Chat

host

Eva Kiedroňová

Téma: Jak zabavit kojence

Záznam chatu z pátku 27. září 2013

Jitka.: „Dobry den, jak stimulovat temer trimesicniho kojence? Je vhodne v tomto veku poridit hraci decku a hrazdicku, aby melo dostatek podnetu nebo zatim vzhledem k pomerne kratke dobe bdeni stimulovat hrackami behem paseni konicku? Od jakeho mesice je mozne ponechat v paseni konicku delsi dobu bez dozoru? Diky.“

Eva Kiedroňová: „Milá Jitko Ano, hrací deka a hrazdička je pro tříměsíční dítě ideální. Přesto doporučuji hru pod hrazdičkou zpestřit svlečením dítěte z kalhot i plen a lákat ho ke zvedání končetin, obratu na bok a na bříško. Bříško je potřeba u dětí do cca 6.měsíce věku brát pouze jako cvičnou polohu, v které by mělo být pouze tak dlouho, dokud má dostatek síly posilovat a trénovat správné vzpřímení. Jakmile je unavené, tak ho doporučuji přetočit zpět na bok a poté na záda. Mějte se hezky Eva K“

PTpl: „Jak zabavit nemocného kojence?“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Akutně nemocný kojenec ve vysokých horečkách ocení především polohu klubíčka, pohodovou komunikaci nebo písničku v klidné kolébavé náruči, popřípadě odpočinek a spánek na pohodlném péřovém polštářku v chladnější vyvětrané a klidné místnosti. Po ustoupení akutního stavu mu nabídneme podobnou činnost, o které budeme hovořit dnes ve studiu, ale v menších dávkách a s častým odpočinkem. Přeji hezké dny Eva K“

Magdaléna: „Dobrý den, syn 6,5m nechce ležet v kočárku. Vyžaduje vytáhnout. Pořídili jsme nosítko, ve kterém je nejspokojenější, ale nejde vždy jej takto nosit. Nechci ho dávat do pasivního sedu a ani nosit dlouho. Občas ho zabaví pást koně a hračky, ale to tak na 10 min a pak opět vyžaduje nošení. Co s ním?“

Eva Kiedroňová: „Milá Magdaléno Ideální je nejdříve dítě příjemně fyzicky unavit a psychicky uspokojit aktivitami, které si dnes ukážeme ve studiu. Poté dítě doslova uvítá, když ho uložite do kočárku na příjemně měkkou podložku a péřový polštářek. Po probuzení mu můžete nabídnout aktivity, které si rovněž dnes ukážeme v předem natočeném filmu. Mějte se moc hezky. Eva K“

Tereza: „Dobrý den, vnímá roční kojenec při procházce venku okolí?když ji povídám kde je pejsek a kytičky? Myslím,jestli to ma smysl.“

Eva Kiedroňová: „Milá Terezko Ano. Má to obrovský smysl. Hlavně mluvte pomalu a klidně. Nebuďte nervózní, když neuvidíte okamžitou reakci. Dítě Vás bude nejdříve pouze pozorně sledovat. Teprve později se dočkáte nějaké reakce. Je potřeba se vyzbrojit trpělivostí. Přeji Vám hezký den. Eva K“

Pavlína: „Dobrý den, prosím jaký je Váš názor na používání látkových plen. Myslím moderní kalhotkové pleny. Trochu se bojím, jestli tím, že jsou objemnější než jednorázovky, nebrzdí psychomotorický vývoj. Děkuji!“

Eva Kiedroňová: „Milá Pavlíno Látkové pleny jsou sice objemnější a po nasáknutí močí také těžší. Přesto je z ekologických i ekonomických důvodů vřele doporučuji. Ideální je dítě pravidelně, v každém období bdění, svlékat a umožnit mu dostatek aktivního pohybu. Přeji Vám pěkné dny. Eva K“

Tereza: „Dobry den, muj chlapecek ma 2,5 mesice a od zacatku, kdyz ho polozim na brisko, aby pasl konicky, zacne plakat a po chvilce se vztekle houpe na brisku a krici. Hlavicku jaks taks drzi, kdyz ho drzim svisle v naruci. Pri zvedani z podlozky za zapesti, ale hlavicku necha zaklonenou. Nevim si rady, jak ho motivovat, aby ho cviceni bavilo. Hracky, povidani, zpivani, nic nepomaha.“

