Chat

host

Jan Maryška

Zrušení bílého barviva v potravinách

Záznam chatu z úterý 1. března 2022

Eva: „Dobrý den, bohužel titanovou bělobu obsahují i některé léky a to zatím není zakázáno, prý se hledá náhrada. Jak dlouho to bude trvat? Beru zrovna nějaký lék, který ji obsahuje, a přitom dle příbalového letáku je v obalové růžové vrstvě, tak proč? Oloupat to nelze...“

Jan Maryška: „Dobrý den, titanová běloba se skutečně používá i v léčivech a těch se aktuální zákaz netýká. Nicméně předpis na léčiva nezapomněl a přímo uložil Evropské lékové agentuře EMA zvážit možné náhrady i v lécích. Jde však o složitější problém. Na druhou stranu oxid titaničtiý v lécích nemusí představovat nebezpečí, už jen proto, že se - narozdíl od běžných potravin - obvykle konzumují v malých množstvích.“

jana: „Dobry den, bylo prosim predmetem zjistovani skodlivosti Ti02 v lecich a kosmetice,ktere se nekonzumuji, ale vstrebavaji? Diky a celkove za Vasi praci.“

Jan Maryška: „Dobrý den, studie, na jejichž základě se oxid titaničitý v potravinách zakázal, uvažovaly pouze jeho konzumaci. Aktuální předpisy zákazující použití oxidu titaničitého coby potrvaniářského "éčka" se tak kosmetických prostředků netýkají. V kosmetice se oxid titaničitý používá především v opalovacích prostředích. Nejvyšší pravděpodobnost, že by se z opalovacího prostředku mohl dostat přímo do organismu, nastává u opalovacích prostředků v aerosolovém spreji. U nich se totiž prostředek může rozptýlit do vzduchu a být následně vdechnut.“