Chat
Záznam chatu ze čtvrtka 7. listopadu
ANTIH: „Co je to nejdůležitější na tématu Dlouhodobá péče a financování?“
Stáňa Lišková: „Nejdůležitější je uvědomit si, že se toto téma může týkat nás všech. Nezavírat před ním oči: mně se to nestane, toho se nedožiju, to nějak dopadne... Tím, jak se prodlužuje průměrná délka dožití, ale neprodlužuje se průměrná délka "dožití ve zdraví", tak se nám všem může stát, že budeme jednou potřebovat od někoho pomoct. A ještě než dojde na nás, tak budou potřebovat pomoct naši rodiče. Dobré je tedy na něco takového myslet včas.“
ANTIH: „Jak to vypadá s dlouhodobou péčí a financováním v ČR v současnosti?“
Stáňa Lišková: „Dnes v ČR v rámci státního sociální systému existuje finanční podpora v podobě příspěvku na péči. Tento se má 4 stupně, podle stupně závislosti. 1-mírný stupeň závislosti, 2-střední stupeň závislosti, 3-těžká závislost, 4-velmi těžká závislost. Podle stupně závislosti stát pak přiznává sociální příspěvek na tuto péči. Žádá o ni vždy osoba, kterou tuto péči potřebuje. 3.stupeň závislosti znamená, že člověk nezvládá (není samostatný) už v 7-8 životních potřebách (z 10). De facto se bavíme o tom, že takový člověk potřebuje péči 3.osoby v rozsahu 24/7. Příspěvek je nově ve výši 14.800 Kč/m. Další možností financování je komerční pojištění. Toto nově nabízejí 3 pojišťovny, další na něm pracují a cca 2 mají v plánu jej zvládnout začít poskytovat do konce tohoto roku.“
ANTIH: „Jak je v ČR vnímáno téma Dlouhodobá péče a financování?“
Stáňa Lišková: „Téma Dlouhodobé péče a především jejího financování je v ČR relativně nové. Resp. nebylo nikdy nijak medializované. Až v letošním roce, kdy začala platit novela, kdy se tento typ pojištění dá odečíst od základu daně, se mu dostalo mediální pozoronosti. To, že populace stárne, dožívá se delšího věku, ale ne ve zdraví, ale spíš s různými nemocemi, že je naprostý nedostatek míst v pečovatelských domech (různého typu), že čekací doby se pohybují v rozsahu 1-2 let se ví, ale bohužel není dostatečně státem řešené. Širší veřejnost se o téma zajímá zpravidla v době, až se jich to týká osobně. Pak zjistí, jak nesmírně náročné, ale i drahé to je.“
ANTI: „Jaké je to nejlepší financování u dlouhodobé péče?“
Stáňa Lišková: „Za nejlepší považuji souběh více zdrojů: 1) státní příspěvek na péči 2) naspořené rezervy 3) pojištění Dlouhodobé péče.“
Věra: „Manžel má břišní aneurysma vel 57 mm. A zároveň břišní kýlu a diastazu. Lze všechny tyto problémy operovat najednou? Jak těžká je tato operace?“
Stáňa Lišková: „Dobrý den, to jsou dotazy na lékaře. Zkuste vedlejší chat s paní doktorkou. Pěkný den SL“
Zuzana: „Dobrý den. Nabízí prosím u nás nějaká pojišťovna pojištění nezávislého života pro lidi s postižením? V zahraničí běžné, u nás se zřídkakdy setkám s tím, že by vůbec někdo tušil o čem nezávislý život je.“
Stáňa Lišková: „Dobrý den, obávám se, že ne. Ve financích se pohybuji 20 let, domnívám se, že jsem v oboru i poměrně orinetovaná, ale o takovémto typu pojištění slyším poprvé.“
Adela: „Co může dělt člověk, který už péči potřebuje a tudíž ho nikdo nepojistí? Stát dostatečné finance neposkytne, naspořeno nic nemá, prorože je nemocný celý život? Takoví lidé skončí kde? Někde v nedůstojných podmínkách, na to nikdo nemyslí.“
