Chat

host

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.

Prevence kouření dětí

Záznam chatu z úterý 25. ledna 2022

Patricie: „Dobrý den, lze z nějakého vyšetření poznat zda už má dítě poškozené plíce? Anebo jak to vůbec řešit jak poznám , že dítě kouří? Mnohokrát děkuji.“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Dobrý den, dopady kouření na plíce lze posoudit na základě rentgenového snímku. U dítěte je dobré sledovat, zda není cítit kouřem, zda u sebe nemá cigarety, zapalovače atd. U nových forem, jako jsou elektronické cigarety a zahřívaný tabák nemusí být na první pohled poznat, zda dítě kouří. Proto je dobré se zajímat o to, jak dítě tráví volný čas, s kým se kamarádí atd. V neposlední řadě je důležité mít s dítětem nastavenou důvěru a otevřenou komunikaci.“

denmark: „Jaká je nejlepší prevence kouření dětí?“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Nejlépe funguje pozitivní motivace - vzory v rodině, smysluplné trávení volného času dítěte, povědomí o rizicích kouření, posilování asertivity dítěte atd. Tresty a zákazy mohou u některých dětí fungovat obráceně a mohou u dítěte vyvolat odpor.“

Daniela: „Dobrý den, moje dcera Barbara (20 let) kouří už několikátým rokem, i přes veškerou moji snahu s tím nepřestává, i když sama tvrdí, ze přestat chce a že s tím něco dělá. Když je se mnou, tak nekouří, ale stačí aby šla na chvíli ven se psem či do obchodu a vrátí se tak načuchlá cigaretami, že smrdí celý byt. Je možné v této fázi s tím ještě něco udělat? Děkuji“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Děkuji za dotaz. Určite s toutou situací pracovat lze. Klíčové je v tomto věku předejít závislosti dítěte. Důležité je ocenit rozhodnutí dcery, že chce přestat kouřit a podpořit motivaci. Můžete např. s dcerou promluvit o tom, že kouření jí v tomto věku může zhoršit kvalitu pleti (akné), být příčinou lámavých vlasů a nehtů. A naopak akcentovat, co jí nekouření přinese - nebude smrdět kouřem, ušetří peníze, bude mít lepší výkon ve sportu apod.“

Petra: „Hezký den, a jak se tedy zachovat když dítě kouří, jak to pak řešit? když domluva rozhodně nestačí!! a pozitivní motivace také nefunguje, jak to funguje vůbec v praxi?“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „U dětí a dospívajícíh je přirozené, že experimentují a překračují hranice. Podobné je to s cigaretami. V přístupu rodiče záleží na věku dítěte - u mladších dětí lze více uplatnit autoritu dospělého a pravidla, u náctiletých je vhodnější partnerský přístup založený na důvěře a otevřenosti. Rodič by měl pojmovat, co v souvislosti s kouřením dítěte prožívá (mrzí ho to, má obavu atd.) a pak s dítětem mluvit o tom, co pro něj kouření znamená, co mu přináší a co mu bere. Případně je možné kontaktovat odbornou pomoc, např. dětskou adiktologickou ambulanci nebo telefonickou národní linku pro odvykání.“

Jana V: „Dobrý den, syn (v březnu 15let) již rok kouří,začal aby zapadl do party. Bohužel se nám nepodařilo žádným způsobem mu v tom zabránit. Nyní přišel s tím, že bych chtěl přejít na elektronickou liquidovou cigaretu. Mám mu ji dovolit?Co je dle vás škodlivější? Ještě dodám, že syn je celkově problematický ADHD,lhaní,ničení věcí, takže s ním máme starostí nad hlavu... Děkuji Jana“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Dobrý den, je dobře, že se snažíte syna podpořit a máte zájem o jeho zdraví. Sociální tlak vrtevníků bývá v tomto věku velké téma. Ideální stav je, aby dítě ani nekouřilo ani neužívalo elektronickou cigaretu. Pokud syn obecne vykazuje rysy rizikového chování, je dobré mu dát najevo vaše starosti, lásku, péči a přijetí. CO se tabáku a nikotinu týče, můžete vyzkoušet práci s motivací syna. Popsat, jaká rizika mu kouření a vapování přináší a na druhou stranu akcentovat benefitu života bez cigaret a nikotinu (např. vztahy, sport, vzhled, studium atd.). S dalšími dotazy Vám mohou poradit odborníci na lince pro odvykání kouření (800 350 000)“

