Chat

host

Eva Kiedroňová

Téma: držení dětí, tygřík

Záznam chatu z pátku 10. dubna 2015

Klára: „Dobrý den, doporučila byste, prosím, vhodnou matraci do dětské postýlky, na které by dítě spalo od narození? Měla by být tvrdá nebo ne, z jakého materiálu? Je vhodná kokosová matrace? Prý způsobuje alergie. Děkuji za odpověď, Klára.“

Eva Kiedroňová: „Pro malé děti je ideální polotvrdá matrace. Tvrdá je pro ně nepohodlná a nenabízí mu pocit jistoty, bezpečí a tepla. Přesto je potřeba dětem nejméně do 4.-5.měsíce věku nabídnout péřový polštářek a peřinku, do které se propadne těžištěm až na pevný rovný základ. Nahrnuté peří do stran mu lehce zvedne temeno hlavičky i končetiny. Dítě se cítí jako v hnízdečku. Tato rovnoměrně rozložená poloha v ose a s těžištěm mezi lopatkami je také základem pro jeho další kvalitní vývoj. Proto je potřeba peřinku využívat neustále - k odpočinku a ke spánku v postýlce i kočárku, ke kojení, k odříhnutí, do autosedačky i k manipulaci s dítětem, obzvláště při návštěvách.“

Kateřina: „Dobrý den, naše holčička (4,5 měsíce) je už od narození ráda nošena v poloze na tygříka. Teď když je už větší (8kg, 70 cm) ji nosíme v pozici klokánka. Vždycky když ji dáme do klubíčka, aby si na chvilku odpočinula, začne po chvilce plakat. V této pozici se ji vůbec nelíbí. Myslíte, že je něco špatně? Děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Poloha tygříka je pro dítě daleko pohodlnější než klokánek. V tygříkovi leží celým tělem na předloktí. Nemusí zapojit šíjové, mezilopatkové, břišní ani hýžďové svaly, jako v klokánkovi. Proto vřele doporučuji nosit dítě v klokánkovi již od narození, ale po chvilkách a střídat ho s odpočinkovými polohami, jako je klubíčko a tygříka. Nyní buďte trpělivá. Svou holčičku také noste v klokánkovi často, ale zpočátku pouze po krátkých chvilkách, třeba jenom 30-60 vteřin. Dobu prodlužujte postupně. Velmi důležité však je, aby jste ji při držení v klokánkovi neustále stimulovala k pohledu dolů - na hračku, kterou ji vložte do ruček.“

Ivana Konopová: „Dobrý den, paní Kiedroňová, slyšela jsem, že když se dítě učí chodit nemělo by se držet za ručičky, mělo by se nechat pomalu vyvíjet samo, co je na tom pravdy a co se stane když ho budeme za ručičky držet.“

Eva Kiedroňová: „Nejvěrnějším důkazem, že je dítě na samostatný stoj a chůzi již dobře připraveno, je to, že se dokáže samo zvednout z bříška na čtyři, pak přes rytíře do stoje, obcházet nábytek stranou, čelem a nakonec se samostatně pustit a chodit. Je to stejné jako při výuce plavání. Ideální je učit dítě plavat plaveckými způsoby až poté, co se vody nebojí, získá cit pro vodu, naučí se splývat v poloze na zádech i bříšku a vydechovat do vody. Takto připravené děti se dokážou nejenom naučit chodit či plavat, ale hlavně se to naučí správným způsobem. Jakmile dítěti nabídneme pomoc k finální dovednosti, pak nemají ani představu, jak se to mohou naučit samostatně. Pouze spoléhají na naši pomoc a sami lenoší. V tomto případě se nemohou postupně rozvíjet z hlediska rovnováhy, koordinace pohybů, orientačních dovedností ani síly posturálních svalů. Pak hrozí, že se sice naučí časem chodit, ale špatně. Místo toho, aby jim tato přirozená pohybová aktivita po celý život ve vývoji pomáhala, tak jim spíše škodí.“

Petra Petrášová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jsou nejvhodnější polohy nošení 7mi měsíčního dítěte. Absolvovala jsem Váš kurz Něžná náruč rodičů jak osobně, tak pak i pro zopakování tento kurz v internetové podobě(za oba moc děkuji), ale pamatuju si pro starší dítě jen opičku. Ostatní polohy už totiž nejsou příliš vhodné - dcera je poměrně živé dítě, plazí se a zvedá na zemi v poloze na bříšku zadeček a péruje na kolínkách, takže nejspíš začně brzy chodit. Děkuji mockrát za odpověď!“

Eva Kiedroňová: „Sedmi měsíční dítě je ideální nosit stále v klokánkovi nebo pod paží, jako fotbalový míč. Pozor - hlavička však musí být vždy výše než pánev a dítě musí držet v ručkách vždy něco, na co se chce dívat a co způsobí srovnání hlavičky do osy. V opičce je vhodné nosit dítě až poté, co již alespoň měsíc posiluje všechny důležité posturální svaly při lezení. Také v opičce je lépe nosit dítě střídavě na pravém a levém boku, se široce roztaženými nožkami a s hračkou v ručkách.“