Stáňa Lišková: „Dobrý den, ano, nemocného člověk už nikdo nepojistí. U pojištění platí pravidlo: "pojišťovat se mladí a zdraví, pro případ, kdy by to tak jednou nemuselo být". Situace, kdy je člověk nemocný už od narození je však jiná. Na druhou stranu pořád v ČR funguje poměrně rozsáhlý sociální systém, charity, veřejně prospěšné společnosti. To, jak je péče nákladná, záleží na tom, jak o vysokém stupni závislosti (resp. nesoběstačnosti) se bavíme. Pokud je to občasné výpomoci, tak lze využít různé terénní pracovníky, kdy tabulková cena je cca 120-135 Kč/h. Pokud by se mělo jednat o celodenní péči, tak už je to finančně opravdu nákladné. Pořád lze požádat o umístění v Domovech pro seniory, kde největší bolestí je dlouhá čekací doba na přijetí (1-2 roky). Takže tam je doporučení: podat žádost co nejdříve a na nic nečekat. S nedůstojnými podmínkami bychom se setkávat neměli. Obzvlášť státní zařízení jsou přísně kontrolována, vybaveny jsou všechny domovy dobře. A pak je to nakonec o lidech, kteří tam pracují...“
Tomáš: „Mám 58 let a od 30 let roztroušenou sklerózu v klidném stavu, bez omezení. Pojistí mně někdo? Děkuji Tomáš Barták“
Stáňa Lišková: „Dobrý den, na otázku lze těžko odpovědět. U pojišťovny je dobré v prvním kroku vyplnit zdravotní dotazník, doložit lékařské zprávy a pak to záleží na posouzení pojišťovnou. U vás bych doporučila vyplnit zdravotní dotazník u více pojišťoven, můžou se v posuzování zdravotního stavu lišit.“
Jiří Kuchtík: „Dobrý den , paní Lišková , můžete mi říct o které pojišťovny se jedná ? Je mi 70 let a protože podobnou situaci momentálně řeším se svou 94 letou maminkou rád bych se na tuto možnost připojištění zaměřil. Děkuji za Váš čas .“
Stáňa Lišková: „Pojištění dlouhodobé péče dnes umí pojišťovna Kooperativa, NN a Simplea. Poslední jmenovaná jako jediná garantuje umístění do odpovídajícího pečovatelského zařízení. Mmaminku už nepojistíte (příliš vysoký věk), ale Vy byste se pojistit ještě mohla (samozřejmě záleží na zdravotním stavu, jako první budete vyplňovat zdravotní dotazník, případně i dokládat lékařské zprávy).“
Pavlína: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost příspěvku pro mého tatínka. Tatínek je na soukromé neurorehabilitační klinice v Praze, měsíční částka za jeho pobyt a rehabilitaci je vysoká. Tatínek je v tuto chvíli zcela odkázaný na péči druhé osoby (nechodí, sám se nenají apod.) Je v tomto případě nějaké možnost čerpání na mého tatínka nějaký příspěvek? Moc děkuji za Vaši odpověď“
Stáňa Lišková: „Dobrý den, tady se dá doporučit požádat o "Příspěvek na péči". Toto se dalá na Úřad práce. Žádá potřebná osoba (tatínek) a to buď osobně (vyplní se na úřadě papír), anebo online (k tomu potřebujete BankID, Identitu Občasna atd.). Následuje návštěva terénního pracovníka z Úřadu práce, který posuzuje, kolik z 10 životních potřeb tatínek sám nezvládá. A podle toho se přiznává příspěvek 1.-4.stupně. Pokud o tatínka teď pečuje nějaké zařízení, budou pravděpodobně vyžadovat navedení příspěvku na ně. A přiznám se, že ani nevím, jak terénní pracovník toto posuzuje, když je pacient už v péči takového zařezní. Zkusila bych se obrátit na sociální odbor úřadu práce. Snad budete mít štěstí na někoho vstřícného a sdílného. Přeji hodně štěstí.“
Monika: „Dobrý den, paní inženýrko, prosím napište mi NÁZVY těch tří pojišťoven, které tento nový produkt nabízí. A ještě - která z těch pojišťoven garantuje umístění osoby do pečovat. domu. Děkuji Vám.“
