Chat

Chatujte na téma" Finanční gramotnost našich dětí " s Ivanem Noveským a Lucií Štolbovou - organizátory soutěže Finanční gramotnost dětí

Ivan Noveský a Lucie Štolbová

Záznam chatu z pátku 9. dubna 2010

globby: „Dobry den, chtěl bych se vas zeptat, jaký máte názor na knihu Roberta Kiyosakiho Bohatý táta chudý táta, pokud ji znáte. Přijde mi, že díky zábavné formě ji lze nabídnout i dětem na druhém stupni ZŠ. Předem děkuji za odpověď. Jan K.“

Ivan Noveský a Lucie Štolbová: „Ta kniha je velmi dobrá a doporučujeme ji. Dále doporučujeme Už nikdy dlužníkem od Lucie Vrbkové a další. Zdravím Ivan“

Herminka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala zda si myslíte, že výuka finanční gramotnosti může změnit chování dětí, které vidí vzor ve svých rodičích?“

Ivan Noveský a Lucie Štolbová: „Určitě, dokonce musí. Protože spoustě lidí - myslím tím - dospělých chybí základy fin. gram. Zdravím Ivan“

Markéta Kadavá: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali existuje nějaká příručka pro vyučování Finanční gramotnosti na základních školách a jestli připravujete v příštím roce další kolo soutěže. Děkuji za odpověď“

Ivan Noveský a Lucie Štolbová: „Ano, existuje několik, něco vydal NÚOV, něco ČNB,něco COFET, a.s. Budou další ročníky- moc ročníků. Zdravím Ivan“

Klára Machů: „Dobrý den do studia, rozumím, že finanční gramotnost a hospodaření s penězi je jedna z důležitých věcí v životě. Zajímalo by mě, od jakého věku je vhodné děti finanční gramotnosti učit, zda vyučovat finanční gramotnost ve školách nebo by zodpovědnost , co se týče informovanosti dětí, měla být ponechána na rodině ? Děkuji za odpověd. Klára Machů sídliště Olšava 2212 688 01 UHERSKÝ BROD“

Ivan Noveský a Lucie Štolbová: „Určitě co nejdříve- nejlépe již od tří let věku- nenásilně v domácím prostředí. A pak ve škole a dále celý život. Vždy se bude objevovat něco nového, co je třeba se naučit. Zdravím Ivan“

Eva Juráková, tel.736442538: „Jaké a od kdy dávat dítěti kapesné? A jak mu vysvětlit, že nemůže vše utratit hned.“

Ivan Noveský a Lucie Štolbová: „Kapesné přiměřené věku, škole, atd. Naučit dítě aby si dělalo svůj minirozpočet, aby nedostalo peníze a bay mu vydržely do další "výplaty". Je vhodné, aby mělo pravidelné termíny a výšikapesného, aby se naučilo hospodařit od malička.Zdarvím Ivan“

Vítečkov: „Bude se finanční gramotnost vyučovat na školách ?“

Ivan Noveský a Lucie Štolbová: „Na některých školách (středních) se již vyučuje. MŠMT již zařadilo FG dovyučování a záleží na té které škole, jak si získá vyučovací materiály a pomůcky. Snažíme se školám pomáhat, k tomu slouží i soutěž FG, která aktivizuje žáky i pedagogy. Zdravím Ivan“

Matyáš Hanáček: „Zajímalo by mě od jakého roku můžu svému dítěti dávat odměny za dobré známky a jak vysoké by měly být? Děkuji“

Ivan Noveský a Lucie Štolbová: „Co nejdříve,ale dodržovat pravidla a dítě co nejvíce motivovat k hospodaření a šetření. škole, apod. Výše závisí na věku, Zdravím Ivan“

Markéta: „Myslíte si že je různá finanční gramotnost v sociálně slabších rodinách a v roidnách velmi dobře finančně zajištěných?Mají tyto rozdíly vliv na výuku finanční gramotnosti?“

Ivan Noveský a Lucie Štolbová: „Ne, problémem je, jak se finanční negramotnost projevuje. Mnohdy paradčnoxně dítě ze sociálně slabšírodiny může být finančně gramotnější než dítě z bohatého prostředí. Zdravím Ivan“

Katarina: „dobry den, mohla by som sa opytat na nazov pocitaca, ktory ste dnes prezentovali vo vysielani? dakujem za odpoved, divacka zo Slovenskej republiky.“

Ivan Noveský a Lucie Štolbová: „Zkuste se ptát na finanční gramotnost, která se mimochodem i na Slovensku vyučuje a to je super. Vaše paní ministryně Tomanová řeší i prevenci předlužení dospělých formou vzdělávání ve finanční gramotnosti a by vám mohly čeští dospělízávidět. V Čechách se k finanční gramotnosti postavilo pozitivně hlavně MŠMT- tj. vzdělávání dětí. Zdravím Ivan“

zdeňka hrabánková: „Dobrý den, může mít tříleté dítě rozum z peněz??“

Ivan Noveský a Lucie Štolbová: „Může začít získávat představu o tom, že věci se kupují za peníze a nejsou zadarmo, je to postupný proces výchovy. Ve vyšším věku si dítě snáze uvědomí, že peníze se dostávají za práci, atd. Zdravím Ivan“

rostislava 102 let: „dobrý den,chtěla bychkapesné tak mi je dejte hrob č.50 protože jsem už zemřela“

Ivan Noveský a Lucie Štolbová: „To je škoda, protože i ve věku 102 roků by Vám finanční gramotnost určitě neublížila. Zdravím Ivan“

Barbora: „Dobrý den, absolvovali jsme s manželem školení od ZFP Akademie. Můžu upřímně říci, že mi pomohlo změnilt finanční myšlení. Již s manželem tolik neutrácíme a spíše vytváříme reservy. Společně s přečtením knihy Bohatý táta chudý táta, nám pomohlo i nebát se zvýšit své příjmy podnikáním, ačkoliv v jiném než ekonomiském oboru. Mohu se Vás zeptat na názor na tuto společnost ? Děkuji Barbora“

Ivan Noveský a Lucie Štolbová: „Existuje několik dobrých vzdělavatelů finanční gramotnosti, ZFP Akademii neznám, ale pokud Vám pomohla změnit finanční myšlení, pak jim tleskám. Jinak je velmi dobrá společnost COFET, AISIS, a další. Podařilo se nám od roku 2007 začít prosazovat FG nejen do škol, ale i k dospělým. COFET,a.s. proškolil ve FG již mnoho tisíc dospělých a mým snem je dát základní vzdělání ve FG všem občanům ČR. Zdravím Ivan“