Chat

právnička

Hana Brablcová

Práva rodičů v práci

Záznam chatu z pátku 9. září 2022

ANTIMONY: „Co je na tématu právo rodičů v práci to nejdůležitější?“

Hana Brablcová: „Pěkný den, určitě bych doporučila seznámit se se svými právy. Není třeba se podrobně orientovat v zákoníku práce, spoustu informací lze nalézt na internetu, mohu doporučit stránky inspektorátů práce (SÚIP) a Ministerstva práce. Pokud máte pocit, že zaměstnavatel porušuje Vaše práva, je důležité se ozvat. Taky je dobré se s někým poradit, pokud nevíte, jak dál. Často se setkáváme se situací, kdy zaměstnavatel "dotlačí" zaměstnance po návratu z rodičovské dovolené k podepsání dohody o ukončení pracovního poměru. V takové situaci je dobré říci, že na místě nic nepodepíšete, a vzít si návrh dohody domů. Můžete mít např. nárok na odstupné, které Vám zaměstnavatel jinak nevyplatí.“

Jarmila Bacova: „Dobry den,v pripade,ze se manzele stridaji na rodicovske dovolene a na rodicovskou nastupuje otec,ma pravo jeho zamestnavatel rici,ze pokud nastoupi na rodicovskou,tak jej propusti? Nebo okamzikem oznameni nastupu na rodicovskou je chranen? Dekuji za zodpovezeni dotazu.“

Hana Brablcová: „Pěkný den, děkuji za dotaz. Zákaz výpovědi se vztahuje na období čerpání rodičovské dovolené. Pokud by tedy např. zaměstnanec oznámil, že chce od příštího měsíce čerpat RD a zaměstnavatel mu hned další den předal výpověď, zaměstnanec není z důvodu čerpání RD před výpovědi chráněn. Postup zaměstnavatele by však byl diskriminační. Výpověď by tedy bylo také možné napadnout u soudu jako neplatnou, dokazování by však bylo složitější než v případě, pokud by výpověď byla až doručena v době čerpání RD. Platí, že zaměstnavatel nemůže propustit zaměstnance jen proto, že chce čerpat RD - a nezáleží na tom, zda se jedná o ženu, nebo o muže.“

Jitka V.: „Dobrý den, mam na Vás dotaz ohledně zkráceného pracovního úvazku např na 6 hodin/den po návratu z rodičovské dovolené, zda mi zaměstnavatel "musí" umožnit pracovat na zkrácený pracovní úvazek? Děkuji předem za odpověď. Jitka V.“

Hana Brablcová: „Dobrý den, paní Jitko, děkuji Vám za dotaz. Zákoník práce na tuto situaci myslí. Jelikož by se Vám při jednání se zaměstnavatelem mohl hodit, dovolím si zde zkopírovat relevantní ustanovení (§ 241 odst. 2): Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zkráceně tedy ano, pouze ve výjimečných případech, kdy kratší úvazek by mohl ohrozit chod zaměstnavatele, nemusí zaměstnavatel žádosti zaměstnance vyhovět. Doporučuji podat zaměstnavateli písemnou žádost. Pokud Vám nevyhoví, pokuste se se zaměstnavatelem jednat. Případně se lze obrátit na odbory nebo inspektorát práce.“

Kateřina: „Dobrý den, nejsem přímým rodičem dítěte (dítě nemám osvojené). Partner si nemůže vzít ošetřování. Mohu žádat v zaměstnání o ošetřování i já, když to oficiálně není můj potomek? Děkuji za odpověď.“

Hana Brablcová: „Dobrý den, pokud dítě žije s Vámi ve společné domácnosti, měl by Vám zaměstnavatel umožnit tzv. OČR, náleží Vám i ošetřovné.“

Jana Kriš: „Dobrý den, navazují-li mi 2 MD a RD na sebe, jak dlouho má zaměstnavatel povinnost mi držet pracovní místo? Mám smlouvu na dobu neurčitou. Děkuji.“

Hana Brablcová: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Smlouva na dobu neurčitou Vás chrání pod dobu čerpání první i druhé "navazující" mateřské a rodičovské dovolené. Po skončení druhé RD máte právo se vrátit do zaměstnání a zaměstnavatel Vám musí nadále přidělovat práci v souladu s pracovní smlouvou.“

Misa: „Dobry den, Zajimalo by me jak je s to s platem, pokud se vracím po 5 letech rodičovské dovolené zpět do prace? Zaměstnavatel mi chce dat stejny plat jako kdyz jsem odchazela, ačkoliv nástupní plat v dnešní dobe je na tuto pozici cca o 40% vyšší. Mohu vyjednávat? Je toto nějak regulovane? Dekuji moc“