Stáňa Lišková: „Dobrý den, Kooperativa, NN a Simplea. Poslední jmenovaná garantuje umístění do pečovatelského zařízení při 3. a 4. stupni závislosti.“
Petra Kopecká: „Co budou dělat lidé, kteří nemají peníze na pojištění, žijí od výplaty k výplatě už v mladším věku, co potom v tom věku důchodovém, kdy budou mít peníze sotva na živobytí, jak budou financovat péči? Jak je vidět, je tendence státu nechat financování na komerční pojišťovny, ale co budou dělat tito lidé? Však už dnes máme mnoho seniorů, kteří nemají peníze na zimu na dřevo.. apod. Podívejte se na Příběhy lidí Silvie Dymákové.“
Stáňa Lišková: „Dobrý den, na to je velmi těžká odpověď. Pak už zbývá jediné: spolehnout se na rodinu. Už prof. Koukolík kdysi říkal, že jedním z důchodových pilířů by měly být DOBŘE vychované děti. Pěkný den SL“
Hana: „Dobrý den, v říjnu loňského roku si vážně onkologicky manžel požádal o příspěvek na péči. Bohužel, v lednu letošního roku zemřel. Nyní mi z ÚP přišel doklad na nahlášení změny ?!? Po dotazu na příslušný odbor jsem se dozvěděla, že o úmrtí manžela vědí. Nevím, proč ještě musím něco hlásit, resp. proč tento případ už úřad neuzavřel. Mohu ještě něco udělat pro uzavření žádosti. Děkuji za odpověď Hana Láníková“
Stáňa Lišková: „Dobrý den, přiznám se, že netuším. My jsme nahlašovali na ÚP úmrtí maminky sami, ale zároveň to udělal i Hospic, kde zemřela. Informace byla, že tím je to vyřízené. Tak uvidíme, co se bude dít dál. Už jsem stihla postřehnout, že stát je v některých záležitostech krapet pomalejší a že občas hledat v některých postupech logiku nemá smysl. Jen by se člověk rozčílil. ;-) Přeji hodně sil. Pěkný den SL“
alena boušová: „moje mamka přes 94let,je umístěna v domově pro seniory,kde platba činí přes 35tisíc kč+příspěvek na péči,který má ve 4.stupni.bobužel musím cca 16tis.měs.doplácet z jejích úspor k důchodu,avšak úspory skončí za cca 7 měsíců.já sama nemohu doplácetjako vdova přes 70 let.je nějaká možnost financování?nevím, co budeme pak dělat.děkuji za odpověd-“
Stáňa Lišková: „Dobrý den, to mě velmi mrzí. To je přesně ta situace, kterou se snaží komerční pojištění Dlouhodobé péče řešit. Aby bylo na tyto doplatky, anebo aby pojištěná osoba byla umístně ve vhodném zařízení a to bez dalšího doplatku. Ale takto je to možné řešit jen dopředu, zpětně to možné není. Upřímně se přiznám, že netuším, co bych Vám poradila. Možná se obráti na sociální odbor, či případně na Charitu, jestli by uměli poradit, jak ve Vaší situaci dál postupovat. Mrzí mě to. Pěkný den SL“
Zuzana: „Děkuji za odpověď. Možná by bylo vhodné o tomto typu pojištění začít uvažovat. Také jsem nikde v ČR pojišťovnu s takovou nabídkou nenašla. Je to díra na trhu. Bohužel naše společnost stále nepočítá s lidmi s postižením žijícími samostatně.“
Stáňa Lišková: „Máte pravdu. Posunu Váš podnět dál. Dnes mám sektání s jedním z šéfů takové pojišťovny. ;-) Pěkný den SL“
Anna Příhodová: „Prosím Vás. Vůbec nerozumím tomu ,když slyším jak to je s invaliditou .Já jsem byla od roku 1981 v částečném inv. důchodu,který mi byl pak odebrán (1982-3)a od roku 1985 jsem pracovala na plný úvazek až do roku 1996 ,kdy jsem dostala inv. důchod 3. Stupně - plný inv. Příspěvek sem nedostávají vůbec žádný a o sebe sem se starala sama. Měla jsem pojištění sluníčko, pak sem měla penzijko a nerozumím tomu ,kdo si odečítl teda ty peníze-daně. Asi to není moc dobře napsané, ale to mi prosím promiňte.“
