Chat

Vývoj dítěte, hrubá motorika

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z pátku 13. května 2011

Alena Dostalova: „Dobry den pani Kiedronova, mam temer 5-mesicniho synka a od tohoto utery dostal tzv.Dennis Browne trmeny (kozene pasky na stehynkach spojene kovovou "dlahou", ktere ja umistena v oblasti kostrce).Musi to nosiit 24/7 po dobu cca 12 tydnu a potom se uvidi.Synek ma melkou pravou kycelni jamku.Predtim nez dostal trminky uz zacinal lezt, zvladal i druhe vzprimeni.Ted se bojim,ze dojde k ochabeni hlavne brisnich svalu.MOhla byste mi, prosim, doporucit nejaka cviceni porp. jak ho spravne drzet, protoze tygrik ani ani klubico uz moc nejde? Predem dekuji za Vasi odpoved. Divacka Alena“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Alenko Dejte přednost nošení v klokánkovi. Vždy mu do ruky nabídněte hračku, aby byl motivován držet ruce před tělem, a to i přesto, že ještě zcela neudrží hračku v ruce. Pokud to jenom trošičku půjde, tak to dnes velmi ráda ukážu. Mějte se hezky. Eva Kiedroňová“

Jana: „Dobrý den, v jaké poloze mám nosit osmiměsíční miminko?A v jaké poloze ho mít, když mu chci umýt v umyvadle ručičky.Děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Jani Osmiměsíční dítě doporučuji zvedat i pokládat na podložku zásadně přes polohu na bříško a nosit v klokánkovi. Dnes ukážu. Přeji hezký den. Eva K“

Marie: „dobrý den, mohla byste mi prosím napsat na jaké stánce vaší úžasné knihy rozvíjej se dětátko je popsán rytíř ? slyšela jsem o tom ale nevím co toje ? ještě ce vás zeptám syn ted mu bude 10m se plazí jak voják, krásně je na čtyřech ale neleze někdy se mu povede přitáhnout kolínka dopředu ale ruce nejdou. zkouším aby lez přeze mě či na overballu ale to se pak odríží od špiček natažených nohou což je špatně ne ? je lepší motivovat více na pozici na čtyřech a nebo to plazení a objevování ? a ještě vás poprosím ještě si sám nesedl ale v pozici na čtyřech ty nožičky pod sebou ruzně kroutí a už už to vypadaá že by si mohl sednout ale nejdou mu tam ruce mužete mi něco poradit? stále platí že ho nemám posazovat ikdyž se sám udrží s rovnýmí zády ? jídlo jí stále v polosede a do sedu ho moc nedávám. moc vám děkuji za vaše rady. mějte se.“

Eva Kiedroňová: „Milá Marie I nadále doporučuji zbytečně neposazovat, raději skutečně motivovat k nácviku lezení, popř. posazování a zpět do lezení nebo ke stoupání přes rytíře a opět posazení. Pokud umí maličký nakleknout, tak za ním zaklekněte do vzpřímeného kleku a zachyťte mu stehna. Z této polohy můžete nacvičovat houpání v kleku i posazování přes šikmý sed - pokud bude příležitost, tak dnes ráda ukážu. Stoupání přes rytíře a veškeré užitečné cviky formou radostných her jsou popsány v knize "Rozvíjej se děťátko", kterou je možno zakoupit kdekoliv v knihkupectví nebo na stránkách www.kenny.cz. Přeji Vám hezké jarní dny. Eva K“

Iva: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli čaštější poloha na bříšku může sama vylepšit nepatrnou asymetrii, holčička 3 měsíce jednu ručičku nepokládá na loket ale nechává ji stále nataženou, nebo jestli je v tomto případě nutná rehabilitace, děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Ivi. V tomto případě je nejdůležitější správná symetrická manipulace (se všemi čtyřmi končetinami symetricky před tělem, jako je boční klubíčko, klokánek), dále správné podmínky k odpočinku a ke spánku (dítě na péřovém polštáři či peřince na pevné rovné matraci), pravidelná hra s dítětem v poloze na zádech na zemi a dece i pokládání dítěte do postýlky na čtyřiadvacet hodin v hlavách a na další celý den v nohách postýlky. V případě, že se stav do 3-4 týdnů neupraví, pak je potřeba dítěti pomoci více, a to rehabilitací. Přeji Vám pěkné dny. Eva K“

Helena Kalinová: „Dobrý den. Mám velké miminko, syn má v 5-ti měsících 8,5 kg. (není tlustý, ale velký)Jsou nějaké specielní cviky pro větší děti na záda, aby si posílil svaly? Kvůli posazování...“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Helenko Syna doporučuji motivovat ke zvedání rukou a nohou nad podložku v poloze na zádech, k bočnímu vzpřímení, k nácviku vzpřmení v poloze na bříšku, zvedat a pokládat na podložku z polohy na bříšku do klokánka a v něm také nosit. Toto vše přispívá k posilování posturálních svalů, rovnováhy, koordinace pohybů i orientačních dovedností, které jsou tolik důležité pro budoucí správné vzpřímení do sedu, stoje i chůze. Doporučuji se vyvarovat posazování do vzpřímeného sedu či autosedačky i nošení ve svislé poloze. Přeji Vám pohodové jarní dny. Eva K“