Eva Kiedroňová: „Milá Terezko Tažení dítěte za ruce z polohy na zádech do sedu nacvičovat nedoporučuji. Daleko užitečnější je dítě svléknout do naha a nejdříve ho lákat ke zvedání končetin, poté k otočení hlavičky a tělíčka na bok a nakonec ho dotočíme na chvíli do polohy na bříško. Na bříšku ho motivujeme ke sledování nízké hračky na podložce před očima i do stran. Pohyby hračkou do stran je potřeba vést velmi pomalu a klidně. Na podložce v poloze na bříšku dítě zbytečně dlouho nemučíme. Po chvíli je ideální dítě pomaličku zvednou do pozice koníčka nebo klokánka. I tyto polohy jsou ideální k posilování důležitých posturálních svalů, které vedou k postupnému zvládnutí správného vzpřímení. Držím palce. Eva K“

Stanislava: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na polohu klokánek, co jste ukazovali. Moje 3měsíční dcera ji vyžaduje, bylo nám však řečeno, že si tak ničí záda/páteř a nemám ji tak nosit. Tato poloha byla pro dítě i mě příjemná, tak nevím, zda opravdu polohu nepoužívat. Malá je opřená zadečkem o mé břicho, zadeček podložený mojí rukou, držím však za stehýnko a pak je "předkloněná" na mojí druhé ruce o hrudníček. Děkuji za radu.“

Eva Kiedroňová: „Milá Stáňo Správně držená pozice klokánka je pro dítě jedině přínosem. Správně je to ale jadině tak, že jedna ruka je rovnoměrně pod bříškem a druhá symetricky pod stehny tak, aby byla stehna do pravého úhlu k bříšku. Zadeček je opřen o oblast žaludku a dítě musí mít hračku v rukou, aby bylo motivováno se na ni dívat. Jedině tak posiluje správné posturální svaly. S ohledem na páteř je potřeba však myslet na pravidelné střídání rukou a odpočinek v klubíčku. Mějte se moc hezky. Eva K“

Alena: „Zkoušela jsem polohy pro uklidnění dítěte, polohu tygříka a můj dvouměsíční chlapeček se prohýbá v zádech a neuvolní nožičky, aby mu byla tato poloha příjemná, je napnutý, snaží se zvedat hlavičku a napíná nožičky. Co dělám špatně? Děkuji za radu.“

Eva Kiedroňová: „Milá Alenko Dítě, které se napíná a zaklání potřebuje v první řadě odpočívat a spát na pohodlné péřové peřince a polštářku, manipulovat s ním pomalou a klidnou manipulaci a nosit ho především v poloze bočního klubíčka s mírně předkloněnou hlavičkou a končetinami před tělem. Ruce je potřeba střídat. V přehmatu do tygříka je potřeba postupovat velmi klidně, pomalu, šetrně a tak, aby se sítě nebálo. Poloha tygříka musí také dítěti nabídnout schoulení a pocit jistoty a bezpečí. Dítě držíme na předloktí symetricky, rovnoměrně, obličejem dolů a s hlavičkou výše než pánev. Ruka, na které dítě spočívá drží stehna do pravého úhlu. Ideální je tyto polohy přesně ukázat a naučit, neboť i drobná odchylka od správného provedení vyvolává nejistotu a dráždivé reakce dítěte. Polohy jsou popsány ve všech třech publikacích - "Něžná náruč rodičů" - o správné manipulaci s dítětem v souladu s jeho potřebami a psychomotorickým vývojem; "Rozvíjej se, děťátko ..." - o hrách a stimulaci dítěte v souladu s jeho psychomotorickou vyspělostí a "Jak se rodí vodníčci - 1.díl" - o významu a způsobu pravidelného koupání dítěte doma v dětské vaničce, velké vaně, při společné koupeli nebo sprchováním. Přeji Vám hodně krásných zážitků s vašim dítětem. Eva K“

Denisa: „Dobrý den, máme syna 5.měsíců, dočetla jsem se, že pro miminka není vhodné svislé nošení dokud sami nesedí. Tuto polohu používat jen na odříhnutí. Mohu se zeptat na Váš názor? Děkuji a přeji hezký den. Denisa P.“