Kateřina: „Chtěla bych se zeptat pana doktora jak je to s kouřením marihuany. Syn je závislý řešíme to s adiktologem. Děkuji za odpověď“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Určitě je dobře, že téma již řešíte s adiktologem. Kouření konopí poškozuje jak zdraví dítěte (plíce, oběhový systém), ale také může mít negativní dopady na psychiku a osobnosti dítěte. U mnoha dětí toto experimentátorské období postupně ustane, např. pokud si najde dívku, přejde na vysokou školu, začne chodit do práce apod.“

Hana: „Dobry den, muzete, prosím poradit, jak postupovat když jde o silnou závislost. Děkuji a přeji hezky den“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Pokud se již jedná o silnou závislost, doporučuji vyhledat odbornou pomoc. Např. ambulantní centra pro závislé na tabáku (www.slzt.cz). Pokud je kuřák motivovaný přestat, pak se řeší fyzická závislost (náhradní nikotin nebo léky) na nikotinu i kuřácké rituály a situace.“

Michaela: „Dobrý den, Můžete mi, prosím Vás, říct, jestli je pasivní kouření elektronicke cigarety škodlive? Máme doma malé miminko a manžel el.cigaretu kouří i doma. Pokud ano, jak moc? Dá se srovnávat s normální cigaretou? Děkuji Vám. Michaela“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Zátěž na zdraví je u pasivního kouření u aerosolu z e-cigarety nižší než u klasických cigaret. U dětí (a stejně tak těhotných a kojicích žen) by tyto osoby neměly být vystavovány pasivnímu kouření vůbec (ani z e-cigarety, ani ze zahřívaného tabáku). Ideálně je, domluvit se s manželem, aby užíval e-cigaretu výhradně mimo vnitří prostory bytu/domu(balkon nebo před domem).“

Jana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na škodlivost žvýkacího tabáku, který občas najdu u svého 15ti leteho syna. Je to horší než cigareta?“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Orální formy tabáku (snuss, žvýkací tabák) neprodukují kouř, proto nepoškozují plíce a dýchací cesty. Na žvýkacím tabáku si ale dítě může vytvořit závislost (na nikotinu). Tyto produkty také poškozují dásně a mohou poškozovat také slinivku břišní a zvyšovat kazivost zubů.“

Kateřina: „Ještě bych se prosím chtěla zeptat, synovi ještě zjistili v patnácti ADHD a disharmoticky osobnostní vývoj. Dostal léky a kouří sem tam marihuanu . Už ne tak často. Sezení u paní doktorky adiktolozky pomůže nám to? Moc si přeji ať je syn v pořádku. Moc děkuji ještě jednou za odpověď“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Pokud řešíte také konopí a případně také kouření, určitě je v hodné s tímto pracovat a kontaktovat odbornou pomoc - dětskou adiktologickou ambulanci. Děti s ADHD někdy mohou kompenzovat projevy některými psychoaktivními látkami - např. THC nebo nikotin. Je skvělé, že s dítětem pracujete jako rodina a věnujete se mu. Mnohé symptomy ADHD lze stabilizovat medikací a dalšími technikami a cvičením“

Kateřina: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak vysvětlit dítěti, že nemusí kouřit kvůli přijetí v kolektivu vrstevníků? Co když dítě začne kouřit proto, že se chce začlenit a chce zapadnout do party kamarádů? Jsou z nekuřácké rodiny. Děkuji za odpověď“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Toto je častá příčina prvních cigaret u dětí - silný sociální tlak vrtestvníků. Důležité je podpořit sebehodnotu dítěte (v čem je jedinečně a originální), podpořit jej a případně také posilovat asertivitu a techniky odmítání. Dítě odmítá cigaretu, ne kamarády. Naopak se snažit upevňovat zdravé vztahy s kamarády, kde je přátelství pevné a založené na hlubších hodnotách než pouze kouření/nekouření. S tím, jak dítě roste, se vliv kolektivu, vrstevníků a vztahů mění a vyvíjí.“