Tereza Mošnová: „dobrý den, máme 4 měsíčního syna narodil se o měsíc dříve, je velice zvídavý, živý, hodně hlasitě brouká, otáčí se na bok, na bříšku dělá letadlo,opírá se o dlaně, smaží se podsouvat kolena pod zadeček, když mi leží na břiše přitahuje kolínka k bříšku a snaží se zvedat.V nemocnici nám říkali, že bude vývojově pozadu? Jak to vidíte Vy? děkuji“

Eva Kiedroňová: „Milá Terezko Váš chlapeček má skutečně nárok být posuzován jako dítě o měsíc mladší, ale nemusí to tak být. Dokonce podle toho, co popisujete to vypadá, že tím, že je Váš maličký skutečně zvídavý a čiperný, tak se mu zřejmě podaří ten měsíc vyrovnat podstatně dříve nebo dokonce své vrstevníky v mnohém i předčit. Přesto chci zdůraznit, že důležitější než rychlost je kvalita a posloupnost zvládnutí jednotlivých dovedností. V orientaci - co, kdy a jak by mělo dítě postupně zvládnout a jak mu ve vývoji pomáhat, rodičům velmi pomáhá kniha "Rozvíjej se děťátko", kterou je možno sehnat kdekoliv v knihkupectví nebo na stránkách www.kenny.cz. Přeji hezké jarní dny. Eva K“

Jitka Zeisová: „dobrý den,chtěla bych se zeptat,jaká je ideální teplota pokoje,pokud chci dítě nechat takhle nahaté,mám 2 měsíční dceru.Také bych se chtěla zeptat,jak je to s motorickým vývojem,pokud máme po celý den třmínky kvůli kyčlím.Občas se mi zdá,že pokud je právě nemá,že se třeba víc snaží držet hlavičku,když je na bříšku.Ne že by to jinak nezkoušela,ale jde jí to lépe.Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den:o)“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Jitko Míru svlečení dítěte, teplotu v místnosti i délku pohybu nahého dítěte řešte citem. Z počátku buďte opatrnější, ale postupně více svlékejte, nabídněte chladnější teplotu i délku pohybu v nahotě. Řiďte se především chováním, náladou i projevy dítěte. Z chladu mít strach nemusíte, pokud si s ním hrajete a motivujete ho k aktivnímu pohybu. Důležité je nenechat dítě v průvanu nebo v mokrém oblečení. Pokud má třmínky, tak ho noste v klokánkovi. Mějte se hezky. Eva K“

Hanka: „Vážená paní Kiedroňová, nejprve bych Vám chtěla moc poděkovat za Vaše úžasné knihy, jsou mi obě opravdu moc užitečné. Chtěla bych se Vás zeptat na držení hlavičky mé dcery. Boční vzpřímení zvládá, při širokém úchopu hlavu také zvedne, ale v poloze na zádech sama hlavičku nezvedá. Je to problém? Existují cviky na posílení šíjových svalů? A druhý dotaz se týká otáčení z bříška na záda. Dcerce je 7,5 měsíce a na záda se otočí zatím jen sporadicky. Snažím se ji pořád motivovat, ale zatím se dcerce na záda moc nechce. Když je dlouho na bříšku, tak se začíná vztekat a často na bříšku ještě "plave", což už by asi neměla, že? Mnohokrát Vám děkuji. Mějte se moc hezky. Hanka“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Haničko Se zvedáním hlavičky nad podložku z polohy na zádech si nemusíte dělat starosti, Daleko důležitější je nabídnout dítěte správné podněty k pohybu v poloze na bříšku. Dcerku zásadně zvedejte z podložky a pokládejte zpět z polohy na bříšku do pozice klokánka. S maličkou posilujte paže, aby se o ně uměla opřít (na overballu, v trakárkovi, střemhlavá reakce, ...) a poté nakleknout na kolínka, z kterých pak můžete nacvičovat lezení. Obrat z bříška na záda můžete dcerušce napovědět tak, že ji v poloze na bříšku namotivujete k otočení hlavičky např.na levou stranu. Pravou ruku podsuňte pod tělo a kolem této podsunuté ruky ji otočte. Příště vše vyzkoušejte na druhou stranu. Přeji Vám hodně štěstí. Eva K“

Olga Mašatová: „Dobrý den, mám 6,5 měsíčního chlapečka a ráda bych měla více informací ohledně motoriky. Náš pediatr nám vůbec nic neříká. Vaše instrukce mě hned zaujaly. kde se dozvím více? Jak má dítě v tomto věku být v kočárku? Nechce ležet je zvědavé na vše okolo. Moc děkuji za odpověd.“