Eva Kiedroňová: „Milá Denisko Svislá polohy vyžaduje dokonalé posílení posturálních svalů, které mají za úkol držet těžkou hlavičku, páteř i klouby ve správném postavení a tím umožnit ideální funkci mozku, srdce, plic a všech důležitých vnitřních orgánů. Proto je nutné dítě na budoucí vzpřímení nejdříve dobře připravit. Až když dá dítě najevo, že je dostatečně silné a že má rozvinutou rovnováhu, orientační schopnosti i koordinaci pohybů, což prokáže zvládnutým lezením po čtyřech a stoupáním přes rytíře, pak má nárok být na chvíli nošeno ve svislé poloze. Vše je popsáno, vysvětleno a nafoceno v publikacích "Něžná náruč rodičů" a "Rozvíjej se, děťátko ..." Přeji Vám hezké dny. Eva K“

Michaela Dobešová: „Dobrý den paní Kiedroňová, mám 4,5 měsíční dceru, která od miminka nesnáší kočárek a tak ji většinou nosím cca hodinu na rukou dokud neusne a potom teprve ji můžu uložit do kočárku. Někdy neusne vůbec, ale je fakt, že moc velký spáč není, spí denně asi dvakrát hodinku někdy půl. Nicméně já jsem vyřízená :) a pak je šátek můj velký pomocník, bez něj nemůžu ani do obchodu. Poradíte? Děkuji, mějte se hezky.MD“

Eva Kiedroňová: „Milá Míšo Opravdu Vám vřele doporučuji nenosit dítě jenom tak, abyste vy dřela a ono lenošilo. Dejte mu ve své náručí zabrat. Prosím, podívejte se na záznam z tohoto dílu v Sama doma a nechejte se inspirovat přiměřeným zaměstnáním k aktivitám dítěte v náručí a poté k uložení dítěte do kočárku na pohodlný polštářek a péřovou peřinku. Přeji Vám pohodové dny. Eva K“

Zuzana: „Dobrý den, kde prosím lze sehnat tu hrazdičku s overballem, kterou jste ukazovala? Syn má čtyři měsíce a je velmi hravý a kontaktní, chytá si nožičky a určitě by ho to moc bavilo...děkuji za tip“

Eva Kiedroňová: „Milá Zuzanko Hrazdičku je možno použít jakoukoliv, která je na trhu k dispozici. Pouze je potřeba sundat hračku a na kloboukovou gumičku navázat overball za jeho špunt. Overball je možno sehnat v e-shopu na stránkách www.kenny.cz. Přeji Vám hezké dny. Eva K“

Karolina: „Dobrý den, mám syna 3 měsíce. Možná podobný dotaz tomu předešlému - v porodnici i u pediatra doporučují svislou polohu k odříhnutí, ve vaší knize doporučujete spíše jiné. Zkoušeli jsme to tak i tak, ale je pravda že ve svislé poloze si miminko odříhne téměř určitě, v jiných polohách je to problém. Tak nevím - mám trénovat jiné polohy nebo syna na chviličku odříhnutí dát do svislé polohy? Děkuji!“

Eva Kiedroňová: „Milá Karolíno Když mi v dětství táta řekl, že mám psa nosit jednou rukou pod bříškem a druhou pod zadečkem a že ho nesmím nosit ve svislé poloze, protože mu zničím páteř, vzala jsem to vážně. Stejné a ještě důležitější je to u dětí. Svislá poloha skutečně není nutná k žádné aktivitě. Ideální polohou k odříhnutí je tygřík, klokánek nebo koníček, kdy dítě držíme jednou rukou pod bříškem a druhou pod stehny a zadečkem. Ruka pod bříškem je rovnoměrně rozložena do tvaru misky tak, aby se přizpůsobila plnému bříšku. Přeji Vám hezké dny. Eva K“

Karel: „Dobry den, je dobre hned od narozeni ucit dite byt i samo? Napriklad pred usnutim nebo pri hre (hrazdicka) . Dekuji“

Eva Kiedroňová: „Milý Karle Určitě ano, ale vždy jedině poté, kdy bude dobře vyspané, nakrmené, přebalené a uspokojené jemnou a citlivou hrou v náručí rodiče. Samostatnou hru dítěti umožňujeme vždy pod dohledem rodiče, zpočátku mu ji nabídneme po chviličkách a postupně na stále delší dobu. S přátelským pozdravem Eva K“