Irena: „Pred pár dny jsem zjistila, že syn 13 let kouří, (Sama jsem nekuřák, manžel je kuřák) Toto téma se synem řešíme od pidzimu kdy jsem zjistila, že si objednal elektronickou cigaretu. Řešili jsme to domluvou, vysvětlování..... Syn se dušoval, že to chtěl jen vyzkoušet..... Pak jsem u něj našla žvýkací tabák, který měl prý od spolužáka a ve finále jsem ho pristihla s ostatními spolužáky při dýchánku vedle školy. Snažím se domlouvat, ale puberta je mrcha a myslím že to vše vypouští a jede si své. Co mohu ještě víc udělat?“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Je skvělé, že jste se synem již řešitla tyto první situace. Pokud v této fázi "selhal" rozhovor založený na důvěře a otevřenosti (dohoda mezi vámi, kterou syn porušil), je dobré toto popsat. Že jste byli spolu domlluveni na určitých pravidlech, ale syn je porušil. A citlivě se ptát - co se děje, co ho na kouření láká, jak to mají spolužáci atd. Pak popsat rizika - rychlý rozvoj závislosti, vliv na zdraví, překračování pravidel ve škole (možné sankce). A domluvit se na dalším postupu - jak bude dále vaše domluva vypadat, co když dítě bude dohodu dodržovat, co když ne. Působit na motivaci dítěte je důležité kontinuálně, o to více u dospívajících. Držím palce“

Jana: „Dobrý den prosím o vysvětlení jaký je rozdíl mezi žvýkacím tabákem a kouřením a jak dítěti ( 14let )vysvětlit co si může způsobit. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „U kouření dochází ke spalování tabáku - kouř z cigaret obsahuje 70 rakovinotvorných látek a stovky vysoce jedovatých látek. Toto u žvýkacího tabáku není. Užívání žvýkacího tabáku u dětí může skončit závislostí na nikotinu, dále žvýkací tabák poškozuje a zcitlivuje sliznici, zhoršuje kvalitu zubů. Polykání vysokých dávek nikotinu také dráždí trávicí systém a žaludek. Dále můžete mapovat co, co se synovi na žvýkacím tabáku líbí, co ho přivedlo k jeho užívání a pracovat na tom, jak tyto "benefity" nahradit jinými aktivitami. S teenagerem již můžete mluvit více partnerských rovnocennějším způsobem, nikoliv represivni. D9tě v pubertě otevřenoua partnerskou komunikaci ocení. Nebude mít pocit, že s ním mluvíte, jako "s dítětem".“

Světlana Slabejová: „Dobrý den, dotaz malinko mimo ale zajímá mě škodlivost elektronická cigareta vs klasická pro kuřaka dospělého. Manžel kouři elektronickou, jak jste říkal, do okna , máme 7 leteho syna, a tvrdí že to takhle synovi neškodí. Děkuji a přeji hezky den Světlana“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Děkuji za dotaz. Elektronická cigareta neprodukuje tolik jedovatých látek jako klasická cigareta. V tomto je zátěž na dýchací a oběhový systém nižší. Stále však hrozí riziko závislosti na nikotinu. E-cigareta naopak uvolňuje některé jiné škodlivé látky, byť v malém množství (např. těžké kovy, systetická aromata, ultrajemné částice). Dítě bych se snažil maximálně chránit před jakoukoliv formou pasivního kouření (ať už z cigarety či e-ciagrety).“

