Chat
Záznam chatu z pondělí 18. listopadu 2024
ANTIMONY: „Jak dlouho by mělo trvat nastartování kariéry po mateřské?“
Aneta Martinek: „Nastartování kariéry by nemělo trvat dlouho a není žádný určitý rámec času, který by byl doporučován. Důležité je, aby to bylo tak dlouho, jak vy chcete. Například pokud se rozhodnete po 2 roce dítěte se vracet zpět do práce, je dobré pomalu začít hledat buď novou práci, což může zabrat měsíc až půl roku, klidně i rok a nebo pomalu připravovat rodinu na návrat do původní práce, kdy potřebujete sladit fungování domácnosti, péči o dítě apod.“
ANTIMONY: „Říká se, že návrat na závodní dráhu je horší než začátek...“
Aneta Martinek: „Naopak! Vy už víte, do čeho jdete, jaké dovednosti potřebujete, na co se připravit. Co se pravděpodobně změní jsou vaše priority, které budou jiné po návratu do práce po rodičovské, když máte doma dítě.“
Nicole: „Chtěla bych úplně jinou kariéru ale nemůžu s dítětem zpátky do školy ani na výšku. Tak co s tím?“
Aneta Martinek: „Ideální je si vybrat vzdělávací platformu, která vám pomůže se rekvalifikovat. Napříkad u naší vzdělávací platformy HolkyzMarketingu nebo HolkyzByznysu se můžete rekvalifikovat do marketingu nebo začít podnikat.“
ANTIMONY: „Kdy se připravovat na nastartování kariéry po mateřské?“
Aneta Martinek: „Kdykoliv, kdy cítíte, že je pro vás ta správná chvíle.“
Tereza: „Hezký den Anet, četla jsem, že jste skvělá v organizaci. Ráda bych se zeptala - jsem máma, takže potřebuju nějaký svůj "TO DO" (nákupy, vyřizování), mam taky svůj mini byznys, kde bych TO DO co udělat další den atd taky potřebovala, do toho spravuji email a píšu články externě pro dvě další firmy, občas to na mě sypou jedna za druhou, a já se občas ztrácím. Existuje něco, kde bych byla schopná si to vše zapsat pod daným člověkem a nezbláznit se? Děkuju!:-)“
Aneta Martinek: „Začala bych s plánovaním priorit jako takových. Co je pro mě nejdůležitější, co mi přináší největší radost nebo co mi přináší nejvíce peněz. Zároveň je pak důležité mít jedno místo, kam si vše plánuji, abych věděla, kde vše mám. Dalším krokem je velmi pečlivě sepisovat, co mi jednodlivé úkoly zaberou, kolik času a to porovnat s časovou kapacitou, kterou pro jednotlivé dny mám. A z toho jsem pak schopná dát dohromady co jsem schopná za ten den stihnout.“
Lenka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouho a za jakých podmínek mi stávající zaměstnavatel drží pracovní místo? Se stejnými podmínkami návratu jako před mateřskou. Děkuji.“
Aneta Martinek: „Po dobu probíhající rodičovské dovolené.“
Terka: „Jaké jsou tvé oblíbené knížky? A čteš i jiné než vzdělávací?“
Aneta Martinek: „Čtu primárně osobnostně rozvojové knihy, ty nejblíbenější najdete jako doporučenou literaturu v mé knize Organizační porno, kterou jsem vydala rok a čtvrt zpět. Napříkad Hluboká práce nebo Cirkadiánní kód. Z ostatní literatury mě baví knihy třeba od Kateřiny Pantovič nebo dětské knihy, které čtu pravidelně každý večer :)“
Iveta: „Dobrý den, zaujaly mě Holky z marketingu, jde o skvělou platformu, z toho, co o ní říkáte v pořadu. Zajímalo by mě, zda je možnost příspěvku od úřadu práce např. pro absolvování juniorní akademie? Děkuji a přeji pěkné odpoledne!“
Aneta Martinek: „Ano, naše Akademie najdete součástí projektu Jsem v kurzu od MPSV a Úřadů práce a zde můžete čerpat příspěvek 80% z celé částky. Koukněte na web projektu Jsem v kurzu a zadejte si HolkyzMarketingu a tam najdete všechny Akademie, které jsou v rámci toho zahrnuté.“
Jana: „Kolik hodin má tvůj pracovní den?“
Aneta Martinek: „Stejně jako většiny pracujících, tedy v průměru 8 hodin. Někdy je to méně, někdy je to více, záleží na kalendáři a akcích, které máme.“
