Chat

host

Eva Kiedroňová

Vývoj dětí 3-6 měsíců

Záznam chatu z pátku 25. dubna 2014

Zuzana: „Dobrý den paní Kiedroňová, ráda bych Vám poděkovala za Vaše knihy, které jsou mým cenným pomocníkem a chtěla bych se Vás zeptat, od kterého měsíce dítěte je bezpečné a vhodné jej nosit v tzv. klokance vzhledem k jeho psychomotorickému vývoji. Dcera právě ukončila pátý měsíc a uvažujeme o tom, že bychom klokánku vyzkoušeli na kratší výlety. Je to v tomto věku vhodné nebo máme ještě počkat? A jak dlouhý by takový výlet mohl být? Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Se srdečným pozdravem, Zuzana“

Eva Kiedroňová: „S klokánkou ještě počkejte až do doby, než bude nejméně měsíc upřednostňovat lezení před plazením nebo polohou na bříšku. Poté je možno klokánku na chvíli (cca půl hodiny) použít. Ideální je pozice dítěte v lehkém předklonu zády k Vám. Pokud zvolíte delší výlet, pak je potřeba nošení v klokánce potřeba dítěti zpestřit nejenom aktivním pohybem na podložce, ale také odpočinkem v kočárku.“

NES: „Je nějaká odborná literatura na Vývoj dětí 3 - 6 měsíců či internet. odkaz?“

Eva Kiedroňová: „Vývoj dítěte ve věku 3-6 měsíců najdete v publikaci "Rozvíjej se, děťátko ...", na kterou je možno se podívat na stránkách www.kenny.cz.“

Jana: „Dobrý den, od kdy je vhodné dávat miminkům nad postýlky kolotoče? Je vhodné dávat že začátku dvojčata do jedné postýlky? Liší se nějak vývoj dvojčátek do půl roku od jednoho miminka, nebo nemá vliv na vývoj vyrustání se stejně starým sourozencem? Moc Vám děkuji a přeji hezký den.“

Eva Kiedroňová: „Kolotoč je vhodné dávat dítěti již v průběhu jeho druhého měsíce věku, ale ne nad obličej, ale nad jeho nohy, aby se na něho muselo dítě dívat směrem dolů. Zpočátku je vhodné dvojčátka dávat k sobě co nejčastěji, nejlépe v nahotě v době bdění. K usínání a ke spánku doporučuji děti balit do péřové peřinky (každé zvlášť) a učit je spát ve stále stejné místnosti, postýlce a na péřovém polštářku (k nahlédnutí na www.kennyshop.cz). V prvním měsíci je ideální děti nechat spát v jedné postýlce i kočárku těsně vedle sebe. Poté již každé ve své postýlce, ale vedle sebe. Při vhodné stimulaci se mají dvojčátka šanci rozvíjet stejně, jako jejich vrstevníci. Vše záleží na vhodných podmínkách a podnětech.“

pavla: „je vhodné aby dítě od narození leželo část dne na podložce do vany? dávám ho tak, aby nemělo zploštělou hlavičku. má ukončený druhý měsíc“

Eva Kiedroňová: „Daleko lépe je dítě během dne svlékat a pokládat na péřovou peřinku a polštářek. Péřové prostředí pomůže dítěti uložit hlavičku do osy, umožní mu propadnout se až na pevný základ podložky a získat stabilitu k aktivnímu symetrickému pohybu.“

Barbora: „Dobrý den. Syn (5 měsíců) se otáčí ze zad na bříško skoro vždy přes pravý bok. Není problém, že upřednostňuje jednu stranu? Děkuji za odpověď. Hezký den“

Eva Kiedroňová: „Ve spontánním projevu upřednostňuje pravý bok. Proto vy ho při hrách motivujte k obratu přes levý bok, a to správným způsobem, jak jsem ukazovala na Natálce. Ona má také tendenci se přetáčet více na pravou stranu.“

Eva: „Dobrý den, dcerce je 12 týdnů a nechce se nosit v klubíčku, vždy se začne natahovat a projevovat nespokojenost. Děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Ve vaši maličké přetrvává stále zvýšené napětí, které je potřeba cíleně uvolnit. Maličkou doporučuji svlékat a pokládat k odpočinku, ke spánku, k hrám v době bdění i ke kojení na péřovou peřinku a polštářek. Stejně tak doporučuji maličkou alespoň 2-4 týdny nosit raději v pozici klubíčka, ale v peřince s hlavičkou výše než pánev. V jakékoliv jiné poloze by se s největší pravděpodobností zakláněla. I když ji bude maličká na začátku odmítat, je potřeba s ní hodně mluvit a vydržet. Péřové prostředí ji nabídne pohodlí, pocit jistoty, bezpečí a tepla. Při uklidňování nenatřásejte. Naopak, zůstaňte v klidu. Pouze klidně komunikujte a lehce přenášejte váhu z nohy na nohu. Pokud ji důsledně nabídnete tyto podmínky, pak je velká šance, že se brzy nejenom uklidní, ale také se začne správně rozvíjet.“