Stáňa Lišková: „Dobrý den, zkusím se zorientovat ve Vašem dotazu a pokusím se odpovědět. Na penzijku jste mohla čerpat státní přípěvek (stát přispívá k Vaší platbě ještě státní dotací). U Sluníčka myslím nelze čerpat nic. Pokud byste měla Pojištění dlouhodobé péče (tzv. LTCI), stálo by Vás to např. 850 Kč/m, tak tuto částku byste si mohla odečítat od základu daně. Na druhou stranu, pokud pobíráte invalidní důchod, anebo starobní důchod, nemáte žádný jiný příjem, tak daně neplatíte, a proto tedy ani není důvod a způsob jak, si daně snížit. Snad je to trošku srozumitelné. Pěkný den SL“
Pavel: „Dobrý den, v roce 2015 byl u tchýně zjištěna alzheimr. Když jsme se vraceli z nemocnice, kde nám bylo řečeno že potřebuje trvalou péči. Zastavili jsme se na úřadu, kde se paní divila, že se nedokáže podepsat na žádost. Musel jsem ji napsat příjmení na papír, aby to dokázala napodobit. Výsledek byl, že po cca 2 měsících byl přiznán příspěvek 800 Kč. Domníváte se že to bylo dostatečné?“
Stáňa Lišková: „Podle toho, co popisujete, jí by přiznán 1.stupeň závislosti. Pokud se domníváte, že tchýně je na Vaší péči více závislá, můžete požádat o změnu výše příspěvku. Podává se opět na Úřadu práce a dokládá se k tomu aktuální lékařská zpráva. Pravděpodobně přijde opět terénní pracovník na místní šetření. Bude posuzovat, kolik z 10 základních životních potřeb tchýně nezvládá. Pokud 7-8, tak se bude jednat o 3. stupeň závislosti. A adekvátní výši příspěvku 14.800 Kč/m. Zkuste a uvidíte. Pěkný den SL“
Adela: „Platba za terénní služby je už 165,-/hod. a pokud nežijete v Praze nebo Brně jsou služby nedostupné a nekvalitní. Do domova pro seniory si může dát člověk žádost až od 65 let. Takže pokud je někomu 30 - 40 let je úplně v háji.“
Stáňa Lišková: „Ano, já to vím. Peníze jsou jedna věc, dostupnost služeb ta druhá. Jsem z Brna. Mohla bych o tom teď psát romány.“
Mira: „Dobrý den, je mi 75 let, manžel mi teď zemřel a já propadám do bezradnosti. Nemám nikoho blízkého, kdo by mi pomohl. Zatím potřeby zvládám v základu. Co mi poradíte do budoucna, kdy se může vše negativně změnit? Mám už teď požádat o pobyt v nějakém vhodném zařízení? Je vhodné pojištění o kterém mluvíte (slyšela jsem, že po smrti propadá)? Bojím se, co bude dál. Umíte mi poradit? Kdo může poradit?“
Stáňa Lišková: „Dobrý den, udělala bych 2 věci: 1) podala bych žádosti do Domova pro seniory. Do více domovů. Můžete podat do kolika chcete. Není to omezené, není to navázané na trvalé bydliště. Čekací lhůty jsou 1-2 roky (spíš ty 2). Je potřeba se průběžně ozývat, jak to s žádostí vypadá (dělají si čárky). Snad se místo uvolní včas. 2) zkusila bych pojištění Dlouhodobé péče u některé ze 3 jmenovaných pojišťoven. Pokud dnes nemáta přiliš velká zdravotní omezení, mělo by být pojištění schůdné. Ale ano, něco to stojí. A řeší to JEN situaci, že se dostanete do některého stupně závislosti (3.-4.stupně). Pokud ne, pojištění propadá. Je to stejné jako např. s pojištěním auta či bytu. Snad Vám to aspoň trošku pomohlo. Pěkný den SL“
Kvetodlava Demčáková: „Proč kuchař sahá holýma rukama neustále do salátu a potom na vařečku , co hygiena?“
Stáňa Lišková: „Jo to nevím. :-D Ani jsem si nevšimla.“