Hana Brablcová: „Dobrý den, na tuto otázku nelze bez podrobnějších informací jednoznačně odpovědět. Platí ale, že za stejnou práci musíte dostat stejnou odměnu (mzdu/plat) jako Vaši kolegové. Pokud se tedy u zaměstnavatele plošně zvedaly mzdy v době, kdy jste byla na MD/RD, mělo by se toto zvýšení dotknout také Vás. Složitější by situace byla v případě, pokud by zvýšení mezd u Vašich kolegů bylo důsledkem "odpracovaných let pro zaměstnavatele". Doporučuji se zaměstnavatele zeptat na zvýšení mzdy. Argumentovat můžete § 110 zákoníku práce. Pokud byste se chtěla dále poradit, můžete se obrátit na veřejného ochránce práv.“

Jiří: „Hezký den, mohu v případě potřeby zažádat o práci na home office když vím že to má pozice technicky umožňuje? Děkuji“

Hana Brablcová: „Dobrý den, požádat určitě lze, zákoník práce však nestanovuje zaměstnavateli povinnost Vám vyhovět, i když chcete pracovat z domova z důvodu péče o děti. Doporučuji však se na zaměstnavatele obrátit - obzvláště nyní, po zkušenostech z doby lockdownů, jsou někteří zaměstnavatelé ochotní vyjít požadavkům zaměstnanců vstříc.“

Nika: „Dobrý den, prosím má matka samoživitelka nějakou šanci nedostat výpověď z reorganizačních důvodů, pokud je dítěti 10 let. A dále bych poprosila o odveď, jak je to s doprovodem k lékaři s dítětem a omluvenkou u zaměstanavatele...lze doprovázet i děti ve věku 16let ? Děkuji“

Hana Brablcová: „Dobrý den, výpověď pro nadbytečnost nelze napadnout pouze z toho důvodu, že jste samoživitelka s malým dítětem. Pokud by Vás ale zaměstnavatel vybral jako "nadbytečnou" právě proto, že sama pečujete o dítě, mohlo by se jednat o diskriminaci. Rozumím, že nastalá situace je pro Vás velmi složitá. Zkuste se poradit s někým (např. odbory či s právníkem), zda nelze výpověď napadnout z jiných důvodů, případně se obraťte na zaměstnavatele, zda pro Vás nemá jinou práci. Zaměstnance doprovázejícího dítě k lékaři musí zaměstnavatel omluvit, pokud je tento doprovod nezbytný. U starších dětí se zkuste se zaměstnavatelem domluvit a vysvětlit mu, proč je doprovod dítěte nutný.“

Jana: „Dobry den, mam rodicovskou do konce cervna (dite 3 roky v lednu). Zamestnavatel by rad, abych se vratila od ledna do zamestnani na castecny uvazek. Planujeme rozsirit rodinu (navazani na rodicovskou mi asi nevyjde). Obavam se, ze kdyz nastoupim na zkraceny uvazek budu pak mit nizkou dalsi materskou nebo ma zamestnavatel povinnost mi vratit plny uvazek od cervna? Co by pro mne bylo nejvyhodnejsi reseni? Dekuji“

Hana Brablcová: „Dobrý den, zkrácený úvazek pro Vás skutečně může být nevýhodný z hlediska výše peněžité pomoci v mateřství, protože se obvykle pojí s nižší odměnou. Co se týče návratu na plný úvazek, doporučuji se se zaměstnavatelem domluvit, že zkrácení úvazku bude pouze na určitou dobu. Zaměstnavatel by Vám měl předložit dohodu o změně pracovního poměru, která by tuto dohodu obsahovala. K dřívějšímu návratu z rodičovské dovolené ani ke zkrácení úvazku Vás zaměstnavatel nemůže nutit. Doporučuji ale se se zaměstnavatelem sejít a sdělit mu Vaše obavy - je možné, že se Vám podaří domluvit tak, abyste byli oba spokojení.“

Klára: „Dobrý den, mám v práci smlouvu na dobu neurčitou, do práce se mám vracet v 10/2023 (dovršení 3. roku dítěte). Pokud bych měla další dítě, v jakém případě budu mít nadále nárok na PPM a svoji pozici ve firmě? Musím stihnout nástup na další mateřskou do 10/2023? Jak dlouho popřípadě musím pracovat kdybych do práce znovu nastoupila a další dítě měla později, abych měla nárok na PPM? Děkuji.“

Hana Brablcová: „Pěkný den, pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, nemusíte mít v tomto směru obavy. Na PPM dosáhnete i pokud nastoupíte do zaměstnání pouze na krátkou dobu. Zaměstnavatel Vám musí umožnit návrat a dále Vám přidělovat práci dle pracovní smlouvy.“