Fermentovaná mrkev
2,2 kg mrkve
1,3 l převařené vody
26 g soli bez jodu
1 zavařovací lahve 1,7 l
Připravíme si solný roztok. Vodu přivedeme k varu, přidáme sůl (nejlépe himalájskou sůl), na 1 l vody 20 g soli a rozmícháme do úplného rozpuštění. Roztok necháme pozvolna vychladnout.
Mrkev důkladně očistíme a vypereme ve studené vodě, abychom měli jistotu, že bude čistá. Jedině v dokonale čisté zelenině máme záruku, že fermentační proces poběží tak jak má. Mrkev můžeme nakrájet na kostičky, kolečka na poloviny či čtvrtiny. Šroubovací sklenici před použitím ještě jednou vypláchneme horkou vodou, necháme zchladnout a pak do ní napěchujeme pokrájené mrkve. Čím více budou kolečka či hranolky natěsnané u sebe, tím větší máme jistotu, že zůstanou stále pod hladinou.
Obsah sklenice zalijeme roztokem zhruba 1 cm pod okraj, zakryjeme víčkem, ale neutahujeme. Mrkev nám začne po pár dnech pracovat a část roztoku může vytéct.
Sklenici uložíme na tmavé místo, ideálně při teplotě 17 - 21ËšC. Při vyšší teplotě by se mohl fermentační proces narušit a objevit se bakterie hniloby.
Po 14 dnech až mrkev přestane intenzivně bublat nebo pěnit a bude mít nakyslou chuť, můžete celý proces zastavit tak, že sklenici vložíte do lednice.
Pokud chcete mít mrkev kyselejší, štiplavější, nechte fermentovat i několik týdnů nebo měsíců.