Eva: „Můj syn (5,5 m.) se sám otáčí z břicha na záda, naopak to zatím nedokáže přes naše velké snažení. Je skoro dotočen, ale obecně není dítě, které je rádo na břichu. Myslela jsem, že děti se nejprve přetáčí na bříško. Může to něčemu vadit? Jak ho případně více stimulovat? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „U Vašeho chlapečka nejde s největší pravděpodobností o dovednost, ale přepad vlivem špatné stability a záklonům hlavičky i trupu. Váš chlapeček by se potřeboval nejdříve naučit ležet na zádech a zvedat končetiny nad podložku. Poté je vhodné ho učit otáčet se přes schoulení na bok. Na boku si může hrát, ale ne v záklonu. Postupně zvládne boční vzpřímení a obrat na bříško. Strany je potřeby střídat. Více informací najdete v publikaci: "Rozvíjej se, děťátko ..." (viz www.kennyshop.cz)“

Iveta: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak dlouho by mělo vydržet 4,5 měsíční miminko pást na bříšku? Je normální, že dcerka pase pěkně třeba 3 minutky a pak začne ruce roztahovat a třeba až po dalších 3 minutách už pláče, že chce změnit polohu? Děkuji Iveta“

Eva Kiedroňová: „Pokud se po třech minutách zlobí, tak ji na chvíli zvedněte přímo z bříška do klokánka, nebo koníčka a po chvilce to zkuste znovu. Také je možno ho správným způsobem přetočit na záda a nechat odpočinout.“

Nikola Machová: „Dobrý den, je normální když se díte ve třech měsících otáčí pouze doprava, stylem obrovský záklon hlavy, prohnutí v zádech do takového mostu?? děkuji za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Tento způsob není správný. Neumožňuje dítěti správným způsobem zapojit posturální svaly, které je nutno co nejdříve propojit a dokonale posílit, aby se mohl organismus zdravě rozvíjet.“

Karla: „Dobrý den, máme syna 5 měsíců. Po těhotenství nám doma zůstal velký gymnastický míč. Malého na něj pokládám bříško,záda i bok a pomalu kutálím. Tchýni se to ale nelíbí, můžu mu nějak uškodit?Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Gymnastický míč je pro dítě velmi podnětnou pomůckou k nácviku vzpřimování na bříšku, do kleku i k bočního vzpřímení. Je však potřeba vědět, jak přesně dítě na míč uložit, v jakém oblečení, v jakém úhlu, kde přesně a jakým tlakem tlačit, jak pohyb vést atd. V současné době připravujeme internetový kurz on-line, prostřednictvím kterého chceme rodičům předat postupně všechny informace a hlavně ukázat a naučit všechny dovednosti a stimulace, které povedou k jeho zdravému vývoji. Prvních 5 lekcí tohoto kurzu budou k dispozici na Mezinárodní den dětí - 1.6.2014 na stránkách www.evakiedronova.cz nebo www.kenny.cz.“

petra: „Dobry den, kdyz polozim syna na brisko, po chvili začne dělat 'letadlo'. Co s tim?“

Eva Kiedroňová: „Letadlo je typické pro děti kolem 5.měsíce věku, ale ne stále. Mělo by fungovat jako chvilkový odpočinek mezi fyzicky náročným nácvikem vzpřimování. Letadélko žel často přetrvává u dětí, které jsou pokládány na bříško v oblečení a s plenou kolem pasu.“

Sona: „Dobry den, dite se mi teprve narodi. Doporucujete si predem koupit zavinovacku a nebo az poznam, jestli se diteti bude libit v ni byt v nemocnici? Mam na mysli zavinovacku se zpevnenymi zady na stuzky, kterou v nemocnicich bezne pouzivaji. Dekuji.“

Eva Kiedroňová: „Doporučuji Vám pořídit si péřovou peřinku a polštářek ještě před narozením Vašeho dítěte a vzít si ji do porodnice s sebou. Více informací najdete v publikaci "Něžná náruč rodičů", na kterou se můžete podívat na stránkách www.kennyshop.cz.“