Alexandra: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když je v inzerátu uvedené, ze požadují určité vzdělání, nejčastěji maturitu, má smysl se ucházet o místo, když splňuji vše ostatní, co požadují kromě právě maturity? Neurazí to zaměstnavatele, ze nesplňuji danou podmínku?“
Aneta Martinek: „Určitě! Vždy to zkuste, i když nesplňujete 100 % požadavků. Stojí to za to!“
Jana: „Jak si se svým externím zaměstnavatelem vykomunikovat podmínky? Co když chce hodiny nad rámec těch domluvených?“
Aneta Martinek: „Nebojte se opřít o zákoník práce. Pokud chce hodiny víc nad rámec, můžete to odmítnout nebo si říct o peníze navíc. Doporučuji také absolvovat nějaký kurz na téma vyjednávání, například moje spoluzakladatelka Lucie Audi školí téma Sebevědomí, kde ukazuje i techniky, jak si nastavit hranice nebo si říkat o peníze.“
Mirka: „Dobrý den, co dělat když mi zaměstnavatel nevyjde vstříc s odsunem nástupu po rodičovské. Měla bych se vrátit v červnu,ale kvůli školce/ škole bych uvítala návrat až v září. Muže mi přestat držet místo?“
Aneta Martinek: „Určitě je to vše o domluvě se zaměstnavatelem, že o místo máte velký zájem. Vždy je pro něj levnější počkat 2 měsíce na zaměstnance, který už je zaučený než hledat někoho nového a zaučovat ho.“
Petra: „Teď na mateřské se snažím vzdělávat v novém oboru, kterému bych se ráda věnovala po rodičovské. Všechny znalosti jsou zatím ale jen teoretické. Mám šanci uspět u budoucího zaměstnavatele, když mám teorii ale chybí mi praxe?“
Aneta Martinek: „Určitě je potřeba získat i praxi jako takovou. Například v naší Juniorní Akademii HolkyzMarketingu je součástí i práce na reálném klientovi, právě kvůli tomu, aby to nebyla jen teorie. Nebojte se vzít se například nějak projekt zdarma nebo jako výpomoc, ať si teorii vyzkoušíte, je to důležité.“
Alena: „Ještě jeden dotaz, v zaměstnání mám dobu neurčitou, jsem nyní se synem na RD, neřekla jsem, kdy se vrátím, do kdy mi drží zaměstnavatel místo a jak je to popř. s odstupným, atd ?“
Aneta Martinek: „Zaměstnavatel drží místo v průběhu rodičovské, pokud to vy neukončíte. Určitě komunikujte se zaměstnavatelem, pokud se chcete vrátit a za jak dlouho.“
Marti: „Dobrý den, stojím před vyzvou vyjednat si s návratem po RD jinou pozici. Před odchodem na MD jsem byla vedoucí,nyní po šesti letech doma s dvěma malými dětmi bych se chtěla vrátit na nižší pozici a nemohu si časově dovolit ani plný úvazek. Jak takovou věc efektivně vyjednat?“
Aneta Martinek: „Nebojte se komunikovat své potřeby, proč chcete změnu, jak by to pro vás mělo ideálně fungovat. Třeba zjistíte, že zaměstnavatel by byl ochotný vám nechat i původní pozici za nižší úvazek. A pokud vy nechcete, jděte vyjednávat s tím, co chcete. To si napište na papír, ať je to černé na bílém a můžete se k tomu kdykoliv vrátit.“
ANONYM: „Jaké jsou vaše nejoblíbenější a denně využívané aplikace?“
Aneta Martinek: „Na pracovní úrovni jsou to pracovní aplikace jako je Slack pro interní komunikaci, Asana pro projektové řízení a Google Workspace, ve kterém máme celou firmu. Na osobní úrovní jsou to aplikace jako je komunikační aplikace se školkou, Google maps, aplikace banky, Oura aplikace, která mi sleduje stav těla, spánku a připravenosti na každý den.“
Jitka: „Dobry den, aktualne resim navrat do zamestnani po vice, jak 6ti letech. Nemela jsem zadnou vedouci pozici, byla jsem jedna z mnoha lidi ve vyrobe. Bohuzel, na dosazene vzdelani se ve firme "nehraje". Jina moznost, pro me vhodna, v blizkosti bydliste nebyla. Mam smlouvu na dobu neurcitou, ale nechci se tam vratit. Je to o lidech a tam je vedeni hrozne. Nechci prijit o sve duševní zdraví.“