Neila: „Myslíte, že je dobrý nápad, když dítě kouří klasické cigarety, nabídnout mu radši e-cigaretu? Kouřit asi bude tak jako tak, tak zmírnit to aspoň takto?“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „V prvé řadi bychom měli myslet na zdraví dítěte - hlavním cíle by mělo být to, aby nekouřilo, ani neužívalo e-cigaretu, zahřívaný tabák ani žvýkací tabák nebo nikotinové sáčky. Pokud toto není realistický cíl, elektronická cigareta neprodukuje tolik toxických látek jako klasická cigareta. U mnoha dětí tato fáze experimentování časem vymizí. Např. pokud přejdou na střední školu, začnou sportovat, najdou si životního partnera atd. Důležité je, předejít u dítěte rozvoji závislosti.“

Andrea Š: „Synovi 19let pomáhám zbavit se závislosti na nikotinových sáčcích pozvolna, snížením ze síly 5(kterou se spolužáky během studia na střední škole užíval) na sílu 2. Nikdo u nás nekouří, užívání sáčků mu prý způsobovalo příjemné uklidňující pocity. Bral to kdykoli byl neklidný či ve stresu. Teď chce přestat, nikam na radu do centra nechce, máme domluvu, že postupně se nám s 2 podaří. Vidím však, že i u velmi inteligentního člověka, vznikla závislost a při jakémkoli stresu či nezdaru nelze v žádném případě přestat s užíváním. Kupuji mu ty nejslabší již půl roku… jak mám prosím pokračovat. Děkuji moc za radu. Andrea Š“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Dobrý den, je skvělé, že chcete se synem takto splupracovat. Nikotinové sáčky uvolňují velké mnosžví nikotinu a může na nich vzniknout silná fyzická závislost. Postupné snižování je jedna z cest, ale je nutné striktně držet postup snižování. Symbolicky řečeno - nelze udržovat oheň tím, do něj občas naleju oheň. Pro řešení stresu a napětí doporučuji hledat konkrétní aktivity, které by syna bavily - např. relaxační dýchání, sport, techniky mindfullness, volnočasové aktivity, vztahy apod. Držím Vám i synovi palce“

Zorka: „Dobrý den, poraďte mi prosím, jak ještě více motivovat syna, který v 15 letech zkoušel kouřit se spolužáky. V manželově rodině je velké genetické zatížení s nemocemi srdce. Tchyně (kuřačka) zemřela v 50 letech na infarkt a manžel, který kouřil i 40 cigaret denně, zemřel také na infarkt v pouhých 46 letech. I další členi mají problémy i když nekouří. Bojím se o syna až přejde na střední školu. Děkuji za odpověď“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Je dobře, že se snaříte u syna předejít onemocněním srdce a cév. KOuření je pro toto vysoce rizikovým faktorem. Střední škola v tomto může pomoci - pokud syn najde nové cíle (ve studiu, seberozvoji), nové přátele, případně vztah, mohou ho tyto faktory pozitivně motivovat ke zdravému životnímu stylu. Rozhovor s ním můžete vést tak, že se spolu otevřeně a v atmosféře důvěry pobavíte, co ho na kouření láká, co mu kouření přináši vs. v čem konkrétně je pro něj kouření škodlivé (srdce, cévy, smrad z kouře, sport, finance za cigarety atd.). Rozhodnutí by s pomocí vnější motivace a podpory mělo v ideální situace postupem vést k vnitřní motivaci - rozhodnutí syna, že chce stávající situaci změnit“

Šárka: „Dobyl den, co děti a tráva? Já jsou na tom A je horší tráva nebo cigarety, nemyslím pravidelné hulení, ale třeba jednou za x měsíců a cigarety balíček týdně Moc děkuji“

Mgr. Adam Kulhánek, PhD.: „Konopí je nejčastější nelegální návykovou látkou, kterou děti a dospívající vykouší. Většina z nich projde experimenty, kdy přechodně konopí kouří a postupně toho nechají. Jako preventivní faktory působí podpora rodiny,zájem rodičů o dítě, kvalitní přátelské vtahy, smysluplné trávení volného času, zdravé sebevědomí a sebehodnota dítěte.“