tak, jak se jim zvyšují potřeby.Soud při zvýšení výživného musí přihlédnout nejen k příjmům, výdajům a majetkovým poměrům, ale také k dalším vyživovacím povinnostem a zohledňují i fakt, že rodič nežije sám (je další příjem v rodině). Zde Vám zasílám odkaz na kalkulačku výživného, která však pracuje jen s příjmem rodiče a věkem dítěte. https://www.vasevyzivne.cz/kalkulacka/ Přeji hezký den.“

Miroslava Nováková: „Dobrý den jsem u vás registrovaná už delší dobu na vymáhání výživného na moje děti a stále od vás nic nemám zjištěného. Kde se stala chyba že mi nic nechodí. S pozdravem pí Nováková Miroslava“

Dagmar Vogtová: „Dobrý den, paní Nováková,informace o probíhajícím řízení získáte na vyžádání, nejsou automaticky zasílány. Prosím, neváhejte a kontaktujte nás na bezplatné lince 800 400 441 případně mailem na info@vasevyzivne.cz.Přeji hezký den.“

Pavel: „Dcera dostává od otce svého syna výživné ve výši 2300Kč. V současné době prudce rostou životní náklady. Synovi je 17 roků a studuje na střední škole. Jeho otec je OSVČ a prakticky vykazuje minimální příjmy, aby neplatil vyšší výživné. Jak postupovat, neboť náklady na péči jsou vysoké.“

Dagmar Vogtová: „Dobrý den, dítě má nárok na zvýšení výživného každé 3-4 roky. Pokud si otec záměrně snižuje příjmy (daňová přiznání)pak je třeba poukázat třeba na majetek, auta, dovolené, které by si otec nemohl dovolit, pokud by byl odkázán na přiznané příjmy. Do návrhu na zvýšení výživného uveďte zvýšené potřeby syna a současně částku, na kterou chcete výživné zvýšit. Přeji hezký den.“

Zdeňka: „Děkuji za odpověď. Je možné přes vaši neziskovou organizaci podat návrh na exekuci? Když advokátka do toho nechce jít?“

Dagmar Vogtová: „Ano, můžete naši organizaci využít bezplatně. Prosím, kontaktujte nás na naší bezplatné lince 800 400 441 a my s Vámi nezávazně projdeme Vaši situaci. Přeji hezký den.“