Aneta Martinek: „Vždy dávejte sebe na první místo! Zkuste se poohlédnout, co by vás bavilo, do jakého oboru byste se chtěla dál vydat. A najděte si kurz, který vám pomůže se vstupem do daného oboru, rekvalifikaci. Hodně práce se dá dělat i na dálku, pokud je cestování překážkou.“
Alena: „děkuji za odpověď, ale když se vrátit nechci? Plný úvazek, vzdálenost, nemožnost home office? Mám právo na odstupné a jakým způsobem začít komunikovat, třeba už teď?“
Aneta Martinek: „Pokud dáte výpověď vy, právo na odstupné nemáte, to by muselo přijít ze strany zaměstnavatele. Teď je to spíše na vás, jestli to budete komunikovat už nyní nebo počkáte až do konce rodičovské.“
Alena: „Zdravím Vás, jsem s třetím dítětem doma a bude mě čekat návrat do práce, háček už pracovní doma a dojezd do kanceláře, kde není možno home office, můžete mi poradit? Vaše platformy, práce z domu? Přesně vím, o čem jste mluvila :-(“
Aneta Martinek: „Určitě se poohlédněte po tom, co by vás bavilo a zároveň by to splňovalo vaše požadavky. Ať už to najdete u našich vzdělávacích platforem HolkyzByznysu nebo HolkyzMarketingu, nebo někde jinde, tak do toho jděte.“
ANTI: „Jak nastartovat kariéru po mateřské?“
Aneta Martinek: „Buďte v kontaktu s pracovním prostředím, ať už tak, že se bavíte o vrácení zpět se svým zaměstnavatelem nebo jste v kontaktu s kolegy. Vzdělávajte se v oboru ale i mimo něj. Mnoho vzdělávání je možné najít zdarma, případně jsou vzdělávací platformy, které dávají stipendia nebo Úřady práce nabízejí příspěvek na vzdělávání v rámci programu Jsem v kurzu. Nezapomínejte ani na své měkké dovednosti, vyjednávání, prezentační dovednosti apod. Hledejte pracovní nabídky na vzdělávacích platformách nebo v komunitách jako například HolkyzMarketingu apod.“
Jitka: „Mnohé maminky se zde ptají na to, jak dlouho zaměstnavatel drží místo. Já jsem slyšela, že pouze do 3let věku dítěte. Vy píšete po dobu rodičovské. Jenže, zaměstnavatel nemůže vědět, jak mám rodičovskou nastavenou.. Přiznám se, že za celých 6 let doma jsem kolem práce ani nešla, natož, abych komunikovala s vedením. O to je ten návrat těžší. Děkuji za vaše odpovědi, škoda, že nemáte více prostoru na rozhovor. Hezký den“
Aneta Martinek: „Po 6 letech bez vzájemné komunikace se zaměstnavatelem je samozřejmě návrat velmi těžký. Prostředí se změnilo, možná už tam nejsou ti stejní lidé, dovednosti pro pracovní pozici už můžou být jiné. Pokud nejste v kontaktu se zaměstnavatelem, buďte alespoň v kontaktu s tím oborem, vzdělávajte se i mimo něj. Nezapomeňte na své pracovní dovednosti a režim a nebojte se ho rozvíjet.“
Monika: „Dobrý den, Jak je to s kurzy z pracovního úřadu? Je možné v průběhu rodičovské využít jejich nabídku? Nebo doporučíte kde nějaké kurzy udělat? Popřípadě nějaké dovednostní testy, kdybych chtěla změnit obor a nevím jakou cestou se vydat. Moc děkuji Hezký den“
Aneta Martinek: „Ano, je to možné. Za HolkyzMarketingu zde máme vypsaných několik Akademií, které využívají právě i holky na rodičovské a je to skvělá příležitost jak se naučit něco nového nebo se právě vydat na cestu změnu oboru.“
dotaz: „Dobrý den, v roce 2019 jsem měla úraz, od té doby mám epilepsii a i když se to zlepšilo tak se mi nedaří jít znovu do práce, pracovala jsem jako učitelka, ale hodně se toho ve školství změnilo a nevím co mám dělat.“
Aneta Martinek: „Nebojte se hledat cesty. Ať už třeba jiný typ institucí ve školství, protože vaše vzdělání je důležité nebo jít úplně do jiného oboru. Pokud vás baví učit, můžete se naučit nové znalosti a dovednosti, které můžete předávat dál jako interní firemní trenér apod. nebo jít do jiného oboru, který by vás bavil. Ale vydržte, možnosti jsou.“