Eva Kiedroňová: „Milá Olinko Naštěstí je tady jaro, které nám nabízí možnost vytáhnout dítě z kočárku a chvíli ho nést v klokánkovi, ve kterém bude mít nejen možnost sledovat okolí, ale také dostatečně posilovat břišní i zádové svaly. Po takovémto cvičení je možno dítě vložit do kočárku do polosedu ke sledování okolí nebo na péřový polštářek na záda k odpočinku a ke spánku. Prozatím mu nenabízejte sed, který maličkého uspokojí natolik, že pak ztrácí motivaci aktivně se hýbat a experimentovat s vlastním pohybem. Procházku v kočárku bude možno také zpestřit vytažením dítěte na deku a umožnit mu v nahotě aktivní pohyb. Pozor na sluníčko a bezpečnost. Veškeré informace, jak si s dítětem hrát a přitom ho vhodně stimulovat k aktivnímu pohybu najdete v publikaci "Rozvíjej se děťátko", kterou je možno sehnat kdekoliv v knihkupectví nebo na stránkách www.kenny.cz. Mějte se moc hezky. Eva K“

Jana: „Dobrý den,jaký máte názor na válec na lezení? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Jani Proč ne? Při cvičení na válci je potřeba dodržovat místa tlaku, a to u dětí do cca 5.měsíce věku na spodní část pánve (nikdy ne na horní část či v pase) a po tomto věku na stehna. Pokud máte možnost výběru, tak zvolte raději tzv.overball (měkký míč), který nám dávám daleko větší močnosti ke cvičení nyní i do budoucna. Overball i informace, jak na něm s tak maličkým dítětem cvičit vám poskytnou specialistky v občanském sdružení Přístav dětství, o.s. (www.pristav.detstvi.cz). Přeji Vám krásné jarní dny. Eva K“

Petra Chládková: „Dobrý den p. Evo, chci se Vás zeptat, zda nošení třmínků /od 6.ti týdnů pravděpodobně do půl roku - nyní má 3 měsíce/ může zpomalit psychomotorický vývoj dítěte a zda dcerku můžu s těmito třmínky dávat na bříško. Vůbec se jí v této poloze nelíbí, mám ji nutit? Děkuji, Petra“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Peti Je zcela pochopitelné, že se maličké na bříšku nelíbí. Je to proto, že třmínky ji omezují natolik, že pro ni není jednoduché najít těžiště. Doporučuji vám nosit maličkou v klokánkovi a hrát si s ní v pozici Koníčka. V této poloze ji pokládat i zvedat z podložky. Přeji Vám hezké dny. Eva K“

Pavlína: „Krásný den Vám přeji, chtěla bych se zeptat na svého 8měsíčního syna a jeho způsob lezení nebo spíš plazení, nevím jak ho mám motivovat a jestli to náhodou není špatně ve vývoji. Když je na bříšku tak na všechny čtyři nejde ale táhne ručičkama celé tělíčko prostě takové lachtaní plazení , ale nožičky nepoužije. Jinak se dokáže sám z bočního šikmého sedu sám posadit a dopředu natáhnout pro hračku to na kolínkách chviličku v podstatě je ale jak má někde rychle dolézt tak šup a už se zase plazí jako had , tedy bez nožiček. Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Pavlínko Těmto dětem velmi pomáhá, když se na několik dní zaměříte na zvedání i pokládání dítěte na zem z pozice klokánka či koníčka. Jakmile je na zemi v poloze na bříšku, tak ho zachyťte širokým úchopem kolem hrudníku a stále ho nadnášejte tak, že mu neumožníte dolehnot. Zemská přitažlivost i zájem dítěte o hračku ležící na zemi způsobí, že ejenže začne pod sebe tlačit ruce i nohy, ale také s nimi začne pohybovat k posunu vpřed. Mějte se hezky. Eva K“

Lucka N.: „Dobrý den, mám 3 měsíšní dcerku a ráda bych se jí věnovala naplno a ne jen hračkami. Dá se i v tomhle věku cvičit a tím dítě lépe rozvíjet? Případně zda existují nějaké knihy či internetové stránky, kde se dozvědět více? děkuji Lucie N.“

Eva Kiedroňová: „Milá Luci Věřím, že celou řadu inspirací najdete v publikacích "Něžná náruč rodičů" i "Rozvíjej se děťátko". Obě tyto knihy je možno sehnat v knihkupectví nebo na stránkách www.kenny.cz Přeji Vám pěkné jarní dny. Eva Kiedroňová“

Martina Procházková: „Dobrý den, chtěla jsem se přihlásit do vašich kurzů, psala jsem email, ale stále nikdo neodpovídá. Absolvovala jsem kurz Nežná náruč a chtěla bych dále se vzdělávat směrem k dětičkám, vaše kurzy se mi líbí, proto se chci zeptat, zda je možné se tam dostat? Děkuji Martina“

Eva Kiedroňová: „Milá Marti Moc se Vám omlouváme za toto nedopatření. Prosím, pošlete e-mail znovu na info@kenny.cz. Zajistím okamžitou reakci. Děkuji Vám za trpělivost a přeji hezké a pohodové jarní dny. Eva K“