Eva: „Dobrý den, předem bych vám chtěla poděkovat za vase knížky,který mám nactene a řidim se radami. Používám peřinku a momentálne mam 7 týdenního syna. Bohužel trpí na ,prdíky, a paní doktorka mi ukazovala masaz-přijde mi,ze moc nepomaha-máte nějaké rady? Dale bych se chtěla zeptat na polohovani-syn se mi hodně diva na pravou stranu dozadu. Tuto stranu upřednostňuje i při spani-zkoušíme mu hlavičku podkladat, bohužel ne moc úspěšne. Při chování střídám strany a řidim se vašimi pokyny. Předem děkuji za odpověď ☺“

Eva Kiedroňová: „Zcela nejdůležitější je dítě neustále pokládat na péřovou peřinku i polštářek tak, abyste viděla, že se dostane bradička téměř k hrudníčku. Pokud uvidíte, že po usnutí zůstala hlavička vytočená, tak jednou rukou podložte hlavičku a druhou položte na hrudníček. Hlavičku pomaličku vytočte do osy, protáhněte v šíji a poté položte. Po stranách hlavičky nahrňte peří a spodní cíp peřinky srolujte pod kolínka tak, aby mělo nožky mírně zvednuté a mohlo se propadnout zády rovnoměrně na podložku. Při spánku v těchto podmínkách se pravidelným dýcháním uvolní veškeré napětí. Peřinku využívejte prozatím stále. K manipulaci, ke kojení, do autosedačky i do kočárku.“

Eva Neumanová: „Dobrý den naš chlapeček 10 měsíců leze po kolenou a chodí kolem nábytku ale ještě si nedokázal z kolínek sednout na zadeček, můžeme ho vozit v kočárku kde bude sedet? Děkuji velice za odpověď Eva“

Eva Kiedroňová: „Pokud již hodně leze, stoupá i klesá u nábytku a dokonce ho již obchází, pak by mu krátkodobý sed v kočárku neměl již nijak ublížit, přestože ho sám ještě nevyhledává. Doporučuji Vám chlapečka z kočárku občas vytáhnout, ponosit v klokánkovi nebo střídavě pod levou a pravou pod paží nebo ho položte, aby si mohl odpočinout. Rozhodně he nenechejte sedět dlouhodobě.“

Pavlina: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli miminko, ktere lezi na perove perince, ma mit po celou dobu pod perinkou ten polštářek co mate vy, pres den i v noci? Dekuji“

Eva Kiedroňová: „Ano. Tím že se dostane hlavička lehce výše než pánev a bradička blíže k hrudníčku, tak mu také tolik nehrozí zadušení případným zvratky jako dítěti, které leží na tvrdé podložce a se záklonem hlavičky. Z hlediska bezpečnosti a prevence všudypřítomným obavám náhlého úmrtí kojence však doporučuji všem rodičům pro klid i pro jistotu používat alespoň do jednoho roku elektronickou Nany podložku.“

eva m: „dobrý den, mám ročního chlapečka a chci s ním začít chodit plavat, je to v tomto věku vhodné nebo mám ještě počkat. Jaký zvolit přístup? Děkuji za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Pokud je dítě zdravé, tak čím dříve se mu začnou rodiče věnovat při plavání ve vodě, tím lépe. Voda je pro dítě nejpřirozenější prostředí ihned po narození. Nejenže se ji nebojí, ale naopak k ní má většinou pozitivní vztah. Čím je dítě starší, tím více se jeho vztah k vodě vytrácí a navíc začíná mít strach. Začít plavat s dítětem až kolem jednoho roku je proto velmi často hodně obtížné, přesto to stojí za to trpělivostí a vhodným přístupem zvládnout.“

Pavla: „Dobrý den, myslite si ze rychlozavinovacky nejsou vubec vhodne pro miminka, ani na minimalni noseni? Dekuji za odpoved“

Eva Kiedroňová: „Pevně zavinuté dítě do rychlozavinovačky mu také nabízí osu, pocit jistoty a bezpečí. Ke spánku to však nestačí, protože se nemá kam propadnout a zastabilizovat. Rychlozavinovačky mu nenabízí tak dokonalý pocit jistoty, bezpečí a tepla jako péřový polštářek a peřinka.“

Kateřina Tarová: „Dobrý den. Chci se Vás zeptat. Mám 3měsíčního chlapečka a asi 14 dní se pokouší sedat. Mám mu v tom bránit, nebo je to přirozené. Je u toho dosti nevrlí. A vyžaduje nadměrnou pozornost. Děkuji Kateřina.“

Eva Kiedroňová: „Snaha o sedání je v tomto věku daleko užitečnější než sed. Zvedejte ho pomaličku nabalením a noste v pozici klokánka a koníčka s hračkou v ručkách. Často ho však nechejte odpočívat na polštářku a peřince nebo v pozici symetrického klubíčka s hlavičkou v loketní jamce výše než pánev“

Petra: „Dobrý den, mám 9-týdenního syna.Trpí na prdíky - nejvíce mu pomáhá poloha na zádech a zvednout nožičky. Je to vhodné? Jinak nám v noci spinká na boku - je to taky dobře?Díky za vaše hezké povídání..“

Eva Kiedroňová: „Ideální prevencí před nedostatečným odcházením střevních plynů a následným bolestem bříška je kojení, ale i odpočinek a spánek na péřové peřince a polštářku. Po probuzení je potřeba dítě svlékat z plen, aby mohlo aktivně pohybovat nožkama a nošení v klokánkovi a koníčkovi střídavě na pravé a levé ruce. Rozložená dlani pod bříškem mu bříško nejenom vhodně zahřívá, ale také masíruje. Velmi pomáhá také pravidelné večerní koupání v příjemně teplé vodě a správným způsobem. Veškeré potřebné informace najdete v publikacích nebo v internetových kurzech "Něžná náruč rodičů" (o správné manipulaci s dítětem), "Rozvíjej se, děťátko ..." (o správné stimulaci psychomotorického vývoje dítěte) a "Jak se rodí vodníčci" (o významu pravidelného a správného způsobu koupání - plavání s dítětem od narození v dětské vaničce, při společné koupeli, ve velké vaně, ve sprše i v kyblíku).“

Petra: „Dobrý den, mé měsíční holčičce v poloze tygřík díky gravitaci a nezpevněným svalům padá hlavička. Připadá mi tak, že se musí dusit . Je tato poloha vhodná i pro takhle malá miminka?“

Eva Kiedroňová: „Věřím, že to tak může vypadat, obzvláště u dětí, které mají celkově nižší svalové napětí, nebo-li jsou lehce slabší. Aby zesílila, tak ji v době bdění svlékejte do naha, lákejte ke zvedání končetin nad tělíčko a k obratu na bok. Noste ji po chvilkách v posilujících polohách - v klokánkovi a koníčkovi, ale také ji dopřejte pravidelný odpočinek v klubíčku nebo na peřince a polštářku. Pravidelně ji koupejte postupně ve stále chladnější vodě 37°C - 36°C - 35°C - 34°C ...“

Petra: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nejvhodnější polohu držení dítěte u jídla při zavádění příkrmů kolem 6.měsíce věku tedy v době, kdy dítě ještě samo nesedí. Děkuji za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Ke krmení dítě prozatím pokládejte do autosedačky nebo lehačky. Až co se se z pravidelného lezení postaví sama, pak již může být krmena v krmící židličce.“

Alena S.: „Dobrý den, jaká je nejlepší poloha v postýlce pro 2.měsíční miminko..?děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Ideální poloha ke spánku pro děti, které si o ni ještě neumí rozhodnout samy, je poloha na zádech v ose a s rovnoměrně rozloženým těžištěm. To mu umožníme nejlépe na péřovém polštářku a peřince.“

Ilona: „jak pomoci 8 měsíční holčičce léz?“

Eva Kiedroňová: „Svlékejte ji do naha, pokládejte ji na zem k hračce, ale pomalu, širokým úchopem kolem pasu tak, aby si stíhala uvědomovat zemskou přitažlivost a že se může o své končetiny opřít. Jakmile se o ně opře, tak ji nepouštějte zcela. Stále ji lehce přidržujte jakoby v pozici na čtyřech a jemně pohupujte nahoru a dolů, ale i vpřed a vzad. Pokud to takto budete nacvičovat pravidelně, tak si časem zvykne na tuto vyšší pozici, zesílí, získá lepší sebevědomí a poté se o tuto pozici bude pokoušet a zdokonalovat ji sama.“

Olga M.: „Dobrý den, co říkáte používání hopsadel u dětí, které již sedí a lozí.“

Eva Kiedroňová: „Hopsadlo bude vhodné až poté, co dítě rozvine rovnováhu, orientační dovednosti, koordinaci pohybů i sílu všech důležitých posturálních svalů, které vedou k nácviku přirozeného pohybu do stoje a chůze. K experimentování s pohybem, který směřuje k nácviku těchto primárních dovedností totiž potřebují hodně zájmu a pozornosti. Nevýhodou hopsadel je, že když je dětem jednou ukážeme, tak po nich pak tak touží, že je to často na úkor zdokonalování se v těchto základních dovednostech. Pokud si již dítě na hopsadlo zvyklo, tak ho doporučuji dát na čas z očí, nebo ho omezit na minimum.“